Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Pe Plaja de Craciun

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Nu am fost destul de clar, nu merg in concediu, plec singur, vreau sa plec din tara la inceputul lui Ianuarie, si sa ma intorc la inceputul lui martie!
Cand am zis ca vreau sa fug de iarna, vreau sa fug, nu doar sa ma fac o saptamana!

 f300, on 22 septembrie 2012 - 10:37, said:

Australia nu e in nici un caz buget (nu am verificat dar presupun ca numai biletele de avion sint destul peste 500 euro de persoana), plus ca iti trebuie viza si nu de-aia simbolica precum la turci. Daca tot ajungem la 1000-2000 euro (excursia) de persoana putem include si Cuba, macar e ceva relativ safe, super-exotic si s-ar putea sa nu mai existe in aceiasi forma peste 5 ani. Si caldura si plaje la greu. Dar realmente la range-ul asta de preturi se incadreaza mai tot mapamondul, cel putin acolo unde poti gasi o legatura decenta, iar daca poti lua viza inclusiv Florida sau alte alea.
Revenind la chestiile buget de-alde Maroc tot nu e de plaja-plaja iarna, decit la limita. Daca gasesti un avion ieftin (sau eventual o excursie din vreo tara din vest cu o legatura ieftina cu ceva gen wizzair sau similar) cred ca imbatabil la pret sint Canarele. Nu e chiar cald-cald dar se poate face plaja si baie asa la limita (si clar scufundari ca oricum iti dau aia un costum de 3-5 mm); iar de plouat cred ca ploua doar citeva zile pe an. Si sint destule de vazut (mai ales pe insulele mari), totul "standard" (cazare ok, supermarketuri, au euro, nici nu ai nevoie de pasaport, etc).

Daca vrei ceva un pic mai cald (dar si mai scump si nu atit de civilizat, dar nu atit de scump ca alte variante) Cap Verde.
Avionul catre Sidney cu escala la Dubai e cca 1600 euro (dus intors mi se pare). Pt ca stau mult, prefer o tara cu oameni care sa arate cam ca mine, sa nu se uite aia ca la urs pe strada, orase mari neaparat.

Ai fost in Australia, cum este? In SUA am interdictie deci nu se poate! Nici nu m-as mai duce, imi displace teribil.
Din pacate nu exista topic despre Australia pe forum!

O alta destinatie pe care as lua-o marginal in calcul este Africa de Sud, am fost acolo de doua ori, la mondiale si anul trecut, cand am fost invitat de o facultate, insa in ambele cazuri am fost cand era iarna la ei, vorba vine, erau 20 de grade, dar pt ca nu am facut plaja nu am habar de si de infrastructura de genul!

Totusi, nu m-am simtit confortabil si parca n-as sta acolo!

Iau in calcul posibilitatea de a cumpara o masina ieftina de acolo, pe care ori sa o abandonez, ori sa o vand pe nimic, asta daca nu sunt multumit de inchirieri, si daca imi place, sa prind ceva imobiliare, nimic exagerat, insa presupun ca nu stiti daca strainii pot cumpara asa ceva!
Sigur, aici depinde de piata, cat e distorsionata, si raportul dintre land-buy-hotel.

In Romania stai cu 2000 euro pe luna la multe hoteluri de 5***** (contract pe un an), insa depinde foarte mult, in multe tari stai doar un weekend! Ma duc sa explorez lumea in materie de oportunitati, cel putin de vacanta!

Edited by Josef_Mengele, 23 September 2012 - 01:44.


#20
angelinne

angelinne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 14.10.2006

 Josef_Mengele, on 23 septembrie 2012 - 01:23, said:

Nu am fost destul de clar, nu merg in concediu, plec singur, vreau sa plec din tara la inceputul lui Ianuarie, si sa ma intorc la inceputul lui martie!
Cand am zis ca vreau sa fug de iarna, vreau sa fug, nu doar sa ma fac o saptamana!


Vaiiii ce misto! Mi-as dori si eu o chestie din asta ! Detest iarna si frigul!
Sa ne scrii ce ai hotarat si care e planul de bataie :avioane,cazare,masina...etc

#21
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

 angelinne, on 08 noiembrie 2012 - 00:45, said:

Vaiiii ce misto! Mi-as dori si eu o chestie din asta ! Detest iarna si frigul!
Sa ne scrii ce ai hotarat si care e planul de bataie :avioane,cazare,masina...etc

 Josef_Mengele, on 23 septembrie 2012 - 01:23, said:

Nu am fost destul de clar, nu merg in concediu, plec singur, vreau sa plec din tara la inceputul lui Ianuarie, si sa ma intorc la inceputul lui martie!
Cand am zis ca vreau sa fug de iarna, vreau sa fug, nu doar sa ma fac o saptamana!

Avionul catre Sidney cu escala la Dubai e cca 1600 euro (dus intors mi se pare). Pt ca stau mult, prefer o tara cu oameni care sa arate cam ca mine, sa nu se uite aia ca la urs pe strada, orase mari neaparat.

Ai fost in Australia, cum este? In SUA am interdictie deci nu se poate! Nici nu m-as mai duce, imi displace teribil.
Din pacate nu exista topic despre Australia pe forum!

O alta destinatie pe care as lua-o marginal in calcul este Africa de Sud, am fost acolo de doua ori, la mondiale si anul trecut, cand am fost invitat de o facultate, insa in ambele cazuri am fost cand era iarna la ei, vorba vine, erau 20 de grade, dar pt ca nu am facut plaja nu am habar de si de infrastructura de genul!

Totusi, nu m-am simtit confortabil si parca n-as sta acolo!

Iau in calcul posibilitatea de a cumpara o masina ieftina de acolo, pe care ori sa o abandonez, ori sa o vand pe nimic, asta daca nu sunt multumit de inchirieri, si daca imi place, sa prind ceva imobiliare, nimic exagerat, insa presupun ca nu stiti daca strainii pot cumpara asa ceva!
Sigur, aici depinde de piata, cat e distorsionata, si raportul dintre land-buy-hotel.

In Romania stai cu 2000 euro pe luna la multe hoteluri de 5***** (contract pe un an), insa depinde foarte mult, in multe tari stai doar un weekend! Ma duc sa explorez lumea in materie de oportunitati, cel putin de vacanta!

Pentru o perioada asa lunga,as recomanda Argentina,Uruguay,Chile si Brazilia sau doar o singura tara din toate.Eu am vizitat Argentina si mi-a placut aceasta tara,plaja se poate face  in Mar de Plata, statiunea lor renumita pentru portenos(adica locuitorii din Buenos Aires),este situata la 5 ore cu autocarul de capitala .Alta varianta, este sa treci in din Buenos Aires in Uruguay in Punta del Este sau Valparaiso in Chile,pentru ultima varianta drumul este mai lung.
Eu as calatori in Patagonia argentiniana sau chiliana,m-as duce pana in Ushuaia cel mai sudic oras din lume(bine cel mai sudic pe harta este un sat din Chile dar nu indeplineste numarul de locuitori sa fie oras),daca mi-ar permite bugetul as pleca intr-o excursie pana in Antartica din Ushuaia,costa intre 3000 euro-6000,varianta de 3000 daca plecarea este chiar a doua zi.
Oferte la biletele de avion apar mai des spre Brazilia ,Argentina,in  jur de 600-700 euro.
ps.citeste topicul despre Argentina si daca ai intrebari iti pot raspunde.
intra pe 8luni.ro un tip cu prietena au calatorit 8 luni prin America de Sud,au cumparat o rulota din Chile si-au calatorit cu ea peste tot mai putin in Argentina,cred a fost o experienta tare interesanta,nu multi reusesc sa faca asta.

Edited by moschino, 12 November 2012 - 02:17.


#22
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Daca vrei sa scapi de iarna vezi ca ai si bilete promo, tarile recomandate sau asia ar fi recomandate pentru asa ceva .

Tarife promo la TAP Portugal
Tarifele promotionale: € 619.-

Brazilia:
Natal (NAT), Recife (REC), Rio de Janeiro (RIO), Salvador da Bahia (SSA), Sao Paulo (SAO)

Capului Verde:
Sal (SID), Praia (RAI), Sao Vicente (VXE)
Perioada de vanzare: 14Nov - 24Nov 2012
Perioda de calatorie: 15Jan - 15Jun 2013

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate