Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Caderea parului la femei

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
cyberwaste

cyberwaste

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.03.2007
Salut  

Am sa trec direct la subiect : sotia mea in varsta de 26 de ani are probleme legate de caderea parului. Mi-ati putea spune va rog numele unui medic endocrinolog bun in Bucuresti ? Am vrea sa mergem la un consult sa cerem o parere avizata.

Este posibil ca in cazul sotiei mele sa fie vorba de alopecie androgenica (female pattern hair loss, sesibilitate a foliculilor de pe scalp la DHT determinata genetic) , insa as vrea sa elimin alte posibile cauze hormonale astfel incat as vrea sa faca urmatoarele analize :

I:
1. feritina serica (o masura a depozitelor de fier)
2. sideremia (nivelul sanguin al fierului)
3. CTLF (capacitatea totala de legare a fierului)

II:

4. TSH, T3 si T4 (pentru a evalua functia tiroidiana)

III:
5. Testosteronul total si DHEAS: (pentru un eventual exces de androgeni)
6. Prolactina
7. FSH
8. LH
9. Estradiol
10.Progesteron
11.Cortizol

Fetelor care v-ati mai lovit de problema aceasta, ce investigatii ati facut ? Cu ce medici se poate lua legatura ?  Ce tratamente exista inafara de solutia de minoxidil ?

Pana acum toti dermatologii la care am apelat au fost complet depasiti de situatie sau mai rau niste sarlatani care incercau sa vanda pachetele lor de tratament pentru regenerarea parului. ( apa de ploaie, pseudotratamente scumpe si fara nici un efect).

Am uitat sa mentionez ca sotia mea NU sufera de sindromul ovarelor polichistice, din cate stie..nu a avut probleme in acest sens. De asemnea nici nu a fost insarcinata astfel incat un dezechilibru hormonal din cauza unei sarcini se exclude.



Multumesc frumos !

#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Cred ca ar trebui sa determini daca nu e intoxicatie cu metale grele:
    -plumb, mercur, etc.

#3
cyberina

cyberina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.06.2010
Cred ca ar trebui luat in considerare si stilul de  viata, stresul. mediul, alimentatia, apa dura , oricum topicul acesta este binevenit si poate ne tii si la curent cu evolutia sotii tale, numai bine!

#4
cyberina

cyberina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.06.2010
M-am uitat pe ce contine o ionograma completa si am observat ca se regasesc si cateva din analizele enumerate de tine , tind sa cred ca ti-ar fi de folos si o astfel de analiza .

#5
tatic_distrat

tatic_distrat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.01.2010
Salut,
O cunoscuta a folosit pastilute cu bioseleniu+zinc, tratament recomandat de medicul de familie si e mai ok.

Spor!

#6
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

 cyberina, on 07 octombrie 2012 - 22:27, said:

Cred ca ar trebui luat in considerare si stilul de  viata, stresul. mediul, alimentatia, apa dura , oricum topicul acesta este binevenit si poate ne tii si la curent cu evolutia sotii tale, numai bine!
Si lipsa estrogenilor.
Recomand shampoanele organice,adica fara silicon si alte minuni.

Quote

Am uitat sa mentionez ca sotia mea NU sufera de sindromul ovarelor polichistice, din cate stie..nu a avut probleme in acest sens. De asemnea nici nu a fost insarcinata astfel incat un dezechilibru hormonal din cauza unei sarcini se exclude.
Dezechilibru hormonal-la baza lui stau si alte cauze,nu doar sarcini si ovare polichistice.

#7
unlimitedForce

unlimitedForce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.09.2012
cele mai sanatoase sunt remediile naturale..poti incerca si cu plante http://lataifas.ro/m...erarea-parului/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate