Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Proteine care nu ingrasa + program

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
adndreis

adndreis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.07.2012
Exista proteine care nu ingrasa? Doar sa imi dea o forma frumoasa la corp ( forme ) si sa se puna numai masa musculara, fara GRASIMI!



Multumesc.

Este bun acest program ?

Luni-piept+biceps
Marti-spate+triceps
Miercuri-picioare+abdomen
Joi-umeri+trapez
Vineri-piept+abdomen
Sambata-biceps+triceps+antebrat
Duminica-pauza

Edited by adndreis, 28 August 2012 - 00:40.


#2
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009
Mai multe detalii daca se poate, varsta, inaltime, greutate, scop si de cat timp practici?

"Formele" le faci lucrand la sala grupele respective, iar apoi ele se refac din proteine, fie ele din alimente sau concentrate proteice. In functie de regimul alimentar pe care il ti se va dezvolta masa musculara +/- grasime. Exista tot soiul de combinatii, in functie de masa ta corporala vei stabili de cate calorii ai nevoie pe zi si de aici de cate ai nevoie la o masa/portie de proteine.

Vei intalni sute de oameni, unii vor sustine ca e mai bine sa faci spate+biceps, piept+triceps, altii ca e mai bine spate+triceps, piept+biceps. Argumente pro si contra sunt suficiente in ambele parti, cel mai recomandat e sa faci cum iti va fi mai usor si in modul in care vei fi cel mai multumit de rezultate. Daca esti incepator si tragi primele saptamani doar pentru a prinde miscarea, e bun programul, daca nu, ar fi recomandat sa incerci sa il reduci la 3-4 zile pe saptamana maxim. Nu uita ca muschii se dezvolta defapt in perioada de odihna, cand microfisurile aparute in tesutul muscular in timpul antrenamentului se refac, devenind mai puternice. Facand de 2 ori pe saptamana aceasi grupa de muschi, intervii peste procesul de refacere si incetinesti progresul(asta doar daca "tragi tare" adica ai trecut de perioada initiala de la sala).

Daca revi cu mai multe detalii sunt sigur ca vei primi mai mult ajutor.

Numai bine.

Edited by iloveshaorma, 28 August 2012 - 02:16.


#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007
Cu proteinele este ca si cu armele: guns don't kill people, people kill people.

#4
adndreis

adndreis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.07.2012

View Postiloveshaorma, on 28th August 2012, 03:13, said:

Mai multe detalii daca se poate, varsta, inaltime, greutate, scop si de cat timp practici?

"Formele" le faci lucrand la sala grupele respective, iar apoi ele se refac din proteine, fie ele din alimente sau concentrate proteice. In functie de regimul alimentar pe care il ti se va dezvolta masa musculara +/- grasime. Exista tot soiul de combinatii, in functie de masa ta corporala vei stabili de cate calorii ai nevoie pe zi si de aici de cate ai nevoie la o masa/portie de proteine.

Vei intalni sute de oameni, unii vor sustine ca e mai bine sa faci spate+biceps, piept+triceps, altii ca e mai bine spate+triceps, piept+biceps. Argumente pro si contra sunt suficiente in ambele parti, cel mai recomandat e sa faci cum iti va fi mai usor si in modul in care vei fi cel mai multumit de rezultate. Daca esti incepator si tragi primele saptamani doar pentru a prinde miscarea, e bun programul, daca nu, ar fi recomandat sa incerci sa il reduci la 3-4 zile pe saptamana maxim. Nu uita ca muschii se dezvolta defapt in perioada de odihna, cand microfisurile aparute in tesutul muscular in timpul antrenamentului se refac, devenind mai puternice. Facand de 2 ori pe saptamana aceasi grupa de muschi, intervii peste procesul de refacere si incetinesti progresul(asta doar daca "tragi tare" adica ai trecut de perioada initiala de la sala).

Daca revi cu mai multe detalii sunt sigur ca vei primi mai mult ajutor.

Numai bine.
15 ani ,  1.70 ( cred ) ,  61 kg / vreau sa pun masa musculara si in acelasi timp sa am si 'forme' , 1 luna si 1 sapt.

#5
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
Eu nu am auzit de suplimente proteice fara carbohidrati (grasimi).
Sa nu uitam ca nu este recomandat sa incepi cu proteinele la varsta ta, insa produsul pe care ti l-as recomanda si spre care tind si eu sa inclin este ON 100% Whey Gold Standard. (Contine de 8 ori mai multe proteine decat carbo).
Iti recomand si eu sa-ti modifici antrenamentul la maximum 4 zile pe saptamana.
Bafta!

Edited by vlad29marko, 28 August 2012 - 11:39.


#6
Automatism

Automatism

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 21.08.2012
Cred că toți gândim că doar vreun steroid să acționeze asupra zonei respective...
Am văzut și eu toate națiile care își injectau direct în bila, alte astea care sunt dincolo de imaginea asta ALBĂ a culturismului care îmi place mie.
1. Programul prea lung... 6 zile de sala și una de pauză este ceva S.F.
Cât durează antrenamentele?
2. Ex. de vreo proteină care nu îngrașă nu am... că nici nu mai bag proteine de ceva timp: M-am uitat zilele trecute pe Rediș și m-au lovit K.O. cât de mult au urcat prețurile și la astea REDIȘ care erau cele mai VAX și pe vremea mea.

#7
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

View Postvlad29marko, on 28th August 2012, 12:36, said:

Eu nu am auzit de suplimente proteice fara carbohidrati (grasimi).
Sa nu uitam ca nu este recomandat sa incepi cu proteinele la varsta ta, insa produsul pe care ti l-as recomanda si spre care tind si eu sa inclin este ON 100% Whey Gold Standard. (Contine de 8 ori mai multe proteine decat carbo).


Cum adica nu ai auzit de suplimente proteice fara carbohidrati si in paranteza ai pus grasimi ?
Sper ca nu cumva confunzi carbohidratii cu grasimile ca ar fi o catastrofa...
Apoi, ca sa vorbim cat se poate de realistic, ai dreptate, nici cel mai smecher izolat din zer nu contine doar proteine ci mai are (cateva procente, acolo) si carbohidrati si cateva procente de grasimi (unele izolate au sub 1%) + multi alti micronutrienti.

Intrebare: de ce ON 100% Whey Gold Standard ?
Sper ca nu te-a entuziasmat asa de tare formularea lor asa de pompoasa cum ca are in componenta si izolat din zer, si hidroizolat si concentrat (bine ca nu exista prea multe forme de extragere a proteinei ca le-ar fi insirat pe toate, numai sa impresioneze publicul nestiutor dar mare consumator de marketing)...

La un calcul simplu reiese ca acel produs are vreo 80% proteina, in timp ce, daca iti cumperi un izolat din zer (ce-i drept care nu pluseaza atat de mult la marketing cu toate minunatiile pe care le contine) vei avea 90 - 92% proteina (depinde de unde-l iei, unii producatori adauga colorant + arome + alte chestii incat ajungi sa platesti bani in plus numai pe aroma). Exista pe piata romaneasca izolat din zer cu 92% proteina (conform declaratiei de conformitate oferita de producatorul izolatului).

Adndreis, proteinele, prin definitie, nu ingrasa.
Ceea ce te ingrasa sunt o gramada mare de alti factori, insa in cadrul carora, proteinele au un rol foarte mic...
Daca eviti pe cat posibil grasimile animale (carne de porc, de vitel, oua cu galbenus, branza, telemea, urda, unt, smantana) + dulciurile/prajiturile sau alte mancaruri din aceeasi familie, sa zic asa + margarina si te axezi pe cat posibil pe surse de proteine de cea mai buna calitate (muschi slab de vita, piept de pui sau de curcan, albus de ou, ton) la care adaugi si surse de carbohidrati complecsi (orez, fulgi de ovaz (a nu se confunda cu acele "cereale" cu care-si imbuiba parintii din noua generatie copiii), cartofi - copti, diferite alte legume si zarzavaturi - care mai contin si vitamine si minerale precum si fibre alimentare) si carbohidrati simpli (din fructe) si cauti pe cat posibil sa prepari mancarurile in aceste surse noi de preparare care sunt fie la aburi, fie la microunde, ai deja premisele unei alimentatii mai mult decat eficiente.

Referitor la antrenament, incearca sa oferi ragaz macar o zi intre antrenamente, mai ales daca esti incepator...

Edited by Protopopeus, 28 August 2012 - 13:50.


#8
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011

View PostProtopopeus, on 28th August 2012, 14:39, said:

Cum adica nu ai auzit de suplimente proteice fara carbohidrati si in paranteza ai pus grasimi ?
Sper ca nu cumva confunzi carbohidratii cu grasimile ca ar fi o catastrofa...
Apoi, ca sa vorbim cat se poate de realistic, ai dreptate, nici cel mai smecher izolat din zer nu contine doar proteine ci mai are (cateva procente, acolo) si carbohidrati si cateva procente de grasimi (unele izolate au sub 1%) + multi alti micronutrienti.

Intrebare: de ce ON 100% Whey Gold Standard ?
Sper ca nu te-a entuziasmat asa de tare formularea lor asa de pompoasa cum ca are in componenta si izolat din zer, si hidroizolat si concentrat (bine ca nu exista prea multe forme de extragere a proteinei ca le-ar fi insirat pe toate, numai sa impresioneze publicul nestiutor dar mare consumator de marketing)...

Nu, nu vroiam sa indic faptul ca grasimile sunt aceleasi lucruri cu carbohidratii, cu toate insa ca nici n-as fi putut expune in mod clar care este diferenta dintre ele, pe langa cea flagranta: glucide<->lipide. Am afirmat doar ca nu am intalnit concentrate proteice fara carbo sau grasimi (cele de care tot intreba el).

Eu mi-am spus punctul de vedere, baiatu' poate sa caute, sa se documenteze, sa invete din aceste discutii dintre noi.
Nu m-am entuziasmat de descrierea lor ci de rezultate vazute la mai multi "colegi de breasla" de pe la sala ce folosesc de ceva timp produsul amintit si care sunt intr-o situatie asemanatoare cu initiatorul. Bineinteles ca nu  toata lumea va avea aceste rezultate, insa eu i-am dat o sugestie.

Dupa parerea ta, ce supliment proteic ar fi cel mai potrivit pentru cresterea lui musculara cu o cantitate cat mai mica de grasimi?
Care este numele acelui izolat din zer cu 92% proteina? Daca tot afirmi ceva adu si nume/firma, sa vedem si noi despre ce e vorba, sau vrei sa-l pastrezi sub umbra anonimatului, sa te folosesti doar tu de el? :D

Edited by vlad29marko, 28 August 2012 - 15:11.


#9
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Vezi Redis - Supliment Pak, sunt ambalate de ei, produse prin diverse tari. Izolatul de zer cu 95% e 99 lei/ 0.9 kg si are cam 0 grasimi si carbo. E semi-băubil asa facut cu apa sau lapte dar daca adaugi o esenta de rom/vanilie + scortisoara + bucatele de banana + niste dextroza/fructoza, e băubil. Ca si calitate/concentratie, iesi mai bine decat cu orice supliment de mare firma, atat ca alea sunt foarte foarte bune la gust si se dizolva perfect, ca Nesquik, comparativ cu ce vinde Redis.

Eu acum am pe masa concentrat de zer (80%) S. Pak si Biotech Nitro Whey Gold cu gust de ciocolata (240 lei - 2,2 kg)... Ca textura/gust/solubilitate e de paispemiidemiliarde de ori mai bun Biotech, dar de 2x mai scump.

Edited by Loox, 28 August 2012 - 15:31.


#10
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008

View Postvlad29marko, on 28th August 2012, 16:05, said:

Am afirmat doar ca nu am intalnit concentrate proteice fara carbo sau grasimi (cele de care tot intreba el).

IsoSoy, fara carbo si grasimi :)

#11
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

View Postvlad29marko, on 28 august 2012 - 15:05, said:

Care este numele acelui izolat din zer cu 92% proteina? Daca tot afirmi ceva adu si nume/firma, sa vedem si noi despre ce e vorba, sau vrei sa-l pastrezi sub umbra anonimatului, sa te folosesti doar tu de el? Posted Image


Vezi raspunsul colegului Loox de mai sus (ba chiar ia aminte bine la tot ce a zis)...

Intre timp acel izolat cu 92% concentratie a fost inlocuit cu un altul cu 95%.
Oricum, eu nu le-as lua pe nici unul in acest moment, intrucat izolatul este nejustificat mult mai scump decat concentratul (ba chiar concentratul are mai multa izoleucina si valina - 2 aminoacizi esentiali valorosi decat izolatul, oricum, daca te uiti la profilul aminoacizilor, sunt cam la fel), in conditiile in care si acesta din urma are 80% concentratie.
Daca te documentezi putin, poti lua acel concentrat (si nu numai, evident) direct de la importator, pe firma ca nu vinde la persoane fizice, la un pret mult mai bun.

#12
Automatism

Automatism

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 21.08.2012
Este mare pacat ca mai prin orice tara partea Comerciala si-a bagat coada si nu prea mai apare vreun studiu concret cu sute de persoane si pe perioade de 6/12 luni... cred ca este mult mai util sa gasesti o firma sa investeasca în promovarea vreunui studiu de marketing... Vs. Unul în care rezultatele nu o sa aduca FINANTE si chiar poate o sa te pomenesti cu procese.

Vad 1001 documentare despre efectele alcoolului/tutunului asupra organismului... dar nimica altceva pe lânga, doar 4 despre Industria Alimentara si în timpul asta ruleaza Promo Colorat pe TV care vând chimicale colorate.


Asa ce vroiam sa zic fara sa mai lungesc un mesaj care îmi dau seama ca o sa fie si asa cam lung si scris mai mult din dorinta de ceva discutie cu si despre culturism:

- Acuma ceva timp au început sa apara tot felul de persoane care ma întrebau de Tony Horton (un nene despre care nu stiam nimica): Iau si eu Programul lui (am nimerit pe ALA NOU): Ma uit pe acolo tipul carismatic: Chiar am urmarit câteva programe: Un fel de aerobic pentru acasa: Ma uit la picioarele alea dezvoltate, ma uit la muschiul dezvoltat în zona COT PARTEA din spate si alte zone care se pot face doar cu aparate si nici mama CARISMATICILOR nu îmi putea spune mie ca antrenamente "boot câmp" pot sa lucreze zonele alea: Ma uit la omul ala (dau si eu pe Wiky ca nu stiam de el) si vad ca tipul este lucrat normal/traditional la sala si pe urma s-a dat pe partea comerciala.

Acuma faza care m-a amuzat si cât de TRISOR poate sa fie: Într-un final îmi face rost un prieten de la bucuresti de primul lui program: Înca de la început am constat ca nu avea bara de tractiuni, nu avea mingiile; mânerele pentru flotari erau alea proaste cu picioare (nu era modelul ala lat care se roteste): Si tragea ala pe acolo facând nimica altceva înafara de AEROBIC: Programul în sine era amuzant si mai epic ca asta al nou (macar în asta al nou are echipamente (normal echipamente care sunt vândute de beachbody - care vinde toate materialele lui)): Termin de urmarit jumatate din program si ma gândesc: Ba am vazut si eu multa lume proasta în tara asta: Dar cred ca aia din America sunt peste noi daca l-au ridicat pe asta la NIVEL DE EXPERT si ce mai vad eu pe google.


Recomand la toata lumea sa vada programele astea: Sa vada un om tras prin sala si lucrat cât de cât frumos... cum face aerobic acasa si pune tot aerobicul asta ca fiind responsabil pentru FORMELE LUI...

Am vazut cam orice documentar am gasit pe lumea asta... dupa parerea mea cel mai bine (cel mai pe întelesul tuturor si ceva ce se putea verifica ca rezultate rapide) Mike Mentzer este cel care le-a nimerit cu sala: M-am întors la filmele cu nenea asta de N.. ori: Faceam ceva gresit (simteam durere a doua zi): Ma întorceam la partea aia din antrenament si asta explica fara loc de interpretare cum sa faci sa nu te doara, adica am renuntat la mentalitatea aia pe care o vad prezenta si la Tony Horton: Doare deci este bine... Nu nene: Antrenamentul este 3-4 ore pe saptamâna si trebuie facut programul în asa fel sa nu stai cocosat de durere, sa ai momente în care stai cu gândul (cine nu a trecut prin asta nu este om) CUM O SA DOARA DE DIMINEATA.

#13
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Pai, ce sa facem, traim intr-o economie de piata, iar marketingul este prima si se pare cea mai importanta unealta prin care oricine (oricare dintre noi) incearca sa-si vanda ceea ce produce.
In aceasta situatie, cine pluseaza in cadrul produsului sau cu niste chestii mai bombastice, cu atat se poate "lauda" mai mult in cadrul viitoarei campanii pe care o face pentru a-si vinde produsul.

Din pacate, acest subiect este cu atat mai important in acest domeniu (al productiei de suplimente alimentare) intrucat vad ca produse similare (a nu se intelege produse asemanatoare ca si efect, etc. ci care contin fix aceleasi ingrediente) se vand la preturi cu mult diferite unele fata de altele, in functie de firma producatoare, noi insine fiind mintiti "ca poporu' cu televizoru" cu niste amarata de aroma + colorant + indulcitori adaugati in plus, care, vorba unui coleg mai sus, vor da nastere unui gust de "n" ori mai bun decat alte produse similare insa pentru care noi trebuie sa platim mult in plus.
Acesta este motivul pentru care eu am achizitionat ingredientele vrac direct de la importator si apoi le-am amestecat cu amicii de sala (de pe vremea aceea ca au trecut deja cativa anisori) in functie de necesitatile fiecaruia. Si eu am ramas perplex cand am vazut un produs, cumparat de la acelasi furnizor dar vandut de firme diferite cu preturi total diferite...
Dar, acesta este marketingul...

#14
Automatism

Automatism

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 21.08.2012
Teste se fac doar în sprijinul produsului si asociatiile care trebuie sa protejeze clientul îsi iau comision si apar si organizatiile astea în promo: Acuma îmi vine în gând Colgate Recomandat de Asociatia ... ...., Calgon recomanda de ..., Vitaminele N... votate cele mai bune din România pe baza unui studiu...

Nu esti singurul care poate sa ramâna putin derutat când vede lista de pe cutie identica cu a vecinului dar PRETUL... zici ca produsul mai ieftin este contrafacut.

Ma duc la supermarket si cumpar ce Firme vad la TV:  alea necunoscute si mai ieftine îti stârnesc un sentiment de teama ca poate sunt contrafacute/proaste/chimicale...

Este nebunie cu atâta alegere: Zilele trecute m-am dus sa îmi cumpar o bere si raionul de bere cred ca fara sa exagerez era cel mai mare raion din tot magazinul: Mergeam pe acolo si citeam FIRME de care nu am auzit în viata asta, vedeam bere mica la 0.33Ml la sume MAMBO: Am mers spre Bergienbier de am luat o sticla si am plecat cu ochiul la sticle colorate.

Edited by Automatism, 30 August 2012 - 19:47.


#15
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
*Asta pt ca-ti place Bergenbier-ul... Si eu tot atatea firme vad, dar am beri care imi plac, si pe alea le caut. :)

#16
Automatism

Automatism

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 21.08.2012
Eu am avut o perioada destul de lunga(câtiva ani) în care am baut foarte putin si doar: Ceva pahare de vin pe an si un pahar de sampanie de revelion.
Acuma am ajuns prin spitale si am constat ca nu este bine sa lasi corpul doar pe apa chioara: Asa ca îmi cumpar ceva doze de bere si las în casa în caz ca am chef.
Ps: Vara asta bagam o doza dupa antrenament si actiona nene a pansament: Relaxa muschiul în câteva minute si nici nu ziceam ca am fost la sala.

#17
Reboko

Reboko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 29.07.2012
Eu ma intreb cum naiba va cresteti voi musculatura fara sa cunoasteti notiuni elementare...
Nu poti sa-ti cresti musculatura daca nu mananci mai multe calorii de cat consumi.
Pui muschi fara grasime cand mananci la limita 300-500 de calorii timp de 6+ luni.
Cei care pun muschi in general, nu se duc la sala o luna si baga o galeata de creatina si carnitine sa dea jos burta, o fac  toamna-iarna, primavara-vara arzi grasimi s.a.m.d. E un ciclu.
In mare parte nu conteaza ce fel de grasimi, carbohidrati, proteine mananci. Conteaza doar sa-ti realizezi necesarul caloric si  de macronutrienti pentru ce-ti doresti sa realizezi.

View PostAutomatism, on 30 august 2012 - 12:18, said:

Majoritatea din aceasta industrie, chiar si sportiva, folosesc steroizi pentru a se recupera foarte repede organismul, altfel ai nevoie de 5-6x mai mult timp sa-ti dezvolti acea musculatura in mod normal.
Daca pui 5 kg de muschi intr-un an e colosal. Cu steroizi pui 20-25 de kg Posted Image.
Spre exemplu citeam ca 50cent a luat 40 de kg de muschi in 2 ani de zile. De la slabanog osos, la colos plin de muschi.
Alt individ. Zyzz, 2 ani de zile!!!Daca n-ai citit despre el, ar trebui sa o faci.
[ http://tnation.t-nation.com/forum_images/auto/r/786x0/7/1//7120a_ORIG-zyzz.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://cache.ohinternet.com/images/a/af/Zyzz-Before-After.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Arnold??? De la 16 ani ia steroizi.
Ateltii de la olimpiade??? Fac si cate 12 ore de antrenament zilnic!!! Cum crezi ca rezista??? Steroizi, cicluri. Le fac la intervale astfel incat sa nu le detecteze la concursuri.

Edited by Reboko, 17 September 2012 - 20:04.


#18
Rafael13

Rafael13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.06.2013
Ce-mi recomandati si mie ?! ma duc de 4 luni la sala am 1.87m si 86 kg
Mar interesa..ce proteine sa iau si un program bine stabilit saptamanal ! Exemplu: Luni piept+biceps. Marti: spate+triceps   Etc....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate