Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Sfat achizitie caine

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
popovicin

popovicin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.01.2008
va rog un sfat ....
vreau sa aduc in familie un membru nou pentru fetita mea de 4 ani.
Am cautat si vreu sa stiu care din aceste rase ar fi cea mai indicata ( doresc sa aleg 2-3 rase si sa o las pe ea sa-si gaseasca favoritul). Locuiesc la curte ( 200mp), timp de alocat -- asa si asa. Caut o rasa care sa se preteze  in locuinta si fara blana lunga.
asa ca am vizualizat:
- xolo xoloitzcuintli
- fox terrier
- boxer
- pinscher pitic german
- pug (mops)
- shiba inu
- staffordshire bull terrier
Daca ma puteti ajuta si cu o canisa de unde pot achizitiona catelul ar fi excelent.



va multumesc

#38
wineZ

wineZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 17.09.2012
As alege dintre boxer si staffordshire ( amstaff ).

Daca ne poti zice localitatea ta , iti putem da sfaturi.

#39
popovicin

popovicin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.01.2008

View PostwineZ, on 10 octombrie 2012 - 10:14, said:

As alege dintre boxer si staffordshire ( amstaff ).

Daca ne poti zice localitatea ta , iti putem da sfaturi.

Bucuresti

astea 2 si shiba inu ar fi ... acum sa vad cea mai indicata rasa pt copil.
amstaful pare cam periculos ....

#40
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,477
  • Înscris: 14.04.2002
Boxer all the way! E frate cu orice copil si jucaus indiferent de varsta (al meu are 9 ani si e nebun ca la 9 zile)

#41
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007

View PostwineZ, on 10 octombrie 2012 - 10:14, said:


Daca ne poti zice localitatea ta , iti putem da sfaturi.

Probabil ca localitatea ar trebui sa fie cel mai mic impediment cand te hotarasti sa iei un caine...il iei pentru minim 10 ani

View Postpopovicin, on 09 octombrie 2012 - 10:04, said:

va rog un sfat ....
vreau sa aduc in familie un membru nou pentru fetita mea de 4 ani.
Am cautat si vreu sa stiu care din aceste rase ar fi cea mai indicata ( doresc sa aleg 2-3 rase si sa o las pe ea sa-si gaseasca favoritul). Locuiesc la curte ( 200mp), timp de alocat -- asa si asa. Caut o rasa care sa se preteze  in locuinta si fara blana lunga.
asa ca am vizualizat:
- xolo xoloitzcuintli
- fox terrier
- boxer
- pinscher pitic german
- pug (mops)
- shiba inu
- staffordshire bull terrier
Daca ma puteti ajuta si cu o canisa de unde pot achizitiona catelul ar fi excelent.


Cautati pe youtube rasele de mai sus la "101 Dogs", va faceti rapid o imagine de ansamblu. Alegerea unei rase trebuie sa fie o preferinta personala. Ma intreb cei care zic :"Ia rasa X" cata experienta au cu cateii, cu celelalte rase, etc....vorbim de catei de rasa, si nu de cei care seamana cu rasa x...Cautati crescatori seriosi si vorbiti cu ei, spuneti-le ce doriti, cateva detalii despre familia d-voastra, in special varsta si caracterul fetitei, timp liber, etc. Veti primi mai multe sfaturi pe baza carora puteti alege o anumita rasa. Tineti cont ca unele sunt rarute in Romania spre ex Mopsul, Shiba Inu ( de shiba nu stiu sa fie, dar cei de la Asociatia Chinologica va pot spune mai exact)...Fox  terrierul sarmos trebuie stripat regulat, shiba are o blana ce trebuie periata frecvent, dar orice caine necesita ingrijire chiar si cu blana scurta gen mopsul.

Feriti-va de cei care cresc multe rase si aduc la comanda orice catel. Daca doriti detaliam.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate