Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Convectoare podea Vs. Aeroterma Vs. Calorifer pe ulei.

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#19
DAX1

DAX1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 21.07.2008
Eu,pentru o baie de 15 metrii cubi cu asa: http://www.domo.ro/H...a_Tesy_HL-211_V  ,vreau sa incalzesc la iarna,plus ca reduce egrasia.Acum mai ramane sa vad daca este rezistenta in medii umede?Cred ca o sa faca mai bine fata decat un calorifer cu ulei cum a fost anii anteriori.
O zi buna!Posted Image

#20
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
Aeroterma aia e o tampenie, am avut eu una si m-a tinut fix o iarna (in care am folosit-o de maxim 20 ori). A inceput sa zdrangane, s-a descentrat elicea si facea un zgomot infiorator, am aruncat-o pur si simplu. Inauntru e plasticaraie, nu ai ce sa repari la ea.

#21
serox_3

serox_3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2007
Iarna trecuta am folosit aeroterma, e foarte deranjant zgomotul, mai ales cand vrei sa dormi, iar dupa ce ai oprit-o se raceste destul de repede.
Acum mi-am luat un calorifer mic 1500W 7 elementi (instalatia electrica e destul de veche si folosesc prelungitoare asa ca nu m-am riscat la unul de putere mai mare)
Cu caloriferul parca e altfel caldura, se ajunge mai greu la temperatura dorita, dar e mentinuta mai mult timp si caloriferul nu funtioneaza tot timpul  in jur de 50/50

Recomand orincand un calorifer pe ulei.

Edited by serox_3, 10 October 2012 - 16:09.


#22
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 21.11.2005
Vreau ceva pe curent cu care sa incalzesc dormitorul pe perioada asta de tranzitie vara/toamna pana incep sa fac focul in centrala.
Pana acum am vazut ca am de ales intre:
- aeroterma: teoretic incalzeste repede deoarece trimite aerul incalzit
- radiator cu halogen: consum redus
- calorifer cu ulei.

Ce imi recomandati ? Teoretic avand in vedere ca e izolatie ok, ar trebui sa mearga 1-2 ore seara.

#23
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Calorifer cu ulei.

#24
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postalinescoo, on 30 august 2013 - 21:07, said:

- radiator cu halogen: consum redus

Consumul e exact acelasi pentru toate sculele din clasa asta (incluzind aeroterme, convectoare, calorifere electrice), daca ne raportam la cita energie bagi in ele versus cita baga in camera (practic 100%).
S-ar putea desigur ca unele sa aibe un efect subiectiv mult mai puternic cu consum mai mic desigur, daca bat direct pe tine. Dar in cazul asta probabil cele mai eficiente sint pernele (sau paturile pentru cei mai frigurosi) electrice.

#25
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
calorifer cu ulei
confortul termic este maxim dintre cele enumerate mai sus
si nici nu face zgomot

#26
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Depinde de model si noroc, au am vazut doua calorifere pe ulei care faceau tot felul de "picaieli". Presupun ca din uleiul ala apar ceva gaze care se transforma in bule.

#27
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 21.11.2005
Calorifer ramane atunci. V-as fi recunoscator daca mi-ati recomanda si un model/producator ? Camera de incalzit are cam 32 metri cubi.

#28
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Toate consuma exact la fel.
S-ar revolutiona electronica si lumea care ne inconjoara daca s-ar inventa sarma care consuma curent si nu face caldura sau face mai putina decat alta sarma.

La cal cu ulei ai grija cu sup radianta raportata la putere, sa fie cat mai mare ca altfel, la nevoie, nu vei putea folosi puterea max mai mult timp ca declansaja termostatul chiar si la maxim.
Suprafata mica, transf termic mic, se incalzeste mai tare caloriferul si intra termostatul. E ca si cand ai tine termostatul la 3/4 la unul mai mare de aceeasi putere.

Edited by undercoverbrother, 08 September 2013 - 16:18.


#29
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cu termostatul e problema la toate, declanseaza in baza caldurii din jurul lui, normal. Eu de acu 10-15 ani mi-am luat un termostat cu senzor wireless pentru orice scula care se baga in priza, desi a costat dublu decit un convector, o aeroterma si un calorifer pe ulei puse la un loc.

Da macar ai temperatura pe care o vrei linga tine nu in scula de incalzit.

#30
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
E ok sa-mi iau un calorifer electric ca ASTA? Il voi folosi intr-o camera care are aprox 30 m3. Poate daca aveti si alte recomandari pentru calorifer cu ulei - nu aeroterma sau convector ca alea cam fac galagie.
Multumesc

#31
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Pt mai multe ierni sau doar iarna asta?

#32
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Pai pentru mai multe as zice. Se imbranzeste uleiul sau trebuie schimbat? Unde vrei sa bati cu intrebarea? :D

#33
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
nu, dar pe termen lung incalzirea electrica nu e chiar rentabila
un calorifer ca acela merge bine ca supliment de incalzire, nu ca unica solutie

Edited by aeon, 02 October 2013 - 20:14.


#34
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Daca e pe termen lung, imparte puterea pe 2 prize, deci ia 2 buc de putere mai mica, chiar si daca sunt pe acelasi circuit,
pune-le pe perete sa arate a casa de om si pe cat posibil, nu folosi prelungitoare.
Caloriferele de perete am vazut ca sunt cam scumpe. Convectoarele sunt la fel de eficiente. Unele au si ventilator dar nu e musai sa fie folosit.
Daca ai posibilitatea sa tragi un traseu electric separat de la tablou e perfect.
Daca nu pune niste prize de calitate facute de o marca buna, nu celebrele ceramice din bazar si verifica din cand in cand (odata pe luna macar) la tablou ca toate legaturile sa fie ferme. La fel si la prize.

Am mers pe electric.
Pe termen lung cam 1KW pe priza e OK. Poate 1.5KW, mers intermitent.
Daca aparatul, oricare ar fi el, are 2 rezistente si un fel de termostat, foloseste-le pe ambele decat daca cu una singura cu termostatul la max nu face fata sa mentina caldura in camera.
De ex caloriferul din linkul tau are o rez de 1KW si una de 1.5KW.
Cat e inca cald afara o folosesti doar pe cea de 1KW (treapta 1). Cand se mai raceste o folosesti doar pe cea de 1.5KW si doar cand nu face fata, pe amandoua.
Nu pe amandoua cu termostatul la jumate sau la 3 sferturi.

Pana nu am pus un calorifer ff mic pe hol nu a fost OK.

Sunt convectoare f mici de baie de 500W. Unul dintr-ala ar fi suficient.

Initial caloriferul ala mic il tineam intr-un dormitor noaptea impreuna cu un radiator cu quartz pe care il tineam la 800W iar in celalalt dormitor un calorifer mai mare.Dupa ce l-am scos pe ala pe hol, in camera in care era inainte era mai cald decat inainte doar cu quartzul ala de 800 (tinut la 1200 inainte de culcare sa se incalzeasca iar in camera cealalta, de la treapta 2 la max, a fost ok cu treapa 1 la max.

Oricat incalzeam (in limita instalatiei electrice din Al), venea aer rece de pe hol.
Si nu am fost scutit de probleme cu instalatia pana nu i-am aflat limitele.
Asta s-a intampla timp de 2 luni intr-un an, pana pe la jumatatea lui decembrie.

Pe cat posibil nu lasa niciodata camera complet neincalzita.

#35
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Caloriferul respectiv va fi folosit chiar ca supliment mai ales la baitza de bebe. In acest moment am incalzire de la radet - ideea e sa nu stau la mana lor si sa pot face o anumita temperatura in camera respectiva cand vreau. Instalatia electrica este in regula zic, prizele de asemenea. Am sa verific din cand in cand starea lor - bun sfat.

Concluzia este ca voi folosi respectivul calorifer vreo catela ore (adunate) pe seara pe timpul iernii.

#36
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Atunci e ok.

Prin termen lung ma refeream la 4 luni pe an, zi de zi, minim 12 ore pe zi, in fiecare an.

Pt suplimentare iti recomand unul cu elementi mari dar mai putini.
Adica unul inalt dar scurt.
E mai usor de mutat si de depozitat.

Pe termen scurt are aproape aceeasi putere ca unul lung (+2000W)dar dupa ce se incalzeste ii scade puterea, pauzele fiind mai dese decat la unul mare cand e folosit la max cu ambele rezistente.
Daca folosesti o singura rezistenta, nu e nici o diferenta intre unul lung si unul scurt deci nu are rost sa iei unul lung.

Pe treapta 1 merge in continuu cu termostatul la max iar pe treapta 2 se opreste f rar.

Ceva de genul asta, cu 7 elementi. Aveam impresia ca au 2000W dar e ok si la 1500.
http://www.leroymerl...tric-7-elementi

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate