Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Isus, YHWH din Vechiul Testament

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
449 replies to this topic

#433
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

View Postzexelica, on 29 iunie 2014 - 22:40, said:

Ia d-aici işa:

Apocalipsa 1
5şi din partea lui Isus Hristos, martorul credincios, cel întîi născut din morţi, Domnul împăraţilor pămîntului! A Lui, care ne iubeşte, care ne -a spălat de păcatele noastre cu sîngele Său,

Poate nu vedeai.
Aşa este, poate nu vedeam, sau poate am capul mic şi-mi stă mintea lejer... Am greşit cu afirmaţia cu "născutul din morţi", clar. Dar bine am zis că Isus nu este Însuşi YHWH. Vezi că El este Fiu de când a fost născut, nu doar de când a fost "născut din morţi".

View Postzexelica, on 29 iunie 2014 - 22:40, said:

Cine pedepsete calcarea legii? Si cine plateste calcarea legii? Papa Pius?
Păi tu zici că Tatăl pedepseşte şi Fiul mântuieşte. Scriptura te contrazice, căci Fiul, când va reveni, va judeca şi condamna. Eu aşa înţeleg că Tatăl face tot, prin Fiul.
" Isus ne-a poruncit să propovăduim norodului şi să mărturisim că El a fost rânduit de Dumnezeu Judecătorul celor vii şi al celor morţi."-F.A.10:42

#434
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

View PostKosmos, on 29 iunie 2014 - 23:03, said:

Da. Pentru ca Tatal si Fiul Una sunt, nu prin har precum pot deveni creaturile omenesti, ci ontologic, substantial, natural... Tatal nu este Mantuitor fara
Fiul, iar Fiul nu este Mantuitor fara Tatal.

Nici vorba. Ce spune Isus, ca El si cu Tatal sunt una, se refera la altceva, deoarece mai avem si continuarea:

Ioan 17:22. Eu le-am dat slava pe care Mi-ai dat-o Tu, pentru ca ei sa fie una, cum si Noi suntem una -
23. Eu in ei, si Tu in Mine - pentru ca ei sa fie in chip desavarsit una, ca sa cunoasca lumea ca Tu M-ai trimis si ca i-ai iubit cum M-ai iubit pe Mine.

mai studiaza.

View Postzexelica, on 29 iunie 2014 - 21:26, said:

Evrei 4:3
Pe cînd noi, fiindcă am crezut, intrăm în ,,odihna``, despre care a vorbit El, cînd a zis: ,,Am jurat în mînia Mea, că nu vor întra în odihna Mea!`` Măcarcă lucrările Lui fuseseră isprăvite încă dela întemeierea lumii.

NEEEEEEXXXXTTTT!!!!!!!!!


Jertfa Mantuitorului a fost ispravita inca de la intemeierea lumii?
Evident, versetul acela nu e un argument.

#435
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

View PostRobert180374, on 30 iunie 2014 - 06:45, said:

Vezi că El este Fiu de când a fost născut, nu doar de când a fost "născut din morţi".


In asta consta deosebirea dintre trinitarii neoprotestanti si trinitarii ortodocsi/catolici.
Ortodocsii inca cred in nasterea Fiului dinainte de intrupare iar neoprotestantii cred ca Isus e Fiu doar datorita intruparii, argumentul lor suprem fiind: Evrei 1:5,6, insa uita ca Pavel aplica profetia din Psalmi si la invierea lui Isus:

Fapte 13:33. Dumnezeu a implinit-o pentru noi, copiii lor, inviind pe Isus; dupa cum este scris in psalmul al doilea: "Tu esti Fiul Meu, astazi Te-am nascut."

View Postterrarossa, on 29 iunie 2014 - 23:08, said:

ŞI YAHVE IISUS S-A ÎNTRUPAT ŞI A MURIT PE CRUCE!


Nu exista "Yahweh Isus". Niciunde in Biblie.
Ce scrie este ca Isus a mostenit un NUME, mult mai minunat ca al ingerilor, insa nu scrie ca acel nume era al Tatalui.

ajungand cu atat mai presus de ingeri, cu cat a mostenit un Nume mult mai minunat decat al lor. (Evr.1:4)

- cum sa ajungi mai presus de ingeri, daca esti dintotdeauna Dumnezeul atotputernic?
- cum sa mostenesti un Nume mai minunat decat al ingerilor, daca dintotdeauna ai numele Yahweh, care e si numele Tatalui, cel mai puternic nume ?

#436
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostRobert180374, on 30 iunie 2014 - 06:45, said:

Aşa este, poate nu vedeam, sau poate am capul mic şi-mi stă mintea lejer... Am greşit cu afirmaţia cu "născutul din morţi", clar. Dar bine am zis că Isus nu este Însuşi YHWH. Vezi că El este Fiu de când a fost născut, nu doar de când a fost "născut din morţi".
Stimabile, la Scriptura nu e vorba de jmecherie, inteligenta sau cultura generala. Trebuie doar sa respecti CE SCRIE. Iar referitor la existenta fizica a lui Hristos scrie clar:

Evrei 7
3fără tată, fără mamă, fără spiţă de neam, neavînd nici început al zilelor, nici sfîrşit al vieţii, -dar care a fost asemănat cu Fiul lui Dumnezeu, -rămîne preot în veac.

Harasho?

Deci "nasterea" Fiului nu inseamna decat ce inseamna "nasterea din nou" pt toti crestinii, adica PLATA PACATELOR. In acest sens a fost "nascut" Hristos. Ca scrie ca nu trebuie sa mai intri in burta la mama ca sa ajungi in imparatia cerurilor. Sau, poate, pe la biserici e altcumva.

Quote

Păi tu zici că Tatăl pedepseşte şi Fiul mântuieşte. Scriptura te contrazice, căci Fiul, când va reveni, va judeca şi condamna. Eu aşa înţeleg că Tatăl face tot, prin Fiul.
" Isus ne-a poruncit să propovăduim norodului şi să mărturisim că El a fost rânduit de Dumnezeu Judecătorul celor vii şi al celor morţi."-F.A.10:42
Cei salvati au fost judecati si gasiti vinovati si pacatele le-au fost platite. Altfel nu au cum sa fie in prezenta Domnului. Corect? Cine i-a judecat? Dumnezeu. Cine le-a platit pacatele? Tot Dumnezeu. Iar Tatal este Dumnezeu in ipostaza de a PEDEPSI iar Fiul este Dumnezeu in ipostaza de a PLATI pacatele. Ce-i asa greu?

#437
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

View Postzexelica, on 30 iunie 2014 - 08:43, said:

Stimabile, la Scriptura nu e vorba de jmecherie, inteligenta sau cultura generala. Trebuie doar sa respecti CE SCRIE. Iar referitor la existenta fizica a lui Hristos scrie clar:

Evrei 7
3fără tată, fără mamă, fără spiţă de neam, neavînd nici început al zilelor, nici sfîrşit al vieţii, -dar care a fost asemănat cu Fiul lui Dumnezeu, -rămîne preot în veac.

Harasho?

Deci "nasterea" Fiului nu inseamna decat ce inseamna "nasterea din nou" pt toti crestinii, adica PLATA PACATELOR. In acest sens a fost "nascut" Hristos. Ca scrie ca nu trebuie sa mai intri in burta la mama ca sa ajungi in imparatia cerurilor. Sau, poate, pe la biserici e altcumva.
De unde şi până unde "referitor la existenţa fizică a Fiului" scrie în Evrei 7:3? De unde şi până unde naşterea Fiului este doar alegorică? Extraordinar, măi. Tu de fapt nu recunoşti pe Fiul lui Dumnezeu, ci afirmi o aberaţie interpretând după ureche versete din Scriptură şi ignorând ansamblul ei. Pentru tine e o pastă informă de Tată şi Fiu, aceeaşi persoană, în fapt neexistând niciun Fiu şi niciun Tată, fiindcă amândoi sunt unul şi acelaşi.

View Postzexelica, on 30 iunie 2014 - 08:43, said:

Cei salvati au fost judecati si gasiti vinovati si pacatele le-au fost platite. Altfel nu au cum sa fie in prezenta Domnului. Corect? Cine i-a judecat? Dumnezeu. Cine le-a platit pacatele? Tot Dumnezeu. Iar Tatal este Dumnezeu in ipostaza de a PEDEPSI iar Fiul este Dumnezeu in ipostaza de a PLATI pacatele. Ce-i asa greu?
Băi pentru un om cât de cât normal, neschizoid, care gândeşte minim logic şi care a citit Scripturile, este mult prea greu. Dacă eşti aşa disociat nu te aştepta ca Dumnezeu să fie după asemănarea ta. Tatăl este Dumnezeu, YHWH, iar Isus este Fiul său. Asta zice Biblia. Sunt doi, două persoane, două fiinţe. Nu reiese deloc din Scripturi enormitatea asta cu ipostazieri de pedepsire şi salvare ale aceleiaşi persoane. Asta e o tâmpenie păgână, de prin te miri ce mitologii asiatice.

#438
terrarossa

terrarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 12.06.2014

View PostRobert180374, on 30 iunie 2014 - 15:35, said:

De unde şi până unde "referitor la existenţa fizică a Fiului" scrie în Evrei 7:3? De unde şi până unde naşterea Fiului este doar alegorică? Extraordinar, măi. Tu de fapt nu recunoşti pe Fiul lui Dumnezeu, ci afirmi o aberaţie interpretând după ureche versete din Scriptură şi ignorând ansamblul ei. Pentru tine e o pastă informă de Tată şi Fiu, aceeaşi persoană, în fapt neexistând niciun Fiu şi niciun Tată, fiindcă amândoi sunt unul şi acelaşi.

Băi pentru un om cât de cât normal, neschizoid, care gândeşte minim logic şi care a citit Scripturile, este mult prea greu. Dacă eşti aşa disociat nu te aştepta ca Dumnezeu să fie după asemănarea ta. Tatăl este Dumnezeu, YHWH, iar Isus este Fiul său. Asta zice Biblia. Sunt doi, două persoane, două fiinţe. Nu reiese deloc din Scripturi enormitatea asta cu ipostazieri de pedepsire şi salvare ale aceleiaşi persoane. Asta e o tâmpenie păgână, de prin te miri ce mitologii asiatice.

DE FAPT, TU,CARE NU ŞTII SCRIPTURILE, BIBLIA SPUNE CĂ IISUS E YAHVE, IAR DUMNEZEU E TATĂL LUI.
IISUS E YAHVE DIN YAHVE NĂSCUT,VEŞNIC NĂSCUT, NAŞTEREA SA NU ARE ÎNCEPUT.
CAPISCI?

#439
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

View PostRobert180374, on 30 iunie 2014 - 15:35, said:

De unde şi până unde "referitor la existenţa fizică a Fiului" scrie în Evrei 7:3?

Asta e inventia bactistilor lui "dmas".
Numai ei invata ca Melhisedec era Duhul sfant (persoana din Sf treime care se potriveste descrierii: fara tata, fara mama, fara inceput al zilelor) care umbla cu damingeana cu vin dupa el ca sa serveasca pe alde Avraam ! Posted Image Posted Image Posted Image

View Postterrarossa, on 30 iunie 2014 - 15:50, said:

IISUS E YAHVE DIN YAHVE NĂSCUT,VEŞNIC NĂSCUT, NAŞTEREA SA NU ARE ÎNCEPUT.
CAPISCI?
Asta e afirmatie de om cu scaun la cap? Isus e Yahweh, din Yahweh nascut, adica din El insusi? Si o nastere care ...nu e nastere ca nu a inceput inca nasterea !
Alo, salvarea ! Posted Image

#440
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

View Postzexelica, on 30 iunie 2014 - 08:43, said:

Iar Tatal este Dumnezeu in ipostaza de a PEDEPSI iar Fiul este Dumnezeu in ipostaza de a PLATI pacatele. Ce-i asa greu?

El centreaza, si tot El da cu capul ! Posted Image

View Postterrarossa, on 30 iunie 2014 - 15:50, said:

TU,CARE NU ŞTII SCRIPTURILE,
ca odinioara...
Dar norodul acesta, care nu stie Legea, este blestemat!" (Ioan.7:49)

#441
Kosmos

Kosmos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 907
  • Înscris: 17.02.2014

View Postzexelica, on 30 iunie 2014 - 01:21, said:

Stimabile, Fiu nu are cum sa fie decat dpdv al platii pacatelor, adica a nasterii din morti, nu al creatiei. Hristos nu este un Dumnezeu mai mic, este chiar "Dumnezeu Mantuitorul".
Cum sa fie "Dumnezeu Mantuitor" unul care minte oamenii de langa El stimabile? Din moment ce El insusi zice ca Tatal este Altul, ca Duhul Sfant este iar, Altul,  care din Tatal purcede , tu cum poti sa intelegi ca Acestia Trei, in al caror Singur Nume se savarseste Sfantul Botez, sunt de fapt simple Notiuni? Faci cum faci,  numai sa nu ajungi la Crezul Ortodox, respectiv la Sfanta Treime. De ce?

Edited by Kosmos, 30 June 2014 - 20:13.


#442
Kosmos

Kosmos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 907
  • Înscris: 17.02.2014

View Postdark, on 30 iunie 2014 - 08:07, said:

Nici vorba. Ce spune Isus, ca El si cu Tatal sunt una, se refera la altceva, deoarece mai avem si continuarea:

Ioan 17:22. Eu le-am dat slava pe care Mi-ai dat-o Tu, pentru ca ei sa fie una, cum si Noi suntem una -
23. Eu in ei, si Tu in Mine - pentru ca ei sa fie in chip desavarsit una, ca sa cunoasca lumea ca Tu M-ai trimis si ca i-ai iubit cum M-ai iubit pe Mine.

mai studiaza.

Bine, vezi capitolul 10!

#443
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

View PostKosmos, on 30 iunie 2014 - 20:32, said:

Bine, vezi capitolul 10!

Hai, pune versetele din capitolul 10, si le discutam.

#444
Kosmos

Kosmos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 907
  • Înscris: 17.02.2014

View Postdark, on 01 iulie 2014 - 08:29, said:

Hai, pune versetele din capitolul 10, si le discutam.
Pana nu-ti dai seama ca in mesajul #434 contrazici pana si cel mai elementar adevar, nu avem ce discuta.

#445
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
daca si Iisus si Melchisedec sint fara de inceput si sfirsit sint eterni deci necreati divini macar si intro forma interioara personaliyatii lui Dumnezeu care nu este Om
iar daca nu e om si avind potential de atotputernicie se poate manifesta si polimorf nefiind obligatoriu ca toate dedublarile sa contina acelasi nr de instante. Dedublare care ca si concept de neinteles pt mintea pescarilor a fost inlocuit cu termenul de Fiu.
asa incit termenul de inviat sau nascut se refera fie la momentul dedublarii fie la capatarea de trup omenesc intruparea probabil in context uneori si cu o conotatie a responsabilitatii si ocrotirii parintesti fata de vrasmasii omenesti fanatici.
Dedublarile pot fi si temporare necesare doar pt intrupare si la fiecare venire sa fie recreata alta chiar identica cu care se poate identifica.
Inca nu sa precizat clar care e identitatea lui Melchisedec insa nu putem exclude nici o varianta nefiind obligatoriu sa aibe acelasi tip de misiune.
Desi Iisus il reprezinta pe Dumnezeu nu e exclus ca unele profetizari biblice sa se refere chiar la o intrupare a lui Dumnezeu Preainalt contemporana intre care sa existe un fel de dialog si conlucrare .




#446
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
Iar sederea la dreapta temporara sa fie ori un interval de anonimitate identitara ori o neimplicare mediatica etc
Urmind apoi ulterior momentului obtinerii din partra lui Dumnezeu a recunosterii si implicit a autoritatii religioase si politice sa o transfere si lui Mesia uns in functii de raspundere politica intro eventuala noua oranduire o noua ordine mondiala teocrata meritocrata si comunista in care sfintii vor imparati adica guverna.

In acest caz Domnul Dumnezeu care in Zah.14 vine in Sion cu toti sfintii lui isi poate asuma temporar identitatea Duhului Sfint pe care il contine fiind poate mai credibil cel putin la inceput.
Acesti sfinti nu vin din cer ci tocmai au fost sfintiti la fel de discret hoteste fara tam tam.
"Sa intram la judecata caci Domnul a pregatit ospat cu carnuri grase si a sfintit pe cei alesi."
Ei fiind ceata celor 144000 o noua religie incipienta in care sfintii sint un fel de ucenici viitori apostoli pt intreaga planeta care trebuie reconvertita apoi in timp scurt.
reconvertirea fiind simbolizata de propovaduirea inca odata la multe neamuri de catre apostol in Ap.10. dar si de catre propovaduirea ingerului care anunta judecata in Ap.14.6-7  fiind legata in inteles strict de propovaduirea din Matei.24 care indica "sfirsitul" adica tot Judecata.
dupa care sau concomitent in acea saptamina de legamint cu multi urmeaza restul semnelor venirii  
incetarea ofrandei serviciul religios intro biserica crestina si un razboi promis osti in Ierusalim cel cu Gog jihadist dupa situatia actuala in acele tari.

#447
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

View PostKosmos, on 01 iulie 2014 - 22:55, said:

Pana nu-ti dai seama ca in mesajul #434 contrazici pana si cel mai elementar adevar, nu avem ce discuta.

Ce am contrazis? Explica.

#448
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011
Isus nu are cum să fie YHWH din vechiul testament, conform Scripturilor.

Isus a spus că "a fost trimis"
(Ioan 4:34) ..Isus le-a zis: „Hrana mea este să fac voinţa celui care m-a trimis şi să sfârşesc lucrarea sa.

Pavel a afirmat că Isus, după înviere, s-a întors în cer şi s-a prezentat înaintea lui Dumnezeu
(Evrei 9:24) ..Căci Cristos n-a intrat într-un loc sfânt făcut de mâini, care este o copie a realităţii, ci chiar în cer, ca să se înfăţişeze acum pentru noi înaintea persoanei lui Dumnezeu.

#449
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

View PostEugen3, on 05 octombrie 2014 - 18:57, said:

Pavel a afirmat că Isus, după înviere, s-a întors în cer şi s-a prezentat înaintea lui Dumnezeu
(Evrei 9:24) ..Căci Cristos n-a intrat într-un loc sfânt făcut de mâini, care este o copie a realităţii, ci chiar în cer, ca să se înfăţişeze acum pentru noi înaintea persoanei lui Dumnezeu.

Nu zau ? :huh:

Cum o fi stiut drumul pana in Sfanta Sfintelor din Ceruri ca zice Robert despre Isus ca e doar om, nascut pe Pamant.

#450
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
[ http://www.vrijezending.nl/Content/vzh/gfx/btne_Branham.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate