Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

50000 E in ce merita investiti?

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#55
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005
cu farmacia esti amncata de sacalii cei mari..asta daca nu ai tu insuti relatii...
cea mai buna investitie la ora aceasta este: crasma..daca intelegi ce vreau sa spun...bautura ieftina si deschis mai tot timpul....am vazut deschise de la 6 dimineata si lumea band acolo....si se inchid dupa 12 noaptea....mai arunci si un gratar de mici acolo...eventual pe langa o piata...nu ne-ai spus orasul de unde esti..in primul rand

#56
diana_ghiorghe

diana_ghiorghe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.08.2012

View Postcharmides, on 06 octombrie 2012 - 14:08, said:

I-as investi in emigrare, ca sa ma aleg cu ceva de pe urma lor, eu si familia mea. Australia sau Canada, nu Europa unde nu sunt primit bine ca roman.
50k este o suma prea mica pt. o afacere viabila, mai ales in recesiunea asta prelungita, sansele sa-i pierzi sunt foarte mari.

De plecat nu poate fi vorba. Sunt romanca, ma mandresc cu asta si nu vreau nici in ruptul capului sa plec de langa cei dragi. :)

#57
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

View Postquark7, on 08 octombrie 2012 - 14:41, said:


Planul de afaceri raspunde la cele mai multe intrebari pe care le poate avea un antreprenor sau cineva care vrea sa devina antreprenor. Daca inveti sa faci un plan de afaceri ai sanse mult mai mari sa reusesti.


Daca ar fi atat de simplu , numarul antreprenorilor ar fi mult mai mare .

Privesti prea simplist lucrurile , teoretic ar putea fi  acceptat .

Practic , totul este mult mai complex , riscurile sunt mult mai mari decat lasi sa se intrevada : http://ideideafaceri...liment-460.html

Nu este imposibil , dar , cu siguranta , este foarte greu sa fii antreprenor .

#58
667

667

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 04.02.2012

View Postdiana_ghiorghe, on 15 octombrie 2012 - 14:14, said:


De plecat nu poate fi vorba. Sunt romanca, ma mandresc cu asta si nu vreau nici in ruptul capului sa plec de langa cei dragi. Posted Image

Ai pus ceva in practica pana la urma?

#59
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007

View PostOrange555, on 06 octombrie 2012 - 01:07, said:

Buna
  In caz  ca  te intereseaza sa  investesti   pe piata   de capital   ma   poti contacta  la e-mail [email protected]. Ofer randament   anual de   minim   20%  la dolar   cu expunere de   maxim 10%.   Avantajele sunt ca   nu  investesti in   achizitia de   active,   personal,   ci doar   negociezi procentul traderului   din profit.  
Adevarul este ca   pe piata   de capital   95%  nu fac profit. Ma   ocup  cu dezvoltarea de software   economic  in MQL 4 de peste 3 ani si   stiu ce presupune   elaborarea de cod   sursa care   sa genereze  profit(   construirea de   EA   profitabili   cu drow  down relativ redus)
  La   o   investitie   de 50000E   profitul   anual este de minim  10000E  pe an  in timp ce  la   Euro  bancile   nu   ofera mai mult de 3.5% pe an in cel mai bun caz.  Exista   si randamente   anuale   mai mari de   20% la usd.  
  O  zi   placuta

  Cu  stima  
Savu  Septimiu


De ce pui pauze asa de mari intre cuvinte? Gandesti mai lent?

#60
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
informeaza-te la capitotul franchising. Daca devi partener franchis intr-un domeniu foarte bun (fast-food) cu siguranta vei avea un profit, dar mai ai nevoie de niste bani)

#61
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
eh, ce ai ales?

#62
ovidiumustata

ovidiumustata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.12.2012
Buna seara. Dupa parerea mea nu ti-a mers afacerea cu ferma din doua motive: 1. Nu-ti place munca. 2. Nu ai avut oamenii potriviti. Nu s-au priceput sau nu si-au dat interesul sa faca lucrurile sa mearga. Asta din N motive.

Iti dau o solutie la modul general deoarece nu stiu ce suprafata de teren detii sau ce numar de animale ai. Exemplu: cu 100 de oi si 6 vaci  profitul mediu anual ajunge undeva la 10000 euro. Cei 10000 euro sunt banii tai ce raman dupa ce din total incasari scazi cheltuielile cu plata oamenilor , pasune furaje etc.

Si asta nu ti-o spun din auzite. Este din propria experienta. Asta fac eu si am facut eu . Numai ca eu am plecat de jos. Nu m-a ajutat nimeni. Nu mi-au pus pe tava teren animale si nici nu am gandit sa vand totul si sa-mi fac alta afacere.

Parerea mea. Ceea ce detii la ora actuala reprezinta o baza solida pentru o afacere de viitor. Gasește un om priceput ce are habar de meserie cointereseaza-l. Dai procent din afacere si tu poti sa stai bine mersi si sa nu te murdaresti. Varianta pesimista. Vinde animalele si mai cumpara teren ce il poti arenda. O sa obtii o suma frumusica si nu este nevoie sa te murdaresti. Plus ca ai timp sa profesezi orice altceva iti face placere.

Daca acum sau in viitorul apropiat arati interes pentru una din variante iti stau la dispozitie. Iti ofer ajutor in gasirea unui om capabil sa-ti administreze afacerea. Plus experienta mea ti-o port impartasi. Sper sa-ti fie de folos ce am scris aici.

#63
ovidiumustata

ovidiumustata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.12.2012
Orice ai alege nu gresesti. Animalele produc an de an iar pamantul o sa fie din ce in ce mai scump. Nu trebuie neglijat faptul ca momentan strainii nu au voie sa cumpere teren in Romania . Dupa 2014 vor avea voie sa cumpere teren. Un hectar de teren in UE se vinde cu 20000 euro. Noi romanii ne vindem terenurile pe mai nimic. Si rau facem.

#64
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

View Postovidiumustata, on 12 decembrie 2012 - 12:43, said:

Orice ai alege nu gresesti. Animalele produc an de an iar pamantul o sa fie din ce in ce mai scump. Nu trebuie neglijat faptul ca momentan strainii nu au voie sa cumpere teren in Romania . Dupa 2014 vor avea voie sa cumpere teren. Un hectar de teren in UE se vinde cu 20000 euro. Noi romanii ne vindem terenurile pe mai nimic. Si rau facem.

animalele mai si mor, trebuie si ingrijite, produc doar daca le si dai de mancare ce trebuie, stii sa strangi si sa vinzi ce product, ohoooo munca multa zootehnia asta nu e ca la Farmville pe Facebook.
Terenurile sunt smecherie mai ales ca pana in 2020 se dubleaza subventia dar ai nevoie de suprafete serioase cu 10 hectare nu faci nimic. Deci, la pariuri cu toti cei 50k.

View Postovidiumustata, on 08 decembrie 2012 - 02:46, said:

Buna seara. Dupa parerea mea nu ti-a mers afacerea cu ferma din doua motive: 1. Nu-ti place munca. 2. Nu ai avut oamenii potriviti. Nu s-au priceput sau nu si-au dat interesul sa faca lucrurile sa mearga. Asta din N motive.

Iti dau o solutie la modul general deoarece nu stiu ce suprafata de teren detii sau ce numar de animale ai. Exemplu: cu 100 de oi si 6 vaci  profitul mediu anual ajunge undeva la 10000 euro. Cei 10000 euro sunt banii tai ce raman dupa ce din total incasari scazi cheltuielile cu plata oamenilor , pasune furaje etc.

Si asta nu ti-o spun din auzite. Este din propria experienta. Asta fac eu si am facut eu . Numai ca eu am plecat de jos. Nu m-a ajutat nimeni. Nu mi-au pus pe tava teren animale si nici nu am gandit sa vand totul si sa-mi fac alta afacere.

Parerea mea. Ceea ce detii la ora actuala reprezinta o baza solida pentru o afacere de viitor. Gaseşte un om priceput ce are habar de meserie cointereseaza-l. Dai procent din afacere si tu poti sa stai bine mersi si sa nu te murdaresti. Varianta pesimista. Vinde animalele si mai cumpara teren ce il poti arenda. O sa obtii o suma frumusica si nu este nevoie sa te murdaresti. Plus ca ai timp sa profesezi orice altceva iti face placere.

Daca acum sau in viitorul apropiat arati interes pentru una din variante iti stau la dispozitie. Iti ofer ajutor in gasirea unui om capabil sa-ti administreze afacerea. Plus experienta mea ti-o port impartasi. Sper sa-ti fie de folos ce am scris aici.

10,000 Eur / an = 833 eur / luna. daca asta e profitul cu investitorul implicat si el in activitate, calculandu-i si lui un salariu decent de 400 euro ramane cu 433 eur / luna (anual calculat e vreo 10% ROI pentru 50,000 Eur investit). trista perspectiva nu te supara, vara iarna oile pe capu tau...

#65
andrei_nitu25

andrei_nitu25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 04.05.2012

View Postchinaman, on 12 decembrie 2012 - 14:38, said:


animalele mai si mor, trebuie si ingrijite, produc doar daca le si dai de mancare ce trebuie, stii sa strangi si sa vinzi ce product, ohoooo munca multa zootehnia asta nu e ca la Farmville pe Facebook.
Terenurile sunt smecherie mai ales ca pana in 2020 se dubleaza subventia dar ai nevoie de suprafete serioase cu 10 hectare nu faci nimic. Deci, la pariuri cu toti cei 50k.



10,000 Eur / an = 833 eur / luna. daca asta e profitul cu investitorul implicat si el in activitate, calculandu-i si lui un salariu decent de 400 euro ramane cu 433 eur / luna (anual calculat e vreo 10% ROI pentru 50,000 Eur investit). trista perspectiva nu te supara, vara iarna oile pe capu tau...
De unde scoti tu mai mult de 10 %?

#66
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

View Postandrei_nitu25, on 12 decembrie 2012 - 16:01, said:

De unde scoti tu mai mult de 10 %?

Nu vreau sa intru in multe detalii, de pe forumul asta s-au furat afaceri grele de tot si nu vreau sa-mi iei tu painea de la gura mai ales acum de sarbatori.

Dar hai ca impart cu neamu romanesc un pont tare poate crestem PIB-u prin reluarea consumului. Privatbank (filialele Cipru). Depozite. ia cauta si vezi cum bagi banutzu (euro tatii nu hrivne sa nu te pui la combinatii ca intri la currency risk si poti sa te arzi) si stai pe spate intr-un resort scoti lunar dobanda. Recomand filiala Limasol e fix la gura de metrou Makariu (ca deh, mergi sa faci SAVINGS ACCOUNT doar nu vi cu taxiu ca e scump). e la vreo 2 kilometrii de portu vechi te plimbi frumos pe faleza e superb si faci si o mega afacere. ce atata munca si probleme cand poti sa-ti torni banii la astia pana in o ciuta da miare esti garantat de CBC ce poti sa-ti mai doresti de la viata?

Asta e cea mai simpla combinatie (si una buna de tot) dar mai sunt si altele, daca intram in discutii da genu "DE UNDE SCOTI TU MAI MULT" atunci zic sa discutam dalea de 2% gen cec bank sau chiar cu dobanda negativa, recomand in cazul asta GDBR2 sau mai bine un buncar atomic ne astupam sub pamant ca oricum Euro pica in toamna lu' 2011 si Grecia si Spania sunt default in ianuarie 2012. Noroc cu Italia ei cica mai rezista pana in vara lui 2012.

Mai am niste ponturi dastea tari dar mai riscante, asta cu privatbanku e cea mai sigura ca imi pare ca avem o audienta conservatoare Posted Image))

Edited by chinaman, 12 December 2012 - 17:06.


#67
andrei_nitu25

andrei_nitu25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 04.05.2012

View Postchinaman, on 12 decembrie 2012 - 16:59, said:

Nu vreau sa intru in multe detalii, de pe forumul asta s-au furat afaceri grele de tot si nu vreau sa-mi iei tu painea de la gura mai ales acum de sarbatori.

Dar hai ca impart cu neamu romanesc un pont tare poate crestem PIB-u prin reluarea consumului. Privatbank (filialele Cipru). Depozite. ia cauta si vezi cum bagi banutzu (euro tatii nu hrivne sa nu te pui la combinatii ca intri la currency risk si poti sa te arzi) si stai pe spate intr-un resort scoti lunar dobanda. Recomand filiala Limasol e fix la gura de metrou Makariu (ca deh, mergi sa faci SAVINGS ACCOUNT doar nu vi cu taxiu ca e scump). e la vreo 2 kilometrii de portu vechi te plimbi frumos pe faleza e superb si faci si o mega afacere. ce atata munca si probleme cand poti sa-ti torni banii la astia pana in o ciuta da miare esti garantat de CBC ce poti sa-ti mai doresti de la viata?

Asta e cea mai simpla combinatie (si una buna de tot) dar mai sunt si altele, daca intram in discutii da genu "DE UNDE SCOTI TU MAI MULT" atunci zic sa discutam dalea de 2% gen cec bank sau chiar cu dobanda negativa, recomand in cazul asta GDBR2 sau mai bine un buncar atomic ne astupam sub pamant ca oricum Euro pica in toamna lu' 2011 si Grecia si Spania sunt default in ianuarie 2012. Noroc cu Italia ei cica mai rezista pana in vara lui 2012.

Mai am niste ponturi dastea tari dar mai riscante, asta cu privatbanku e cea mai sigura ca imi pare ca avem o audienta conservatoare Posted Image))
Ok, merci. Eu am citit frecvent forumul dar nu am postat nimic. Pur si simplu cand primesti astfel de raspunsuri... Suma specificata de initiator o detin si eu, am muncit pentru ea, nu este mostenita si stiu ce inseamna 50000 cash. Tu ramai la combinatii *dastea riscante*. Postarea mea nu necesita raspuns.,,
O seara buna

#68
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

View Postandrei_nitu25, on 13 decembrie 2012 - 02:22, said:

Ok, merci. Eu am citit frecvent forumul dar nu am postat nimic. Pur si simplu cand primesti astfel de raspunsuri... Suma specificata de initiator o detin si eu, am muncit pentru ea, nu este mostenita si stiu ce inseamna 50000 cash. Tu ramai la combinatii *dastea riscante*. Postarea mea nu necesita raspuns.,,
O seara buna

Riscanta e orice afacere (de la oi la farmacie la pensiune etc). Analiza riscului ca un depozit dintr-o banca EU garantat (pana la 100k) de o banca centrala din EU sa dispara versus aproape orice alta investitie inclina major spre prima optiune ca fiind aproape risk-free Posted Image.

Edited by chinaman, 13 December 2012 - 11:33.


#69
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Varianta cu 10% dobândă la banca ucrainiană/filială cipriotă este pentru un termen de 5 ani, și minim 150.000 € (deci garantarea e cam aproximativă)

#70
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

View Postretele, on 13 decembrie 2012 - 17:39, said:

Varianta cu 10% dobândă la banca ucrainiană/filială cipriotă este pentru un termen de 5 ani, și minim 150.000 € (deci garantarea e cam aproximativă)

In prezent daca mergi la ei iti dau 12% pentru 155.000 Eur si 8% pentru 100.000 Eur. Asta e oferta din banca nu de pe net sau din auzite.

#71
ovidiumustata

ovidiumustata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.12.2012
Profitul de care vorbeam 10000 euro este banul ce iti ramane in buzunar dupa ce ai tras linie. Total incasari minus total cheltuieli= 10000 euro. Asta e profitul la o investitie initiala de 20000 euro. Poti investi in acest domeniu ce necesita intr-adevar multa munca doar daca ai inclinatii spre asa ceva. Daca nu fa combinatii. Si o sa te trezesti intr-o zi sold zero.

O sa detaliez putin pentru cei carora le place munca nu smecheria. Am o suma initiala de 20000 euro. Asta in lei inseamna 90000. Cel mai bine sa cumperi oi este luna septembrie cand vin oile de la munte. O oaie buna costa in medie 350 lei. 100 oi =35000 lei. 6 vaci*4000 bucata=24000 lei. Total =59000 lei. Furaje pentru ele. Oi+vaci=1500 baloti lucerna=12000 lei. Porumb 5 tone=6000 lei. Total cheltuieli =77000 lei. Rest 13000 lei= arenda a 50 hectare teren pentru pasune.

#72
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

View Postovidiumustata, on 14 decembrie 2012 - 00:01, said:

Profitul de care vorbeam 10000 euro este banul ce iti ramane in buzunar dupa ce ai tras linie. Total incasari minus total cheltuieli= 10000 euro. Asta e profitul la o investitie initiala de 20000 euro. Poti investi in acest domeniu ce necesita intr-adevar multa munca doar daca ai inclinatii spre asa ceva. Daca nu fa combinatii. Si o sa te trezesti intr-o zi sold zero.

O sa detaliez putin pentru cei carora le place munca nu smecheria. Am o suma initiala de 20000 euro. Asta in lei inseamna 90000. Cel mai bine sa cumperi oi este luna septembrie cand vin oile de la munte. O oaie buna costa in medie 350 lei. 100 oi =35000 lei. 6 vaci*4000 bucata=24000 lei. Total =59000 lei. Furaje pentru ele. Oi+vaci=1500 baloti lucerna=12000 lei. Porumb 5 tone=6000 lei. Total cheltuieli =77000 lei. Rest 13000 lei= arenda a 50 hectare teren pentru pasune.

Ovidiu trebuie sa inveti sa faci diferenta intre combinatii, smecherii si depozite. Depozitul e unul dintre cele mai banale moduri de a investii, tie dupa ce-ti iese treaba cu oile si vacile nu te gandesti sa pui banii la banca ca vorba aia, nu stii cand vine alt cioban si te ia la jaf? Si nu ar fi bine banca sa-ti dea o suma decenta pe banii tai nu doar o gluma de 2% (care e chiar sub rata inflatiei din zona euro) ? E bine si cu munca si cu nutreturile si oile sa fie sanatoase sa dea multa branza dar e riscant sa stai cu banu la ciorap (de lâna) ca risti sa ii pierzi si sa ajungi la sapa de plastic, ca lemnu e scump si rar. in legatura cu conceptul asta de "munca" vs "combinatii" e bine ca, comunismul e inca in memoria colectiva si e frumos cu multa munca etc dar sa stii ca nu doar la oi sau la uzina pe linia de strung se munceste ...nu de alta dar altfel ramaneam inca la epoca bronzului.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate