Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Cum e sa locuiesti in afara Bucurestiului ?

- - - - -
  • Please log in to reply
479 replies to this topic

#415
Congruent

Congruent

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.10.2012
Desi mi-as permite financiar un teren+casa la curte langa Bucuresti, eu am ales sa raman in apartamentul meu cu sotia si copilul, deoarece zona unde stau este linistita, bloc de 4 etaje, parc si cimitir langa bloc, locuri de parcare suficiente, timp liber suficient ca sa imi satisfac nevoile sociale si sa ma pot bucura de familia mea, bani suficienti in buzunar ca sa pot calatori si iesi in oras de cate ori doresc, stres minim pentru ingrijirea casei, etc... Sigur ca mi-ar placea si mie sa am spatiu de depozitare mai mult, loc de parcare in curte pentru masina, terasa cu gratar si TV unde sa vad meciuri in aer liber, dressing si baie direct din dormitor, etc... Dar consider ca nu merita efortul.

De obicei sunt tolerant si respectuos cu deciziile celorlalti, dar in cazul deciziei "casa la curte" am observat ca majoritatea romanilor se comporta irational, ca sa fiu bland in exprimare. Probabil dintr-un sentiment de repulsie fata de societate (de inteles dealtfel, dupa zeci de ani de comunism si neocomunism care ne-a invrajbit unii impotriva celorlalti), multi romani fac orice pentru propria casa imprejmuita cu garduri de beton de 2 metri. Se indatoreaza la maxim, cheltuiesc pe benzina un sfert de salariu, sau pe gaz pentru ca isi fac ditamai casa, petrec ore in plus in trafic in fiecare luna, renunta la concedii si activitati sociale (teatru, film, sport, etc...), isi iau terenuri in zone fara asfalt la poarta si fara utilitati, petrec 2 ani din viata macinandu-si sanatatea cu muncitorii care construiesc, etc... Practic isi amaneteaza viata pentru a locui la curte. Pai merita, oameni buni? Nu zic, mi-ar placea si mie casa + curte, cu dressing si garaj, cu gratar si foisor. Dar nu cu orice pret si nu oriunde. Parerea mea ...

#416
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
E chestie de gusturi,prioritati si perspective.
Fiecare vede viata lui intr-un mod diferit,eu sunt nascut crescut in bucuresti,am trait 26 de ani in oras dupa care am fost plecat prin alte parti unde am aflat pe pielea mea ce inseamna sa traiesti in oras si inafara acestuia,cand m-am intors nu vreau sa par fitos dar pur si simplu ma sufoca orasul,apartamentul in cutia de chibrit ma sufoca la propriu.

Pe urma au aparut copii care cand am vazut caci copilaria lor se rezuma doar la un joc electronic si PC am zis stop,copilul meu in aceasta seara a intrat in casa murdar ca un purcel dupa ce a stat afara sa se joace cu alti 5-6 copii iar sotia se mai uita din cand in cand pe strada de la ferestra din bucatarie,cel mic are aproape 6 ani si PC-ul nu il intereseaza,pur si simplu nu il atrage,poate nu o fi o treaba buna,asta ramane de vazut dar eu asa am considerat ca trebuie sa imi cresc copii.

Viata la curte nu este deloc usoara,dar nu poti sa le ai pe toate fara vreun sacrificiu,e chestiune doar de timp pina cand toate locurile de parcare si asa putine vor fi a tuturor si nimanui si asta se va intampla peste noapte,sa vezi atunci distractie,plecam inpreuna de la munca dar voi intra pe usa casei cel putin in acelasi timp cu tine daca nu chiar mai devreme,sunt situatii probate de mine personal.
Faceam 20min pina acasa dar mai faceam 15 min pina gaseam un loc de parcare,dar se intampla sa stai si mai mult si sa o parchezi mai stramb,fapt pt care te pricopseai cu o amenda.

Normal ca nu cu orice pret dar nici sa ai ceva fara sa faci un mic sacrificiu nu este la indemana oricui,pt unii merita pt altii nu.
La fel de bine cei de la oras in special cei de la blocuri au si multe avantaje,cand mie mi se acreste gura de dat la zapada el termina in 5min cei cativa mp din fata masinii cat sa poata iesii in strada,asta daca are ca daca nu nici macar aia,vara am nu am chef trebuie sa tund gazonul pt ca altfel se duce de rapa,pe de lat parte ca sa stau la iarba verde nu trebuie sa planuiesc zile inainte si sa fac planul de bataie in ce directrie sa bat zeci de km sa ma bucur de un pic-nic,asta in cazul in care mai sunt locuri linistite si libere pt astfel de lucruri,toate au bune si rele,depinde ce iti dorestri mai mult.

Dar este destul de aberant sa spui ca toti cei din afara Bucurerstiului sunt hoti,betivi si puturosi,ce sa spun la Bucuresti e izvor de harnicie si corectitudine.

#417
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

 Congruent, on 23 octombrie 2012 - 11:21, said:

Desi mi-as permite financiar un teren+casa la curte langa Bucuresti, eu am ales sa raman in apartamentul meu cu sotia si copilul, deoarece zona unde stau este linistita, bloc de 4 etaje, parc si cimitir langa bloc,

parca si vad agentul imobiliar cum explica potentialului client: "locatia este foarte buna! cimitirul este la doi pasi, nici nu trebuie sa inchiriati dric!"

#418
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,750
  • Înscris: 13.08.2008

 Carrman, on 24 octombrie 2012 - 06:31, said:

parca si vad agentul imobiliar cum explica potentialului client: "locatia este foarte buna! cimitirul este la doi pasi, nici nu trebuie sa inchiriati dric!"
Depinde; unii oameni doresc liniste...nu le e frica. Sunt si niste blocuri in Militari ( spre Rosu- Chiajna ) care sunt chiar langa cimitir.
Mai sunt si in alte zone.Posted Image

#419
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
evident!
de exemplu, in ramnicu-sarat (sector 3): sari din balcon drept in cimitirul catolic.

#420
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,750
  • Înscris: 13.08.2008

 Carrman, on 24 octombrie 2012 - 07:26, said:

evident!
de exemplu, in ramnicu-sarat (sector 3): sari din balcon drept in cimitirul catolic.
Dar daca esti ortodox !?Posted Image

Mai sunt si pe la Bellu- Giurgiului- Eroii Revolutiei, Ghencea, Berceni- Piata Sudului...

PS Lender cred ca stie mai bine/ poate chiar a pus ochii pe ceva ( apartament, evident )- el e cu statisticile privind mostenirile, decesele... Posted Image

Edited by vacantamijlocie, 24 October 2012 - 08:05.


#421
Congruent

Congruent

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.10.2012

 Carrman, on 24 octombrie 2012 - 06:31, said:

parca si vad agentul imobiliar cum explica potentialului client: "locatia este foarte buna! cimitirul este la doi pasi, nici nu trebuie sa inchiriati dric!"

hehe! Stiu ca pare straniu, dar pe mine ma linisteste cimitirul de langa bloc. Este o oaza de verdeata, vara canta pasari ziua si greieri noaptea + iarna este o liniste de mormant (sic!) si o priveliste frumoasa de zapada curata (stiti voi ce se intampla cu zapada in Bucuresti cand inceteaza sa ninga) + nu exista riscul sa tranteasca acolo vreun bloc cineva (sau mai stii?...).

Revenint la subiectul "vila", azi dimineata imi povestea sotia despre un cuplu de prieteni recent mutat la vila. Cica de vreo saptamana s-au mutat peste drum de ei o mare familie de nordici, cu tot cu manele ascultate din masina in fata portii pana la 2 noaptea. Deprimant peisaj.

#422
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 Congruent, on 24 octombrie 2012 - 08:18, said:

hehe! Stiu ca pare straniu, dar pe mine ma linisteste cimitirul de langa bloc. Este o oaza de verdeata, vara canta pasari ziua si greieri noaptea + iarna este o liniste de mormant (sic!) si o priveliste frumoasa de zapada curata (stiti voi ce se intampla cu zapada in Bucuresti cand inceteaza sa ninga) + nu exista riscul sa tranteasca acolo vreun bloc cineva (sau mai stii?...).
Daca iti place si Bacovia... te-ai scos, locul ideal :)

Quote

Revenint la subiectul "vila", azi dimineata imi povestea sotia despre un cuplu de prieteni recent mutat la vila. Cica de vreo saptamana s-au mutat peste drum de ei o mare familie de nordici, cu tot cu manele ascultate din masina in fata portii pana la 2 noaptea. Deprimant peisaj.
Statistic vorbind sansele sa te deranjeze unul-altul sunt mult mai mari la bloc.
Locuitul inafara Bucurestiului are multe alte inconveniente intantea eventualilor vecini manelisti.

#423
Congruent

Congruent

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.10.2012

 gabian22, on 24 octombrie 2012 - 08:28, said:

Statistic vorbind sansele sa te deranjeze unul-altul sunt mult mai mari la bloc.
Locuitul inafara Bucurestiului are multe alte inconveniente intantea eventualilor vecini manelisti.

Asa este, sunt multe alte inconveniente despre care s-a vorbit deja (transport, utilitati, gradinite, scoli, tantari, intretinere, etc...), dar sa zicem ca ai acceptat aceste compromisuri pentru marele avantaj: o viata frumoasa si tihnita in propria curte, cafeaua dimineata la terasa, seara un gratar si un meci la TV in aer liber, copiii jucandu-se in iarba, etc... Ei si in peisajul asta idilic deodata incepe sa se jeleasca Gutza si cu Adi Minune, in timp ce ascultatorii rad zgomotos si injura in gura mare. Pai nu iti vine sa iti dai foc la casa si sa te muti la cimitir?

#424
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 Congruent, on 24 octombrie 2012 - 08:44, said:

Ei si in peisajul asta idilic deodata incepe sa se jeleasca Gutza si cu Adi Minune, in timp ce ascultatorii rad zgomotos si injura in gura mare. Pai nu iti vine sa iti dai foc la casa si sa te muti la cimitir?

Daca facem o comparatie apartament vs casa/vila cred eu ca este mai nasol sa-ti jeleasca Gutza in apartamentul de deasupra/dedesupt/stanga/dreapta decat in vila de peste drum.

Iar daca tot de muti inafara Bucurestiului ar fi de bun simt sa ai macar un 500mp de teren a.i. sa simti ca respiri, cei care si-au luat case facute pe 250-300 mp de teren cu acces prin drum de servitute de 3m latime............... suporta consecintele.

P.S. Eu as chema politia in astfel de cazuri precum cel de mai sus.

#425
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Congruent, on 24 octombrie 2012 - 08:44, said:

Asa este, sunt multe alte inconveniente despre care s-a vorbit deja (transport, utilitati, gradinite, scoli, tantari, intretinere, etc...), dar sa zicem ca ai acceptat aceste compromisuri pentru marele avantaj: o viata frumoasa si tihnita in propria curte, cafeaua dimineata la terasa, seara un gratar si un meci la TV in aer liber, copiii jucandu-se in iarba, etc... Ei si in peisajul asta idilic deodata incepe sa se jeleasca Gutza si cu Adi Minune, in timp ce ascultatorii rad zgomotos si injura in gura mare. Pai nu iti vine sa iti dai foc la casa si sa te muti la cimitir?

Intretinerea la casa e mult mai mica decat cea la bloc raportata la mp. Exista sate care au utilitati (gaze ,canalizare), scoli si gradinite (particulare in mod sigur). Exista transport asigurat de primarie (contra cost) daca nu ai masina .

#426
hellen2012

hellen2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.10.2012

 Clovis, on 01 noiembrie 2012 - 15:16, said:


Intretinerea la casa e mult mai mica decat cea la bloc raportata la mp. Exista sate care au utilitati (gaze ,canalizare), scoli si gradinite (particulare in mod sigur). Exista transport asigurat de primarie (contra cost) daca nu ai masina .

Dar exista in tara asta sate fara majoritatea someri si hoti ? Ca tu stii bine ca nu exista.

Ia da tu un exemplu de sat cu utilitati , si scoli si gradinite particulare unde transportul e asigurat de primarie contra cost ? Ca eu nu te cred.

De unde scot "informatiile" astea ?

#427
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 hellen2012, on 01 noiembrie 2012 - 15:58, said:


Dar exista in tara asta sate fara majoritatea someri si hoti ? Ca tu stii bine ca nu exista.

Ia da tu un exemplu de sat cu utilitati , si scoli si gradinite particulare unde transportul e asigurat de primarie contra cost ? Ca eu nu te cred.

De unde scot "informatiile" astea ?

Exista, daca e facut de la zero sau are primar cu cap.

#428
hellen2012

hellen2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.10.2012

 danX, on 01 noiembrie 2012 - 16:11, said:


Exista, daca e facut de la zero sau are primar cu cap.

Vorbesti de Romania aici. Nu exista asa ceva , da un exemplu daca sustii contrariul.

#429
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Eu stau in Cosmopolis si o sa imi sariti toti in cap ca fac reclama, ca etc.
Sunt si probleme ca in orice comunitate, dar overall copchii se joaca pe strazi, in parcusor si pe spatiul verde fara sa ii deranjeze cineva, paza e asigurata 24/7, exista gradinita particulara.
Faptul ca se impune stilul de constructie da o unitate buna intregului ansamblu. Altfel ies aberatii urbanistice precum pipera.

#430
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 hellen2012, on 01 noiembrie 2012 - 15:58, said:

Dar exista in tara asta sate fara majoritatea someri si hoti ? Ca tu stii bine ca nu exista.

Ia da tu un exemplu de sat cu utilitati , si scoli si gradinite particulare unde transportul e asigurat de primarie contra cost ? Ca eu nu te cred.

De unde scot "informatiile" astea ?

Chiajna, Ilfov. Canalizare, padure, 2 stadioane, parc, gradina zoologica, scoala (vis-a-vis de primarie), n gradinite particulare, Autocar care are capatul la Lujerul galben pe care scrie Primaria Chiajna ( 2 ron biletul), gaze, Asfalt 90 % din strazi (neasfaltate doar strazile private) magazin  MegaImag, dispensar, farmacii. Si stiu ce vorbesc pt ca acolo locuiesc.

Edited by Clovis, 01 November 2012 - 18:28.


#431
bulesco

bulesco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 28.08.2012
Iar s-a facut noroi la mine pe strada!

#432
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 Clovis, on 01 noiembrie 2012 - 18:20, said:

Chiajna, Ilfov. Canalizare, padure, 2 stadioane, parc, gradina zoologica, scoala (vis-a-vis de primarie), n gradinite particulare, Autocar care are capatul la Lujerul galben pe care scrie Primaria Chiajna ( 2 ron biletul), gaze, Asfalt 90 % din strazi (neasfaltate doar strazile private) magazin  MegaImag, dispensar, farmacii. Si stiu ce vorbesc pt ca acolo locuiesc.

Si pe mine m-a tentat Chiajna dar cum 90% din timp mi-l petrec in nord si stiu cum e sa ajungi la piata presei de la lujerului cu masina am decis ca viata e prea scurta. Oricum mare schimbare fata de Chiaja de acum zece ani.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate