Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Windows 8 vs Windows 7

- - - - -
  • Please log in to reply
1871 replies to this topic

Poll: Intrucat in ultimele zile am sters 90% dintre postari (236 member(s) have cast votes)

Cititi cu atentie:

  1. Nu discutati decat despre Windows 8 VERSUS Windows 7 (154 votes [64.98%])

    Percentage of vote: 64.98%

  2. Aici nu se discuta despre impresii referitoare la WIndows 8 - Exista topic dedicat pentru asta. (11 votes [4.64%])

    Percentage of vote: 4.64%

  3. Da, Windows 8 RTM este versiunea finala !!! (72 votes [30.38%])

    Percentage of vote: 30.38%

Vote Guests cannot vote

#37
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View PostFreekick, on 17th August 2012, 13:10, said:

nu avem versiunea finala...
E finala, cea din Octombrie. Ce va mai scoate pe urma ei stiu.

#38
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,520
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Se grabesc cu Windows 8... E totusi cam devreme sa ne dam cu parerea , nu avem versiunea finala...

RTM inseamna Ready To Manufacture - este versiunea terminata. Mai departe doar update-urile obisnuite.
Dar nu vad legatura cu Windows 7.

#39
N_1

N_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 18.07.2012
De unde pot sa descarc windows 8 final???.   Win 8 , parerea mea este mai bun ca 7 , doar el este mai optimizat , si consuma mai putine resurse decat 7-le.Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#40
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
De aici: http://msdn.microsof...r/jj554510.aspx

#41
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 29.04.2006
mie imi place mai mult w8, e mai sexy :D iar daca ai un telefon cu android si implicit cu touch esti deja usor obisnuit cu schimbarile grafice, mie mi se pare ca aduce usor si cu mac la efectele grafice, e drept nu prea am avut timp sa ma joc mult cu el, iar uneori mi-am prins urechile in el... pana am gasit control panel, a trebuit sa aleg varianta clasica, sa intru pe desk si sa creez icoana pe desk cu control panel sa il pot accesa

#42
nicuit1981

nicuit1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 11.04.2008
Sincer imi place mai mult win 8! E mai rapid, consuma mai putine resurse si arata mai bine! Am castigat un 10 fps in plus in anumite jocuri fata de win 7!

#43
aleyx

aleyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 23.08.2009
pc: hp 620 1,9 ghz intel celeron dual core , 3 gb ddr3,

metro:  eu am programat un buton de pe mouse ca fiind start si a inceput sa imi placa asa, metro e prietenos dupa o vreme, nu inteleg de ce va plangeti asa tare, pentru mine este un avantaj ca imi tin desktopul curat si iconitele in metro ...

culorile sunt marele dezavantaj fata de windows 7 , windows 7 era mai viu , asta da impresia ca am un windows pe 16 bit ..dar sigur vor aparea ceva programe sa implementeze aero

il folosesc ca SO principal, fata de w7 boot time mai rapid si viteza in aplicatii, wake-up instant fata de w7 unde se gandea putin, acum doar apas butonul de power si am desktopul intr-o secunda gata de lucru, si bateria miraculos tine mai mult Posted Image

in concluzie cred ca w7 il bate doar prin design ca are aero si prin simplitate ca nu are nebuniile astea de metro si alte cele

Edited by aleyx, 18 September 2012 - 17:00.


#44
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Mi-ai dat o idee buna aleyx, mi-am mutat si eu "start" pe un buton al mouse-ului si acu pot sa ma descotorosesc de tot de rocketdock. Il foloseam ca imi place sa tin desktopul curat, si acu mi-am pus tot ce imi trebe in start :D

#45
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010
Pai nu apare "Start" daca apesi tasta windows ?

#46
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Am incercat ultima versiune de Windows 8. Sinistru este putin spus : interfata noua, dar ne ergonomica, comenzile sunt foarte prost amplasate. Instabil este putin pus : flickering, crashuri, etc.

#47
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
Ai incercat varianta RTM?

#48
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
E trista rau interfata asta noua, parca nu are culoare si parca a fost calcata de masina. Diferentele fata de 7, dupa o saptamana de probe, ar fi ca se deschide/inchide mai rapid si consuma cam cu 200 mb mai putina memorie ram in cazul meu, iar pozele de pe desktop se vad mult mai clar in w7 In rest functioneaza la fel de rapid amandoua, deci nu vad un motiv de upgrade la 8.

Edited by MaVeRicK89, 29 September 2012 - 21:46.


#49
ryco0984

ryco0984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 16.08.2009
Am testat si eu  Windows 8 RTM Enterprise x64, se misca bine, pentru ca nu are aero, si cam asta este atuul lui, in rest este facut pentru tablete, are functiile prost dispuse , amestecate, parca este meniu de telefon, daca nu ai un touch monitor, nu il recomand, defapt cred ca asta este ideea, inlocuirea monitoarelor clasice.

#50
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postryco0984, on 30 septembrie 2012 - 08:10, said:

nu are aero
Asta poti avea si in 7.

View Postryco0984, on 30 septembrie 2012 - 08:10, said:

daca nu ai un touch monitor, nu il recomand
Ai terte aplicatii ce iti redau meniul Start si poti lucra in stilul obisnuit.

#51
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,231
  • Înscris: 24.02.2007
Ce facilitati noi de tip enterprise aduce fata de windows 7?

#52
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Vezi pe aici: http://technet.micro...y/hh973549.aspx
Eu am retinut chestiunea cu a avea un hard logic (util la fisiere mari cand nu ai hdd-uri pe masura) compus din N hdd-uri fizice de diferite marimi si tehnologii.

Edited by neagu_laurentiu, 30 September 2012 - 12:12.


#53
doktorx

doktorx

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 200
  • Înscris: 28.09.2009

View Postneagu_laurentiu, on 30 septembrie 2012 - 12:11, said:

Vezi pe aici: http://technet.micro...y/hh973549.aspx
Eu am retinut chestiunea cu a avea un hard logic (util la fisiere mari cand nu ai hdd-uri pe masura) compus din N hdd-uri fizice de diferite marimi si tehnologii.

Ăsta e motivul pentru care, în momentul în care am renunțat la W8 (pus pe un alt HDD decât W7) m-am trezit că, la primul restart calculatorul îmi face check-disk la toate cele 5 HDD-uri pe care le am în el?
Acum îmi aduc aminte că, după instalarea W8 în paralel cu W7, îmi apăruse pe fiecare HDD câte un fișier ciudat, vizibil atunci când deschideam cu W7.

Edited by doktorx, 30 September 2012 - 14:42.


#54
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Nu stiu, facilitatea de care vorbeam intra in actiune daca tu mergi in Control Panel si umbli la Storage Spaces. Ea poate fi privita ca un RAID soft, desi unde vrei RAID ai hardware implementat in controlerele placii de baza insa te poti juca cu hdd-urile la nivel soft si in special cand nu sunt la aceeasi marime si tehnologie cum vrea RAID hardware.

In rest impresia mea e ca merge asa per total mai repede.

Edited by neagu_laurentiu, 30 September 2012 - 15:20.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate