Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Life Of Pi (2012)

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Eu l-am perceput ca un pe film anti-religios.Al 2-lea de succes dupa Cloud Atlas.Precum si in cazul aceluia , nu stiu cata lume a inteles mesajul adevarat al filmului.In orice caz , nu am citit cartea , dar filmul e extraordinar de bine realizat.

#20
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View PostDany noob, on 25 februarie 2013 - 17:22, said:

Eu l-am perceput ca un pe film anti-religios.
nu stiu cata lume a inteles mesajul adevarat al filmului.
Posted Image

Spoiler

View Postmalls, on 03 decembrie 2012 - 13:55, said:

efecte mult prea puternice pt gustul meu, ii dau o nota de ireal, de desen animat...
Are si un strop de fantezie, dar fara sa-l transforme într-un basm.
E totusi impresionant cum directorul a reusit sa transforme un cadru aparent banal, o barca de salvare în mijlocul oceanului, plus o pluta încropita din resturi, în ceva atât de uluitor.

View Postciiiprian, on 10 ianuarie 2013 - 23:37, said:

nimik interesant la filmu asta
Amice, afirmatia asta spune ceva despre cât de mult ( a se citi putin) poate compila tartacuta ta...tu n-ai avut niciodata senzatia ca esti fericit dupa ce ai vazut un film? Ey, Life of Pi este exact acel gen de film.

Edited by SophistiKat, 27 February 2013 - 20:16.


#21
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007

View PostDany noob, on 25 februarie 2013 - 17:22, said:

Eu l-am perceput ca un pe film anti-religios.Al 2-lea de succes dupa Cloud Atlas.Precum si in cazul aceluia , nu stiu cata lume a inteles mesajul adevarat al filmului.In orice caz , nu am citit cartea , dar filmul e extraordinar de bine realizat.

View PostSophistiKat, on 27 februarie 2013 - 20:25, said:

Posted Image

Pi: Credința este o casă cu mai multe nivele.
Scriitorul: Dar niciun loc pentru îndoială?
Pi: O multitudine de îndoieli, la fiecare etaj. Îndoiala este utilă, deoarece păstrează credința un lucru viu. La urma urmei, nu poți ști puterea credinței până când aceasta nu este testată.


Laugh away.
Spoiler


Astept argumente

Edited by Dany noob, 27 February 2013 - 21:15.


#22
Serpone

Serpone

    malus dacus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 21.06.2006

View Postciiiprian, on 10 ianuarie 2013 - 23:37, said:

deci tocmai am venit de la cinema 3d si am vazut filmu nu stiam ca e facut dupa o carte dar prefer sa citesc cartea aia de 5 ori decat sa vad filmu iar filmu e extraordinar de plicticos mai ales prima juma de ora knd te astepti sa se intample ceva surprizator ,surpriza nu se intampla nimik finalu la fel de surprinzator De PROST

nimik interesant la filmu asta nu tu morala mai bine stati acasa sunt mare pasionat de filme si nu inteleg nota de pe imbd are 8.3 ar trebui sa aiba un 5 si nici ala

deci ce am inteles io din film e asta un baiat care are mama tata si frate si crede in 3 religi (asta in prima juma de ora ) se indragosteste de o fata si pac pleaca pe vapor vine furtuna scufunda vaporu se scufunda ramane singur pe barca de salvare si ce salveaza el din apa UN tigru in pana mea in fine sa trecem peste m ai vizionam o ora ala treba mica  cum il cheama k aja e si filmu fuge din barca de el si face o pluta sa nu stea in barca cu el multe ragete de tigru rage si treaba mica la el si a mai trecut o ora
in ultima parte se gandeste el sa il dreseze vede o balene mare flosforescenta si meduze (wow WTF) ajung pe o insula cu miii de suricate dar insula era carnivora (dar erau miii de suricate pe o insula carnivora care plutea wtf? ) ajung in sfarsit pe tarm si mare dilema al lui treaba mica si cea m ai emotionata faza din film (care ar fii vrut sa fie din film )

tigru intra in jungla se opreste dar nu se uita la el sa isi ia larevedere  wtf ?

deci stati acasa mai ales cei care au citit cartea

poate are altcineva alta parere vreau sa o ascult

aa si am uitat finalu ne lamureste k defapt tiguru era el hiena bucataru si maimuta maicasa
sau alegeti varianta care o credeti voi io unu cred k e un film de nota 4

mentionez am vazut multe filme nu ratez nici un film nu sunt pre pretentios dar nu inteleg dc e aja bine vazut de alti are nota 8.3 nu inteleg dc
Pai la cata minte ai nici nu poti intelege. Ma rog poate esti vreun kinder care inca e in faza de bum bum si sange pe pereti...

View PostDany noob, on 25 februarie 2013 - 17:22, said:

Eu l-am perceput ca un pe film anti-religios.Al 2-lea de succes dupa Cloud Atlas.Precum si in cazul aceluia , nu stiu cata lume a inteles mesajul adevarat al filmului.In orice caz ,
Tu cu siguranta nu ai inteles mai nimic....

#23
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View PostDany noob, on 27 februarie 2013 - 20:54, said:

reprezinta refugiul perfect
Mataluta, tocmai asta l-a ajutat pe Pi sa supravietuiasca, refugiul religios, fantezia.
Iar religia/fantezia ofera unora un ideal permanent, un scop autentic.
Pi, sau maica-sa, spunea: "Above all, don't lose hope". Religia, fantezia, frumosul, alimenteaza speranta. Iar omul are nevoie de speranta în vremuri dificile. Posted Image  

În fine, doar ateii frustrati de fenomenul religios sunt obsedati de aspectul asta din film, pe mine m-a impresionat mai mult relatia dintre Pi si tigru, sau mai bine zis Pi si alter-egoul sau, animalul care se regaseste în orice om, si care cauta sa ne ia în stapânire, sa ne devoreze, atunci când suntem încoltiti de viata, pusi în dificultate.

Edited by SophistiKat, 27 February 2013 - 21:32.


#24
Serpone

Serpone

    malus dacus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 21.06.2006

View PostDany noob, on 27 februarie 2013 - 20:54, said:

Astept argumente

Argumentele le-ai dat chiar tu mai sus. Problema este ca tu vrei sa vezi doar ce iti convine tie. Filmul nu este antireligios doar prezinta o situatie din care fiecare intelege ce vrea sau ce poate.

View PostSophistiKat, on 27 februarie 2013 - 21:26, said:

Mataluta, tocmai asta l-a ajutat pe Pi sa supravietuiasca, refugiul religios, fantezia.
Iar religia/fantezia ofera unora un ideal permanent, un scop autentic.
Pi, sau maica-sa, spunea: "Above all, don't lose hope". Religia, fantezia, frumosul, alimenteaza speranta. Iar omul are nevoie de speranta în vremuri dificile. Posted Image  

În fine, doar ateii frustrati de fenomenul religios sunt obsedati de aspectul asta din film, pe mine m-a impresionat mai mult relatia dintre Pi si tigru, sau mai bine zis, Pi si alter-egoul sau, animalul care se regaseste în orice om, si care cauta sa ne ia în stapânire, sa ne devoreze, atunci când suntem încoltiti de viata, pusi în dificultate.
Bah sofisticato ce se intampla cu tine ?!  Devin fanul tau! Posted Image
Vorbesti ca un om mare. :)

Edited by Serpone, 27 February 2013 - 21:32.


#25
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View PostSerpone, on 27 februarie 2013 - 21:31, said:

Bah sofisticato ce se intampla cu tine ?!
Am învatat sa nuantez, si am renuntat sa privesc anumite fenomene doar în alb si negru.  :)

Edited by SophistiKat, 27 February 2013 - 21:35.


#26
Serpone

Serpone

    malus dacus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 21.06.2006

View PostSophistiKat, on 27 februarie 2013 - 21:35, said:

Am învatat sa nuantez, si am renuntat sa privesc anumite fenomene doar în alb si negru.  Posted Image
Bun bun asa!! Bravo ! Orice fenomen are mai multe perspective si unghiuri din care poate fi privit/analizat sau whatever. Capacitatea de a constientiza chestiile astea fac diferenta intre aia care gandesc si dobitoci :D

Cat despre film, tocmai aseara l-am vazut. Nu m-a dat pe spate, dar atinge cateva puncte mai delicate ale existentei umane. Plus imaginile spectaculaose in care imbraca povestea sunt de apreciat.

#27
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007

View PostSophistiKat, on 27 februarie 2013 - 21:26, said:

Mataluta, tocmai asta l-a ajutat pe Pi sa supravietuiasca, refugiul religios, fantezia.
Iar religia/fantezia ofera unora un ideal permanent, un scop autentic.
Pi, sau maica-sa, spunea: "Above all, don't lose hope". Religia, fantezia, frumosul, alimenteaza speranta. Iar omul are nevoie de speranta în vremuri dificile. Posted Image  

În fine, doar ateii frustrati de fenomenul religios sunt obsedati de aspectul asta din film, pe mine m-a impresionat mai mult relatia dintre Pi si tigru, sau mai bine zis Pi si alter-egoul sau, animalul care se regaseste în orice om, si care cauta sa ne ia în stapânire, sa ne devoreze, atunci când suntem încoltiti de viata, pusi în dificultate.

1.Nu e nevoie de un asemenea ton intr-o disputa argumentativa.Rezuma-te la argumente si fapte , te rog.
2.De unde ai dedus tu ca sunt ateu ? Am explicat doar ce incearca filmul sa exprime , nu vad ce legatura are cu mine.

Quote

Pi, sau maica-sa, spunea: "Above all, don't lose hope".
Nici el nici maica-sa , asa scria in manualul de supravietuire gasit in barca.Iar mama precum si preotul , reprezinta simbolul indoctrinarii.Absolut toate replicile acestora reprezinta incercari de a-l convinge pe Pi (un tanar vulnerabil din punct de vedere intelectual)in a crede in aceeasi versiune religioasa pe care acestia o urmau.

Foarte mult l-au ajutat speranta , religia , sa supravietuiasca (cough cough).

Quote

Pi : Without him (the tiger) , i would have been dead.
Tigrul reprezinta instinctul de supravietuire.Daca nu comitea ororile pe care le-a comis , nu ar fi supravietuit.

Am sa incerc sa explic filozofia filmului in urmatoarele randuri , poate asa ma intelege cineva (si implicit filmul) :

Panteismul este filozofia centrala a filmului :

Quote

Panteismul este o concepție filozofică monistă care identifică divinitatea cu întreaga materie și universul.
.


Quote

Scriitorul : I didn't know you have a wife.
Pi : And a cat and two children.
Scriitorul : So your story does have a happy ending.
Pi : That's up to you.The story is yours now.

Desi Pi e fericit , acesta ii da de inteles scriitorului ca povestea e a lui.Adevarul e irelevant.Realitatea reprezinta doar o interpretare personala a propriilor experiente in viata.La fel si cu Dumnezeu.Viata e ceea ce e.Noi o traim , suntem expusi acesteia , ii dam un sens propriu , facem ce putem cu ceea ce avem si cu ce intelegem , iar celor neintelese le cream structuri de care ne putem agata.Aceste structuri depind de situatie si le cream astfel incat sa se potriveasca nevoilor noastre.De aici pleaca si tentativa lui Pi de a crede si in crestinism , si in islamism , si in hinduism , in acelasi timp.Fiecare dintre acelea i-au fost folositoare lui Pi in a da o explicatie unor mistere ale vietii.

Quote

Iar omul are nevoie de speranta în vremuri dificile.
Dumnezeu este expicat ca o entitate creeata de omenire cu scopul de a da sens vietii atunci cand nu exista.Acesta poate fi Krishna , Vishnu , Allah , etc.Fiecare serveste propriul scop si il folosim atunci cand e mai convenabil.Oamenii se folosesc de acest concept pentru a depasi momentele dificile.Fiecare se potriveste unei situatii diferite.Fiecare religie vine cu propriile invataturi , cu propriile morale , cu propriile poveti.Le folosim si le dam ca exemplu pe fiecare/oricare atunci cand acestea sunt asemanatoare cu experientele noastre.

Pi il intreaba pe tatal sau la masa de ce nu poate crede in toate in acelasi timp , moment in care tatal sau rade ironic si nici macar nu ii da un raspuns : Sugereaza ca 3 concepte mutual exclusive , nu pot fi adevarate simultan.

Edited by Dany noob, 27 February 2013 - 23:01.


#28
Serpone

Serpone

    malus dacus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 21.06.2006

View PostDany noob, on 27 februarie 2013 - 22:34, said:


Pi il intreaba pe tatal sau la masa de ce nu poate crede in toate in acelasi timp , moment in care tatal sau rade ironic si nici macar nu ii da un raspuns : Sugereaza ca 3 concepte mutual exclusive , nu pot fi adevarate simultan.

Nu vreau sa dezvolt prea mult ca nu e locul. Dar taica-su este simbolul ignorantei. Numai un ignorant poate crede ca cele 3 ''concepte'' sunt mutual exclusive. Este chiar pe dos , sunr 3 forme ale aceluias concept. Ala micu' in incoenta lui a sesizat cumva chestia asta.

#29
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View PostSerpone, on 28 februarie 2013 - 14:21, said:

Dar taica-su este simbolul ignorantei..
Aici tu te înseli...tatal lui Pi, agnostic fiind, simbolizeaza scepticismul.

#30
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007

View PostSerpone, on 28 februarie 2013 - 14:21, said:

Nu vreau sa dezvolt prea mult ca nu e locul. Dar taica-su este simbolul ignorantei. Numai un ignorant poate crede ca cele 3 ''concepte'' sunt mutual exclusive. Este chiar pe dos , sunr 3 forme ale aceluias concept. Ala micu' in incoenta lui a sesizat cumva chestia asta.

View PostSophistiKat, on 28 februarie 2013 - 14:37, said:

Aici tu te înseli...tatal lui Pi, agnostic fiind, simbolizeaza scepticismul.

Din nou , veniti cu pareri personale , 0 argumente , 0 citate , etc.E ignoranta fiindca asa spun eu ! Ba nu , e scepticism ca eu sunt mai destept/desteapta ! Daca veti continua in acest fel discutia , mai bine nu o purtam.Am sperat ca din moment ce mi-ati contrazis punctul de vedere (sau mai bine zis , mi-ati ras in fata) veti fi capabili sa aveti o discutie argumentata.Oricine poate sa posteze doar ca sa se afle in treaba.

Am sa continui sa postez doua citate din film care demonstreaza clar ca tatal este simbolul rationalizarii , opus religiei in mod clar (nici sceptic asupra acesteia , nici ignorant.De fapt ignoranta nici macar nu ar trebui mentionata , e total pe langa , ar trebui macar sa cauti in DEX semnificatiile cuvintelor pe care le folosesti).

Quote

Tatal lui Pi : Spectacle.Don't let the stories and pretty lies fool you , my boys.Religion is darkness.

Quote

Tatal lui Pi : Listen.Instead of leaping from one religion to another , why don't you start with reason.In a few hundred years , science has taken us farther in understanding the universe , than religion has in 10.000 years.
Mama lui Pi : Yes , your father is right.Science can teach you about everything that is out there , but not  what is in here (soul).
Tatal lui Pi :Yea.Some eat meat , some eat vegetables , i don't expect us to agree on everything , but...i'd much rather have you believe in something i don't agree with than to accept everything blindly.And that , begins with thinking rationally.


Nu mai sunt multe argumente de adus.Textul e destul de explicit.Mentionez doar ca eu am mai dedus tema cu "accepting everything blindly" si in alte 2-3 pasaje din acest film , in posturile anterioare.Iata ca acum chiar o spune un personaj.Coincindenta?

Edited by Dany noob, 28 February 2013 - 15:32.


#31
Serpone

Serpone

    malus dacus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 21.06.2006

View PostSophistiKat, on 28 februarie 2013 - 14:37, said:

Aici tu te înseli...tatal lui Pi, agnostic fiind, simbolizeaza scepticismul.
Nu prea mi-a parut agnostic, dar ma rog....

View PostDany noob, on 28 februarie 2013 - 15:28, said:

Din nou , veniti cu pareri personale , 0 argumente , 0 citate , etc.





Nu stiu mah ca nu am invatat textul filmului pe de rost. Tu ce faci aci este o analiza pe text si o raportezi la cum vezi tu lumea. Eu o raportez la cum o vad eu, bazat pe cunostiintele si experientele mele. Si uite cum lumea intelege fiecare cum vrea un text, o intamplare, o situatie, un mesaj. Cam asta cred ca este si mesajul de baza al filmului, restu e bla bla...

Ideea e simpla la baza. Omul spune doua povesti. Una fantastica si cam neverosimila si una care are sens. Nu spune nicaieri care este adevarata de fapt. Doar te lasa pe tine sa alegi.

Ti-am zis ca nu stiu replicile pe de rost,dar la sfarsit undeva spune chestia asta. Tu iarasi dai citatele care iti convin tie, alea care iti confirma povestea pe care vrei tu sa o auzi.

Edited by Serpone, 28 February 2013 - 16:41.


#32
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
A fost chiar fain filmul. Cu riscul sa slobozesc cel mai mare cliseu posibil: mi-a placut mai mult cartea :D .

#33
Serpone

Serpone

    malus dacus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 21.06.2006

View PostOscilatrix, on 28 februarie 2013 - 17:06, said:

A fost chiar fain filmul. Cu riscul sa slobozesc cel mai mare cliseu posibil: mi-a placut mai mult cartea Posted Image .

A fost slobozit deja, doar ai mai pus un strat peste ala vechi :)

#34
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007

View PostSerpone, on 28 februarie 2013 - 16:34, said:

Nu stiu mah ca nu am invatat textul filmului pe de rost. Tu ce faci aci este o analiza pe text si o raportezi la cum vezi tu lumea. Eu o raportez la cum o vad eu, bazat pe cunostiintele si experientele mele. Si uite cum lumea intelege fiecare cum vrea un text, o intamplare, o situatie, un mesaj. Cam asta cred ca este si mesajul de baza al filmului, restu e bla bla...
Ideea e simpla la baza. Omul spune doua povesti. Una fantastica si cam neverosimila si una care are sens. Nu spune nicaieri care este adevarata de fapt. Doar te lasa pe tine sa alegi.
Ti-am zis ca nu stiu replicile pe de rost,dar la sfarsit undeva spune chestia asta. Tu iarasi dai citatele care iti convin tie, alea care iti confirma povestea pe care vrei tu sa o auzi.

Si de aici confuzia.Nu te lasa pe tine sa alegi , il lasa pe scriitor sa aleaga care e povestea mai buna , iar scriitorul alege povestea cu tigrul , desi acesta ii da numeroase indicatii ca povestea cu tigrul e o simpla fictiune (animalele au scapat misterios din custi , insula de algee carnivore pe care traiesc mii de suricate , in mijlocul oceanului , de care nu a auzit nimeni pana acum si care are si forma unei femei atunci cand e privita din lateral, etc.).Scriitorul spune ca povestea cu tigrul e povestea mai buna ("..pretty stories and lies fool you , my boys").Dupa cum am mai spus , evidentiaza faptul ca oamenii aleg povestea mai frumoasa chiar si atunci cand au in fata un adevar , atata timp cat povestea ii ajuta sa depaseasca momentul , sa dea un inteles lucrurilor acolo unde nu este nici unul , etc.(Un exemplu contemporan ar fi faptul ca marea majoritate a omenirii inca este pro-religie desi stiinta a demonstrat ca omul se trage din maimuta.Cele doua concepte sunt mutual exclusive , iar totusi , unii cred in religie , altii in stiinta , iar altii in ambele , chiar daca sunt mutual exclusive.)

Inca un detaliu foarte important , la sfarsitul filmului , scriitorul citeste raportul scris de agentul de asigurare.Si in acel raport , agentul a trecut povestea cu tigrul.Agentul l-a implorat pe Pi sa le spuna ce s-a intamplat cu adevarat , povestea credibila , iar chiar si dupa acestea , el tot a ales povestea cu tigrul.Inca un exemplu al faptului ca oamenii aleg "povestea mai buna" in dauna cruntului adevar.

Citatele din posturile anterioare ar trebui sa convinga orice persoana cu o grama de logica de faptul ca tatal sau reprezenta ratiunea iar mama sa indoctrinarea/religia.Am mai dedus si din alte citate ca Pi s-a lepadat de religie in favoarea ratiunii , dar nu ati fost convinsi.Am un alt citat din care ar trebui sa reiese destul de clar acest lucru :

Quote

Pi : I was never able to thank my father for all i've learned from him.To tell him that without his lessons , i would never have survived.

Citatele sunt reale , pot fi verificate.Ah si apropo , credeti ca numele Pi a fost ales la intamplare ? Oare ce reprezinta "Pi" ? Spiritualul sau rationalul ? Va las pe voi sa alegeti.Realitatea e subiectiva.

Edited by Dany noob, 28 February 2013 - 17:41.


#35
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View PostDany noob, on 28 februarie 2013 - 17:37, said:

Oare ce reprezinta "Pi" ? Spiritualul sau rationalul ?
Nici una, nici alta...numarul pi este un numar irational deoarece este imposibil de aflat cu exactitate câte zecimale are! :console:

#36
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Si totusi e o constanta matematica.Bine ,nu era cazul sa mai spun lucrul asta , realizez ca a fost doar o tentativa de a evita un raspuns real , argumentat.Nici o problema , pot astepta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate