Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

2 centi minutul national de la 1 septembrie

- - - - -
  • Please log in to reply
745 replies to this topic

#1
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

Quote

Cosmote, Orange, RCS&RDS, Romtelecom, Telemobil și Vodafone  vor practica, începând cu 1 martie 2012, un tarif maxim pentru serviciile de terminare a apelurilor în rețele de telefonie mobilă de 4,05 eurocenți pe minut. A doua etapă de reducere a tarifelor de terminare a apelurilor în rețelele de telefonie mobilă va avea loc la 1 septembrie 2012, dată de la care se va practica un tarif maxim de 3,07 eurocenți/minut.
http://www.rtv.net/a...l#ixzz24BJpZ5yJ

Dupa cum se stie, in prezent, costul unui minut national este de 3 centi. Dupa noua reducere de la 1 septembrie acesta va scadea la 2 centi/minut conform acestei declaratii. Mentiunea se face incepand cu minutul 3:50. Totodata se anunta posibilitatea scaderii la 1 cent/minut incepand cu ianuarie 2013 sub rezerva reducerii din nou a tarifului de interconectare.

Cu aceasta ocazie cred ca e momentul ca din ce in ce mai multi clienti sa-si dea seama ce dezavantaje le aduce aberatia numita "minute incluse" prin care platesc un calup de minute chiar daca poate vorbesc doar o mica parte din ele sau sunt suprataxati la depasirea minutelor nationale incluse sau traficului de internet.

Edited by danutz1, 21 August 2012 - 14:41.


#2
ccvag3

ccvag3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.02.2012
De acord. Dar cum putem noi, consumatorii, sa obtinem un pachet care sa contina... platesti cat vorbesti, la preturi minime.

#3
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Il obtineti de la cei care il ofera nu de la corporatisti care sunt in stare sa ia si pielea dupa client.
Lasati-i pe ei cu ofertele si incluziunile lor si alegeti ceea ce e mai avantajos pentru voi.

Vad ca unii incearca sa rupa gura targului oferind nelimitat in orice retea nationala. Prima data Cosmote si mai nou si Orange.
Nelimitat la pretul de 25 de euro sau 31 de euro cu TVA inclus. Presupunand ca ar minutul national va costa 1 cent, asta inseamna ca de 25 de euro poti vorbi 2500 de minute nationale. Dar majoritatea nu cred sa se apropie nici de 1000, dar ei platesc pentru nelimitat. Deci de ce sa platesc 31 de euro pentru nelimitat cand timpul fiecaruia este limitat si poti plati exact cat vorbesti. Din pacate corporatistii au inculcat la multi aceasta conceptie. N-ai minute incluse, n-ai niciun avantaj. Total neadevarat.

Edited by danutz1, 21 August 2012 - 15:13.


#4
usd

usd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 30.05.2012
Asta ar fi revolutie adevarata nu nelimitat la 31 de euro. Abonament modic si tarife infime gen 1 sau 2 centi.

#5
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005

View Postdanutz1, on 21st August 2012, 16:05, said:

Il obtineti de la cei care il ofera
... si cine ofera?

#6
total_commander

total_commander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 21.05.2012

View Postdanutz1, on 21st August 2012, 16:05, said:

Dar majoritatea nu cred sa se apropie nici de 1000, dar ei platesc pentru nelimitat.
speak for yourself; eu vorbesc enorm in alte retele nationale... mii de minute... arata-mi altul in afara de cosmote care ofera nelimitat ptr 31 de euro...

Edited by total_commander, 21 August 2012 - 15:27.


#7
fagutzu

fagutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.01.2012

View Postdanutz1, on 21st August 2012, 15:32, said:

http://www.rtv.net/a...l#ixzz24BJpZ5yJ

Dupa cum se stie, in prezent, costul unui minut national este de 3 centi. Dupa noua reducere de la 1 septembrie acesta va scadea la 2 centi/minut conform acestei declaratii. Mentiunea se face incepand cu minutul 3:50. Totodata se anunta posibilitatea scaderii la 1 cent/minut incepand cu ianuarie 2013 sub rezerva reducerii din nou a tarifului de interconectare.

Cu aceasta ocazie cred ca e momentul ca din ce in ce mai multi clienti sa-si dea seama ce dezavantaje le aduce aberatia numita "minute incluse" prin care platesc un calup de minute chiar daca poate vorbesc doar o mica parte din ele sau sunt suprataxati la depasirea minutelor nationale incluse sau traficului de internet.

Aplauze interminabile pt.RCS,... DOAR in momentul in care vor avea 10 mil. clienti.
"Berea nu se bea pt.promotie, berea se bea pt.gust"

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postdanutz1, on 21st August 2012, 15:05, said:

Presupunand ca ar minutul national va costa 1 cent, asta inseamna ca de 25 de euro poti vorbi 2500 de minute nationale. Dar majoritatea nu cred sa se apropie nici de 1000, dar ei platesc pentru nelimitat. Deci de ce sa platesc 31 de euro pentru nelimitat cand timpul fiecaruia este limitat si poti plati exact cat vorbesti. Din pacate corporatistii au inculcat la multi aceasta conceptie.
Tu compari niste preturi din fantezia ta cu niste planuri tarifare existente acum pe piata; asta spune mai multe despre inteligenta/impartialitatea ta decit despre preturile comparate.
Normal ca nu o sa isi ia numeni plan de 25 sau 31 euro cind/daca o sa fie minutul 1 cent! Doar ca momentan nu traim in viitorul lu' "presupunind".

#9
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Posttotal_commander, on 21st August 2012, 16:25, said:

eu vorbesc enorm in alte retele nationale...
Daca tu vorbesti mii de minute nu inseamna ca la fel fac toti. Traficul de voce mediu lunar originat pe cartela SIM activa este de 206 minute, departe de estimarea de 1000 de minute si de miile tale de minute nationale. Nu cred ca e cazul pun print din raportul de date statistice al ANCOM ca sa-mi argumentez afirmatia. Daca media de trafic este de 206 minute e de inteles ca unii vorbesc mai mult iar altii mai putin.

View Postf300, on 21st August 2012, 16:32, said:

Normal ca nu o sa isi ia numeni plan de 25 sau 31 euro cind/daca o sa fie minutul 1 cent! Doar ca momentan nu traim in viitorul lu' "presupunind".
Normalitatea in prezent sunt minutele incluse. La fel de normal va fi si cand minutul national va costa 1 cent, tot nelimitatul suna mai bine pentru unii.

View Postfagutzu, on 21st August 2012, 16:31, said:

Aplauze interminabile pt.RCS,... DOAR in momentul in care vor avea 10 mil. clienti.
Atunci sa te abonezi si tu la ei, cand vor avea 10 milioane de clienti.
Pana atunci cere mai multe minute incluse la calup ca da bine.

Edited by danutz1, 21 August 2012 - 15:40.


#10
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
danutz1 tot nu m-ai lamurit cine ofera cu 1 cent... ai descihs topicul aiurea asa?

#11
CosminAlecs

CosminAlecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 14.01.2011
N-ai pus in calcul faptul ca toti operatorii trebuie sa aiba angajati,sa cumpere aparatura si infrastructura,sa intretina reteaua si alte chestii.
Nu va ajunge niciodata minutul 1-2 centi pentru consumatori pentru ca trebuie platit si TVA si alte chestii plus ce spuneam mai sus,operatorul trebuie sa iasa pa profit,sa aiba infrastructura si angajati buni ... Deci 31 de euro pentru minute nelimitate nu inseamna asa de mult si pana la urma fiecare isi face ce abonament vrea.Dar totusi,daca a bagat si alta retea aceasta oferta eu zic sa fugiti de cosmote totusi :) .

Edited by CosminAlecs, 21 August 2012 - 15:48.


#12
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

View Postdanutz1, on 21st August 2012, 15:32, said:

Cu aceasta ocazie cred ca e momentul ca din ce in ce mai multi clienti sa-si dea seama ce dezavantaje le aduce aberatia numita "minute incluse" prin care platesc un calup de minute chiar daca poate vorbesc doar o mica parte din ele sau sunt suprataxati la depasirea minutelor nationale incluse sau traficului de internet.
Va avea de castigat cine vorbeste < 200 minute pe luna si consuma ceva mai mult internet, adica minoritatea si de pierdut majoritatea ce vb >1000 minute pe luna si acceseaza internetul ocazional sau deloc de pe mobil.
Pe mina m-ar satisface 400-500 minute in retea 45-60 minute in orice retea + ceva sms nationale si 300-500 mb de net la 5 euro. Inca n-am gasit asa ceva. Cartela bineinteles.

Edited by costables, 21 August 2012 - 15:53.


#13
Bogdi_Marian9914

Bogdi_Marian9914

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 04.02.2012

View Postcostables, on 21st August 2012, 16:49, said:

Pe mina m-ar satisface 400-500 minute in retea 45-60 minute in orice retea + ceva sms nationale si 300-500 mb de net la 5 euro. Inca n-am gasit asa ceva. Cartela bineinteles.


Uite ca am gasit eu la Orange o optiune configurata de pe nelimiteaza-te.ro si care contine 500 min/SMS in Orange, 60 min/SMS nationale si 400 MB la 5,25 EURO.

Attached Files



#14
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
danutz1, stii cumva se va reduce costul si la abonamentul Digi Mobil in familie (gen sa ajunga minutul la 5 centi) sau doar la cel plus? Stima :)

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Eu nu inteleg ce-i cu cruciada asta impotriva minutelor incluse/nelimitate. Pretul pachetelor e dat de pretul de baza si cine nu are un handicap la aritmetica din scoala primara poate sa faca economii (eventual uriase). Nu e nimic fundamental gresit; daca ti-ar da nelimitat la 10 euro (sau 5 sau 1 sau 50 de centi) tot s-ar gasi careva sa se plinga ca el vorbeste doar doua minute si ar vrea sa-i ia doar doi centi.
"Minutele" de telefonie mobila nu sint o resursa fizica precum gazul sau chiar curentul electric unde daca tu consumi o unitate atunci altul nu mai poate sa consume ce ai consumat tu si trebuie sa fie pus in sistem alt kWh sau alt metru cub de gaz daca cineva vrea sa-l consume. Atita vreme cit reteaua are capacitate ramasa nu conteaza ca tu "consumi" 5-10-5000 de minute, chit ca vorbesti sau nu e acelasi lucru pentru retea.

La internet cum e, vad ca nu se plinge multa lume ca are internet la pret fix si nu sta sa se vaite ca domle ce rau ca nu e pretul de o sutime de cent pe MB (sau cit o fi) ca el ar face mari economii sa foloseasca doar citeva sute de MB pe luna, ca nu-i corect sa plateasca citiva euro la fel ca aia care fac trafic de 1000 de ori mai mult ca el si ar vrea sa plateasca numai citiva centi.

#16
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

View PostBogdi_Marian9914, on 21st August 2012, 17:02, said:

Uite ca am gasit eu la Orange o optiune configurata de pe nelimiteaza-te.ro si care contine 500 min/SMS in Orange, 60 min/SMS nationale si 400 MB la 5,25 EURO.
Foarte bine, din pacate eu sunt "sinistrat" intr-o zona unde 9 din 10 utilizatori de telefonie au Cosmote, fara nici un fel de exagerare, iar printre cunoscutii mei  raportul e si mai prost, toti au cosmote sau si cosmote.
.......
Ori sunt eu chior ori configuratorul este bine ascuns pe saitul asta incalcit al Orange! Cu search am gasit pana la urma
L.E.
Ce nu inteleg eu cum se consuma traficul de net la Orange!? Si daca vreau sa accesez absolut orice adresa de pe www!!??? Sau sa-l fac hotspot pentru laptop?! Ce fac platesc in plus fata de MB deja platiti si neconsumati?

Edited by costables, 21 August 2012 - 16:44.


#17
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Eu am inteles ca RDS o sa ofere in curand cu 1 cent/min la lansarea noului magazin virtual si acoperirea o sa fie de 99 % 4G LTE in doi ani.

Edited by ad-bloc, 21 August 2012 - 18:18.


#18
12trei

12trei

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 22.07.2011

View Postf300, on 21st August 2012, 17:22, said:

Eu nu inteleg ce-i cu cruciada asta impotriva minutelor incluse/nelimitate. Pretul pachetelor e dat de pretul de baza si cine nu are un handicap la aritmetica din scoala primara poate sa faca economii (eventual uriase).
Minutele incluse sunt avantajoase doar daca vorbesti acel numar de minute luna de luna.
Daca depasesti cu  mult numarul de minute incluse, platesti la greu.
Daca nu consumi nici jumate din numarul de minute incluse, pretul per minut vorbit e foarte mare.

View Postf300, on 21st August 2012, 17:22, said:

Nu e nimic fundamental gresit; daca ti-ar da nelimitat la 10 euro (sau 5 sau 1 sau 50 de centi) tot s-ar gasi careva sa se plinga ca el vorbeste doar doua minute si ar vrea sa-i ia doar doi centi.
Cine da 10 euro pe nelimitat si vorbeste doar 100 minute pe luna, a facut o afacere paguboasa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate