Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cat suntem de toleranti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
10 replies to this topic

#1
jordcar

jordcar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.03.2006
Cat suntem de toleranti cu cei din alte culte?
Eu sunt ortodox,sotia catolica.Avem un baietel in varsta de 6 ani . La 1 an si jumatate l-am dat la gradinita de stat.Educatoarea l-a batut pt. ca nu statea pe olita.La sfatul unei prietene ortodoxe care este psiholog si acum dupa atatia ani are propria gradinita particulara,l-am dat pe Alex la o gradinita ce apartine de cultul adventist.Nu au incercat sa ne converteasca,sau mai stiu eu ce...Dimpotriva,ne-am impacat foarte bine cu ei in toti acesti ani.Acum l-am dat la scoala.Scoala  Richard Wurmbrand ce apartine de cultul evanghelist.Nu cunosc pe nimeni din acest cult dar sunt convins ca au aceiasi daruire pentru copii.Si in final asta conteaza,nu?

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,025
  • Înscris: 09.01.2007
Toleranta voastra pare sa rezulte dintr-o nevoie stringenta. Cand ai copil nu-ti permiti luxul principiilor, se pare.

#3
jordcar

jordcar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.03.2006
Acum ar trebui sa ma justific,sa ma apar,sa  atac sau ce... Era vorba de toleranta,de intelegere sau macar de a ne respecta.Daca te duci la o scoala de stat, bataie pe locuri,coruptie,mita nepotism.Daca eu fac alegerea de a da copilul la o scoala de apartine de alt cult,cunostintele mele zambesc in coltul gurii.Ce demonstraza asta pana la urma? Normalitatea?

#4
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Probabil ca demonstreaza normalitatea lor. Care e pana la urma problema cu scolile de stat? Te intereseaza sa invete ceva, sau sa se lupte cu ceilalti?

Edited by The Kid, 18 September 2012 - 23:23.


#5
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Ai deschis topicul ca sa te lauzi cat esti de tolerant?
De curiozitate, copilul l-ati botezat ortodox, catolic sau deloc?

#6
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
:)) Liber cugetator...

#7
jordcar

jordcar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.03.2006

View PostThe Kid, on 18 septembrie 2012 - 23:23, said:

Probabil ca demonstreaza normalitatea lor. Care e pana la urma problema cu scolile de stat? Te intereseaza sa invete ceva, sau sa se lupte cu ceilalti?
Asta cu lupta....In ianuarie l-am dat din nou la stat ca sa se integreze pt clasa intia.A inceput sa vina batut, apoi a batut si el.Educatoarea de acolo mi-a spus ca se bate.La gradinita adventista nu i-au invatat sa se bata.Asa ca la stat nu il mai dau.Punct.

Nu a fost si nu este in intentia mea sa deranjez sau mai rau sa jignesc pe cineva de pe acest forum.Poate din greseala sau nestiinta am atras atitudini mai putin tolerante.Nu am postat pe topicul dedicat  ortodoxiei pt ca banuiesc cam ce raspunsuri as primi. Pacat...

#8
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Intrebarea ta e putin ambigua. Conteaza in primul rand cum se formeaza/integreaza copilul.

#9
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

View Postjordcar, on 18 septembrie 2012 - 23:39, said:

Nu a fost si nu este in intentia mea sa deranjez sau mai rau sa jignesc pe cineva de pe acest forum.Poate din greseala sau nestiinta am atras atitudini mai putin tolerante.Nu am postat pe topicul dedicat  ortodoxiei pt ca banuiesc cam ce raspunsuri as primi. Pacat...
Da, topicul l-ai deschis ca sa arati cat de tolerant esti tu si cat de netoleranti sunt altii.
Intrebarea mea ai luat-o ca o ofensa, nu inteleg de ce totusi.

#10
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postdan84, on 19 septembrie 2012 - 00:38, said:

Da, topicul l-ai deschis ca sa arati cat de tolerant esti tu si cat de netoleranti sunt altii.
Intrebarea mea ai luat-o ca o ofensa, nu inteleg de ce totusi.
Cred că e destul de irelevant. Dar cred că asta explică de ce copilul lui nu se integrează oriunde s-ar duce. Acolo unde se "integrează", o face pentru că oamenii cu care interacţionează sunt "pe bani", dar din păcate pentru copil, nu va interacţiona toată viaţa cu oameni "plătiţi" de părinţii lui.
Copiii sunt copii, iar părinţilor le este greu uneori să accepte faptul că au eşuat în a-şi educa odraslele.

De exemplu, văd că religia joacă un rol obsedant în problemă:

View Postjordcar, on 18 septembrie 2012 - 23:05, said:

Cat suntem de toleranti cu cei din alte culte?
Eu sunt ortodox,sotia catolica.Avem un baietel in varsta de 6 ani . La 1 an si jumatate l-am dat la gradinita de stat.Educatoarea l-a batut pt. ca nu statea pe olita.La sfatul unei prietene ortodoxe care este psiholog si acum dupa atatia ani are propria gradinita particulara,l-am dat pe Alex la o gradinita ce apartine de cultul adventist.Nu au incercat sa ne converteasca,sau mai stiu eu ce...Dimpotriva,ne-am impacat foarte bine cu ei in toti acesti ani.Acum l-am dat la scoala.Scoala  Richard Wurmbrand ce apartine de cultul evanghelist.Nu cunosc pe nimeni din acest cult dar sunt convins ca au aceiasi daruire pentru copii.Si in final asta conteaza,nu?

prietena ortodoxă, şcoala adventistă, evangheliştii, şi toate cele.

View Postjordcar, on 18 septembrie 2012 - 23:05, said:

sunt convins ca au aceiasi daruire pentru copii.Si in final asta conteaza,nu?
Dacă pentru tine ca părinte contează dăruinţa unor străini faţă de copilul tău, îmi pare rău pentru copilul tău.

Ceea ce contează este educaţia copilului - la care intră şi capacitatea lui de a se integra în societate. Societate care nu e evanghelistă, adventistă, şi ortodoxia scade şi ea (nu pe cifre, încă) sau alte bălării d-ăstea.

#11
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postjordcar, on 18 septembrie 2012 - 23:05, said:

Cat suntem de toleranti cu cei din alte culte?
Stimabile, toleranta nu inseamna acceptarea gradinitelor celor din alte culte. E un pic mai complex.

Nu inteleg insa de ce sunt intoleranti unii cu altii cand, de fapt, au aceeasi doctrina, a liberului arbitru.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate