Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Caine Husky!

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009
ai grija sa nu iei vreo teapa...

#38
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012

 cll4u, on 01 septembrie 2012 - 14:00, said:

Mersi mult pentru raspunsurile tale, faza e ca nu`mi plac aia cu paru scurt! pentru mine e ori una din astea trei dar in principiu husky ori deloc... si sunt ff multi oameni care i-au invatat cu viata de apartament si ei asa sunt invatatni, nu stiu ei ca neamu lor trageau sanii si etc Posted Image) si samoyedul e foarte frumos, voi vedea va multumesc tuturor pt raspunsuri!

Da, sunt multi oameni care-i chinuiesc, te face sa te simti mai bine ca nu esti singurul?

Eu ma simteam vinovata ca aveam o chihuahua intr-un apartament de 3 camere.

Edited by River_Song, 02 September 2012 - 23:44.


#39
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 cll4u, on 31 august 2012 - 23:29, said:

Ma bate gandul de ceva timp sa`mi iau un caine Husky :-? mi s-a facut dor de inca un sufletel prin casa..
Cea mai mare problema o vor reprezenta firele de par raspandite prin toata casa. Isi schimba parul anual.

#40
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Eu am avut husky 11 ani. Dintre care 7 la bloc. Este un caine superb. Extrem de inteligent. Cand era mai tanar imi venea sa-i crap capul la cat ma fugarea prin cartier. Dar a fost un caine deosebit care m-a iubit ca pe ochii din cap. L-am mutat la curte ... si a primit asta ca pe o insulta. El dormea in pat. I-a fost grea trecerea la cusca si frig. Il vedeam ca sufera ca nu mai intra in casa. Vara il radeam la piele. Arata ca un sobolan imens, alb. In octombrie era imblanit de parca nu a fost tuns niciodata.
Pot sa-ti zic un milion de lucruri despre acest caine. A fost cainele vietii mele.
Cand l-am mutat la curte, am cumparat si un pui de doberman sa-l am de paza. Husky-ul era caine boieresc, nu ma gandeam ca va pazi. Desi era extrem de agresiv si cu samanta de scandal. Dobermanul si-a  luat-o vreo 3-4 ani. Apoi am avut eu stralucita idee sa aduc si o catelusa husky ca sa am mostenitori de la husky. Cand intra in calduri, se inteteau bataliile. Asa ca am facut curti separate. Intr-una dobermanul, in alta husky. Doar ca femela nu intelegea ca trebuie sa se imperecheze cu rasa ei, si-l considera pe doberman mascul alpha.  Iar la ultima zapada, cand troienele au acoperit gardurile, m-am trezit cu husky-ul meu ucis. A contribuit si cateaua la uciderea lui. Intotdeauna cand se latra cu dobermanul prin gard, ea ii sarea la gat.
Puii rezultati din husky si doberman i-am dat. Am pastrat unul. Credeam ca daca e crescut de mic ii va fi bine. Dar cu cat creste, cu atat si-o fura mai rau. Asa ca-l dau si pe el. Am tot postat anunturi, dar e o combinatie ciudata si nu prea sunt doritori. Are poze la Bursa anumalutelor. Ultimele poze sunt cu el.

Edited by Ana_Karr, 03 September 2012 - 15:15.


#41
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
M-am uitat la poze. Seamana foarte bine cu mama lui. Poate la caracter sa semene cu tatal ? Adica sa fie mai docil ?  Tatal nu prea pare a fi doberman pur.

#42
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Tatal e doberman cu ciobanesc german. E inalt ca un doberman si masiv ca un ciobanesc. E un caine urias. Este un caine docil si foarte iubitor cu familia. A crescut in umbra huski-ului care era vioara intai in tot. Dobermanul era prostul familiei.
Husky-ul era mai mult ocupat cu sapatul de gropi si vagabondajul prin sat (aducea si prada acasa - cocosi, curcani ... numai belele) .
Cand s-a iscat o disputa destul de aprinsa intre  maica-mea si niste muncitori care puneau parchetul, aia si-au strans sculele ca sa plece trantind usa. Acasa era doar maica-mea cu prostul familie. Maica-mea s-a inchis in casa ca i se facuse frica. Dupa un timp a auzit girofaruri si a vazut pe geam ca venise Politia. Aia stateau calare pe masina si au chemat Politia ca cica maica-mea asmutise dobermanul pe ei, si ei erau sechestrati in curte.
De atunci am inceput sa fim atenti, pt ca am inteles ca e foarte agresiv cu strainii. El care-si luase numai ziare si papuci in cap, si nu dadeam 2 bani pe el. Faceam misto ca la paza impresioneaza doar prin volum. Dar nu e asa. E extrem de agresiv, si nu sta la discutii cand se repede. Nu da tarcoale, nu latra, se repede si gata. E greoi la lansare, dar odata lansat e ca un tanc.
Dar cu familia, e un inger. De multe ori, ma ducea sa scotocesc prin cusca lui dupa papuci furati, si imi propuneam ca atunci cand ii gasesc sa i-i rup in cap. Se lasa pe jos, si clipea in sus la mine cu frica de-mi rupea inima. Asta e arma lui secreta cand stie ca a calcat pe bec si vii hotarat la el.
Faza e ca atunci cand se incaiera cu husky-ul, era deobicei doar maica-mea cu ei acasa. Vecinilor le era frica sa se bage. Maica-mea punea furtunul pe ei, dar ei nici nu simteau. In ultima iarna, erau niste oameni, care sapau la troine. Au rupt 3 lopeti pe doberman. Nimic. Cu cat imbatranea, husky-ul si-o lua din ce in ce mai rau. Speram  dupa fiecare batalie ca si-a invatat lectia si nu-l va mai provoca pe doberman. Saracul doberman, nu sarea la prima maraitura. Se retragea spre cusca lui. Dar husky-ul nu, avea ceva de demonstrat desi trecuse timpurile alea.

Edited by Ana_Karr, 03 September 2012 - 22:11.


#43
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Asta se intampla cand iei doi masculi. Daca mai bagi si o femela intre ei, se transforma in bombe. Pacat de husky ca a avut asa o moarte. Exact ce-l sfatuiam pe initiatorul topicului: ca nu e bine sa ia doi masculi, si mai ales rase cu potential agresiv. Cel mai bine e sa iei de sexe opuse si sa-i sterilizezi si tot vor fi mici incaierari din gelozie sau pentru vreo jucarie.

#44
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Vremurile bune!

Tocmai de asta ne-am hotarat sa dam puiul! In ultimii 2 ani, au avut curtea impartita in 2 ca sa nu mai aiba contact unul cu altul. Pt nervi lui maica-mea care avea cate un soc dupa fiecare batalie care-i umplea curtea de sange. Ii iubea pe amandoi la fel si cand ii vedea cum se omoara si nimeni nu o ajuta, avea un atac de panica. La ultima zapada, gardurile nu mai existau, si drumurile erau blocate. Si au fost blocate 3 zile. Chiar daca as fi vrut sa-i duc la veterinar nu puteam. Nici eu nu puteam ajunge la ei.

Attached Files


Edited by Ana_Karr, 03 September 2012 - 22:37.


#45
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Cred ca nu vei avea probleme atat de mari cu cei doi dat fiind ca seful e de talie foarte mare si cel mic nu va indrazni sa-i conteste autoritatea. Desigur , trebuie sa-l castrezi pe pui, chiar si pe taica-su. Si eu am doi masculi si o femela dar femela e sterilizata, e mai mare ca ei si ca varsta si ca dimensiuni si ii bate cand se obraznicesc.Interesant la puiul tau ca a mostenit urechi de ciobanesc german, le are mai lungi si mai apropiate intre ele.Nu ai spus ce fel de caracter are puiul.  De husky sau de caine de paza?

Edited by Freddy12, 03 September 2012 - 22:50.


#46
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Voi steriliza doar femela. Nu am avut timp pana acum. O sa-i fac o injectie deocamdata ca sa sarim peste urmatoarea intrare in caduri si apoi o sterilizez. Iar puiul vreau sa-l dau. Ideea e sa am doar un mascul in curte. Ma imboldeste si maica-mea ca nu mai vrea macel in curte si nici sa-mi  creasca mie cainii mei. Ca la -20 de grade nu ies eu afara sa le pun apa in fiecare ora. Cand sunt probleme sunt cainii mei. Cand totul e OK, sunt cainii lor de paza.  
Adevarul e, ca spre deosebire de primul husky care dormea in pat cu mine si avea cele mai scumpe jucarii si caruia ii acordam ore intregi de plimbari  si joaca, cu ceilalti 2 nu m-am jucat. Ii mangai cand ii vad, ii duc la veterinar, dar nu mai am timp sa stau cu ei. La inceputuri, ii duceam in padure sa alerge. Pana mi-a facut husky-ul de 2 ori babesioza cu tot Adventis-ul pe li-l bagam in blana lunar. De atunci nu-i mai scot din curte. Sunt si greu de controlat. Husky-ul stia sa mearga frumos pe strada, statea la semafor si trecea cand treceau oamenii (initial credeam ca stie culorile - dar l-am prins ca se baga in gasca de smecheri care prindeau momentul sa o taie rapid pe rosu). Astia nu stiu ce e aia strada / masini, iar pe camp, mai ales cateau, imi incolteste cate o cireada de vaci si mi le inebuneste. Le imprastie pe 3 km. Au devenit caini de "tara". Nu au rasfatul pe care-l consider normal sa-l primeasca un caine in familie. Asa ca sper ca puiul sa fie caine unic in familie, sa fie iubit si sa se joace stapanii cu el. La noi se joaca doar cu maica-sa, si din cauza acestei afectiuni a lui maica-sa, incep si scandalurile. Si inca nu a intrat in calduri.

#47
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 cll4u, on 02 septembrie 2012 - 22:12, said:

Am priceput, si Beagle-u e de talie medie, daca stii ceva despre te-as ruga sa`mi spui... ma voi uita pe net acum la Boxer-i

Multumesc pentru raspunsuri!

De ce nu iei tu un labrador? E marisor, are energie (zici ca ai chef sa te alergi cu el), e ascultator si usor de dresat, nu e agresiv.Tine minte un singur lucru: daca stai la bloc, orice rasa de caine ai lua, iti iei practic un copil care nu se va maturiza (in sensul in care o face un om) niciodata. Afara se mai descurca dar, un caine de interior, e practic incapabil sa isi rezolve orice problema (apa, mancare, necesitati). Trebuie sa-l scoti afara de macar 2-3 ori pe zi. Indiferent cat de urata e vremea, indiferent cat de bolnav esti sau cat iti lipseste cheful sa o faci. Trebuie sa-i dai sa manance si sa bea, oricat ti-ai dori sa mergi la o petrecere si apoi sa dormi pana dupa amiaza. Si tot asa.

#48
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,219
  • Înscris: 05.06.2002
eu votez pt boxer. am avut pe vremuri un mascul, in ciuda aspectului mai fioros e o rasa foarte sociabila si jucausa, si pt un caine tinut in casa are un mare avantaj: blana scurta. lasa mai putin par prin casa si e mai usor de spalat si uscat. eu am avut unul maro deschis cu pata alba pe piept, dar daca ar fi sa mai iau unul as cauta unul tigrat.

Attached File  57365_29778_boxer-tigrato-per-monta.jpg   1009.46K   26 downloads Attached File  Incoronatatonco.jpg   255.65K   25 downloads

Edited by Fane, 05 September 2012 - 06:52.


#49
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Si bale peste tot ? Cand "razi" un husky in iunie, nu ai nici o problema cu blana.

Pt apartament nu ar fi bun nici un caine. Eu am avut husky-ul in perioada in care eram "tanara si nelinistita". Acum sa ma inham la plimbari pe ger la 6-7 dimineata, sau seara dupa o zi rahat ? NEVER EVER !  Bine ca acum imi pot tine cainii la maica-mea.
Mie cainii mici nu-mi plac, deci eu ii exclud pe aia din start. Daca vrei animalut in casa, iti iei pisica. E mai parsiva decat cainele, dar e simpatica si te iubeste in felul ei egoist.
Eu mi-am luat o pisica acum un an. Avea 2 sapt. Dar cu fii-mea in casa care o maltrata non stop, s-a transformat in pantera. Ca sa o salvez pe fii-mea de muscaturi si pe pisica de chin, am pasat-o tot la maica-mea. Ma gandeam sa-mi iau un papagal Marele Alexander. Dar maica-mea banuieste ceva si se opune cu inversunare.

#50
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 Ana_Karr, on 05 septembrie 2012 - 13:47, said:

Pentru apartament nu ar fi bun nici un caine. Eu am avut husky-ul in perioada in care eram "tanara si nelinistita".
Ca sa o salvez pe fii-mea de muscaturi si pe pisica de chin, am pasat-o tot la maica-mea. Ma gandeam sa-mi iau un papagal Marele Alexander. Dar maica-mea banuieste ceva si se opune cu inversunare.
Si noi banuim ceva, dar nu spunem.Posted Image

#51
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 Ana_Karr, on 05 septembrie 2012 - 13:47, said:

Ma gandeam sa-mi iau un papagal Marele Alexander. Dar maica-mea banuieste ceva si se opune cu inversunare.

Cu pasarea ai alte distractii: cum se lumineaza afara incepe si vorbeste, zboara si isi face nevoile peste tot (daca nu o ti numai in colivie) si mai si ciupeste serios. Plus ca rar ajungi sa te "intelegi" cu ele.

#52
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Nu aprofundasem ideea cu pasarea prea mult, pt ca aveam banuiala vaga ca ma voi lovi de un milion de de obiectii.

PS -  foarte frumoase pozele cu modele (doar pe alea le-am vazut) .

#53
cll4u

cll4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.07.2012

 miromulus, on 04 septembrie 2012 - 22:32, said:

De ce nu iei tu un labrador? E marisor, are energie (zici ca ai chef sa te alergi cu el), e ascultator si usor de dresat, nu e agresiv.Tine minte un singur lucru: daca stai la bloc, orice rasa de caine ai lua, iti iei practic un copil care nu se va maturiza (in sensul in care o face un om) niciodata. Afara se mai descurca dar, un caine de interior, e practic incapabil sa isi rezolve orice problema (apa, mancare, necesitati). Trebuie sa-l scoti afara de macar 2-3 ori pe zi. Indiferent cat de urata e vremea, indiferent cat de bolnav esti sau cat iti lipseste cheful sa o faci. Trebuie sa-i dai sa manance si sa bea, oricat ti-ai dori sa mergi la o petrecere si apoi sa dormi pana dupa amiaza. Si tot asa.


A trecut ceva de cand nu am mai intrat sa vad ce raspunsuri am primit si acum am ramas placut impresionat! M-am interest doar din descrieri generale facute pe internet si prima data, la preferintele mele prietenii imi recomandau Labradorul dau eu am vazut o singura poza si am zis "are o fata de prost, nu`mi place" intr-o seara dupa ce am vazut toate rasele de caini luate la rand am ajuns la concluzia ca Labradorul este cel mai minunat si mai potrivit catel pentru mine! m-am interesat despre el din toate punctele de vedere si imi place foarte mult, este exact ce am cautat si este cainele pe care mi`l voi lua! m-am hotarat intr-un final!
Va multumesc tuturor pentru raspunsurile voastre!

#54
cll4u

cll4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.07.2012

 Fane, on 05 septembrie 2012 - 06:52, said:

eu votez pt boxer. am avut pe vremuri un mascul, in ciuda aspectului mai fioros e o rasa foarte sociabila si jucausa, si pt un caine tinut in casa are un mare avantaj: blana scurta. lasa mai putin par prin casa si e mai usor de spalat si uscat. eu am avut unul maro deschis cu pata alba pe piept, dar daca ar fi sa mai iau unul as cauta unul tigrat.

57365_29778_boxer-tigrato-per-monta.jpg Incoronatatonco.jpg
este foarte ok si aceasta rasa din cate am citit doar ca nu prea ma atrage "designul"... e asa cam, cum ai spus! FIOROS! .. din clasele astea de paza, votez ROTTWEILERU

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate