Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Intrebare magnetism

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
robertador

robertador

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 16.03.2008
Salut,
Am constatat azi un lucru interesant pe care nu l-am inteles.
Am 2 magneti bara ,in mod normal polii sud-sud si nord nord se resping dar cum ma jucam eu cu magnetii am observat ca daca intre cei doi pui o tabla de fier scade considerabil forta de respingere sau chiar dispare(in functie de grosimea tablei) ambii magneti fiind atrasi de tabla.Deci magnetii se comporta diferit la aceeasi distanta unul de altul daca se afla substante diferite intre poli.
Care ar fi axplicatia?

#2
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Daca tabla era din otel, stim si noi ca otelul are permeabilitate magnetica mai mare decat a aerului, asadar tabla se va magnetiza cu polul opus magnetilor.
Ia incearca sa pui intre magnetii respectivi tabla din aluminiu sau inox si vezi daca se mai manifesta la fel.

#3
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
ideea ar fi urmatoarea ... forta de atractie sau respingere intre 2 magneti este constanta dar direct proportionala cu distanta intre ei. In situatia ta , introducand o piesa metalica intre 2 magneti , apare o a doua forta de atractie dintre piesa respectiva si magneti . Prima situatie , in care sa zicem cei 2 magneti se resping intre ei , punand placa intre cei 2 magneti , ai o forta de respingere intre magneti si o forta de atractie a fiecarui magnet cu placa , de aceea daca forta de atractie dintre magnet si placa este mai mare (ai o placa mai groasa , chiar daca magnetii sunt la aceeasi diastanta ) decat forta de respingere dintre cei doi magneti , vor avea tendinta sa se apropie de placa. Acum ar fi si un caz particular , si anume situatia cand un magnet e mai aproape de placa decat celalalt , atunci apare un fenomen interesant , si anume placa devine un magnet permanent , cu forte magnetice  mai mici decat cel mai apropiat magnet, practic invers proportional cu distanta , si cu poli opusi acestuia  , deci practic , placa , va avea nordul la sudul celui mai apropiat magnet , in timp ce sudul placii va avea tendinta sa respinga sudul magnetului cel mai intepartat .
Greu am explicat dar sper ca ai inteles .

#4
robertador

robertador

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 16.03.2008
Adica tabla devine un pol nord ca si in imagine?

Attached Files



#5
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Da, exact.
Daca incerci sa pui intre magneti o tabla dintr-un material nemagnetic, forta de atractie sau de respingere va fi mai mica deoarece creste distanta intre magneti.
F=fluxul magnetic (fi)/d;
unde: F=forta de interactiune magnetica
  d=distanta dintre corpurile magnetice

Edited by GeorgeTrisina, 21 September 2012 - 12:23.


#6
P550_WiFi

P550_WiFi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 16.08.2007
Salut, cu ceva timp in urma am constatat si eu ceva asemanator, dar si mai spectaculos. Aveam 2 magneti: unul dintr-un material gri, sub forma de .... zepelin (se vindeau prin parc cate doi si daca ii aruncai in sus scoteu un sunet interesant) si altul mai mic sub forma de disc, dar puternic (cred ca din neodim).

Am observat ca daca apropiam magnetii, avand unul catre altul acelasi pol, atunci se respingeau, dar ... si aici apare partea interesanta, daca continuam sa-i apropii, sub o anumita distanta incepeau sa se atraga si in final se lipeau.

Asta m-a uimit foarte tare si am expus experimentul si altor persoane, care si-au dat cu parerea.
Parerea lor era ca materialul din care era facut magnetul gri, avea propietati magnetice asemanatoare cu ale fierului (adica putea fi atras de campul magnetic) asa incat, la un moment dat forta de atractie a magnetului puternic fata de materialul gri, devenea mai mare decat forta de respingere dintre cei doi magneti.

Voi ce parere aveti?

#7
noShadow

noShadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 20.07.2010
Eu am alta nelamurire?!?!
avem situatia urmatoare: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WHDFxm7ZU4Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] ,cum ne putem exprima matematic,calculand forta de respingere necesara, pentru o cale de rulare sa zicem de o greutate x.(asta in cazul in care este posibil experimentul din video.
Astept cu mare nerabdare parerile voastre....

Edited by noShadow, 23 March 2013 - 12:37.


#8
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 24.08.2004
In filmuletul de mai sus eu nu vad decat un obiect care se misca pe un plan inclinat, sub actiunea fortei gravitationale. Daca se chinuia ceva mai mult, poate ca trecea neobservata modificarea unghiului de inclinatie al planului pe care ruleaza caruciorul dim lemn.
Magnetii sunt doar de decor.

#9
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
robertador, citeste ceva despre circuite magnetice. Daca vrei energie moca si nu ai ce face cu timpul tau, gasesti destule schite de motoare magnetice cu ecranare. Nu am vazut nici un motor de acest tip mergind. Daca a vazut cineva sa ne spuna!

View PostnoShadow, on 23 martie 2013 - 12:34, said:

Eu am alta nelamurire?!?!
avem situatia urmatoare:.......,cum ne putem exprima matematic,calculand forta de respingere necesara, pentru o cale de rulare sa zicem de o greutate x.(asta in cazul in care este posibil experimentul din video.
Astept cu mare nerabdare parerile voastre....
Daca te tragi de par cind te scufunzi in mlastina,... cum zice legenda.
Matematic, doar magarul alearga dupa morcovul agatat de un bat la nasul sau.

#10
exit_paint

exit_paint

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.02.2014
Am si eu o intrebare! Am o octavia 2 combi (break) iar pe cheie am optiunea de deschidere portbagaj. Intrebarea mea este urmatoarea: Credeti ca eu daca as cumpara 4 magneti de 12 kg forta de atractie fiecare si as lipi doi magneti  pe ambele parti ale caroseriei dreapta si stranga langa stopuririle de frana si doi magneti cu pol opus lipiti de portbagaj tot in aceeasi directie sa pice la inchiderea portabajului direct cu polul invers pe magnetii de langa stopuri, la deschidere ar avea destula forta sa imi propulseze portbagajul pana la jumatatea cursei pentru a se ridica automat? Am vazut si m-am si documentat pe internet  cu o alta varianta, aceea fiind cu doua arcuri foarte puternice atasate pe amortizoarele portabajului, insa dupa un timp dupa parerea mea se slabesc si se defecteaza si amortizoarele
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RMfnd8pXSOk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] acest link este modelul de masina despre care va vorbesc si desre arcurile despre care v-am povestit. insa eu cred ca  solutia cea mai buna este cu magnetii. Dvs ce parere aveti?

#11
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 24.08.2004
1. Nu stiu unde vor incapea in portbagaj magnetii care sa aiba puterea de a impinge hayonul.
2. Calculeaza ce forta va trebui sa exerciti asupra hayonului la inchidere si ce forta va fi aplicata incuietorii dupa inchderea hayonului.

#12
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Eu zic sa lasi masina asa ca sa nu o strici mai tare....ca mai tarziu o sa trebuiasca sa vorbesti cu "Varu' sa te rezolve" de niste piese auto...

Edited by tehnics, 21 February 2014 - 08:28.


#13
astalus

astalus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 22.07.2003
intrebare din manual

pentru a vzualiza campul magnetic produs de curentul ce trece printr-un conducor liniar se precizeaza : "un conductor foarte lung"

va rog sa-mi explicati de ce este nevoie sa fie foarte lung

cum calculam aceasta lungime ? de ce depinde ea ?

Edited by astalus, 08 July 2018 - 11:53.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate