Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

LTE de la Orange România.

* * * * - 14 votes
  • Please log in to reply
28878 replies to this topic

#1
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Vom lansa primele servicii prin tehnologia LTE/4G, care permite viteze de descarcare de date de 100 Mbps, pana la sfarsitul acestui an, pentru inceput in Bucuresti, a declarat luni Jean-Francois Fallacher, seful Orange Romania. Tot luni, atat conducerea Vodafone cat si cea a Cosmote si-au exprimat multumirea fata de frecventele achizitionate in urma licitatiei de telefonie mobila, iar Inaki Berroeta, seful Vodafone Romania, a subliniat ca Vodafone va fi in masura sa lanseze servicii 4G la inceputul anului 2013.

sursa: http://economie.hotn...tul-acestui.htm

#2
12trei

12trei

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 22.07.2011
La 2 euro pentru 50 MB de trafic? Posted Image

#3
ady_95

ady_95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 23.12.2009
Mai întâi să meargă în toate orașele mare internetul la 7,2 și apoi să vedem LTE...

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Sa vad trafic nelimitat (nu prostia de astazi) si atunci pot sa zic ca-i utila si viteza in cauza. Alfel nu ma ajuta cu nimic sa merg pe o autostrada ce se infunda cand ajung cu pedala la podea.

Edited by neagu_laurentiu, 24 September 2012 - 18:45.


#5
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Trafic nelimitat la viteza mare pe conexiuni mobile nu vei vedea prea curand.

Tocmai de asta netul fix ramane ''sfant''.

#6
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Măcar de ar face o densificare a acoperirii mult mai mare pe HSPA și tot ar fi excelent! Dacă fac ei internet 4g în nu știu ce colț al Bucureștiului și în rest e tot varză, tot degeaba!Posted Image

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003

View Postady_95, on 24 septembrie 2012 - 18:36, said:

Mai întâi să meargă în toate orașele mare internetul la 7,2 și apoi să vedem LTE...
Merge deja 14.4 sau mai mult mai ales in rural (in oras e trafic mare sau nu are lumea abonamente mari si sunt limitate), orange a cam bagat 3G peste tot unde are piloni, am dat de acoperire in locuri unde concurenta nu avea, nici macar Voda.

View Post12trei, on 24 septembrie 2012 - 18:17, said:

La 2 euro pentru 50 MB de trafic? Posted Image
Pai transponderele LTE costa... plus cele 3g bagate anul asta la tona.

Edited by andreic, 24 September 2012 - 18:57.


#8
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010

View Postandreic, on 24 septembrie 2012 - 18:56, said:

Merge deja 14.4 sau mai mult mai ales in rural (in oras e trafic mare sau nu are lumea abonamente mari si sunt limitate), orange a cam bagat 3G peste tot unde are piloni, am dat de acoperire in locuri unde concurenta nu avea, nici macar Voda.



Pe 3g portocala are acoperire bună, dar mai are de lucrat și aici! 4g-ul nu cred că ni-l permitem mulți, dar dacă merge de parcă stă, mai bine lipsă!Posted Image

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcopil_Cuminte19, on 24 septembrie 2012 - 18:48, said:

Tocmai de asta netul fix ramane ''sfant''.
Si atunci de ce atata agitatie ?!

#10
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Si totusi, avem nevoie pe mobil de asemena viteze?

#11
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010

View Postblackcat, on 24 septembrie 2012 - 19:07, said:

Si totusi, avem nevoie pe mobil de asemena viteze?

Stai liniștit că sunt ,,până la" și nu vor ajunge nici pe aproape, iar terminalele cred că vor fi extrem de scumpe. Cred că stikurile sau ruterele actuale nu pot fi folosite,nu?

#12
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008

View Postneagu_laurentiu, on 24 septembrie 2012 - 19:03, said:

Si atunci de ce atata agitatie ?!

Pai asa se intampla mereu la lansarea unor servicii noi de acest gen. :P

4G reprezinta ceva util si folositor, dar limitarile se vor aplica in continuare. Ceea ce ramane (inca) sub semnul intrebarii e ce largime de banda se va aloca dupa depasirea unui anumit trafic inclus, daca va ramane la 128 Kbps sau o sa urce macar la 256 Kbps...

View Postvio73, on 24 septembrie 2012 - 19:11, said:


Stai liniștit că sunt ,,până la" și nu vor ajunge nici pe aproape, iar terminalele cred că vor fi extrem de scumpe. Cred că stikurile sau ruterele actuale nu pot fi folosite,nu?

Nu vom putea folosi terminalele actuale pe 4G. :D

View Postvio73, on 24 septembrie 2012 - 18:50, said:

Măcar de ar face o densificare a acoperirii mult mai mare pe HSPA și tot ar fi excelent!
Semnalul si calitatea lui se poate imbunatati prin ceea ce se numeste MIMO. Am mai discutat despre el pe aici pe undeva...

#13
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Eu vad utilitatea LTE-ului pentru emisia de imagini de calitate, daca actualele rucsacuri 3G au o imagine buna (cei drept cu 6/8 simuri si consum de peste 100W ora), acelasi stil de functionare in LTE va fi un vis, chiar si HD-ul va merge transmis (practic sparge fluxul video in 6/8 si il transmite mai usor si asa nu simte caderile de viteza, ca in cazului unui singur flux).

Aici vad util LTE, pentru o amarata de harta sau clip Youtube si ultima revizie de HSPA+ face treaba cu brio.

Edited by connectorxp, 24 September 2012 - 19:55.


#14
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010

View Postconnectorxp, on 24 septembrie 2012 - 19:53, said:

Eu vad utilitatea LTE-ului pentru emisia de imagini de calitate, daca actualele rucsacuri 3G au o imagine buna (cei drept cu 6/8 simuri si consum de peste 100W ora), acelasi stil de functionare in LTE va fi un vis, chiar si HD-ul va merge transmis (practic sparge fluxul video in 6/8 si il transmite mai usor si asa nu simte caderile de viteza, ca in cazului unui singur flux).

Aici vad util LTE, pentru o amarata de harta sau clip Youtube si ultima revizie de HSPA+ face treaba cu brio.


HSPA este suficient de bun, numai să fie la parametrii pe care i-au dat ei!Posted Image

#15
Blomsfield

Blomsfield

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 01.11.2010

View Postblackcat, on 24 septembrie 2012 - 19:07, said:

Si totusi, avem nevoie pe mobil de asemena viteze?

Exact asta s-a intrebat acum o suta de ani si taranul cu caruta cand a vazut primul automobil!

Hai Orange cu LTE in 1800 sa mearga cu iPhone 5! Posted Image

SE CONFIRMAAA!!!!

Madalina Suceveanu, directorul tehnic al Orange Romania a venit cu cateva precizari suplimentare:
"Anul acesta vom lansa serviciile LTE folosind spectrul de 1800 MHz urmand ca din aprilie 2014 sa utilizam intreaga gama de frecvente care este potrivita si pe care am cumparat-o pentru servicii 4G", a spus Madalina Suceveanu.
http://economie.hotn...tul-acestui.htm

Edited by Blomsfield, 25 September 2012 - 08:08.


#16
Blomsfield

Blomsfield

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 01.11.2010
Am cautat pe net teste facute in UK pentru EE (Orange + TMobile) care va lansa tot pana la sfarsitul anului LTE pe 1800 Mhz. Cred ca astea sunt vitezele pe care putem sa le asteptam si noi avand in vedere ca este tot Orange si tot 1800Mhz (probabil si aceeasi aparatura):

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Bc_hHqEbuUw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Uffetezj1eY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XLYL-Q5GtSg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EhkmPRG5MmA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Deci cu 25-30Mbs download, 17-19Mbs upload si Ping de 50-60ms eu zic ca e criminal! :D

#17
12trei

12trei

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 22.07.2011
25-30 mbps deoarece sunt putini utilizatori. Insa pingul e excelent.

#18
benulnec

benulnec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 09.04.2007
Eu nu stiu de ce va bucurati atat de mult cu 4G-ul asta... Pe un smartphone daca ai 3 Mbps deja nu mai simti diferenta ;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate