Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 

2 centi minutul national de la 1 septembrie

- - - - -
  • Please log in to reply
745 replies to this topic

#19
gamer8martie

gamer8martie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,503
  • Înscris: 26.11.2010

View Postad-bloc, on 21st August 2012, 19:18, said:

Eu am inteles ca RDS o sa ofere in curand cu 1 cent/min la lansarea noului magazin virtual si acoperirea o sa fie de 99 % 4G LTE in doi ani.
Ce gluma buna :coolspeak:

#20
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Post12trei, on 21st August 2012, 18:36, said:

Cine da 10 euro pe nelimitat si vorbeste doar 100 minute pe luna, a facut o afacere paguboasa.
Asa si? Cine nu deschide ochii deschide punga. Acum o sa facem o cruciada si impotriva chiflelor la punga, daca iei zece si maninci doar una si restul ti se intaresc, proasta afacere, mai bine luai una?

#21
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Este de admirat ca RDS modifica tarifele, uneori chiar mai devreme, pentru a putea sa beneficiem de apeluri la preturi decente. Exista o piata si oferte pentru toata lumea, pana acum RDS a iesit pe castig si, contrar previziunilor, n-au inchis taraba ci s-au extins, speculand politica porcoasa de preturi a concurentei.
Cine zice ca nu poti sa castigi un ban cinstit, doar speculand din greselile  altora?!  :P

#22
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012

View Postgamer8martie, on 21st August 2012, 19:57, said:

Ce gluma buna :coolspeak:

Nu este nicio gluma, o sa fie prima retea 4G din .ro cu acoperire 99 %. O sa vezi dupa ce castiga licitatia.

http://www.forbes.ro...-4g_0_3330.html

Edited by ad-bloc, 21 August 2012 - 19:20.


#23
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

View Postdanutz1, on 21st August 2012, 16:05, said:

Vad ca unii incearca sa rupa gura targului oferind nelimitat in orice retea nationala. Prima data Cosmote si mai nou si Orange.

Unde a lansat Orange nelimitat national ca eu nu gasesc asa ceva pe site?

#24
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Au lansat pe naiba, poate cineva a obtinut o oferta la retentie si nu a vazut contractul scris cu litere mici. Astia lanseaza pe site, reclame, mare tam tam, nu sunt discreti ca RDS.

Eu asta apreciez , discretia, bunul simt, forta linistita a unei companii.

Edited by ad-bloc, 21 August 2012 - 19:23.


#25
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
La cum se misca de sprinteni, incep sa aduca un pic a Connex-ul de pe vremuri, nu vi se pare?

#26
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Frumos joc de cuvinte : sprinteni, Sprint, 4G LTE. Se misca mai degraba ca Voxtel sau bouygues telecom, intr-o continua efervescenta. Viteza de acoperire a teritoriului si serviciile oferite sunt la nivelul Verizon as indrazni sa spun.

Edited by ad-bloc, 21 August 2012 - 19:41.


#27
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Eu sunt multumit de ce ofera RDS in momentul de fata. Cand ma intorc in tara o sa cumar un Android dual sim, in care o sa folosesc un numar RDS pentru net si convorbiri, iar cartela de Voda o las in back-up si ptr iesit in afara, unde Passport e nemaipoment. Voi iesi de altfel si cu cartela de Digi in Roamnig, vad ca sunt tari unde apelul primit e comparabil cu cel din Passport. Altfel sunt enorm de multumit de costurile pe telefonie fixa externa, ma refer la EU, vorbesc aprox 100 min/lunar in general in Germania si asta inseamna 2 euro costuri. Daca cei de la RDs or sa scada in continuare preturile nu pot decat sa ma bucur.

#28
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 08.03.2011
E o gluma proasta pasportul in comparatie cu tarifele Digi, verifica cu atentie cit te costa real

#29
baducu

baducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 21.08.2008
Hai cu reducerea!

#30
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostIP-XCENTRIC, on 21st August 2012, 20:26, said:

La cum se misca de sprinteni, incep sa aduca un pic a Connex-ul de pe vremuri, nu vi se pare?

Sa nu exageram. Connexul facea totul ca la carte si aveau cea mai buna imagine de pe piata. A fost o companie respectabila cum nu cred ca vom mai vedea noi in RO.

#31
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View PostLensFlare, on 21st August 2012, 16:45, said:

danutz1 tot nu m-ai lamurit cine ofera cu 1 cent... ai descihs topicul aiurea asa?
Vorbeam de 2 centi minutul si de 1 cent in eventualitatea reduceri tarifelor de interconectare.
Vezi declaratiile de la conferinta de presa din linkul de mai sus, nu mai face afirmatii gratuite.

View PostCosminAlecs, on 21st August 2012, 16:48, said:

Nu va ajunge niciodata minutul 1-2 centi pentru consumatori pentru ca trebuie platit si TVA si alte chestii plus ce spuneam mai sus,operatorul trebuie sa iasa pa profit,sa aiba infrastructura si angajati buni...
Daca in prezent interconectarea este de 4 centi iar costul apelului este de 3 centi, de ce n-ar putea ajunge 1 cent cand interconectarea va fi 2?
Evident ca trebuie platit TVA si alte cheltuieli dar ia in calcul si veniturile din incoming. Crezi ca RDS merge in pierdere cerand un pret sub costuri?

View Postpupama, on 21st August 2012, 17:14, said:

danutz1, stii cumva se va reduce costul si la abonamentul Digi Mobil in familie (gen sa ajunga minutul la 5 centi) sau doar la cel plus? Stima :)
Cel mai probabil vom afla in jurul datei de 1 septembrie. Dar e de asteptat sa se reduca toate tarifele cum s-a intamplat data trecuta.
Digi Tel/Mobil in familie va trece pe actualele tarife de 3 centi iar Digi Tel/Mobil Plus va scadea la 2 centi.

View Postf300, on 21st August 2012, 17:22, said:

"Minutele" de telefonie mobila nu sint o resursa fizica precum gazul sau chiar curentul electric unde daca tu consumi o unitate atunci altul nu mai poate sa consume ce ai consumat tu si trebuie sa fie pus in sistem alt kWh sau alt metru cub de gaz daca cineva vrea sa-l consume. Atita vreme cit reteaua are capacitate ramasa nu conteaza ca tu "consumi" 5-10-5000 de minute, chit ca vorbesti sau nu e acelasi lucru pentru retea.
Nu poti compara minutele de convorbire cu resursele de energie. Nu vorbim de resurse epuizabile aici. Gandeste din punctul tau de vedere, ca si client, nu al operatorului. Ce avantaj ai tu cu 3000 de minute incluse din care vorbesti numai 300? Te consolezi cu gandul ca nu se epuizeaza aceste minute si pot beneficia si altii de servicii indiferent cat vorbesti tu sau te gandesti ca platesti 3000 si vorbesti 10%, adica ti-ai putea reduce costurile cu 90%? Nu conteaza efectul asupra retelei ci banii pe care tu ii platesti pentru serviciile utilizate. Numai ca voi va bucurati ca reteaua are capacitate si nu conteaza cat platiti si cat consumati. Nimic neobisnuit in asta, v-au inculcat corporatistii notiunea de minute incluse si credeti ca asta e normal. N-ai minute incluse, n-ai niciun avantaj. Cata inconstienta din partea unora...

View Postvasilemadalincristian, on 21st August 2012, 20:19, said:

Unde a lansat Orange nelimitat national ca eu nu gasesc asa ceva pe site?
E o oferta de retentie care se face doar un cazul unor clienti. Altii care platesc 40-50 de euro pe cateva sute de minute nationale incluse si sunt in perioada contractuala n-au sanse la asa ceva. E normal asa, doar traim in era minutelor incluse si a ofertelor de retentie. Unii primesc mai mult cu bani mai putini, altii invers in functie de perioada de cotizare, de valoarea abonamentului si de statului oferit prin metale pretioase ca sa le flateze ego-ul si astfel sa-i mai poata amagi inca 1-2 ani.

View PostModemuri3G, on 21st August 2012, 22:03, said:

E o gluma proasta pasportul in comparatie cu tarifele Digi, verifica cu atentie cit te costa real
Vedeti aici o super oferta la Vodafone Passport.

Edited by danutz1, 21 August 2012 - 21:41.


#32
total_commander

total_commander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 21.05.2012
ne imbatam cu apa rece....

#33
fagutzu

fagutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.01.2012
Atunci sa te abonezi si tu la ei, cand vor avea 10 milioane de clienti.
Pana atunci cere mai multe minute incluse la calup ca da bine.
[/quote]

Nu te supara pe mine, eu sunt deja abonat, dar ma refeream la faptul ca datorita acoperirii foarte slabe are putini utilizatori si chiar daca eu imi permit sa sun, cunoscutii mei imi vor da doar bip-uri.
Si uite asa ajungem in urma bip-urilor primite sa vorbim 1000 minute x 2 centi=20 euro, o suma frumusica foc!
Iar fara o acoperire rezonabila nu ne putem convinge cunoscutii sa treaca la RCS.

Edited by fagutzu, 22 August 2012 - 11:45.


#34
sorrell

sorrell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 26.10.2008

View Postdanutz1, on 21st August 2012, 22:39, said:

Nu poti compara minutele de convorbire cu resursele de energie. Nu vorbim de resurse epuizabile aici. Gandeste din punctul tau de vedere, ca si client, nu al operatorului. Ce avantaj ai tu cu 3000 de minute incluse din care vorbesti numai 300? Te consolezi cu gandul ca nu se epuizeaza aceste minute si pot beneficia si altii de servicii indiferent cat vorbesti tu sau te gandesti ca platesti 3000 si vorbesti 10%, adica ti-ai putea reduce costurile cu 90%? Nu conteaza efectul asupra retelei ci banii pe care tu ii platesti pentru serviciile utilizate. Numai ca voi va bucurati ca reteaua are capacitate si nu conteaza cat platiti si cat consumati. Nimic neobisnuit in asta, v-au inculcat corporatistii notiunea de minute incluse si credeti ca asta e normal. N-ai minute incluse, n-ai niciun avantaj. Cata inconstienta din partea unora...
of, of. trebuie sa recunosc ca nu ma pot abtine. a mai ramas ceva dupa "spalarea de creier facuta de corporatisti".
calculul meu e simplu si exact: 5 euro contra 3000 min/sms in vodafone si 75 min/sms nationale. cunoscutii mei sunt in vodafone. pentru alte telefoane imi ajung cele 75 ( maximul folosit: 5-600 in retea si 65 nationala, min si sms cumulate). cum pot sa-mi reduc costurile cu 90% folosind digi.mobil si sa platescf 2-3 centi pe minut catre vodafone?! nici cand vor fi portate fff multe numere nu cred ca va fi o problema. nu iau la rand anunturile de mica publicitate, iar cand sun catre cei cu care interactionez frecvent stiu daca mai sunt sau nu in vodafone.
sau mai exista portabilitate.ro daca e criza asa mare si vreau sa gestionez si mai bine costurile.
pana va avea digi acoperire, mai trece ceva timp...
deci, in concluzie cu 5 euro pe luna (+tva) inca vorbesc linistit. altfel as da 5-600 * 0.03 = 15 - 18 euro, pentru aceleasi apeluri. sau reducerea cu 90% costurilor consta in faptul " ah, asta e in vodafone, nu-l sun de pe digi ca deja am la cost-control x euro. lasa ca poate ma suna el"?!
(ti-)am mai spus, nu poti aplica la toti ce tie ti se potriveste...

#35
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009
Nu e nici o aberație, fiecare e liber să aleagă ce vrea.
Aberația este că legea permite tarife discriminatorii, ori dacă tu oferi 1000 de minute la 3€ în rețea, tariful maxim pe care ai putea să îl percepi pentru interconectare nu ar trebui să treacă de 0,3 cenți. Mi se pare aberant că sunt oameni neviți să care 4 telefoane doar pentru că tariful este de 1000 de ori mai mic în rețea, este o aberație de țări de lumea a 3-a, așa țigăniii ar trebui scoase în afara legii  în UE.

#36
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu este nici o discriminare, daca iei un abonament de tramvai care costa cit (nici nu stiu, exemplu) 4 bilete o sa te oftici ca ce scump e biletul singur? Ca aia care au abonament pot sa mearga de 400 de ori cu tramvaiul cu costul a doar 4 bilete, nu-i corect!!! Trebuie ca biletul sa fie de 100 de ori mai ieftin!

Dupa cum am mai spus partial si aici si mai pe larg pe un alt thread aberant similar nu se poate face deloc exact o defalcare a cheltuielilor astfel incit sa pui un pret pe minut care sa fie "corect". Lumea ar vrea sa plateasca daca vorbeste un minut 1/3000 din pretul unuia care ia un pachet de 3000 de minute, doar asa pentru ca iese o valoare mai mica dar nu am observat niciodata pe cineva sa insiste ca vrea un pachet de 3000 la pretul unui minut inmultit cu 3000. Deci firma vine cu "daca cumparati cu baxul iese mai ieftin". Dupa care vin unii care cumpara cu baxul desi nu le trebuie. Vin dupa aia altii si ii pling pe aia ca ce prosti sint. Altii vor sa se dea o lege sa nu poata sa fie produsul la bucata mai ieftin decit la bax (dar ipocrizie maxima nu-i auzi niciodata ca e prea mic pretul la bax si ar trebui sa dea o lege sa il mareasca).

Dupa cum s-a spus mai sus se vorbesc in medie 206 minute/utilizator. Deja piata e relativ saturata, cine chiar vrea sa vorbeasca 1000 (sau mii) de minute poate fara sa-si vinda vreun organ, deci ma indoiesc ca orice miscare de pret va mari enorm numarul de minute vorbit (poate doar daca se apuca astia sa dea bani pentru vorbitul la telefon). Si atunci cum vrei sa faca providerii pretul de 2, 1 (sau chiar sub 1) centi pe minut - de la primul ? Numai erdesh facea ca a luat imprumut de 300 milioane euro pentru nu stiu ce dezvoltare (si avea nevoie de 500). Plus bani de salarii, profit, etc. E imposibil cu incasari (nu profit!) de 2 euro de la fiecare client.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate