Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Problema incheieturi/ligamente

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Custom

Custom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 25.02.2010
Salutare,

Am problemele cu incheieturile. Mai exact, pana acum vreo 2 luni aveam obiceiul sa ma antrenez acasa cu o haltera (greutate totala 50 de kg.) Problema este ca de ceva timp, ma dor incheieturile la maini. Nu este vorba despre vreo fractura (am fost la doctor pt mana dreapta ma care supara cel mai vizibil si mi-am facut radiografie). Antrenamentele de acasa, erau doar pt biceps (stiu ca nu e bine doar pt. o sg. grupa).

Mi-a recomandat un prieten sa iau glucozamina. M-am dus la farmacie si tipa de acolo, mi-a dat Artrostop Rapid. Problema este ca, acest "tratament" trebuie urmat pt 3 luni dupa cum zice ea si eu vreau luna urmatoare sa ma apuc de sala. Ar mai fi de spus si faptul ca atata timp cat m-am antrenat acasa prin exercitii de genu' biceps, flotari si abdomene, nu am luat nici-un fel de suplimente, vitamine, etc. Durerile nu sunt serioase, doar in anumite momente, ma dor mainile in functie de pozitia mainii. Daca fac flotari de exemplu, nu simt nimic.

Multumesc anticipat

#2
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
Haltera e misto pentru impins de la piept o haltera de 50 de kile pt biceps e cam meh, iti trebuie suport pt coate ca la sala ca sa poti pastra postura corecta. Daca fluturi mult greutatea aia din picioare s-ar putea sa te doara si spatele la un moment dat, depinde si cat de bine te stabilizezi, plus ca haltera te ajuta sa dezvolti inaltimea muschiului, varful cum ar veni, pentru grosime nu te ajuta mult si nici pt devoltarea antebratului nu-i asa minunata pozitia cu palmele in sus, daca antebratul e slab si nu stabilizeaza bine palma care tine greutatea o  sa te cam doara la incheieturi. In legatura cu glucozamina eu m-am dat cu no-dol pt o durere in sold de la fandari cu greutate si nu a avut nici un efect, in trei luni iti trece si de la sine.
Ia-o incet cu antebratul si dezvolta-l inainte sa bagi greutati mari pt biceps, daca-ti izolezi doar cate un muschi creezi dezechilibre si te accidentezi la miscari complexe. Pt brate incearca http://www.musclemag...ammer-curl.html

#3
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Exercitiul recomandat de colegul de mai sus este foarte bun, insa dintre muschiiantebratului, izoleaza numai brahioradialul + brahialul (pe brat).

Strict pentru antebrate incearca flexiile si extensiile pe antebrate. Vezi imaginile de mai jos.
Nu trebuie sa misti haltera decat din incheietura, nu flexa tot bratul. Miscarea este foarte scurta, insa izoleaza perfect flexorii si extensorii antebratului.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   87.7K   13 downloads
  • Attached File  2.jpg   85.83K   14 downloads


#4
extremeboy

extremeboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 15.04.2008
Salut, am si eu probleme cu incheieturile mainilor. De obicei frecventam sala insa cum programul nu imi mai permite mai exersez acasa.
  La sala nu am avut probleme si asta ma face sa cred ca flotarile sunt cauza, in principiu fac aceleasi exercitii de baza numai ca acasa fac si flotari pentru ca nu am banca de impins. Parerea mea este ca imi fortez foarte mult incheieturile, am peste 90 kg la 1,81 inaltime si fac peste 100 flotari pe serie. Nu se poate pune problema ca nu le fac corect, am cam 4 ani de sala si mi s-a mai intamplat sa am probleme cu incheieturile cand nu am mai fost la sala si am facut flotari acasa.
  Ce credeti ca as putea sa fac? sa iau calciu? am incercat si cu exercitii pentru antebrat dar nici un rezultat..... inca ceva, nu am luat proteine/creatina etc niciodata si nici nu intentionez sa iau chiar daca ar ajuta.

#5
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
100 de flotari pe serie....
Puneti o greutate pe spate si fa mai putine.

Edited by echo3, 06 April 2013 - 09:41.


#6
extremeboy

extremeboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 15.04.2008
Daca fac mai putine cu greutate mai mare o sa fie mai bine? La sala cel mai mult impingeam cam 130 de kg la piept si faceam cateva repetari. O sa ma duc si la doctora de familie sa vad ce parere are... Sa nu va ganditi ca sunt un pachet de muschi, doar ca am o forta peste medie, asta din ce am observat si la sala. Am prieteni care dupa ani de sala si proteine luate nu au reusit sa puna  greutati cat am pus eu in prima zi de sala Posted Image)

Edited by extremeboy, 07 April 2013 - 02:02.


#7
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
Normal... gandeste-te ca la 100 de flotari muschii tai nu cresc daca deja impingi 130kg.... Ar trebui sa faci flotari cu 80kg pe spate.
Eu iti recomand sa iei suplimente Animal Flex, 45 de zile, 15 zile pauza, apoi iar 45 zile, 30 de zile pauza etc.

Edited by echo3, 07 April 2013 - 12:34.


#8
extremeboy

extremeboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 15.04.2008
echo3 cred ca m-ai inteles gresit, eu nu vreau sa crec, cel putin nu momentan. Fac exercitii acasa sa ma mentin cat de cat pentru ca ma ingras foarte repede daca nu fac miscare iar durerile de incheieturi ma trag inapoi si nu pot sa mai fac nimic. Stiu ca nu cresc muschii facand 100 de flotari, eu doar incerc sa mentin ce am pus la sala, sa nu se atrofieze muschii si cand o sa incep din nou antrenamentele la sala sa nu o iau iar de la 0.
Nu am luat niciodata suplimente pentru ca nu am nevoie, ma ingras foarte repede si asemenea si masa musculara se pune foarte repede. La ce m-ar ajuta acele suplimente?

#9
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
La intarirea incheieturilor. Nu te ingrasa cu nimic, au 5 calorii, dar sunt exceptionale. La efortul pe care-l faci e normal sa te doara incheieturile fara o nutritie adecvata, e foarte greu sa iei toate mineralele necesare din mancare fara a te ingrasa daca intelegi la ce ma refer, asa iei suplimentul ala si e ca si cum ai manca nu stiu cate  minerale dintr-o mancare sa zicem cu 600-800 de calorii.

Edited by echo3, 07 April 2013 - 16:58.


#10
extremeboy

extremeboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 15.04.2008
Multumesc pentru sfat, o sa caut sa aflu mai multe despre aceste suplimente.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate