Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Windows 8 vs Windows 7

- - - - -
  • Please log in to reply
1871 replies to this topic

Poll: Intrucat in ultimele zile am sters 90% dintre postari (236 member(s) have cast votes)

Cititi cu atentie:

  1. Nu discutati decat despre Windows 8 VERSUS Windows 7 (154 votes [64.98%])

    Percentage of vote: 64.98%

  2. Aici nu se discuta despre impresii referitoare la WIndows 8 - Exista topic dedicat pentru asta. (11 votes [4.64%])

    Percentage of vote: 4.64%

  3. Da, Windows 8 RTM este versiunea finala !!! (72 votes [30.38%])

    Percentage of vote: 30.38%

Vote Guests cannot vote

#1855
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Si care sunt efectele practice? Devine interesant ce spui si mai ca as face si eu.

Apropo, am bagat windows 7 pe laptopul pe care am si windows 8 fiindca marii producatori de PLC-uri siemens nu au reusit sa fac un soft compatibil cu windows 8 :D si am ramas stupefiat de faptul ca jumate din drivere nu mi le bagase automat dintre care: usb-uri, placa video(integrata), placa de retea, placa de sunet.....

Si inca mai am de instalat lucruri pe el, multe softuri nu imi merg .... insa il las asa tinand cont ca am instalat windows-ul doar ca sa rulez un program anume.

Cu windows 8 am stat 10 minute sa il instalez si dupaia l-am folosit direct.....

#1856
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
si eu cand aveam 4GB tineam pagefile-ul, de cand am trecut la 12 GB ce  sa mai tipe? acum are loc sa se intinda cat vrea, oricum, cam pe la 8 GB am ajuns pana acum sa folosesc cel mai mult, asa ca nu mai e necesar acel pagefile.

la w8 nu stiu cum este ca nu am lucrat prea mult cu el.

#1857
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Am si eu nevoie de o informatie. Mi-a spus cineva cum ca Win 8 cere mai putine resurse decât Win 7. Acum am Win 7 dar as vrea sa fac o reinstalare. As trece la 8 însă nu stiu daca s-ar merita. Eu folosesc laptopul pentru editare video (Adobe Premiere CS 6, Photoshop si After Effects) si se misca ok pentru capacitatea lui. Dar mi-a spus cineva ca nu are rost sa mai tin win 7 pentu ca 8 ar fi mai ok si nu îmi va manca mai multe resurse. Sa pun 8 sau sa rămân la 7? Laptopul are 6 GB RAM, placa video 1 GB, procesor i5 2.5... daca are vreo importanta. Multumesc!

Edited by LauCalin, 09 December 2015 - 10:35.


#1858
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Daca detii o licenta pentru Windows 8.1, atunci ar fi recomandabil sa utilizezi aceasta versiune de Windows. Suportul mainstream pentru Windows 7 s-a incheiat, nu poate rula aplicatii moderne, iar la ora actuala este prea incarcat cu patch-uri de securitate care ii reduc performantele. Versiunile Windows 8 sau superior sunt mai bine optimizate in vederea consumului redus de resurse si gestioneaza mai bine resursele. Totusi va trebui sa tii cont de faptul ca exista o diferenta intre cele doua versiuni de Windows (7 si 8.1) in ceea ce priveste modul in care se desfasoara mententa: in Windows 7 este un proces care se deruleaza aproape continuu si tine disk-ul aproape in permanenta activ, in timp ce in Windows 8.1 este un proces care se deruleaza in salturi (alternand perioadele care tin disk-ul foarte activ si perioadele de repaus). Daca doresti performante ridicate sub Windows 8.1 sau superior este bine sa tii computerul deschis in timpul noptii ca sa se poata desfasura mentenanta fara sa te afecteze. Alternativ ar fi sa utilizezi un SSD.

Ar fi trebuit sa postezi pe topicul de versus. Daca se vor aduna mai multe comentarii pe aceasta tema vei regasi toate comentariile in topicul mentionat.

Edited by _-_, 09 December 2015 - 14:28.


#1859
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Îmi cer scuze, nu am crezut ca poate tine de versus postarea mea. Rog in acest caz sa se mute. Multumesc!

#1860
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Din moment ce chiar tu ai sugerat ideea ca nu are importanta configuratia computerului tau? Posted Image
Este clar ca aceasta configuratie suporta foarte bine orice versiune moderna de Windows (8.1/ 10).
De asemenea, software-ul utilizat de tine este compatibil cu Windows 8.1 (presupun ca stiai deja acest lucru, deoarece nu ai intrebat).
In schimb, partea in care nu stii daca merita sa treci de la Windows 7 la Windows 8.1 si daca este adevarat ca Win 8 cere mai putine resurse decât Win 7 tin de topicul de versus. De altfel s-au dezbatut deja aceste probleme acolo.

Voi muta comentariile...

Done.

Edited by _-_, 09 December 2015 - 16:45.
Update


#1861
alexa325

alexa325

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.12.2015
windows 7 este mai bun decat windows 8 doar desktopul arata la fel

#1862
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Dovezi ca "este mai bun"?

#1863
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View Postalexa325, on 23 decembrie 2015 - 15:41, said:

windows 7 este mai bun decat windows 8 doar desktopul arata la fel

gamerx / gamerdevotat, te tot bubuie moderatorii, tu tot revii.

#1864
alexa325

alexa325

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.12.2015
WINDOWS 8.1 PRO  ESTE MAI INTELIGENT DECAT WINDOWS 7 SI VISTA XP SI WINDOWS 10 SI POATE SA FIE MAI IUBIT WINDOWS 8 SAU 8.1 PRO


PAREREA MEA

Edited by alexa325, 30 December 2015 - 11:31.


#1865
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

View Post_-_, on 23 iulie 2015 - 08:03, said:

(...) Pe configuratia ta nu are de ce sa nu functioneze Windows 8.1.
Recomand Windows 8.1 (sau Windows 10, deocamdata cu anumite rezerve).

Multumesc pentru sfat, inca nu am instalat Win 8.1 si nu am experienta cu el.
Calculatorul cred ca a luat ceva virusi (cu tot cu antivirus) si a devenit mai lent decat la inceput. Vreau sa instalez din nou un sistem de operare (pe SSD), dar nu sunt hotarat :  sa fac un pas la WIn 8.1 sau sa reinstalez Win.7 Pro/64 bit - la care am licenta  ?
O prima problema e nu am licenta si nici un DVD bun cu Win 8.1, iar la Win 7 am pierdut DVD-ul (dar am licenta).
Cum am vazut pareri diverse, va rog sa nu va enervati si sa-mi spuneti parerea voastra  (la care trebuie sa mai tineti cont ca nu am licenta de Win 8.1).
Mentionez ca nu ma joc, folosesc doar aplicatii uzuale gen CAD, Office, Adobe.
Multumesc !

Edited by miki74, 03 February 2016 - 21:11.


#1866
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cel mai simplu este sa  instalezi Windows 10 si il activezi cu key-ul pentru Windows 7.

#1867
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Asta am avut in cap (am pus si o intrebare pe topicul de trecere de la 7 la 10). Dar imi e putin frica de Win10, nu stiu cat de stabil este si cat e de compatibil cu aplicatiile mai vechi (2008-2010).
Totodata nu imi dau seama daca dupa 1 an trebuie sa cumpar o licenta de Win 10 daca vreau update-uri.

#1868
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu va trebui sa cumperi in viitor nicio licenta, daca se activeaza dupa upgrade de la 7.

Cu bune si cu rele, Windows 10 este si va fi ultima versiune de Windows si singura pe care mai este interesat Microsoft sa o dezvolte. Practic Windows 10 a "desfiintat" vechile versiuni de Windows.
Windows 10 are multe hibe, dar este utilizabil...

Il consider din multe puncte de vedere un pas inapoi fata de Windows 8/ 8.1, dar asta e...
Majoritatea userilor nu l-au acceptat din cauza interfetei diferite fata de Ferestre 7 (desi era superioara din toate punctele de vedere), ignorand toate avantajele reale pe care le-a adus fata de Ferestre 7 (din cauza ca nu le placea interfata).
Acum avem Windows 10 care exista datorita influentei fanilor lui Ferestre 7 si creat ca sa-i satisfaca la nivel de interfata: are Start Menu vs Start Screen, controale vizuale (ferestre cu bare si butoane), gesturi mai putine (care ii deranjau pe unii din cauza ca nu le cunosteau/ stapaneau si le executau fara voie), optiuni mai putine (care ii deranjau pe unii din cauza ca pareau mai complicat de utilizat) etc.

Windows 10 este tot un fel de "Ferestre". Nu-ti permite sa vizualizezi Startul in forma redusa pentru navigare rapida, nu-ti permite sa rearanjezi Apps View (All Apps se numeste acum) dupa criterii multiple, ci ai aplicatiile listate exclusiv alfabetic (ca pe telefoanele Windows), in schimb este mai simplu de utilizat pentru marea majoritate a utilizatorilor. Poate ca in timp va readuce elemente de interfata/ interactiune cu aplicatiile din Windows 8, dar treptat, ca sa nu se mai sperie lumea.

Cine trece de la 7 la 10 va suferi mai putin (decat in cazul trecerii de la Windows 8.1 la Windows 10), datorita acestei simpificari a interfetei, desi unele neplaceri vor avea: Windows 10 este mai putin stabil decat Windows 7 (dar nu e departe de 7), Start Menu este ceva mai putin customizabil (desi aduce, totusi, unele plusuri), ferestrele aplicatiilor moderne vor avea un buton in plus (pentru Full Screen), dar care probabil ca nu ii va incomoda pe cei care vin de pe 7, multe elemente cunoscute vor fi regasite in CP, dar unele vor exista doar in Action Center care a mostenit fostul Charms din Windows 8 (are buton vizibil mereu in TaskBar, deci nu mai este "invizibil" si activat prin swipe), unele aplicatii care functionau pe 7 nu vor functiona pe 10 (sunt din ce in ce mai putine in aceasta situatie). Vine si cu plusuri care compenseaza lipsurile...

Legat de aplicatii: eu am unele aplicatii pentru Windows 3.1 care functioneaza inca pe Windows 10 - 32 biti. Nu am intalnit nicio aplicatie pe care o utilizam pe versiunile vechi de Windows si care sa nu imi functioneze pe Windows 8/ 8.1/ 10. Dar exista si astfel de aplicatii (sunt extrem de rare), mai ales unele jocuri (de altfel, cei mai impatimiti useri impotriva lui Windows 10 sunt cei carora nu le mai merg crack-urile pentru jocurile vechi).

Problema este ca in ultima pagina deja a fost deviata discutia. Probabil ca voi muta ultimele posturi la topicul echivalent din aria "Windows 10".

#1869
DioxMedia

DioxMedia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.08.2015
Sunt de parere ca winows 7 inca a ramas foarte bun

#1870
gimy2006

gimy2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 15.12.2008
salut..legat de aplicatii..eu pe win 7 am folosit Norton Ghost ca si solutie de back-up si am fost foarte multumit. Dezamagirea a venit in momentul trecerii la 8.1 unde acest soft nu este compatibil, desigur fiind multe alte alternative.

#1871
TibJon

TibJon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 08.06.2016
Uite acum o ora am facut ultimele updateuri la 8.1, zboara.

Daca ai hardware nou nu te mai chinuii cu 7ele.

Attached File  Windows 8.1.jpg   215.86K   42 downloads



Mesaj moderator:
post mutat din topicul: http://forum.softped...6#entry19406365

Edited by _-_, 15 June 2016 - 16:14.


#1872
TibJon

TibJon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 08.06.2016
Incercati o aroganta cu GTA V pe Intel G2030 cu 8Gb RAm si GT 630 Boost 1Gb DDR3 pe windows 7 ca pe 8.1 e functional:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yEGMJLVaBFo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate