Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Organizare vacanță în Ecuador, Peru și Bolivia

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Multumesc de info, dar mi se pare scump si programul nu pare la fel ca cel al agentiilor locale care il vand. ZIua 3-17 atat este complet. Pana una alta tot planific la Peru :) Ma gandesc poate strang inca doua persoane

#38
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,152
  • Înscris: 24.05.2006

View Postmoschino, on 12 octombrie 2012 - 16:08, said:

.


Ma gandeam Ecuador si Peru, habar n-am inca...m-am uitat pe skyscanner, e cam 1000 de euro, Madrid-Quito, si de acolo, chiar n-am planificat nimic...pur si simplu o sa-mi iau rucsacul, si o sa vad incotro o apuc. Oricum, sunt lucruri pe care visez de mult sa le vad, daca ar fi dupa mine as sta un an cel putin, din pacate n-am nici timp si nici bani destui. Multumesc pentru raspunsuri, sunteti de mare ajutor.

#39
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

View PostDev, on 12 octombrie 2012 - 16:30, said:

Cand vrei sa pleci? KLM are zilele astea (5 zile incepand de azi) iar oferte din Amsterdam. Pana in Rio e in jur de 650 parca.

Am gasit si eu cu 670 euro la klm la Rio,vreau sa plec in decembrie si intoarcerea trebuie sa fie tot in decembrie,o sa folosesc decat zborul de dus(doar asa pot profita de pretul asta).
Cealalta varianta este pe la 1200-1400,asta va intrebam ,ce bilet sa cumpar?ma gandesc pentru bine cel ma bun este cel la 1400 desi costa dublu fata de oferta,in caz daca se intampla ceva intr-un an ma pot intoarce oricand,decat sa aleg clasa econoic sa platesc 1200 spre Buenos Aires mai platesc inca 200 in plus si aleg Premium,oricum mai cercetez problema:).
multumesc ca m-ai spus de oferta klm.

xwh,mai bine ca renunti la Ecuador,daca vrei sa ajungi in Galapagos si biletul de avion este asa scump,oricum pana la urma in Ecuador poti ajunge si alta data si atunci vizitezi si insulele.
eu vreau Insula Pastelui si insulele Galapagos,nu stiu daca o sa reusesc sa imi cumpar biletele,de exemplu pentru Insula Pastelui sunt mai ieftine daca le cumpar de pe lan.chile,oricum pentru ianuarie si februarie in plin sezon sunt peste 700 de euro,oricum in februarie as vrea sa ajung in Brazilia.
ma gandesc la varianta sa vizitez Chile in ianuarie si atunci imi cumpar biletul de avion spre Insula Pastelui si dupa ce vizitez tot ma intorc in Chile si ajung in Insula Pastelui,ar fi bine daca reusesc sa ajung in Insula Pastelui si Galapagos,sa pot termina cu America de Sud.

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu ati vrea sa facem un grup ? :)

#41
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Mie mi-ar face placere da' noi nu stim inca cand (cel mai probabil iulie/aug/sept) si nici 100% daca deci nu vreau sa va incurc.
Dar daca se intampla sa ne sincronizam la timpi, sigur ca da :)

PS: Moschino, te-ai uitat si la air passes? Cred ca ai iesi mai ieftin la ce zboruri vrei tu catre Insula Pastelui. Spre Galapagos mai greu...

#42
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

View Postwiseguy76, on 13 octombrie 2012 - 12:38, said:



Ma gandeam Ecuador si Peru, habar n-am inca...m-am uitat pe skyscanner, e cam 1000 de euro, Madrid-Quito, si de acolo, chiar n-am planificat nimic...pur si simplu o sa-mi iau rucsacul, si o sa vad incotro o apuc. Oricum, sunt lucruri pe care visez de mult sa le vad, daca ar fi dupa mine as sta un an cel putin, din pacate n-am nici timp si nici bani destui. Multumesc pentru raspunsuri, sunteti de mare ajutor.

Ai sub 35 de ani nu?inteleg o sa calatoresti singur,atunci de ce nu stai la hosteluri?
Dev,nu este buna perioada cand vrei sa pleci cand este vara la noi la ei este iarna,mai bine amani pana in noiembrie macar.
Ar fi bine daca ati plecar 2 sau 3 persoane,ati mai reduce si din costuri,puteti sa ocupati o camera doar grupul vostru la hostel,sper sa reusiti sa formati un mini grup.
O sa vad si cu acel airpass,eu in general o sa calatoresc cu autocarul,avion vroiam doar pentru Insula Pastelui si insulele Galapagos,mi-ai dat o idee buna,poate este mai ieftin asa,sa vad ce destinatii adaug pe el.

#43
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,152
  • Înscris: 24.05.2006
http://www.fco.gov.u...america/ecuador

#44
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Pentru inca trail noiembrie e cam tarziu.

#45
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

View PostDev, on 15 octombrie 2012 - 07:17, said:

Pentru inca trail noiembrie e cam tarziu.

Nu m-am gandit la asta,oricum tu stii cand poti sa calatoresti si este ma bine pentru ce vrei sa vezi,iti doresc sa reusesti sa ajungi in America de Sud,mai ales sa ajungi la Machu Picchu,eu o sa aleg trenul,este mai simplu pentru mine:).

#46
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

View PostMembruAnonim, on 13 octombrie 2012 - 12:31, said:

Multumesc de info, dar mi se pare scump si programul nu pare la fel ca cel al agentiilor locale care il vand. ZIua 3-17 atat este complet. Pana una alta tot planific la Peru Posted Image Ma gandesc poate strang inca doua persoane

xwh, eu acum ma apuc de treaba - in pricipiu am ramas cu 2 optiuni - Australia + n zeelanda sau peru - eu inclin spre peru ........problema e ca in ultima tura in asia de SE am fost 16....si acum se pare ca o sa fim tot cam asa...mai vedem...(e mai complicat sa organizezi un tur ptr 16 bucati decat ptr. 2-3 cupluri)...
poate ne lipim si noi, eu cu a mea sotie +"14 dintre cei mai apropiati prieteni" Posted Image. ...glumesc, macar o bere sa bem pe acolo daca ne suprapunem .....

Edited by benji81, 16 October 2012 - 12:46.


#47
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

View Postwiseguy76, on 15 octombrie 2012 - 06:08, said:


Am aflat ca uneori sunt probleme la granita Ecuador-Colombia sau Peru-Ecuador,o sa calatoresc cu avionul pe rutele alea,oricum vreau sa ajung in Colombia,desi majoritatea imi spun ca probabil sunt nebuna ca este periculos,daca calatoresc cu multa atentie si nu merg si noaptea,eu sper sa fie bine,mai ales Colombia este la sfarsitul calatoriei mele in America de Sud.

#48
azalleea7

azalleea7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.05.2010

View Postrottweiler2007, on 03 octombrie 2012 - 13:26, said:

in Ecuador treci si pe aici și salută-i pe patroni din partea mea

http://www.pprioverde.com/

iar in bolivia, la uyuni, sa halesti o pizza la minuteman

ai grija ca-n bolivia sint altitudini mari, daca ai de gind sa ajungi si in jungla si ai nevoie de malarone, am o cutie rămasă

renunta la inka trail, nu merita, mai bine alege salkantay - http://www.salkantay.org/

in peru sa ajungi si in golful puerto inka

sa te dai cu parapanta la lima

in bolivia sa te duci in coroico

mai intreaba-ma despre una-alta ca am stat 2 luni pe acolo

De unde ai cumparat Malarone? Voi pleca si eu in Kenya si nu gasesc niciunde. Nimeni nu livreaza in Romania din pacate si mi-e teama ca in Istanbul nu voi gasi in aeroport...

Edited by azalleea7, 15 November 2012 - 13:59.


#49
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
eu zic sa nu bagi malarone in ficatul tău, am eu malarone, o cutie, am luat-o de pe schiphol dar am vorbit cu un amic ce lucreaza in nigeria, a avut malarie pînă acum de 4 ori, e doctor in boala asta deja si zice că nimeni din africa nu ia malarone pt profilaxie că nu ajută la nimic și are și reacții adverse nasoale

#50
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
xwh, cum merge organizarea? Eu ma tot deprim cand fac socoteli :roflmao:

#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Păi în principiu m-am cam hotărât. Probabil biletul îl voi lua cu Air France / KLM din Bucureşti via Paris sau Amsterdam si dupa un one-way către Cusco din Lima. Nu am de gând să vizitez Lima. În Cusco să stau două trei zile înainte de tura către Machu Picchu pentru aclimatizare (via Salkantay Trail, m-am decis la ea după câteva zeci de video văzute pe YouTube şi Vimeo.com dar şi jurnale ale altor turişti pe bloguri). Nu ştiu dacă sau nu nevoie de aclimatizare, dar e o vacanţă şi nu mă grăbesc nicăieri oricum. Într-una din zile mă gândeam la un tur lejer "Sacred Valley Tour".

Adaug încă 6/7 zile cu excursia către Machu Picchu pe Salkantay Trail. Mai pun două zile de repaus după Machu Picchu şi apoi urmează o excursie de 7 zile în Manu National Park. http://www.pantiacol...ved-zone-7-days , probabil cu compania aceasta. Pentru Salkantay Trail sunt decis să-i aleg pe cei de la http://www.llamapath.com/

Apoi fie mai iau o zi pauză fie leg după Manu National Park drumul direct către Puno (Lake Titicaca) unde estimez că mai mult de 2 zile nu aş avea ce face prin zonă şi apoi m-aş îndrepta spre La Paz cu autobuzul de noapte, idee care nu mă încântă în mod deosebit, nici drumul până la Puno şi nici mai departe către La Paz. În La Paz cred că voi sta în jur de 3 zile dintre care una sau două le voi petrece cu ei: http://www.gravitybo...x.php?mod=homeb

În Bolivia nu sunt sigur ce aş mai vrea să văd în afara de un tur în Salar de Uyuni de 3 sau 4 zile. Poate să leg puţin Sucre şi Potosi în drum spre Uyuni dar mi-e că mă lungesc degeaba. Dacă nu aş alege să văd şi Sucre şi/sau Potosi aş lua trenul din curiozitate pe ruta Oruro - Uyuni.

Cam asta e ideea turului. Costurile cred că sunt destul de mari, chiar dacă includ sau nu Bolivia pe listă.

De preferat aş mai vrea parteneri să nu călătoresc singur. Putem adapta traseul şi pot exclude Bolivia la nevoie dacă mai sunt doritori.

Edited by MembruAnonim, 05 December 2012 - 16:51.


#52
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Cu o maaare intarziere raspund si eu. Inca nu stim sigur daca mergem sau nu anul asta pentru ca inca nu ne-am hotarat daca ne luam sau nu casa noua :lol:.

Dar eu la plan tot lucrez, daca gasesc bilete ieftinute de avion poate poate. Am organizat totul pe "module" care pot fi adaugate sau scoase in functie de buget si timp. :D

Si mai confuzant mi se pare momentul in care sa mergem. Initial am zis august. Dar cum vrem si eventual o saptamana la plaja si lene, ar fi fost mai interesant spre noiembrie, decembrie. Dar atunci riscam sa ne ploua incontinuu pe Inca Trail.
Probabil ca iesim mai ieftin cu doua bucati de excursie, in Peru/Bolivia prin august/septembrie. Si prin Caraibe in ianuarie :lol:


La ora actuala ar fi asa (preturi pt 2 persoane):
- (cel mai comod) KLM Amsterdam - Lima: ~1700 euro
- 2 nopti Lima: 100 euro

Modulul 1: Total 770 Euro, 3 nopti
- Lima - Arequipa, avion: 240 euro (TACA, 05:30 LIM–07:00 AQP)
- City tour: gratis :)
- 2 nopti Arequipa: 120 euro
- condor cross + chivay hotel: 200 euro
- Arequipa - Cusco, avion: 210 euro (TACA, 07:30 AQP–08:35 CUZ)
Alternativa la modulul 1: zbor direct Cusco 350 euro (TACA, 09:55 LIM–11:20 CUZ)

Modulul 2: Total 1230 Euro, 7 nopti
- 2 nopti Cusco: 110 euro
- 3 nopti Inca Trail: 1000 euro
- 1 noapte Aqua calientes: 60 euro
- 1 noapte Cusco: 60 euro (optional)

Modulul 3: 1160 euro, 3 nopti
- 2 nopti Puerto Maldonado: 500 euro
- Cuzco - Puerto Maldonado, avion dus intors: 600 euro
- 1 noapte Cusco: 60 euro

Modulul 4: Total 355 euro, 4 nopti
- inka express to puno: 100 euro
- 1 noapte puno: 35 euro
- 1 zi boat tours pe Titicaca + noapte(la localnici sau in Copacabana?/Puno): 100 euro
- Puno - La paz, bus: 30 euro
- 2 nopti La paz: 90 euro

Modulul 5: Total 745 euro, 2 nopti
- 2 nopti + avion: Rurrenabaque, Amazonia Rain Forest - San Miguel del Bala: 700 euro
- 1 noapte La paz: 45 euro
(Posibil inlocuitor al modulului 3)

Modulul 6: Total 4 nopti, 600 euro
- La Paz - Uyuni, avion: 250 euro (La Paz (LPB) 07:15 - Uyuni (UYU) 08:00)

(sau bus overnight, Todo Turismo: 50 euro)

- 1 noapte Uyuni: 50 euro
- 3 days trip: 300 euro (nu m-am lamurit cu preturile)
Alternativa: tren pana la Tupiza, tur de acolo spre Uyuni si bus/avion pana in La paz.

Modulul 7: Total 2 nopti, 700 euro
- 1 noapte La Paz: 45 euro
- La Paz - Lima, avion: 600 euro
- 1 noapte Lima: 55 euro

Si-ar mai fi o alta optiune, sarit Bolivia cu totul si mers in Brazilia, Chile sau Argentina in loc :).

Dar preturile n-ar fi mai mici :lol:

#53
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
Daca ati pleca in Argentina in decembrie-februarie ar fi perfect,o vacanta la 30 de grade,bine,Caraibe suna tare bine,daca vreti doar plaja.
Un airpass in Argentina ar fi in jur de 400-600 de euro pentru 4 zboruri,eu am ales varianta cu autocarul,m-a costat tot cat erau biletele de avion,dar eu am preferat varianta asta.
Oferte la zboruri apar mai des pentru Buenos Aires,Sao Paulo sau Santiago,in jur de 600=700,daca aveti noroc.
Va ramane sa alegi ,ori doar plaja in Caraibe sau sa vizitati si obiective turistice ,eu as sari peste Bolivia:),suna mai bine Chile ,Argentina sau Brazilia.
Recomand doar o tara din toate,indiferent de varianta:).

#54
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007

View Postmoschino, on 08 ianuarie 2013 - 14:28, said:

...Caraibe suna tare bine,daca vreti doar plaja...
Moschino, nu e asa. Riviera Maya, care e pe coasta Caraibelor, e plina de obiective turistice, nu cred ca te poti plictisi acolo.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate