Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Combinatie de suplimente

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
Animal Pak
Animal Test
ON Casein
Dymatize primal (beef protein)
Twinlab amino fuel
Universal Storm
GABA
CLA

Mi-a scapat ceva? Sugestiile sunt binevenite.

#2
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Sugestii pentru ce? Ce vrei sa ajungi? Hulk?
Ce program ai? De cat timp faci sala? Alimentatie / odihna..Da detalii, nu insira niste produse.

#3
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
Corect, am uitat sa spun pentru ce, bulking bineinteles. Doresc sugestii doar in legatura cu combinatia de suplimente, antrenamentul si alimentatia sunt puse la punct.

#4
ectomorful

ectomorful

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 21.12.2008
Tu ai insirat acolo un raft intreg de produse si spui ca stai bine cu alimentatia? Posted Image Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image

Edited by ectomorful, 26 September 2012 - 14:30.


#5
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Ce ar trebui sa ajute/suplineasca aceste suplimente ?
Adica produse pentru masa si forta, Meal repleacement-uri, stimulente hormonale ?

Nu-mi dau seama fiindca sunt acolo produse tip concentrate proteice, aminoacizi, pentru slabire, stimulente...

Sau cumva doresti sa combini toate chestiile acelea (sa folosesti din toate concomitent, in dorinta de a obtine o sursa buna de proteina + o sursa buna de vitamine + o sursa buna de aminoacizi suplimentari + un stimulent bun, etc.) ?
ceva de genul: o combinatie extrema pentru rezultate extreme ?

Edited by Protopopeus, 26 September 2012 - 14:43.


#6
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010

 ectomorful, on 26 septembrie 2012 - 14:29, said:


Da prietene, am 4-5 mese pe zi cu ingrediente de calitate si imi ating necesarul de macronutrienti.

 Protopopeus, on 26 septembrie 2012 - 14:42, said:

Sau cumva doresti sa combini toate chestiile acelea (sa folosesti din toate concomitent, in dorinta de a obtine o sursa buna de proteina + o sursa buna de vitamine + o sursa buna de aminoacizi suplimentari + un stimulent bun, etc.) ?
ceva de genul: o combinatie extrema pentru rezultate extreme ?

Da, este o combinatia pentru bulking. Este in mare parte combinatia pe care o foloseam si inainte la care am adaugat CLA, si am inlocuit melatonina cu GABA si animal stak cu animal test.

Programul curent este urmatorul: Trezire, primal, mic dejun, animal pak, gustare, animal test + storm, antrenament, aminoacizi, masa, masa, (gustare), caseina si gaba inainte de culcare. La fiecare masa adaug 2 grame de CLA. (gustarea) este sarita cateodata.

Dieta - 4 saptamani dieta de bulking (prot, carbs all that) cu o saptamana dieta hiperproteica low carb (40-50%kcal din proteina, 10% maxim din carbs, 40-50% din grasimi)

Edited by watami, 26 September 2012 - 15:00.


#7
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Ok, lucrurile se schimba, daca deja ai folosit aceasta combinatie si ai observat niste rezultate (ai fost multumit ?), probabil cel mai bun sfat este sa mergi in continuare pe ce ai experimentat deja pana acum (ok, aducand acele mici modificari despre care ai pomenit)...

S-ar putea sa fie inoportun sa ne dam cu parerea despre alte combinatii si (eventual) urmandu-le (sau macar pe unele) sa nu obtii aceleasi rezultate (timp, munca, bani perdute).

Din ce am observat folosesti cate un produs pentru fiecare scop posibil, nu cred ca mai e ceva de recomandat, mai important in acest punct devin cantitatile.
Evident, s-ar putea sa primesti "n" sugestii de concentrate proteice (in primul rand), despre care fiecare crede ca e cel mai bun...

#8
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004

 watami, on 26 septembrie 2012 - 13:40, said:

Animal Pak
Animal Test
ON Casein
Dymatize primal (beef protein)
Twinlab amino fuel
Universal Storm
GABA
CLA

Mi-a scapat ceva? Sugestiile sunt binevenite.


Cred ca ai uitat de Furadan.

#9
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010

 v3lsatis, on 26 septembrie 2012 - 15:22, said:

Cred ca ai uitat de Furadan.

Ma tu sigur nu ai absolvit academia de glume sau ceva?

Rezultate - Am crescut 14 kg in 2 luni, intre timp am slabit 4 fiindca se inchisese sala si nu aveam timp sa merg altundeva (din care majoritatea grasime, urmand dieta hiperproteica pe care am mentionat-o pentru 3 saptamani si completand alimentatia cu natural sterol complex de la universal, si caseina dimineata si seara. Deci da pot spune ca am fost multumit. In timpul antrenamentelor foloseam o dieta de ~5000 kcal/zi la 60kg din cauza unui metabolism foarte intens.

PS: Ms de ajutor protopopeus. Destul de trist ca pe aria asta sunt doar o mana de oameni care au cunostiinte despre bodybuilding si fitness.

Edited by watami, 26 September 2012 - 15:45.


#10
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Nu sunt deloc in masura sa-mi dau cu parerea la capitolul asta, insa, serios frate, iti dai seama ca toate cele enumerate trec prin corpul tau? Nu simti nevoia de-o pauza? Am mai auzit si eu de combinatii dintr-astea, dar parca e cam incarcata, a ta, no offence.

#11
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Nenea, eu te intreb prieteneste:
Cat vrei sa traiesti?

#12
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
@Vlad29marko Sincer nu simt nevoie de nici o pauza, sunt on top of my game.
@V3lsatis Pana la 45 daca nu avanseaza robotica si prosteticele.
@Martorul_lui_Iehova Scuza-mi micile scapari, limba pe care o folosesc preponderent nu este romana. Folosind o limba germanica sunt obisnuit cu derivarea si alcatuirea cuvintelor noi din cuvinte mama, thus stiinta -> cunostiinta, dar ai dreptate, my bad.

Edited by watami, 26 September 2012 - 16:12.


#13
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Mai ai 25 de ani de trait pana la 45, sincer nu cred ca faci fata.

Hai sa-ti arat ceva:
http://forum.softped...a-stop-cardiac/

Si daca n-ai rabdare poate lista asta te da pe spate:
http://forum.softped...8#entry11365802

Acum adauga toate chimicalele alea in ecuatie.S-ar putea sa iti dea cu minus, sa fii mort si sa nu stii...

Edited by v3lsatis, 26 September 2012 - 16:14.


#14
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
Da vi si tu cu un argument sau vorbesti ca sa te afli in treaba? Arata-mi un studiu medical ceva nu o lista cu fotbalisti morti pentru ca este irelevant.

#15
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Eu nu intentionez sa te aduc pe calea ceva buna, ca sunt sigur ca tu o cunosti cel mai bine, doar vreau sa vad unde te afli dpdv mintal.

#16
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
Daca asta te interesa trebuia sa imi zici de la inceput. Daca folosim (mental age/chronological age)*100 = IQ reiese ca varsta mea mentala este de 28 de ani.

#17
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Trebuie sa iti calculezi, in primul rand, proteinele.Trebuie sa iei in jur de 2g proteina / kilogram pe zi.
Daca nu ai cardio in antrenament, introdu-l sau o sa te lase inima.

Nu stiu exact ce produse contin cele insirate de tine, dar ai mare nevoie de vitamine,glutamine si creatina pe deoparte.

#18
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Ai mentionat ceva de 60kg, este o greutate din trecut sau pe acolo te invarti si acum ?
Vorba colegului de mai sus, daca spui ca la un moment dat ai avut probleme cu surplusul de grasime, e buna si ideea cu cardio, insa de ce sa tratezi in loc sa previi... Ceea ce vreau sa zic este sa cauti sa mananci ceva mai strict, astfel incat in perioadele intercompetitionale (daca mergi la competitii) sa acumulezi cat mai putin strat adipos.

Ai spus ca esti in regula cu alimentatia. In masura in care doresti, poate ne impartasesti ce si cum mananci. Probabil mai este de lucrat si acolo, ma refer la macronutrienti.

Eu in principiu nu sunt de acord cu suplimentele (insa nici nu ma mai antrenez), dar nu fiindca as crede ca-mi dauneaza si ca as muri din cauza lor, am o anumite pregatire exact in domeniu, in plus, desfasor activitati in industria alimentara, ci fiindca sunt de parere ca pana in momentul in care doresti competitie, nu prea ai nevoie de suplimente. Nici de vitamine & minerale macar...
Totusi, in anumite momente am consumat suplimente, insa am avut grija sa-mi realizez singur ceea ce mananc, dupa ce achizitionam ingredientele (concentratele proteice vrac, etc.), le amestecam strict conform dorintelor. Cumparam izolat din zer, glutamina, creatina, dextroza, maltodextrina, toate la sac, apoi le amestecam si-mi faceam si inlocuitoare de masa, si produse pentru masa si forta, s.a.m.d. Ma asociam si cu alti colegi, evident, intrucat costurile erau mari si cumparam pe firma, intrucat la persoane fizice nu vand importatorii de asa ceva.
In aceasta situatie aveam cateva avantaje mari de tot fata de cazul in care cumparam suplimente gata facute, acestea fiind: costuri mult mai mici (chiar si de 3 ori in cazul unor produse), puteam verifica sursa de provenienta cat se poate de bine (cu certificate de calitate, numere de inregistrare de la TUV, etc.) si, nu in ultimul rand, eram sigur ca daca doream 40% proteina din izolat din zer, ei bine exact asta obtineam.
Produsul realizat il amestecam cu diferite prafuri (de inghetata, de budinca, etc. pentru gust, aroma) si-l amestecam cu apa in mod normal, in shaker.

On topic: pentru evitarea bataii de cap cu matematica alimentatiei (calcule peste calcule pentru a vedea cata vitamine au broccoli, cate minerale au rosiile, etc.), cam o gramada de sportivi din domeniu (mai ales cei cu pretentii sau incepatorii) apeleaza la cate unul din urmatoarele: amestec proteic, weight gainer, glutamina, BCAA, Creatina, L-Carniina, Vitamine&Minerale. In ceea ce le priveste pe ultimele 4, nu prea ai cum sa mergi la competitii fara ele, decat in situatia in care ai pregatire de nutritionist. Chiar si asa, o portie de Meal Repleacement cu o proteina de o valoare biologica inalta - izolat din zer, imbogatit cu ceva BCAA si glutamina dupa antrenament este ceva ce nu poate fi obtinut din mancare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate