Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Convectoare podea Vs. Aeroterma Vs. Calorifer pe ulei.

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#1
Automatism

Automatism

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 21.08.2012
Tin de la început sa precizez ca Consumul NU CONTEAZA, ma intereseaza doar sa îsi faca treaba pentru o camera normal(normala însemnând ca nu am ruleta... dar punem ca orice dormitor facut pe vremea lui ceausescu).
Convectoarele astea sunt grele? M-ar interesa ceva usor de transportat(ca asa alegeam de la început un calorifer pe ulei cu 12 rânduri).
Vad ca au niste gaurele sus... au ventilator ceva în ele, fac galagie? M-ar interesa ceva silentios(asta fiind un motiv pentru care nu am luat direct Aeroterma).
Ps: Fara radiatoare pe Halogen ca nu suport lumina.

Attached Files



#2
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
Convectoarele sunt de fapt niste resouri evoluate. Sunt usoare, deoarece au o carcasa de tabla goala, iar in partea de jos au o rezistenta bobinata pe un suport termorezistent.
Functioneaza pe principiul convectiei libere (aerul rece intra pe jos, se incalzeste si se ridica prin carcasa, iesind prin fantele de deasupra.  De obicei au 2 trepte (1-2 kW) si un termostat. Unele au si un mic ventilator care sa plimbe fortat aerul - astea se numesc ventiloconvectoare.
Dezavantajul fata de caloriferele cu ulei: nu metin caldura in camera mai mult timp, neavand acumulare termica, trebuie lasate sa functioneze.  Avantaje: pret mai scazut si greutate foarte mica.

Ai grija sa nu acoperi fantele de deasupra!

#3
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Calorifer pe ulei

#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Au gaurele ca sa circule aerul. Aerul rece intra pe jos si iese pe sus dupa ce a trecut de rezistenta.  Dupa cum arata in poza nu cred ca au ventilator.

Daca nu te intereseaza consumul poti sa-ti faci de cap cu orice convector de pe piata. Grija in exploatare si iarna usoara.

Vezi ca sunt unele subtirele care se pot monta pe perete. Coasta putin mai mult dar ocupa spatiu putin. daca vrei sa montezi asa ceva pe perete si acel perete este unul spre exterior, iti recomand ca mai intai sa pui in spatele convectorului o placa de izolatie. Sunt unele care se folosesc la izolarea cuptoarelor incastrabile. Dar mai ai si alte variante. Ideea e sa nu incalzesti inutil peretele care va ceda caldura in exterior.

Edited by Super Chief, 14 September 2012 - 10:39.


#5
Automatism

Automatism

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 21.08.2012

 mymothman69, on 14 septembrie 2012 - 10:30, said:

Convectoarele sunt de fapt niste resouri evoluate. Sunt usoare, deoarece au o carcasa de tabla goala, iar in partea de jos au o rezistenta bobinata pe un suport termorezistent.
Functioneaza pe principiul convectiei libere (aerul rece intra pe jos, se incalzeste si se ridica prin carcasa, iesind prin fantele de deasupra.  De obicei au 2 trepte (1-2 kW) si un termostat. Unele au si un mic ventilator care sa plimbe fortat aerul - astea se numesc ventiloconvectoare.
Dezavantajul fata de caloriferele cu ulei: nu metin caldura in camera mai mult timp, neavand acumulare termica, trebuie lasate sa functioneze. Avantaje: pret mai scazut si greutate foarte mica.

Ai grija sa nu acoperi fantele de deasupra!
Nu are nimica ca o sa stea tot timpul in priza, faza este sa nu faca galagie... sau sa fie grele.

 colombo2003, on 14 septembrie 2012 - 10:33, said:

Calorifer pe ulei
Prea greu - trebuie ceva mobil.

 Super Chief, on 14 septembrie 2012 - 10:35, said:

Au gaurele ca sa circule aerul. Aerul rece intra pe jos si iese pe sus dupa ce a trecut de rezistenta.  Dupa cum arata in poza nu cred ca au ventilator.

Daca nu te intereseaza consumul poti sa-ti faci de cap cu orice convector de pe piata. Grija in exploatare si iarna usoara.

Vezi ca sunt unele subtirele care se pot monta pe perete. Coasta putin mai mult dar ocupa spatiu putin. daca vrei sa montezi asa ceva pe perete si acel perete este unul spre exterior, iti recomand ca mai intai sa pui in spatele convectorului o placa de izolatie. Sunt unele care se folosesc la izolarea cuptoarelor incastrabile. Dar mai ai si alte variante. Ideea e sa nu incalzesti inutil peretele care va ceda caldura in exterior.

Vreau modelul pentru podea, sa faca el caldura si toata lumea o sa fie multumita.

Ma bucur ca am apucat sa întreb de convectoare(nu stiam ce sunt si automat nici nu ma gândeam sa cumpar asa ceva).
O sa caut pe google sa vad ce greutate au.

Multumesc frumos la toata lumea.

#6
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Caloriferul pe ulei este ceva mai greu ce-i drept, dar are rotile, fapt ce-i confera totusi si lui mobilitate...
Sa fii atent la lungimea cablului de alimentare. Este posibila sa ai nevoie de prelungitor (desi nerecomandat, caci, din cauza consumului mai mare, se poate incalzi).

#7
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Delonghi sunt foarte buni la asa ceva, in sensul ca au protectii multiple, minim 3 plus au fiabilitate crescuta .

Caloriferul electric dupa 1,2 ani de exploatare da batai de cap - scurgeri ulei , consum mare , masa proprie mare, inertie electrica mare, adica rupe priza. Dupa 3-5 minute deja e rece , fonta e alta poveste .

#8
Automatism

Automatism

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 21.08.2012

 colombo2003, on 14 septembrie 2012 - 11:12, said:

Caloriferul pe ulei este ceva mai greu ce-i drept, dar are rotile, fapt ce-i confera totusi si lui mobilitate...
Sa fii atent la lungimea cablului de alimentare. Este posibila sa ai nevoie de prelungitor (desi nerecomandat, caci, din cauza consumului mai mare, se poate incalzi).
Asa cum am promis m-am deplasat pe teren sa vad cum sta situatia: Am fost Surprins/AM RAMAS MASCA de Convectoare...
Este o cutie de tabla în care este pusa o sârma ca o antena cum se punea înainte pe Acoperis sa prinzi TVR, deci este o cutie de tabla în care se afla o rezistenta mica... Ma asteptam sa vad naiba ceva mai mare, ceva mai complicat, ceva rezistenta mai mare sa faca caldura.
Acuma întrebarea mea este simpla: Bre astea chiar fac caldura? Adica am vazut un Convector mare cât un calorifer cu 10 canale si Convectorul ala avea doar o rezistenta mica în mijloc.

 hemTT, on 14 septembrie 2012 - 11:30, said:

Delonghi sunt foarte buni la asa ceva, in sensul ca au protectii multiple, minim 3 plus au fiabilitate crescuta .

Caloriferul electric dupa 1,2 ani de exploatare da batai de cap - scurgeri ulei , consum mare , masa proprie mare, inertie electrica mare, adica rupe priza. Dupa 3-5 minute deja e rece , fonta e alta poveste .

Am cautat Delonghi si nu am gasit, oricum am ramas Mind Fuck când am vazut cât de mica este rezistenta în convectoarele astea? Astea chiar fac caldura? Se încalzeste si carcasa, doar rezistenta?
Mi-a fost frica sa cumpar când am vazut rezistenta cât de mica este pe lânga carcasa.

Edited by Automatism, 17 September 2012 - 14:24.


#9
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Scrie " convector delonghi" si dai de price.ro care te duce la vreo 4 firme ce comercializeaza asa ceva printre care si siteul dedicat.
Carcasa nu se incalzeste nu stiu ce , se poate tine mina pe ea iar firul de nichelina desi pare subtire isi face datoria cu brio - uita-te atent ca e platbanda de nichelina nu fir , trebuie sa schimbi putin unghiul de privire si vei observa .
Rezistenta nu ajunge la rosu ca la cele clasice , este calculata in asa fel incit aerul rece din partea inferioara sa fie capabil sa preia caldura degajata de rezistenta fara a o aduce la rosu .
E foarte important sa nu obstructionezi cu nimic fantele prin care trece aerul , de restul se ocupa el , asa ca idee , un convector de 2000W asigura o temperatura placuta la o camera de 40 metri cubi (metri cubi nu patrati , atentie )

#10
Automatism

Automatism

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 21.08.2012
Ce este drept am terminat scoala acuma multa vreme si nu am înteles prea bine cu metri cubi: Nici google nu prea ajuta la faza cu metru cub Vs. metru patrat, stiu ca metrul cub masoara volumul - metrul patrat suprafata, google nici asta nu zice când caut pe el.
M-a descurajat(formula corecta cred este "m-a speriat) când am vazut cutia mare si înauntru avea ceva ce parea o lita în forma de fagure/antena de se puneau înainte pe bloc, ma asteptam sa vad ceva mai consistent: Ceva pe masura la carcasa.
Am fost în Auchan, Dedeman, Kaufland... toate au aceeasi chestie: Deci nu este vorba ca am nimerit eu un model mai mic, m-a surprins total faza asta, parca am descoperit apa si ma uitam: WTF cam mica lita asta sa încalzeasca o camera mare.
De 2000w erau alte normale... în Auchan am vazut una la 30 si ceva de ron mica... dar eu vreau sa încalzesc o camera mai mare(o camera pe care o masor mâine ca macar ruleta cumparai din magazin).
Nu prea sunt în situatia sa am mult ban la dispozitie si 70 de ron cât costa convectorul asta este ceva cam mult sa îmi permit sa îmi trag o teapa, o sa pun mâine dimensiunea si daca este cam mare pentru ce vreau eu o sa îmi spuna careva, daca este prea mare asta este: multumesc pentru toate raspunsurile si merg pe alta varianta.
Cel mai ieftin produs CONCURENT era un calorifer usor cu 7 canale - acuma intre astea doua nu stiu care face mai mare caldura... dar caloriferul era cel mai ieftin la 96 de ron.

#11
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,631
  • Înscris: 28.11.2001
volumul il calculezi foarte simplu .... inmultesti metri patrati cu inaltimea camereiPosted Image)

o camera normala de bloc are cam 2,2 mp .... deci daca la carte spune ca o balarie din aia incalzeste 40 mc atunci trebuie sa ai camera de maxim 40 / 2,2 = 18 mp ..... cam cat o sufragerie din bloc comunist

Edited by Tarzy, 17 September 2012 - 21:09.


#12
Automatism

Automatism

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 21.08.2012
Mâine o sa trag cu ruleta ce înaltime - latime are.
Nu este camera cât o camera de sufragerie... dar trebuie ceva sanatos ca o sa fie montat într-un loc unde se mai deschide usa si nu sunt alea izolate asa de bine, cum ziceam: Consumul de curent nu conteaza... sa se bata CU FRIGUL, SA FIE VITEAZ conteaza.

#13
Automatism

Automatism

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 21.08.2012
Asa nene: Înaltime: 290cm si ceva - Latime: 280cm - Lungime 4.5 Metri.
Mere asa ceva la o asemenea camera?

#14
adyx06

adyx06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 09.01.2006
Daca vrei poti sa mai cauti pe net si gasesti niste variante ceva mai sofisticate, dar si ceva mai scumpe. e vorba de convectoarele cu cronotermostat pentru care poti programa temperaturi diferite pentru diferite perioade ale zilei/ saptamanii. ideea de baza ar fi sa le tii conectate in permanenta si sa-ti stabilesti acele temperaturi in functie de programul zilnic pentru a optimiza consumul, mentinand o temperatura relativ constanta in camera- asa s-ar evita teoretic si igrasia.
daca sunt useri care au asa ceva n-ar strica daca ar impartasi cateva pareri.

#15
Automatism

Automatism

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 21.08.2012
Eu ma uit sa fie cât mai ieftina: Un asemenea aparat este 60/70 de ron(modelul mare... asa sunt si cu 40 de ron modele mai micute)... cel mai ieftin calorifer mare este 120 ron - asta cu 5-6 elementi acolo.
Nu conteaza cât curent consuma... ca pe maxim o sa functioneze: Sa faca caldura ca nu platesc eu factura, eu doar cumpar aparatul, dar treaba este sa faca fata când vin temperaturile alea de -10 -20-25... acuma nu vreau sa stau la tricou: Dar sa fie acceptabil.

#16
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Ca idee, pentru o uniformizare a temperaturii in camera parca ti-as recomanda o aeroterma. Una cu un motor foarte mic, nu din prisma consumului ci a zgomotului si evident ( poate ) a curentilor de aer care pot deranja cateodata.
Ajuta mult la destratificarea aerului. Si nici nu ai surpize cu aparatia igrasiei in vreun colt neincalzit.

#17
Automatism

Automatism

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 21.08.2012
Ai atins un punct sensibil.
Anul trecut un Turn cu Halogen: Era o chestie verticala în care erau puse 3 bete de halogen + mai foloseam un calorifer mic cu maxim 7-8 elementi si treaba mergea în felul urmator:
- Turnul cu Halogen facea acolo cald în locul în care era pusa(adica avea raza scurta de actiune) si caloriferul în câteva ore pe Maxim reusea sa încalzeasca camera destul de ok.
Sa spun cum procedam sa încalzesc camera cu turnul cu halogen: Era lasat sub birou - lânga perete sau orice alt obiect care PUTEA sa preia caldura si sa trimita mai departe: Dupa 2 ore sub birou începea sa fie cald si blatul de la birou si începea sa se încalzeasca camera... Dar asa sa las Turnul cu halogen în mijlocul camerei nu avea rost.
Aeroterma am avut si facea caldura destul de repede(normal împreuna cu curentul ala de aer de care vorbeai si care nu îmi place ca parca "usuca" toata camera) + Galagia care iara nu îmi convine.

Edited by Automatism, 21 September 2012 - 09:31.


#18
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

Calorifer cu ulei pentru incalzire. Restul nu conteaza.



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate