Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Cum e sa locuiesti in afara Bucurestiului ?

- - - - -
  • Please log in to reply
479 replies to this topic

#433
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostdanX, on 01 noiembrie 2012 - 20:36, said:


Si pe mine m-a tentat Chiajna dar cum 90% din timp mi-l petrec in nord si stiu cum e sa ajungi la piata presei de la lujerului cu masina am decis ca viata e prea scurta. Oricum mare schimbare fata de Chiaja de acum zece ani.
Eu m-am mutat anul trecut deci nu stiu cum era acum 10 ani. Acum se ajunge pe centura imediat in Otopeni si Pipera.

#434
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
sigur ca da... dimineata si seara insa tot e macel pana la Chitila.

#435
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
... pareri ceva?

s-a mai schimbat ceva?

Edited by MembruAnonim, 08 January 2013 - 01:11.


#436
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
inca nimimc. Pana nu termina centura pe 4 benzi intre chitila si autostrada la fel de greu se va merge.

#437
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007
Eu am teren si o casa batraneasca spre Mihailesti. Se ajunge destul de usor in oras. Insa nu as sta acolo sa fac cate 40km pe zi, dus si intors, pana in centrul orasului. Este frumos sa stai la curte dar distanta asta este naspa.

#438
alex6

alex6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 29.07.2008
Ne-am mutat si noi anul trecut in vara la curte, in Tunari, dupa Pipera; pentru noi e foarte bine, atat ca distanta fata de oras, cat si ca magazine, farmacii, distanta fata de spitale, etc;
dimineata , plecam la 7  si ajungem la scoala copilului(undeva in Iancului) la 7.35-7.45; daca depasim ora de plecare cu 15 minute, intarziem; s-a intamplat si asta :)) ; avantajele locuitului la curte le-ati enumerat si voi , nu are rost sa le reiau; pentru cei care au copii, este incomparabil mai bine la curte; sunt multe de facut, noi avem si o curte f mare, dar nu avem de gand sa punem deocamdata decat gazon, poate anii urmatori ne apucam si de cultivat ceva legume, sa vedem;
zicea cineva de zgomotul avioanelor, ei bine, la noi nu se aude nimic; aeroportul de la Baneasa s-a desfiintat, iar distanta fata de Otopeni este destul de mare; in schimb pregatirea pentru mitingul aviatic o urmarim cu placere :))
noi ne-am mutat aici pentru ca aveam deja terenul, dar oricum tot spre zona de nord ne orientam, pentru noi e cel mai avantajos.

#439
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
m-a tentat si pe mine tunariul, dar cum stati cu fauna? Gasisem ceva loturi si/sau case cum vii din Pipera pe stanga primele 2-3 strazi si erau destul de multi colorati.
Nu ma deranjeaza daca nu se lasa cu maneloteca si ciordeala, dar rare sunt cazurile.

#440
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
http://www.ziare.com...oluarii-1211552

Aceste cercetari, efectuate pe o perioada de 15 ani, au aratat ca locuitorii unui oras precum Parisul pot pierde intre trei si sapte luni din speranta de viata. Bucurestiul este insa orasul unde pierderea sperantei de viata este cea mai mare, putand ajunge la 22 de luni.

#441
alex6

alex6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 29.07.2008
Dane, stiu ce zici de fauna; sunt strazile alea 2-3 pe stanga mai viu colorate, dar sunt doar acolo, in ,, vatra satului '' nu-i mai vezi; sunt gospodarii frumoase;
eu stau tot in zona aia, dar pe la mijlocul satului si nu am probleme; e chiar liniste :))); nu aud scandaluri, manele, nimic; nici nu vad nimic, am gard de 2,40, deci habar n-am cine merge pe strada...;
Tunariul e ok daca faci exceptie de zonele respective; trec in fiecare zi pe acolo cu masina, nu sunt violenti, par domesticiti; nici cand aveam santier  si nu aveam gard nu ne-a disparut nimic de aici;
sper sa fie ok in continuare.

#442
dcg

dcg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,154
  • Înscris: 22.11.2003

View PostMembruAnonim, on 10 ianuarie 2013 - 15:33, said:

http://www.ziare.com...oluarii-1211552

Bucurestiul este insa orasul unde pierderea sperantei de viata este cea mai mare, putand ajunge la 22 de luni.

http://adevarul.ro/n...d10d/index.html

Bucureştenii suferă de toate bolile civilizaţiei: sunt cei mai stresaţi dintre români, au cel mai agitat şi alert ritm de viaţă şi sunt cei mai mari consumatori de fast food. În Capitală găseşti cea mai mare poluare cu noxe de trafic, cele mai multe cazuri de epuizare prin muncă şi multe altele. Statistica arată însă că, în pofida tuturor acestor neajunsuri, bucureştenii sunt cei mai longevivi dintre români.

Daca Bucurestiul sta rau la speranta de viata, atunci satele din jur dar si restul tarii sunt praf si pulbere fina.

Edited by dcg, 10 January 2013 - 20:01.


#443
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011
Vin si eu cu o mica completare!Nu stiti ce i in Roma,si Napoli, e jale mare de tot si au niste "centuri" pe 4-6 benzi pe sens(uneori),am facut si 9 ore de la roma la napoli,minimum fiind de 3 ore/280 km(cam pe acolo)...parisul este ucigator prin esenta sa,,oricum vb aici de "localitati" cu peste 7 milioane de locuitori deci...Iar Roma n are decit vreo 2000 si ceva  de anisori,iar canalizarea tot de pe atunci "contribuie" la  eternele fintini arteziene din pasaje=blocaje ale circulatiei,iar soferii italieni sint in opinia mea dezastru absolut in circulatie,acolo nu prea exista masina nebusita cel putin odata,si se circula cu masina lovita fara probleme...acolo este stres enorm!Sa pleci in weekend in afara acestor orase este un masacru total....40 de km roma-ladispoli numai 6-7 ore ,vineri intre  orele15 si 20,daca pleci mai departe,mai pui cam o ora la 10-15 km  de parcurs.Eu aveam masina,locuiam in ladospoli,dar o foloseam numai noaptea dupa ora 20 in weekend,iar in cursul saptaminii,preferam trenul,adica ,"navestist sef",pt ca ,se consuma un sac de benzina si eram nervos ,intirziam la munca,ajungeam tirziu acasa,plus obosit lesinat, samd!

#444
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,750
  • Înscris: 13.08.2008

View Postdcg, on 10 ianuarie 2013 - 20:00, said:

http://adevarul.ro/n...d10d/index.html

Bucureştenii suferă de toate bolile civilizaţiei: sunt cei mai stresaţi dintre români, au cel mai agitat şi alert ritm de viaţă şi sunt cei mai mari consumatori de fast food. În Capitală găseşti cea mai mare poluare cu noxe de trafic, cele mai multe cazuri de epuizare prin muncă şi multe altele.
Asta pentru ca sunt multe locuri de munca, relativ bine platite/ somaj scazut.
In orasele medii si mici din provincie si la tara nu prea sunt locuri de munca, prin urmare nici cazuri de " epuizare prin munca " nu prea sunt...
Posted Image

#445
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011
Locuri de munca sint destule,e adevarat ca sint prost platite,iar "provincialii" au mai nou un sport extrem numit "lenea, insemna viata de alcoolist,iar eu vreau sa fiu campion!",cam asta e deviza mai nou probabil de vreo 10 -15 ani!Am asistat in dimbovita la cit alcool se face intr o zi,am ramas mut,doar 1 tona si 3 hl,la un cazan de 400 kg,si vreau sa spun ca era coada,iar tineretul era cam 80% la coada si citeva babe/mosi,tineretul aveau minim 6 butoaie de 60 kg,batrinii maxim 1,poate 2 si alea pe jumate,deci,munca e grea,sa i vezi cum dorm cu capul in sant si cu picioarelepe drum/sosea,este un peisaj fantastic,romania asta ne poate oferii parca prea multe...negative!Iar de la alcool,mai cite o rascoala,revolutie,loco doar,capete sparte,iar "militienii" alimenteaza scandalul f subtil,duc vorba si inventeaza subiectele de scandal,asa isi iau spaga inchizind ochii la tentative de omor ,ultraje si alte fapte cu violenta,oare DNA ul aude,vede ,citeste...face dracului ceva ,sau incearca sa mai faca si ei cite un viol in grup!

#446
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,750
  • Înscris: 13.08.2008

View Postvacantamijlocie, on 11 ianuarie 2013 - 10:37, said:

Asta pentru ca sunt multe locuri de munca, relativ bine platite/ somaj scazut.
In orasele medii si mici din provincie si la tara nu prea sunt locuri de munca, prin urmare nici cazuri de " epuizare prin munca " nu prea sunt...
Posted Image
La tara, cu exceptia agriculturii, dar acolo nu prea se inghesuie multi.Posted Image

#447
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
E cineva pe-aici care locuieste in Corbeanca si imi poate da ceva detalii despre cum se impaca cu naveta in Bucuresti?
Am vazut niste vilute foarte frumoase in Corbeanca si incep sa ma gandesc din ce in ce mai mult la o eventuala achizitie acolo.

#448
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Am eu un coleg care sta acolo si merg destul de frecvent acolo ca am o groaza de amici care si-au luat vile acolo

Ce pot sa-ti spun ca si eu dimineata iau in piept traficul de pe dn1 de la podul otopeni si pana la casa scanteii chiar cu ocolish prin spate pe la taverna srabului nu scap de 15 min (minim)

Daca mai stai si in paradisul verde, care merita in corbeanca mai pune 15 min si deci pana la piata presei (fosta scanteia) pune 30 min! Abureli d-alea ca eu ajung dimineata de la corbeanca la victoriei in 10 min sunt... abureli.

Daca ai ajus dupa 8:30 la otopeni pune cele 15 min cu incredere daca nu 20! Lunea si vinerea (habar n-am de ce) se face coada de la prima cocoasha, si sunt 2! Deci incredere!

#449
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Dar unde se blocheaza traficul, la semaforul din rond de la Pta Presei? citisem ceva ca s-a apucat Oprescu sa faca un pasaj acolo, sa dai direct in Kisselleff.
Eu stau f. aproape de Casa Presei acum si am facut pana 23 min din fata blocului pana acolo in complex (Corbeanca Park - e mai aproape de strada decat Paradisul Verde), si asta la mijlocul unei zile linistite; dimineata e de asteptat sa dureze mai mult. Eu lucrez in Pipera, asa ca va trebui sa fac stanga pe Aerogarii acolo la pasaj la Baneasa.

Edited by MembruAnonim, 07 May 2014 - 07:32.


#450
nestor

nestor

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 652
  • Înscris: 20.03.2009
Am colegi care stau mai sus de Corbeanca si fac dimineata cam 30 de minute in Pipera.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate