Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Care e durata maxima de administrare pentru Oxacilina?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Sal!
Cate zile se poate lua maxim Oxacilina?
Am un chist la piept, si de cand a copt si am luat Oxacilina, s-a micsorat.
As vrea sa merg la chirurgie luna viitoare, pe 24-25.
Am luat deja 7 zile de Oxacilina, daca mai lungesc tratamentul pana luna viitoare, e prea mult?
PS: Oxacilina am luat de capul meu, dar am fost si la medic si nu prea a fost multumit de alegerea facuta, zicea ca trebuia ceva mai puternic.
Dar a zis ca daca am inceput cu asta, sa iau 7 zile.
Insa daca opresc tratamentul, ma gandesc ca se mareste iar chistul, si nu mai pot sta pana luna viitoare.
Multumesc!

Edited by Sorin84k, 10 August 2012 - 19:50.


#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Ai luat medicamente asa de capul tau sau pentru ca ti-a prescris medicul ? :confused:

Sub nici o forma nu ti-as recomanda sa continui automedicatia pana nu vezi un medic.

#3
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
nu stiu sigur, dar grosul antibioticelor orale se iau 7-10 zile, dupa care daca problema persista trebuie consultat medicul... daca se iau indelungat, coprul poate dezvolta rezistenta la ele (adica nu-si mai fac efectul)... nu stiu care-i treaba cu chistul tau, dar oxacilina e un antibiotic slab...

#4
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004
Eu am luat amoxiciclina 3X1g/zi timp de 14 zile si m-a ajutat.

#5
hot_tequila

hot_tequila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.01.2010
Ai "chist" sau furuncul, ce este de fapt? Ca daca ai zis ca a "copt" inseamna ca e ceva cu puroi.
Si da, se poate sa iei antibiotic si mai mult, numai ca un medic ar fi bine sa te vada, cu asemenea infectii nu e de glumit, mai ales ca zici ca INCA nu ti-a trecut.
Si pune Rivanol peste buba respectiva daca ai infectie, si la spital tot asa procedeaza.

#6
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Poti sa iei pana la 14 zile, dar sa iei si un probiotic (Fluconazol).

#7
hot_tequila

hot_tequila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.01.2010

 ripper, on 10th August 2012, 22:19, said:

Poti sa iei pana la 14 zile, dar sa iei si un probiotic (Fluconazol).

Pai Fluconazolul este un antimicotic/antifungic :D poate n-ar fi rau sa-l ia si pe-ala, dar tu ai vorbit de probiotic.
Probioticul este acela pentru a pastra bacteriile "bune" ce populeaza stomacul, colonul impotriva actiunii distructive a antibioticului.
Da, ar fi bine sa iei un probiotic concomitent.

Edited by hot_tequila, 10 August 2012 - 21:35.


#8
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Am vrut sa scriu iaurt probiotic si am uitat (sunt praf de oboseala). Da, si antifungicul Fluconazol pe langa. O singura tableta o data.

Edited by ripper, 10 August 2012 - 21:59.


#9
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
@hot_tequila este chist format de la un fir de par (nu mai stiu cum a explicat dermatologul ca a aparut).
Am avut si puroi, a mai scos din el dermatologul, dar tot e nevoie de operatie.
Am mai fost operat acum 1-2 ani, si a zis ca e posibil sa fi ramas putin din camasa atunci, si de asta sa fi reaparut.
Multumesc pentru raspunsuri!

Edited by Sorin84k, 10 August 2012 - 22:55.


#10
hot_tequila

hot_tequila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.01.2010

 Sorin84k, on 10th August 2012, 23:54, said:

@hot_tequila este chist format de la un fir de par (nu mai stiu cum a explicat dermatologul ca a aparut).
Am avut si puroi, a mai scos din el dermatologul, dar tot e nevoie de operatie.
Am mai fost operat acum 1-2 ani, si a zis ca e posibil sa fi ramas putin din camasa atunci, si de asta sa fi reaparut.
Multumesc pentru raspunsuri!

Mi-am adus aminte ca dr dermatolog la care am fost (si mai merg, pentru ca e ok)  deoarece si eu am avut niscaiva infectii la radacina unor fire de par (foliculita) mi-a recomandat unguentul Fucidin, care a dat rezultate bune - iata si prospectul: FUCIDIN - prospect
Ma gandesc ca chiar daca iei antibiotic pe cale orala, nu ar strica ceva bun cu actiune locala :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate