Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 

Caine Husky!

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Ar fi bine daca ai gasi un labrador maro.

#56
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008

View Postmiromulus, on 04 septembrie 2012 - 22:32, said:

De ce nu iei tu un labrador? E marisor, are energie (zici ca ai chef sa te alergi cu el), e ascultator si usor de dresat, nu e agresiv.Tine minte un singur lucru: daca stai la bloc, orice rasa de caine ai lua, iti iei practic un copil care nu se va maturiza (in sensul in care o face un om) niciodata.

Cainii din rasa Labrador sunt docili si foarte sociabili,le place foarte mult activitatea fizica si apa in special insa personal nu le prea vad locul intr-un apartament,s-ar adapta mult mai bine la casa si curte Posted Image Atentie la alimentatie cand devin adulti,deoarece au tendinta de a se ingrasa foarte usor mai ales daca nu fac prea multa miscare,chestie care pentru ei este esentiala Posted Image

View Postcll4u, on 07 septembrie 2012 - 00:28, said:



A trecut ceva de cand nu am mai intrat sa vad ce raspunsuri am primit si acum am ramas placut impresionat! M-am interest doar din descrieri generale facute pe internet si prima data, la preferintele mele prietenii imi recomandau Labradorul dau eu am vazut o singura poza si am zis "are o fata de prost, nu`mi place" intr-o seara dupa ce am vazut toate rasele de caini luate la rand am ajuns la concluzia ca Labradorul este cel mai minunat si mai potrivit catel pentru mine! m-am interesat despre el din toate punctele de vedere si imi place foarte mult, este exact ce am cautat si este cainele pe care mi`l voi lua! m-am hotarat intr-un final!
Va multumesc tuturor pentru raspunsurile voastre!

Isi va lua si prietenul tau caine sau numai tu pana la urma?

Edited by mobilewave, 07 September 2012 - 13:57.


#57
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Nu au nicio problema in apartament daca iesi cu ei afara o ora pe zi. Evident, in parc, nu pe banca de langa bloc Posted Image

View PostFreddy12, on 07 septembrie 2012 - 08:59, said:

Ar fi bine daca ai gasi un labrador maro.

Cei ciocolatii sunt practic inexistenti in Romania. Chiar si cei negri sunt destul de rari.

Edited by miromulus, 07 September 2012 - 16:32.


#58
cll4u

cll4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.07.2012
Pai priietenului mei nu prea ii plac Labradorii, el ramane tot la dalmatian cum s-a hotarat!
S-o luat pe calea ce-a dreapta, toti cainii prefera curtea si sa alerge cand au ei chef si sa`s faca nevoile unde apuca decat sa astepta stapanul pentru al scoate afara...
Culoarea o voi alege neagra (aduce a rottweiler asa "vag" lucru ce`mi place mult, pentru mine negrul ii da o tenta de un caine asa care le are pe toate" si de paza si dragostot si de toate... de cumparat voi da comanda de pe internet.. sper sa nu nimeresc ceva de care sa nu ma bucur.. il voi lua la un pret de 200 euro maxim sau cel mai sigur  8 miloane chiar daca e suna tot pe acolo, majoritatea preturilor sunt de 800 lei! Il voi lua mascul si sper ca daca va creste impreuna cu cainele prietenului meu sa se inteleaga chiar daca sunt rase diferite deoarece amandoi ii luam de mic, preferam 2 luni daca nu maxim 3!
Citisem intr-un comentariu anterior, cineva a scris ca a crescut un husky in apartament si s-a adaptat, lucru pe care l-am aflat saptamana trecuta chiar de la un posesor al acestei rase, mascul de 3 ani crescut de la 2 luni jumatate! mi-a spus ca este perfect sanatos, il ia chiar si la mare si nu se chinuie deloc doar ca vara,  nu poate merge in nici o locuinta daca nu are AC (aer conditionat) lucru ce m-a cam demoralizat... "daca`mi iau husky trebuie sa imi spui si AC:-?" si nu prea`mi convine mai ales ca eu acasa la parinti (Piatra Neamt) stau la etajul 5 si chiar daca este acoperit, vara ajunge si la 30 si ceva de grade in casa deci un husky nu prea va rezista si nici nu vreau sa`l chinui... pe cand un Labrador scrie in toate descrierile ca se adapteaza foarte bine la viata de apartament daca este scos afara cel putin 1 ora pe zi iar eu il voi scoate mult mai mult , + ca vara il arunc in apa si s-a racorit daca tot e "peste"...

Multumesc inca odata tuturor pentru raspunsuri si imi pare bine ca s-a ajung chiar la a 4-a pagina! Vor avea si alti de aflat din acest Topic! Posted Image Posted Image

#59
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Daca tu crezi ca exista vreun cîine caruia sa-i placa la 30C in casa...
Marea majoritate se simt excelent pe la 15 grade, unii si mai jos de atit.

P.S.: catelul nu-i laptop, sa-l cumperi prin comanda online, se merge, se vad parintii, cuibul, fratii. Ma intreb daca ai vea mai vaga idee cit de repede cresc, citi bani trebuiesc bagati in fundul lor cu mincare de calitate, vaccinuri, deparazitari, diverse alte cheltuieli.
Ma intreb daca realizezi ca vei fi legat de el multi ani, nu vei putea merge oriunde in vacanta, programul tau se va adapta nevoilor lui, si alte asemenea.
Eu unul nu cred ca esti pregatit pentru asa ceva.

Edited by dan78rom, 07 September 2012 - 21:15.


#60
cll4u

cll4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.07.2012

View Postdan78rom, on 07 septembrie 2012 - 21:10, said:

Daca tu crezi ca exista vreun cîine caruia sa-i placa la 30C in casa...
Marea majoritate se simt excelent pe la 15 grade, unii si mai jos de atit.

P.S.: catelul nu-i laptop, sa-l cumperi prin comanda online, se merge, se vad parintii, cuibul, fratii. Ma intreb daca ai vea mai vaga idee cit de repede cresc, citi bani trebuiesc bagati in fundul lor cu mincare de calitate, vaccinuri, deparazitari, diverse alte cheltuieli.
Ma intreb daca realizezi ca vei fi legat de el multi ani, nu vei putea merge oriunde in vacanta, programul tau se va adapta nevoilor lui, si alte asemenea.
Eu unul nu cred ca esti pregatit pentru asa ceva.


Nici omul nu se simte bine la 30 grade:)) nu doar animalele... dar asta nu inseamna ca  il voi tine la 30 grade in casa ca nici eu nu stau

#61
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
E foarte important sa vezi parintii puiului tau: iti faci o idee despre cum o sa arate el si, un lucru esential, vezi daca arata a rasa pe care ti-ai ales-o. Altfel, risti sa dai bani pe o corcitura draguta, care nu are decat o vaga legatura cu labradorul.

Si inca o chestie (care o sa-mi puna multa lume-n cap): din experienta mea, cu cat e mai scump puiul, cu atat e mai aproape de calitatile cerute de rasa. Cei la "mana a 3-a" rar mai corespund cu ce te astepti sa fie. Am vazut prea multi golden retrieveri agresivi sau labradori mari cat un rott sau, sau, sau.  Evident, ca-n orice domeniu, exista si sarlatani dar te descurci tu sa-i eviti daca citesti un pic despre labradori.

#62
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Eu am vazut un golden cat un Saint Bernard. Intr-adevar, labradorii ciocolatii sunt rari dar sunt cei mai frumosi dar nu pentru asta ti-am recomandat ci fiindca atunci cand naparleste sa nu fiiobligat sa umbli doar cu pantaloni de culoare deschisa. Daca ai un caine de culoare deschisa nu vei putea purta pantaloni negri sau bleumarin. E bun si un labrador negru. Cand vor incepe dalmatianul (care si ala e un zvapaiat) cu labradorul sa se harjoneasca va fi grozav. Cand veti pleca cu treburi cu cine vor ramane cainii?

#63
cll4u

cll4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.07.2012

View PostFreddy12, on 08 septembrie 2012 - 00:51, said:

Eu am vazut un golden cat un Saint Bernard. Intr-adevar, labradorii ciocolatii sunt rari dar sunt cei mai frumosi dar nu pentru asta ti-am recomandat ci fiindca atunci cand naparleste sa nu fiiobligat sa umbli doar cu pantaloni de culoare deschisa. Daca ai un caine de culoare deschisa nu vei putea purta pantaloni negri sau bleumarin. E bun si un labrador negru. Cand vor incepe dalmatianul (care si ala e un zvapaiat) cu labradorul sa se harjoneasca va fi grozav. Cand veti pleca cu treburi cu cine vor ramane cainii?
pai vor ramane singurei ca sa poata distruge casa:)))

#64
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View PostFreddy12, on 08 septembrie 2012 - 00:51, said:

Eu am vazut un golden cat un Saint Bernard. Intr-adevar, labradorii ciocolatii sunt rari dar sunt cei mai frumosi dar nu pentru asta ti-am recomandat ci fiindca atunci cand naparleste sa nu fiiobligat sa umbli doar cu pantaloni de culoare deschisa. Daca ai un caine de culoare deschisa nu vei putea purta pantaloni negri sau bleumarin.

lol. Eu am un GR alb :) Un labrador crem e parfum pe langa al meu

#65
Andrine

Andrine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.07.2008

View Postcll4u, on 31 august 2012 - 23:29, said:

Salut tuturor!
Imi cer scuze pt offtopic dar nu am stiut unde sa postez aceasta intrebare!
Ma bate gandul de ceva timp sa`mi iau un caine Husky :-? mi s-a facut dor de inca un sufletel prin casa.. am avut in urma cu 2 ani un Bison mic dar mereu m-a atras aceasta rasa mai mult pt aspectul superb pe care il are!
Intrebarea mea este, daca exista printre forum`isti posesori a acestei rase de caini, ce fel de caracter are?
Este usor de dresat (personal, nu la profesionisti), este sensibil la anumite chestii... precizez ca vreau sa`l tin la bloc si nu la casa (curte).
Multumesc frumos!Posted Image
Eu am avut husky la curte si mia mancat toate gainile haha. El e un caine vesel si jucaus si f rezistent daia nu e bun pt bloc. Unii trec peste asta, isiiau un husky la bloc si cainele, cum e un ciane f energic si jucaus a inceput sa roada pantofi mobila, sa scuture covoarele, cualtecuvinte e f distrugator ptk nu are spatiu unde sa alege sa piarda energia, ei sunt caini de curte f mare, insa rezista si la curte mica atat timp cat nau nimic sa distruga  insa nu sunt prea feirciti la un spatiu mic. Inchipuieit cand o sa fie scos afara o sa e poarte k un nebun ahhaha

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate