Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sa ne facem bagajul pt camin..?

- - - - -
  • Please log in to reply
279 replies to this topic

#37
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Pentru ca am avut colegi "de bani gata" care au ajuns sa bage si cate 70.000ron in meditatii si nu au intrat la facultate(medicina generala/dentara) iar la bac au luat note de 7-8. Deci faptul ca vii cu seria 5 la scoala chiar nu iti aduce prea multe avantaje reale, pe termen lung.

Chiar daca cel care a postat la inceputul topicului ca 450 sunt suficienti a facut misto, eu cunosc un baiat care e anul 2 la UMC si se descurca cu 500ron. Sta intr'o garsoniera cu inca 2 fete. Are viata super ok.

Edited by tzaq93, 30 August 2012 - 17:27.


#38
The0nly0ne

The0nly0ne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 16.11.2010
Eu sunt la Calculatoare. E drept ca sunt si aproape de casa(~70 km) si cu mancarea si spalatul hainelor nu am probleme.

 tzaq93, on 30 august 2012 - 17:12, said:

Nu se poate. Nimeni nu isi permite sa se angajeze in timpul unei astfel de facultati. Ori faci facultate ori faci panarama. Intradevar, am auzit ca unii colegi din anii terminali mai lucreaza la negru, un detartraj, o albire de dinti, o masea scoasa. Dar asta e tot in folosul viitoarei lor meserii.

Pai eu lucrez si am multi colegi care lucreaza in timpul facultatii(unii chiar full-time). Deci se poate.

Eu sunt curios cine dracu te angajeaza cu 2200 RON in mana fara pic de experienta ca sa zici ca dupa aia ca esti independent financiar.

Edited by The0nly0ne, 30 August 2012 - 17:30.


#39
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Sa dea Domnul sa fie asa. Dar pana acum nu am auzit pe nimeni de la medicina sa lucreze.

Cu banii e greu de stabilit Posted Image Pana la urma nu am sa le cer o anumita suma/luna. Cred ca cel mai bine e sa imi dea o suma oarecare la inceput iar atunci cand mai raman cu putini bani ii sun ca sa imi mai transfere. Am sa introduc toate sumele incasate si cumparaturile in Toshl si astfel voi avea un plan de cheltuieli foarte exact in cateva luni. Il voi publica aici cu scop orientativ.

Edited by tzaq93, 30 August 2012 - 17:36.


#40
PsPSuceava

PsPSuceava

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 24.01.2009
Atentie, Medicina Dentara nu e Medicina ! De aia e si separata facultatea.Tocmai asta e avantajul ca nu ai nevoie de parinti sa te sustina ca la cea generala. Acolo timp de cel putin 10 ani ai nevoie de familie sa te intretina.

Au bagat 70.000 sau 7000? Ca daca e a doua, 1. Nu mi se pare ca sunt de bani gata si 2. Nu mi se pare asa o suma fabuloasa, inseamna ca am un an de pregatire, majoritatea cunoscutiilor mei au facut asta, de fapt, aproape tot liceul. Sunt care au facut si 2.Si eu am facut o gramada de pregatire ca clasa a 9-a si a 10-a nu am fost " pe faza " ( nu m-a interesat ) si a trebuit sa recuperez + ca am avut un profesor de matematica foarte destept dar care nu avea legatura cu PREDAREA. Nu prea ma ajuta ca imi preda matematica Terrence Tao daca nu stie sa o si explice.

theonlyone - citeste cu atentie, am spus ca eu nu sunt in situatia in care sa imi platesc chirie + intretinere pentru ca AM APARTAMENT deja, iar tipul care sta cu mine plateste intretinerea ( nu ii iau si chirie ca imi e prieten ). Deci 12-13 mil nu mi se pare asa un salariu astronomic, dimpotriva.

Edited by PsPSuceava, 30 August 2012 - 17:36.


#41
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Am scris gresit. 7000. Mi se pare enorm. Eu am cheltuit doar 36 de lei pe manual. :)

#42
The0nly0ne

The0nly0ne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 16.11.2010
Alta faza care nu am inteles-o: meditatiile. Ce dracu e asa greu sa stai tapan la ore si sa fii atent iar dupa aia sa belesti ochii intr-o carte de matematica si sa reproduci dupa aia intr-un context usor schimbat. Sau fizica, chimie si alte cele. Daca nu esti in stare sa treci de un examen de rahat ca BAC-ul de unul singur atunci sigur nu e facultatea(si viata in general) de tine.

PS: Ii inteleg pe cei care ii doare in fund de BAC si care au "scoala" vietii si vor sa invete o meserie.

Edited by The0nly0ne, 30 August 2012 - 17:40.


#43
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010

 PsPSuceava, on 30 august 2012 - 17:34, said:

Atentie, Medicina Dentara nu e Medicina ! De aia e si separata facultatea.Tocmai asta e avantajul ca nu ai nevoie de parinti sa te sustina ca la cea generala. Acolo timp de cel putin 10 ani ai nevoie de familie sa te intretina.
Da, dar in primii 3 ani se studiaza aceeasi materie si la generala si la dentara.

#44
PsPSuceava

PsPSuceava

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 24.01.2009
Esti la medicina in Constanta, nu la Carol Davila, deci admiterea nu se compara la fel si facultatea.
La fel si la Politehnica. In Suceava pregatirea la fizica/matematica/romana e 50 de ron.

Tinand cont ca faci cate una de fiecare pe saptamana, inseamna 150/saptamana x 4 = 600 ron/luna x 12 = 7200. Eu nu am facut decat matematica si fizica, dar am facut un an jumatate, deci suma tot pe acolo e.

Esti la medicina in Constanta, nu la Carol Davila, deci admiterea nu se compara la fel si facultatea.
La fel si la Politehnica. In Suceava pregatirea la fizica/matematica/romana e 50 de ron.

Tinand cont ca faci cate una de fiecare pe saptamana, inseamna 150/saptamana x 4 = 600 ron/luna x 12 = 7200. Eu nu am facut decat matematica si fizica, dar am facut un an jumatate, deci suma tot pe acolo e.

A si scuza-ma cel putin in cazul meu nu era vorba de luat " 5 ", ci de luat note peste 8-9. La admitere la fizica am luat chiar 10. Pai daca a 9-a si a 10-a esti dezinteresat, iti zic eu ca nu e deloc usor sa inveti singur materia din 4.

Edited by PsPSuceava, 30 August 2012 - 17:45.


#45
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010

 The0nly0ne, on 30 august 2012 - 17:39, said:

Alta faza care nu am inteles-o: meditatiile. Ce dracu e asa greu sa stai tapan la ore si sa fii atent iar dupa aia sa belesti ochii intr-o carte de matematica si sa reproduci dupa aia intr-un context usor schimbat. Sau fizica, chimie si alte cele. Daca nu esti in stare sa treci de un examen de rahat ca BAC-ul de unul singur atunci sigur nu e facultatea(si viata in general) de tine.

PS: Ii inteleg pe cei care ii doare in fund de BAC si care au "scoala" vietii si vor sa invete o meserie.
Asta zic si eu. Am invatat cu seriozitate un an intreg pt admitere si am reusit fara nicio chetuiala.

Bacul? :)) Pt bac am invatat asa: vineri, sambata am invatat la romana, duminica mi'am facut niste scheme cu strictul necesar la istorie si geografie, luni am dat la romana, marti am invatat la istorie, miercurcuri am dat la ist, joi am invatat la geogra si vineri am dat la geogra. Am luat 9,58. A 3'a medie din liceu, desi credeam ca toti sunt mai bine pregatiti decat mine pt ca mancau meditatii pe paine zilnic.

#46
PsPSuceava

PsPSuceava

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 24.01.2009

 tzaq93, on 30 august 2012 - 17:44, said:

Asta zic si eu. Am invatat cu seriozitate un an intreg pt admitere si am reusit fara nicio chetuiala.

Bacul? Posted Image) Pt bac am invatat asa: vineri, sambata am invatat la romana, duminica mi'am facut niste scheme cu strictul necesar la istorie si geografie, luni am dat la romana, marti am invatat la istorie, miercurcuri am dat la ist, joi am invatat la geogra si vineri am dat la geogra. Am luat 9,58. A 3'a medie din liceu, desi credeam ca toti sunt mai bine pregatiti decat mine pt ca mancau meditatii pe paine zilnic.

Bacul la uman intr-adevar e penibil, situatia se schimba daca treci la mate-info.

theonlyone- tu in ce oras esti la AC?

Edited by PsPSuceava, 30 August 2012 - 17:52.


#47
The0nly0ne

The0nly0ne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 16.11.2010

 PsPSuceava, on 30 august 2012 - 17:43, said:

A si scuza-ma cel putin in cazul meu nu era vorba de luat " 5 ", ci de luat note peste 8-9. La admitere la fizica am luat chiar 10. Pai daca a 9-a si a 10-a esti dezinteresat, iti zic eu ca nu e deloc usor sa inveti singur materia din 4.

Eu eram anti-talent la Literatura Romana iar ai mei au vrut sa ma dea la pregatire. Eu sincer am luat-o ca pe o jignire. M-am pus cu burta pe carte si am luat un 8. Nu stiu ce admitere ai dat tu la fizica da' la bac e de ajuns sa inveti fizica de a 9-a si putin din asta de a 12-a (optica ondulatorie) si poti sa dai bac-ul linistit cu gandul de a lua 10.

Edited by The0nly0ne, 30 August 2012 - 17:52.


#48
PsPSuceava

PsPSuceava

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 24.01.2009

 The0nly0ne, on 30 august 2012 - 17:52, said:

Eu eram anti-talent la Literatura Romana iar ai mei au vrut sa ma dea la pregatire. Eu sincer am luat-o ca pe o jignire. M-am pus cu burta pe carte si am luat un 8. Nu stiu ce admitere ai dat tu la fizica da' la bac e de ajuns sa inveti fizica de a 9-a si putin din asta de a 12-a (optica ondulatorie) si poti sa dai bac-ul linistit cu gandul de a lua 10.

Cred ca glumesti cu bacul luat cu 10 invatand " putin ". Admiterea e din termodinamica, curent continuu si mecanica si de nivel aproximativ ca si bacul.E usor sa speculezi cand tu dai istorie, geografie si romana care scuza-ma ca iti zic dar chiar se invata intr-un semestru toate cat sa iei un 8.

Edited by PsPSuceava, 30 August 2012 - 17:59.


#49
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Fiecare cu ce poate. Eu in clasa a 8'a am decis ca matematica nu e de mine. :)

In fine, am deviat mult de la subiect. Zic sa renuntam la ideea de a scrie despre bani. Bani isi ia fiecare in portofel dupa posibilitati si apoi pune portofelul in buzunar, nu in geamantanul cu bagaje.

Abonament la internet v'ati facut la Orange sau v'a lasat administratorul sa va faceti un abonament prin cablu?

#50
The0nly0ne

The0nly0ne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 16.11.2010

 PsPSuceava, on 30 august 2012 - 17:56, said:

Cred ca glumesti cu bacul luat cu 10 invatand " putin ". Admiterea e din termodinamica, curent continuu si mecanica si de nivel aproximativ ca si bacul.

Nu glumesc: mecanica de a 9-a, optica de a 9-a si optica de a 12-a(materie care se preda in cateva ore). Deci nici aparatul matematic nu e prea complicat.

Admiterea ta e practic o jumatate din clasa a 9-a si parte ceva mai mare din clasa a 10-a. Nu stiu daca aveai si ceva mecanica de a 11-a. Deci iar aparatul matematic nu avea sa iti faca probleme.

 tzaq93, on 30 august 2012 - 18:00, said:

Fiecare cu ce poate. Eu in clasa a 8'a am decis ca matematica nu e de mine. Posted Image

In fine, am deviat mult de la subiect. Zic sa renuntam la ideea de a scrie despre bani. Bani isi ia fiecare in portofel dupa posibilitati si apoi pune portofelul in buzunar, nu in geamantanul cu bagaje.

Abonament la internet v'ati facut la Orange sau v'a lasat administratorul sa va faceti un abonament prin cablu?

Wireless? Nu am auzit pe nimeni din campus sa fie fericit de vreun provider wireless de internet.

Edited by The0nly0ne, 30 August 2012 - 18:02.


#51
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Daca alte variante fixe nu-s, eu recomand Clicknet Mobile! Bine, trebuie testat in prealabil, dar daca ai semnal bun in zona caminului merita, pentru ca nu ai vreo limita de trafic sau reducere a vitezei.

#52
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Multumesc, voi tine cont. La noi in camin fiecare camera are internet insa am auzit ca e praf. Nu am eu prea multe vicii dar un Cstrike 1.6 vreau sa pot face din cand in cand :))

#53
mihhay

mihhay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.03.2011
Am zis ca 450 lei (cam 100 euro) ar fi de ajuns, pentru ca mancarea o voi primi de acasa(gatita sau semipreparata)
- cazarea, am inteles ca este maxim 100 lei la camin  
- vicii nu prea am (100 lei / luna pentru un suc/bere/inghetata/altceva dulce cred ca ajung )
- restul de 250 ar fi pentru manuale, rechizite si alte lucruri
Ai nevoie neaparata de imprimanta ? Ti se cer proiecte, referate, etc. ? Am o multifunctionala cumparata in vara asta dar am si o imprimanta. Daca nu voi avea nevoie neaparata de multifunctionala voi lua imprimanta.
PS: Sunt din TL, fac fac. in CT

#54
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Si eu sunt din Tulcea. Avem nevoie si de prezervative? Oare fetele din Constanta violeaza precum cele din Tulcea? :( (macar prin asta sa fie si orasul meu cunoscut :)))

Mihai la ce facultate esti?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate