Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Overclock procesor Nokia E71

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
mrsixstrings

mrsixstrings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 27.12.2011
Stie careva dintre voi daca se poate face si cum se poate face overclock unui Nokia E71?

#2
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
De ce ai face asta? Ai supraalimenta un motor de bmw de acum 70 de ani?

Edited by reventon, 20 August 2012 - 00:31.


#3
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
De ce vrei overclocking ?

#4
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Nu merge, stai linistit :)

#5
mrsixstrings

mrsixstrings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 27.12.2011
In primul rand eram curios daca se poate. In al doilea rand, voiam E72, dar ramasai in pana de bani. :D

#6
te-dude

te-dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 28.10.2006
Serios? E ca și cum ai vrea un rezervor suplimentar la pix. Cam degeaba... Fiecare cu părerea lui. Dacă reușești să ne anunți. Dacă nu, ia-ți un E5. Dar succes, chiar sunt curios.

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View Postmrsixstrings, on 20th August 2012, 01:21, said:

Stie careva dintre voi daca se poate face si cum se poate face overclock unui Nokia E71?
Din cate stiam, la modelele astea mai "vechiute" de la Nokia nu prea poti sa le faci overclock, si chiar daca ai reusi nu vei observa diferente majore decat la consumul bateriei, care evident va creste.
Daca vrei un telefon caruia sa-i faci usor overclock la procesor vinde-l (in caz ca l-ai cumparat deja) si ia un LG Optimus One. La asta (ca la aproape orice model cu Android) poti sa-i faci overclock, poti alege in ce conditii sa creasca frecventa procesorului, poti experimenta si cu voltajele astfel ca in unele situatii poti creste frecventa procesorului cu 200-250Mhz cu impact minim asupra bateriei.
De exemplu eu la un alt Android am aceeasi autonomie a bateriei si cu ROM-ul stock cu frecvente nemodificate, si cu un ROM custom si cu overclock atunci cand situatia o cere.

Edited by Hider141, 20 August 2012 - 07:30.


#8
mrsixstrings

mrsixstrings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 27.12.2011

View PostHider141, on 20th August 2012, 08:28, said:

Din cate stiam, la modelele astea mai "vechiute" de la Nokia nu prea poti sa le faci overclock, si chiar daca ai reusi nu vei observa diferente majore decat la consumul bateriei, care evident va creste.
Daca vrei un telefon caruia sa-i faci usor overclock la procesor vinde-l (in caz ca l-ai cumparat deja) si ia un LG Optimus One. La asta (ca la aproape orice model cu Android) poti sa-i faci overclock, poti alege in ce conditii sa creasca frecventa procesorului, poti experimenta si cu voltajele astfel ca in unele situatii poti creste frecventa procesorului cu 200-250Mhz cu impact minim asupra bateriei.
De exemplu eu la un alt Android am aceeasi autonomie a bateriei si cu ROM-ul stock cu frecvente nemodificate, si cu un ROM custom si cu overclock atunci cand situatia o cere.
Merci Hider. Crede-ma ca mi-as fi luat android.Dar, cum ziceam si mai sus, nu am avut prea mult banet. As fi vrut un procesor putin mai mare pentru aplicatii. Ma resemnez acum :(.

Multumesc, totusi si pentru rapsunsuri.

P.S.: o sa imi arunc un ochi si peste LG. Nu am avut niciodata si sunt nitel sceptic :D, desi te cred pe cuvant. :D

View Postte-dude, on 20th August 2012, 05:10, said:

Serios? E ca și cum ai vrea un rezervor suplimentar la pix. Cam degeaba... Fiecare cu părerea lui. Dacă reușești să ne anunți. Dacă nu, ia-ți un E5. Dar succes, chiar sunt curios.
Stii astea?

http://image.made-in...or-Ball-Pen.jpg

#9
edison21

edison21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 18.09.2009
Sa stii ca softul face mai degraba diferenta dintre cum merge o aplicatie pe un telefon sau altul. Am avut un motorola zn5 dotat cu procesor de 600 mhz(nu era totusi smartphone), pe care internetul mergea mai prost ca pe un E71. Dupa, mi-am luat un milestone, dotat cu procesor tot de 600 mhz, dar ala prin comparatie cu zn5 si e71 era nava spatiala.  Nu merita sa treci de la E71 la E72 decat daca diferenta de bani e de circa 100 de ron- e doar o opinie. VInde mai degraba E71, mai pune 100 de ron si deja poti sa-ti iei un motorola fire second, dar la cutie(se gasesc la 250ron). Are structura lui E71, dar cu android Posted Image

Edited by edison21, 15 September 2012 - 22:28.


#10
jerme

jerme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 25.07.2008
Pe vremea cand aveam Nokia E52 si 6124 stiu ca si eu am cautat pe net despre overclocking si am gasit ceva site-uri unde spuneau unii ca au reusit. Nu mai stiu acum exact pe ce site-uri am gasit.
In alta ordine de ideei pot sa iti spun si eu ce ai auzit de la cei din fata mea. Nu stiu de unde ti-ai luat tu acel E71 sau cand aunme , dar E71 face parte din gama business a Nokia , iar acestea sunt telefoane scumpe. Pa anumite site-uri de licitatii Nokia E71 SH sunt mai scumpe decat unele telefoane cu Android care au specificatii mult mai bune , exemple ar putea fi Samsung Galaxy Mini sau LG Optimus One care le gasesti second hand undeva in jur de 300 de Ron in stare impecabila. Sa stii ca Lg-ul de care vorbeam este un super telefon, la momentul cand a aparut era cam best value for money.
Pe de alta parte sa stii ca totul tine si de modul cum folosesti telefonul respectiv , intrucat limitele a ceea ce poate duce procesorul pot fi depasite indiferent de procesorul telefonului, un prieten a reusit sa faca sa ii sacadeze chiar si un Samsung Galaxy S3 cu procesor quad-core de 1.4 GHz.

#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Pai Androidul de-abia stie sa gestioneze relativ bine 2 nuclee, 4 nuclee sunt deja pentru show-off si pentru a spune ca S3 depasesce iPhone-ul dpdv al specificatiilor hardware (nu ca S3 nu ar fi mai bun decat iPhone 4s/5 in multe aspecte).

Edited by Hider141, 21 September 2012 - 14:18.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate