Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Vignieta Ungaria-Austria-Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#37
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007
E nu inteleg de ce nu trec si austriecii ca romanii, ungurii la sistemu' fara abtibild ...

#38
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007

 adrian_r5, on 19 noiembrie 2012 - 19:57, said:

Nu e nici un ban aruncat aiurea ... am recuperat de fiecare data ...
Cand am zis bani aruncati aiurea m-am referit la:
-combustibil mai scump in Ungaria decat in Austria
-combustibil binisor mai scump pe autostrada
-vigneta mai scumpa. Aia 8 Euro sunt convertiti in forinti la cursul bancii cu care lucreaza statia de combustibili. Iar la plata cu cardul in lei se face apoi conversia forinti/euro la cursul Mastercard/Visa si apoi euro/lei.

#39
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

 biscatrix, on 20 noiembrie 2012 - 08:44, said:

-combustibil mai scump in Ungaria decat in Austria
N-as zice ... din ce vad scris aici.

 biscatrix, on 20 noiembrie 2012 - 08:44, said:

-combustibil binisor mai scump pe autostrada
Aici se poate sa ai dreptate ... da' ce draqu sa fac ... sa ies de pe autostrada si sa caut benzinarii mai ieftine ?

 biscatrix, on 20 noiembrie 2012 - 08:44, said:

-vigneta mai scumpa. Aia 8 Euro sunt convertiti in forinti la cursul bancii cu care lucreaza statia de combustibili. Iar la plata cu cardul in lei se face apoi conversia forinti/euro la cursul Mastercard/Visa si apoi euro/lei.
Miercurea viitoare o sa cumpar iar vinieta pt. At. ... o sa vad cit e diferenta asta. Si daca platesc in euro tot scot mai multi bani din buzunar - lucrez in Ro si leafa o iau in lei si nu pot sa cumpar euro la cursu' BNR.

#40
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Ai dreptate ca nu cumperi lei la cursul BNR, dar una e sa treci printr-un singur schimb valutar si alta prin 3. Dar sunt banii tai si faci ce vrei cu ei.
E plin de statii langa autostrada unde poti alimenta cu vreo 15 centi mai ieftin pe litru. S-ar putea sa pierzi 2-3 minute dar economisesti cativa euro la un plin. La o tura de cateva mii de kilometri ajungi sa economisesti cateva zeci.

#41
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007
Daca nu se schimba nimic si plec miercurea viitoare la nemti o sa cumpar vinieta separat sa vad cit platesc in plus fata de cei 8 euro din cauza schimbului valutar.

#42
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Da tu de ce nu ai forinți nene? Că poți. Pentru mine e mai greu.

Da, în unele locuri, mai ales pe autostradă, ungurii dau țepe la greu, non-stop.

#43
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

 c6t9, on 20 noiembrie 2012 - 12:52, said:

Da tu de ce nu ai forinți nene? Că poți.
Pai si forintii de unde mama draqu ii iau ... nu tot de la o casa de schimb valutar ???  ... adica sigur nu la curs BNR ...

 c6t9, on 20 noiembrie 2012 - 12:52, said:

Pentru mine e mai greu.
De ce ???

#44
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Credeam că acolo ai șanse mai mari să cumperi bine. Aici în partea cealaltă a țării îți dai seama că nu. Dar leva avem :)

#45
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007
Stimate moderatorule ... daca esti impartial (asa cum de fapt trebuie sa fie un moderator) ... si daca tot te-ai apucat sa faci curatenie in acest topic ... atunci te rog sa duci treaba pina la capat:

[ http://s7.postimage.org/4ktwfjh5z/arkouda_3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

PS - evident ... daca poti ... daca nu ... nu te forta Posted Image

#46
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

 c6t9, on 20 noiembrie 2012 - 14:02, said:

Credeam că acolo ai șanse mai mari să cumperi bine.
Cind s-a intimplat sa cumpar forinti am facut-o in Ungaria ... am schimbat lei in forinti chiar si la Budapesta. Da' niciodata n-am schimbat mai mult decit echivalentu' a 20 - 30 de euro si doar cind stiam ca urmeaza sa-i cheltui. Parca anu' trecut s-a intimplat - aveam prin portofel 2 hirtii de cite 200 forinti fiecare ... si cu gindu' sa scap de ele vreau sa platesc o ciocolata la o benzinarie ... le dau caiserului ... se uita la ele si zice ceva ungureste ... evident ca nu pricep ... asa ca nenea aratind spre bancnote zice ceva de "muzeu" ... adica banii aia nu mai circula - din ce vad aici se pare ca din 2009 au fost retrasi.

#47
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Știu, că am pățit fix la fel. Numai că pentru noi s-au oferit să-i schimbe ei, așa că am putut să plătesc normal. Încă se mai puteau schimba la bancă atunci și trebuia să ne fi dus noi. Nu ne-au cerut nimic în plus. Nu toți ungurii sunt răi, am întâlnit destui OK, prin Ungaria chiar am pierdut vremea de câteva ori.

#48
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007

 c6t9, on 20 noiembrie 2012 - 18:17, said:

... Nu toți ungurii sunt răi, am întâlnit destui OK, prin Ungaria chiar am pierdut vremea de câteva ori.
Eu n-am prea intalnit unguri rai. Nu zic ca nu sunt, ca orice popor isi are indivizii ei, dar nu m-am lovit de ei pana acum. Si merg de cateva zeci de ori pe an in Ungaria, ultima data acum cateva zile.

#49
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
La benzinării pe ruta uzuală, au cam încercat permanent să ne dea țeapă dacă nu aveam forinți.

#50
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

 c6t9, on 20 noiembrie 2012 - 21:10, said:

au cam încercat permanent să ne dea țeapă
ce fel de teapa ?

#51
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Sistematic prețuri mai mari, sistematic nu știu cum dracu, dar nu merge nici un card de-al nostru (dar numai la ei), nu știe nimeni altă limbă decât a lor și nu ai cu cine să vorbești. Sau închiriat două camere, numai una disponibilă la prețul de pe site, celalată la preț întreg că așa s-au gândit ei. Din astea. Mă repet totuși, asta cu precădere pe traseul uzual. Am și experiențe pozitive. Ce-i drept mai toate sunt în partea spre Austria.

#52
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007
Firesc ... fiecare trage concluzii si pune etichete dupa cele patite. Personal incerc sa nu aplic imediat eticheta sau sa nu generalizez ... de ex. dupa cele doua intimplari nu spun ca toti ungurii sint tepari.
In Bucuresti m-am cazat de 2 ori la hotel - in 16.05.1986 la Hotel Bulevard si in 04.08.2008 la Sir Lujerului. IN '86 nu m-am ocupat eu de plata da' nu-mi aduc aminte sa fi fost probleme.
In 2008 a fost in felul urmator - ajungem la hotel pe la h 17 (aveam rezervare telefonica) ... completam formularele de cazare si vreau sa platesc - costa 220 Ron camera. Din motive independente de vointa mea nu se putea cu cardu'. doar cash. Scot 250 Ron si are loc urmatoru' dialog:
- n-am sa va dau rest ... ramin dator 30 de lei
- ai 2 variante - scrii proces verbal ca mi-ai ramas dator 30 de lei sau ramin eu dator 20 de lei
S-a uitat urit la mine ... da' ales varianta a doua. Seara cind ne-am intors de la concert ne-a anuntat ca a facut rost de bani sa ne dea restu'.
Ce zici ... dupa intimplarea asta ar fi corect sa trag concluzia ca bucurestenii au tendinta sa fie tepari ?

#53
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

Quote

Aici se poate sa ai dreptate ... da' ce draqu sa fac ... sa ies de pe autostrada si sa caut benzinarii mai ieftine ?

Eu asa fac intotdeauna.Spre exemplu cand ajung din DE in AT ies 500m de pe autostrada si alimentez de la o benzinarie BP Wels. Apoi la iesire din Austria ies iar de pe autostrada si alimentez din Parndorf (ca sa evit alimentarea in Ungaria)

Diferentele sunt chiar si de 20 centi/litru .Asta inseamna ca la 2 plinuri fac economie de aprox 20E (de banii astia mai merg aprox 200 km)

Edited by polizei, 21 November 2012 - 03:43.


#54
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

 c6t9, on 20 noiembrie 2012 - 18:17, said:

Știu, că am pățit fix la fel. Numai că pentru noi s-au oferit să-i schimbe ei, așa că am putut să plătesc normal.
Aia 400 forinti de care ziceam valoreaza vreo 6 Ron ... nu mi-am batut capu' cu ei ... nici nu mai stiu pe unde sint. La momentu' respectiv am scos cardu' ... am platit ... si asta fost ...

Edited by adrian_r5, 21 November 2012 - 08:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate