Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Combinatie de suplimente

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
Da, 60 de kg am in momentul asta. Probleme cu grasimea nu am avut, doar ca nu mi se mai vedea 6 packu cand stateam neincordat.

Legat de combinarea suplimentelor, asta obisnuiam si eu sa fac, whey cu maltodextrina si dextroza in proportie de 50% 30% 20%, dar nu mai consum carbohidrati in shake-uri.

Alimentatie -
Dimineata - fructe + fasole + cascaval + pui/bacon.
Gustare - oua
Dupa antrenament - pizza quattro formaggi cu prosciutto / paste quattro formaggi / orez quattro formaggi / pui cu gorgonzola
Seara - 2-300 grame de alune cashew/fistic/alune de padure etc crude.

Gustarea a 2a o fac in functie de ce mai am nevoie daca am nevoie.

Nu particip la competitii, doar ca din moment ce am bani de suplimente nu vad de ce as astepta sa se puna natural cand pot accelera procesul.

Edited by watami, 26 September 2012 - 23:20.


#20
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Interesanta dieta...
Foarte probabil, in functie de cantitatile consumate, sa-ti ajunga, ca si necesar caloric, insa cred ca-ti dai seama si singur ca nu respecti cu sfintenie regulile unei diete de culturist.
O prima observatie: de unde-ti iei carbohidratii, intrucat nu am observat decat la masa de pranz (banuiesc ca masa de dupa antrenament cum o numesti tu este cam masa de pranz, nu ?) niste orez sau paste ?
Nu calcula la necesarul de carbohidrati pe cei din legume si fructe, intrucat anumite legume (varza, de ex.) si fructe au chiar efect catabolic, adica consuma mai multa energie pentru a fi asimilate decat ofera ele.
A doua observatie: cu siguranta mananci prea multe grasimi - acele 200 - 300 grame de alune, etc. sunt cam mult, insa partea buna e ca au totusi grasimi nesaturate, care nu sunt rele, decat prin cantitate. In afara de astea mai ai grasimi din cascaval, pizza, bacon, oua si probabil si de prin gustari.
De ce nu incerci o dieta in care sa ai impartite caloriile (implicit cantitatile de proteine, carbo si grasimi) in mod egal intre toate cele 5 mese ?

Apoi:
- masa de dimineata ar trebui sa fie foarte consistenta, mai ales in carbohidrati complecsi, pentru a avea satisfacut necesarul energetic pentru toata ziua.
- tot dimineata cauta sa consumi si grasimile, tocmai pentru ca metabolizate de catre ficat sa fie transformate in glicogen si nu in strat adipos.
- de asemenea, masa de seara ar trebui a fie bogata in carbohidrati complecsi ca acestia sa fie metabolizati pe timpul noptii, precum si-n proteine satioase (din carne de vita, de exemplu) din acelasi motiv.
- cauta sa consumi surse de proteine cu valoare biologica inalta si din surse naturale macar la 3 mese (oua dimineata, carne de pui - usor de metabolizat, la pranz si carne de vita seara).
- teoretic, ar trebui sa ai consumate 60% din calorii pana pe la pranz (ora 1 - 2).
- ouale ar trebui consumate dimineata. Stii cum se spune: ouale consumate dimineata sunt medicament, la pranz sunt aliment, iar seara sunt otrava...
- neaparat consuma carbohidrati cu indice glicemic mare, macar la 3 dintre cele 5 mese, si acestia din sursele complexe: orez, fulgi de ovaz, cartofi.
- neaparat consuma cel putin la una dintre mesele zilei (de preferat la masa in care mananci cele mai mari cantitati de proteine sau cele mai satioase proteine, daca nu poti la toate cele 3 mese principale) legume si salate. Acestea contine fibre alimentare de buna calitate ce ajuta la metabolizarea proteinelor. Atunci cand stomacul are de asimilat mari cantitati de proteine are nevoie sa fie ajutat, pentru a nu duce in timp la diferite boli specifice.
- cauta sa te antrenezi dimineata sau pana la pranz, corpul este mult mai alert si dispune de energie mai multa pana la amiaza.
- nu stiu cata apa bei, insa incearca sa bei cat mai multa (mai ales daca scopuleste cresterea in greutate), nu astepta sa ti se faca sete ca sa bei, de asemenea, consuma suficienta apa la antrenament. Matematica ar fi urmatoarea: cel putin 120ml de apa la fiecare 15 minute de antrenament.

Acum, daca spui ca esti dispus la a cheltui bani pe suplimente, incearca sa inlocuieste gustarile (2 mese dintre cele 5, in general intercalate printre cele 3 mese principale) cu un Meal Replacement care sa contina proteine valoroase (izolat/concentrat din zer sau caseinat de sodiu - e mai valoros de cat caseinatul de calciu), sau, in cazul in care doresti sa iei bine in masa,chiar cu un Weight Gainer, in care cantitatea de carbohidrati sa fie de pana la de doua ori mai mare decat cea de proteine.
Referitor la procente, incearca sa mananci astfel incat raportul dintre proteine si carbohidrati sa fie de 40/60. Grasimile nu le include, acestea se gasesc cam peste tot in cantitati mai mari sau mai mici, pe acestea le contorizezi numai cand numeri caloriile, nu gramajul.

In plus, ti-am sugerat sa apelezi la un inlocuitor solubil in cazul celor doua gustari, si din motiv ca unul dintre acestea sa constitue masa de dupa antrenament (care trebuie luata ideal cat mai repede, de preferat in maxim 30 minute). Acest supliment, fiind solubil, isi va aduce aportul foarte repede in organism si va stopa catabolismul, pe cand tu daca consumi carne sau alta sursa naturala dupa antrenament, nu va mai fi nici pe departe atat de eficient.
Adauga in acest inlocuitor de dupa antrenament (daca iti permiti) si BCAA, macar, iar daca iti permiti si mai mult, atunci si glutamina. BCAA vor fi asimilati instantaneu si va stopa catabolismul chiar mai repede decat proteina din acel supliment. Iar daca iei BCAA comprimate, ia-le imediat cum ai terminat antrenamentul, cu ceva apa.

Nu stiu daca obisnuiesti a consumi ceai, insa ceaiul verde (si cel alb si rosu si negru) contin importante cantitati de antioxidanti care isi aduc aportul la integritatea corporala, alaturi de vitamine si minerale.
Vitaminele si mineralele consuma-le intotdeauna dimineata, insa nu pe stomacul gol. Ai putea sa suplimentezi (cum vad ca ai facut si inainte) cu un complex, avand grija sa contina neaparat vitaminele C, E si complexul B (mai ales B6 si B9) precum si mineralele Fier, Magneziu si Crom.

Inainte de antrenament cu 30 minute consuma un amestec format din cateva grame de creatina + 30 - 40 grame de dextroza, dizolvate in macar 250ml de apa. Dextroza isi aduce aportul energetic rapid si ofera o sustinere in plus in cadrul antrenamentului iar creatina in afara de volumizarea celului, mareste si forta musculara dupa aproximativ 20- 30 minute, cu pana la 20%.
Asta te ajuta sa faci antrenamente mai intense (greutati mai mari) si te ajuta si in cazul in care te antrenezi fara partener.
De asemenea, in timpul verii (sau atunci cand este cald afara), consuma bauturi izotonice (inclusiv in locul apei de la antrenament), care contin electroilitii sodiu si potasiu, bauturi de genul Gatorade, Powerade sau obtinute din pudre existente si la noi in Romania. Sodiul in primul rand (potasiul este mai putin important) se pierde in cantitati imense prin transpiratie, iar asta duce la pierderea apei din organism si deci - deshidratare.

Ai grija cu grasimile, nu mai consuma atat de mult, intrucat 1 gr. de grasimi (indiferent ca sunt nesaturate) au 9 calorii, de doua ori mai mult decat 1gr. de proteine sau 1gr. de carbohidrati.

Edited by Protopopeus, 27 September 2012 - 13:33.


#21
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
In primul rand tin sa-ti multumesc pentru raspunsul detaliat.

Si eu ma gandeam sa adaug niste orez negru (maro?) la gustarea dinainte de antrenament.

Am observat ca pun mai repede cu o dieta high fat decat high carbs din cauza asta nu am foarte multi carbohidrati in alimentatie. Un alt beneficiu este ca pot sa ating 5000kcal pe zi, stiu ca pare enorm, dar sunt un ectomorf extrem. Dupa cum stii sunt pareri si pareri legate de dietele de bulking. De cand am inceput dieta asta, am pus kg si am slabit in talie, deci presupun ca kilele puse sunt lean muscle si apa, nu grasime.

Nu am inclus suplimentele in alimentatie, cu astea ar fi cam asa.

Primal (beef protein) -> mic dejun -> animal pak(vitamine si minerale) -> gustare -> storm(creatina si NOS) + animal test (poate si tribulus, fiindca a venit cadou la test) -> amino chewables(miau venit cadou la caseina)-> antrenament -> amino fuel (aminoacizi lichizi) -> masa -> (gustare) -> alune/seminte -> caseina + gaba/melatonin -> somn

Cunostintele mele de nutritie nu sunt atat de putine incat sa nu stiu principiile de baza, in orice caz iti multumesc pentru post, foarte informativ pentru incepatori.

Edited by watami, 27 September 2012 - 16:53.


#22
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Cu placere, sper sa mai fie de folos si altora...

Cu orezul nu mi-am batut niciodata capul sa-l aleg pe cel negru, apoi pe cel brun si abia la urma pe cel alb, intrucat nu m-am bazat pe vitaminele, mineralele si antioxidantii din orez pentru a suplini adevaratele surse ale acestor micronutrienti, in plus se gatesc mai greu si neaparat sa le cumperi nedecorticate (si pe cel negru si pe cel brun) ca altfel n-ai facut nici o treaba.

#23
Reboko

Reboko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 29.07.2012
N-ai cum sa pui bre 14 kg de muschi in 2 luni. Ai pus 1-1.5kg de muschi si 13 de sunca Posted Image +apa.
Bulking nu se face 4 saptamani, sa face 3-6 luni. Apoi 3-6 luni slabire.
Mai mult... spui ca esti ectomorf extrem si pui 14 kg in 2 luni, nu vad logica Posted Image.
Cat despre suplimente. Iei prea multe. Ai nevoie doar de fish oil, vitamine +150g proteine pe zi + rabdare.
Grasimi nu consuma asa multe. In principiu alimentatia ta trebuie sa fie 150-180g proteine, 50g grasimi + restul carbohidrati.
Caloriile: 300-500 + fata decat consumi tu deobicei + rabdare.
Ce faci tu acum e sa arunci cu banii aiurea. Daca ai avea rabdare + bani pentru suplimente  + cunostinte desprea ceea ce vrei sa faci, ti-ai putea face un corp foarte frumos intr-un an de zile.

Ce sa mai zic... sa nu-mi zici ca in zilele in care esti pe dieta hiperproteica cu low carbs faci si sala ca mor de ras???

Edited by Reboko, 03 October 2012 - 21:24.


#24
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010

View PostReboko, on 03 octombrie 2012 - 21:02, said:

N-ai cum sa pui bre 14 kg de muschi in 2 luni. Ai pus 1-1.5kg de muschi si 13 de sunca Posted Image +apa.
Bulking nu se face 4 saptamani, sa face 3-6 luni. Apoi 3-6 luni slabire.
Mai mult... spui ca esti ectomorf extrem si pui 14 kg in 2 luni, nu vad logica Posted Image.
Cat despre suplimente. Iei prea multe. Ai nevoie doar de fish oil, vitamine +150g proteine pe zi + rabdare.
Grasimi nu consuma asa multe. In principiu alimentatia ta trebuie sa fie 150-180g proteine, 50g grasimi + restul carbohidrati.
Caloriile: 300-500 + fata decat consumi tu deobicei + rabdare.
Ce faci tu acum e sa arunci cu banii aiurea. Daca ai avea rabdare + bani pentru suplimente  + cunostinte desprea ceea ce vrei sa faci, ti-ai putea face un corp foarte frumos intr-un an de zile.

Ce sa mai zic... sa nu-mi zici ca in zilele in care esti pe dieta hiperproteica cu low carbs faci si sala ca mor de ras???

Bro, dar tu de memorie musculara ai auzit? Si am zis ca am pus 14 kg de muschi si apa, grasime nu am pus pentru ca am slabit in talie si mi s-au definit gambele si picioarele.
Si da, am rezultate mai bune pentru bulking cu o dieta high fat high prot (ocazional low carb, cum am zis) decat cu una clasica.

Lasa-mi un mesaj si o sa uploadez pozele cu pieptul si abdomenul (doar atat am) la diferenta de cate o luna.

On topic: de ce sunt prea multe? daca as lua mai putine as pune mai repede cumva?

Edited by watami, 04 October 2012 - 20:01.


#25
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008
Ce ai mai facut intre timp colegu? in ritmul descris de tine ar fi trebuit sa fii acum cel putin culturist de top.

#26
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
Infarct?

#27
msmp321

msmp321

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 07.05.2015

View Postsandu222, on 27 mai 2015 - 20:18, said:

Ce ai mai facut intre timp colegu? in ritmul descris de tine ar fi trebuit sa fii acum cel putin culturist de top.
Cred ca a facut bine colegu' Posted Image eu unu nu am fost niciodata adeptul suplimentelor in cantitati industriale. Niste proteine, poate ceva de slabit cand am avut nevoie...si vitamine, omega 3... dar daca omu' vrea sa creasca cat altii in 7 ani, cine suntem noi sa il oprim?!Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate