Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

A-GPS > S-GPS

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
manuq69

manuq69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 14.03.2009
Salut tuturor ! Ma simt nevoit sa deschid un nou subiect pentru ca nu am gasit nicaieri un raspuns concret la intrebarea : Care e diferenta dintre A-GPS si S-GPS ? Doresc sa achizitionez o tableta si nu stiu daca sa aleg varianta cu 3G (care vine cu suport A-GPS) sau varianta fara 3G (care vine cu S-GPS) . E o diferenta de 400>450 de lei, ma refer la tableta Samsung Galaxy Note 10.1 . Multumesc anticipat !

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
S-GPS este o forma mai evoluata de A-GPS, este tot asistat pentru a fixa pozitia mai rapid dar nu are nevoie de conexiune de date cum are A-GPS-ul ca sa iei locatia mai rapid, o face folosind parametrii retelei mobile, deci atata timp cat ai semnal va putea face asistarea si localizarea rapida. Mai este ceva, S-GPS poate lucra simnultan cu apelurile vocale, in mod normal GPS-ul shareuieste antena cu cea a telefonului si nu poate merge in acelasi timp in timpul unui apel telefonic. http://en.wikipedia.org/wiki/S-GPS

Edited by andreic, 01 October 2012 - 08:38.


#3
manuq69

manuq69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 14.03.2009

View Postandreic, on 01 octombrie 2012 - 08:34, said:

S-GPS este o forma mai evoluata de A-GPS, este tot asistat pentru a fixa pozitia mai rapid dar nu are nevoie de conexiune de date cum are A-GPS-ul ca sa iei locatia mai rapid, o face folosind parametrii retelei mobile, deci atata timp cat ai semnal va putea face asistarea si localizarea rapida. Mai este ceva, S-GPS poate lucra simnultan cu apelurile vocale, in mod normal GPS-ul shareuieste antena cu cea a telefonului si nu poate merge in acelasi timp in timpul unui apel telefonic. http://en.wikipedia.org/wiki/S-GPS
Mersi mult pentru raspuns . Dar mi se pare "bizar" cum nu are nevoie de 3G, adica de o retea mobila, pentru ca defapt tableta fara 3G nu poate fi folosita ca telefon. Aici m-am blocat eu ! Poate nici nu ma pricep, poate confund ! Oricum am inteles in mare despre ce e vorba cu S-GPS .

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
3G/UMTS s-ar putea sa vrea, ca voce macar (nu am avut S-GPS sa testez) dar nu cere trafic de date cum cere A-GPS-ul (trafic foarte mic dar e acolo ceva...). In 3G localizarea poate fi facuta aproximativ cu ajutorul retelei si transmisa catre telefon prin protocoale smechere, S-GPS-ul s-ar folosi de treaba asta insa este compatibil si cu A-GPS deci daca nu merge asa merge clasic. Iti iei o aplicatie de android numita GPS Test si in ea pe langa informatii si un vitezometru care-mi place mie sa mi-l pun la masina,  un modul de clear/download A-GPS data si poti face manual daca vezi ca nu se localizeaza rapid.

Edited by andreic, 01 October 2012 - 11:30.


#5
manuq69

manuq69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 14.03.2009

View Postandreic, on 01 octombrie 2012 - 11:27, said:

3G/UMTS s-ar putea sa vrea, ca voce macar (nu am avut S-GPS sa testez) dar nu cere trafic de date cum cere A-GPS-ul (trafic foarte mic dar e acolo ceva...). In 3G localizarea poate fi facuta aproximativ cu ajutorul retelei si transmisa catre telefon prin protocoale smechere, S-GPS-ul s-ar folosi de treaba asta insa este compatibil si cu A-GPS deci daca nu merge asa merge clasic. Iti iei o aplicatie de android numita GPS Test si in ea pe langa informatii si un vitezometru care-mi place mie sa mi-l pun la masina,  un modul de clear/download A-GPS data si poti face manual daca vezi ca nu se localizeaza rapid.
Ok, mersi ! Cu GPS Test am mai lucrat pe SII . Deci e Ok si varianta tabletei si fara 3G.

#6
georg73

georg73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.01.2012
S- GPS fata de A-GPS foloseste  constelatia ruseasca de sateliti Glonass si cea americana Navstar .A-GPS foloseste doar Navstar.Cu cat primesti semnal de la mai multi sateliti cu atat ai o pozitionare mai precisa si mai rapida.

#7
qing

qing

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.07.2008

View Postgeorg73, on 23 ianuarie 2013 - 18:02, said:

S- GPS fata de A-GPS foloseste  constelatia ruseasca de sateliti Glonass si cea americana Navstar .A-GPS foloseste doar Navstar.Cu cat primesti semnal de la mai multi sateliti cu atat ai o pozitionare mai precisa si mai rapida.

Ce-mi plac mie cei care cred ca stiu ...
Eu zic sa citesti ce a raspuns andreic si sa te abtii de la raspunsuri de diletant.
No offence !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate