Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Isus, YHWH din Vechiul Testament

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
449 replies to this topic

#19
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Eugen3, on 09 octombrie 2012 - 18:19, said:

Dacă Hristos este Iehova, înseamnă că Dumnezeu îşi adresează rugăciuni lui însuşi, şi se poate înfăţişa înaintea lui însuşi ...
Cam aberant nu?

(Matei 26:36) . . .Atunci Isus s-a dus cu ei în locul numit Ghetsimani şi le-a zis discipolilor: „Aşezaţi-vă aici până mă duc acolo să mă rog“. . .

(Evrei 9:24) . . .Căci Cristos n-a intrat într-un loc sfânt făcut de mâini, care este o copie a realităţii, ci chiar în cer, ca să se înfăţişeze acum pentru noi înaintea lui Dumnezeu. . .

Cum ar putea avea un dumnezeu un alt Dumnezeu?

(Ioan 20:17) . . .du-te la fraţii mei şi spune-le: «Eu urc la Tatăl meu şi Tatăl vostru, la Dumnezeul meu şi Dumnezeul vostru». . .

Lasă-l pe Isus să-ţi spună cum stau lucrurile în realitate.

(Ioan 14:28) . . .Tatăl este mai mare decât mine. . .



Păi husand, dacă vine în numele altcuiva, nu poate fi unul şi acelaşi cu cel în numele căruia a venit, nu-i aşa?

(Ioan 5:36–38) . . .Dar eu am o mărturie mai mare decât a lui Ioan, căci tocmai lucrările pe care mi le-a dat Tatăl meu să le îndeplinesc, lucrările acestea pe care le fac eu, depun mărturie despre mine că Tatăl m-a trimis. 37 Şi Tatăl care m-a trimis a depus el însuşi mărturie despre mine. Voi nu i-aţi auzit niciodată glasul, nici nu i-aţi văzut înfăţişarea, 38 iar cuvântul său nu rămâne în voi, fiindcă nu-l credeţi pe cel pe care l-a trimis el.

(Ioan 6:38) . . .am coborât din cer ca să fac nu voinţa mea, ci voinţa celui care m-a trimis.



Numai ca fiind fiu are numele lui Yahweh.

15. In zilele acelea si in vremurile acelea voi face sa rasara lui David o Odrasla neprihanita care va infaptui dreptatea si judecata in tara.
16. In zilele acelea, Iuda va fi mantuit, si Ierusalimul va locui in liniste. Si iata cum Il vor numi: "Yahveh, Dreptatea noastra."

Iar despre faptul ca Dumnezeu este dai ignore, nu?

Edited by husand, 10 October 2012 - 08:11.


#20
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012
mai omule, cum poti sa-ti bati joc de Scripturi in halul asta??? nu ti-e frica de Dumnezeu??

iata textul tradus corect:

Ieremia 33:16
Young's Literal Translation
In those days is Judah saved, And Jerusalem doth dwell confidently, And this is he whom Jehovah proclaimeth to her: 'Our Righteousness.'


esti nebun? cine L-a numit vreodata pe Isus cu numele de Yahweh ????

se stie ca Cornilescu a tradus cu unele mici greseli. Intelesul este evident, altul. Isus nu este Yahweh si nimeni nu a spus asta vreodata.
Cerceteaza toate traducerile.

#21
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 husand, on 10 octombrie 2012 - 08:07, said:

Numai ca fiind fiu are numele lui Yahweh.


Păi şi tu porţi numele tatălui tău, însă asta nu înseamnă că sunteţi unul şi acelaşi ... Posted Image

#22
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 dancingcolors, on 10 octombrie 2012 - 10:07, said:

mai omule, cum poti sa-ti bati joc de Scripturi in halul asta??? nu ti-e frica de Dumnezeu??

iata textul tradus corect:

Ieremia 33:16
Young's Literal Translation
In those days is Judah saved, And Jerusalem doth dwell confidently, And this is he whom Jehovah proclaimeth to her: 'Our Righteousness.'


esti nebun? cine L-a numit vreodata pe Isus cu numele de Yahweh ????

se stie ca Cornilescu a tradus cu unele mici greseli. Intelesul este evident, altul. Isus nu este Yahweh si nimeni nu a spus asta vreodata.
Cerceteaza toate traducerile.


Corect.

#23
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Tu auzi ca scrie ?

El Se va infatisa si va carmui cu puterea Domnului si cu maretia Numelui Domnului Dumnezeului Sau: vor locui linistiti, caci El va fi proslavit pana la marginile pamantului. (Mica.5:4)

Edited by husand, 15 November 2012 - 13:13.


#24
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 dancingcolors, on 10 octombrie 2012 - 10:07, said:

mai omule, cum poti sa-ti bati joc de Scripturi in halul asta??? nu ti-e frica de Dumnezeu??

iata textul tradus corect:

Ieremia 33:16
Young's Literal Translation
In those days is Judah saved, And Jerusalem doth dwell confidently, And this is he whom Jehovah proclaimeth to her: 'Our Righteousness.'


esti nebun? cine L-a numit vreodata pe Isus cu numele de Yahweh ????

se stie ca Cornilescu a tradus cu unele mici greseli. Intelesul este evident, altul. Isus nu este Yahweh si nimeni nu a spus asta vreodata.
Cerceteaza toate traducerile.

Se vede ca nu ai studiat in viata vietilor tale macar o virgula.......

Pune textul pe masa si vezi unde gasesti ce scrie in traducere.

#25
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 husand, on 15 noiembrie 2012 - 13:12, said:

Tu auzi ca scrie ?

El Se va infatisa si va carmui cu puterea Domnului si cu maretia Numelui Domnului Dumnezeului Sau: vor locui linistiti, caci El va fi proslavit pana la marginile pamantului. (Mica.5:4)


(Mica 5:4) . . .El va sta şi va păstori cu puterea lui Iehova, în măreţia numelui lui Iehova, Dumnezeul său. Ei vor locui în siguranţă, pentru că domnia lui va ajunge până la marginile pământului.

#26
7culori

7culori

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 19.02.2010
Ca sa intelegi ceva ,ar trebui sa devii iudeu taiat imprejur cu inima!

Isus inseamna doar salvator.
isus nu este Yahweh  ci doar un salvator

corect este :YAHWEH din vechiul testament este YAHSHUA din noul testament ,asta inseamna ca ,YAHWEH a devenit  -SHUA ,in noul testament
Dupa traducerea amestecata ,ebraica, romana , latina, greaca , e bine oricum daca, ai ajuns la concluzia ca, Acela din vechiul testament este tot EL si in noul testament .
Doar felul/forma descoperirii difera,adica inger si om .
Branhamistii nu spun ca IISUS si Tatal este aceeasi persoana .Fiul nu este D-zeu ,decit daca Tatal locuieste in EL.Tatal nu este Persoana ,a vazut cineva pin"acu o persoana sa locuiasca in alta persoana ?
Aha,am vazut eu ,un copil locuieste 9 luni in pintecul mamei lui!!!!!!Apoi iese !La fel locuieste si in Tatal lui ,apoi iese ....Eu am iesit si vin ...de la Tatal meu ....asta se traduce prin ,YAHWEH a parasit pe Tatal Sau =LUMINA/SHECHINA/SLAVA si a iesit din ea ,a devenit un OM inconjurat de multe nick-name-uri pacatoase!

Domnul D-zeu , EL-ohim YAHWEH se iau impreuna ,numai Domnul este D-zeu.YAHSHUA este Persoana Tatalui ,adica Tatal -Insusi D-zeu/Duhul /Lumina ,locuia in Fiul .Nebunii sunt aia care vad doua sau trei persoane in dumnezeire ,sau imbatat de vinul curvei religioase/cultice/sectariste.
Iisus se ruga Tatalui care era in EL sub forma de existenta nevazuta ,adica Duh,nicidecum persoana .

Ucenicii il numeau Domnul ,adica YAHWEH pe IISUS !Aci avem trei traduceri ,da nu conteaza daca , intelegi!Cu cine si ce ai a face! Observati,

4. Dimineata, Isus statea pe tarm; dar ucenicii nu stiau ca este Isus.
5. "Copii", le-a zis Isus, "aveti ceva de mancare?" Ei I-au raspuns: "Nu".
6. El le-a zis: "Aruncati mreaja in partea dreapta a corabiei si veti gasi." Au aruncat-o deci si n-o mai puteau trage de multimea pestilor.
7. Atunci ucenicul pe care-l iubea Isus a zis lui Petru: "Este Domnul!" Cand a auzit Simon Petru ca este Domnul,....................


Asculta-Ma, Iacove! Si tu, Israele, pe care te-am chemat! Eu, Eu sunt Cel Dintai si tot Eu sunt si Cel din Urma. (Isa.48:12)
Isus i-a raspuns: "Cea dintai este aceasta: "Asculta Israele! Domnul Dumnezeul nostru este un singur Domn"; (Marc.12:29)

Cea mai mare uriciune scirboasa este trinitatea sau dualitatea sau unitarianismul ,care perverteste intelegerea si aratarea Domnului D-zeu.

Exista un singur D-zeu =DUH/TATAL ,si un singur DOMN=YAHSHUA/IISUS/PERSOANA DUHULUI.

#27
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 7culori, on 23 noiembrie 2012 - 03:53, said:

1)  Isus inseamna doar salvator.

2)  corect este :YAHWEH din vechiul testament este YAHSHUA din noul testament ,asta inseamna ca ,YAHWEH a devenit  -SHUA ,in noul testament

3) Iisus se ruga Tatalui care era in EL sub forma de existenta nevazuta ,adica Duh,nicidecum persoana .


4)  Exista un singur D-zeu =DUH/TATAL ,si un singur DOMN=YAHSHUA/IISUS/PERSOANA DUHULUI.

1)  „Isus“ înseamnă „Iehova este salvare“.

2)  Scriptura nu învaţă nicăieri că Iehova este unul şi acelaşi cu Isus. Dimpotrivă .... vezi Ioan 14:28; 1 Corinteni 11:3; 1 Corinteni 15:27; Evrei 10:12, 13.

3) Tatăl lui Isus, Iehova, era în ceruri când Isus era pe pământ. vezi Matei 3:17; Matei 5:16; Matei 5:45; Matei 6:1; Matei 7:11; Matei 7:21; Matei 10:32, 33; Matei 16:17; Marcu 11:25.

4)  Ai dreptate.  Există un singur Dumnezeu adevărat, Iehova, şi un singur Domn, Fiul său Isus Cristos
Nu întâmplător Scriptura afirmă despre Isus că este "Fiul Celui Preaînalt". vezi Luca 1:31-33; Matei 3:17.

#28
7culori

7culori

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 19.02.2010
Deci Tatal este mai mare ,asta inseamna ca Fiul nu este D-zeu ,sau de-opotriva, ci Fiul lui D-zeu este mai mic,supus Tatalui ,nascut din Tatal,din D-zeu. Fiul a avut nevoie de Duhul Sfint la Iordan cind a fost botezat in apa.
Asta inseamna ca Tatal a intrat in EL si din acel moment IISUS a  devenit Persoana lui D-zeu Insusi, de aceea teoria trinitatii dar si dualitatii cade , nu exista trei persoane si nici doua persoane, la fel cade si unitarianismul -Fiul nu este Tatal si nici Tatal nu este Fiul.
Dar numai D-zeu este D-zeu si Acesta a devenit Tata sub Numele de Iehova in Fiul ,prin Duhul Sfint pogorit peste /in Fiul.

Inseamna ca avem un singur nume sub care se identifica Tatal in Fiul prin Duhul Sfint =Iehova.

Iehova este traducerea gresita a Numelui YHWH,insa D-zeu a lasat sa fie folosita in timpul reformelor, astazi insa in acest timp D-zeu a restituit Originalul =YHWH,iar in initiala Y este Numele Fiului ,adica -shua-salvatorul.
Asadar , in prima initiala a Numelui YHWH este inclus Numele Fiului Yahshua,singurul Nume in care oamenii sunt mintuiti.
Atunci avem doua notiuni care se identifica atit in vechiul cit si noul testament , Numele Domnul-D-zeu din Vechiul ne este aratat in noul testament ca Tatal in Fiul.

IISUS din Noul testament este Domnul din Vechiul Testament ,iar Tatal din Noul Testament este D-zeu din Vechiul Testament.
Nu D-zeu a murit,si nici Tatal ,ci Domnul /Fiul a murit dupa ce a iesit din slava sa de Inger ,luind chip de om.
Rezulta ca, IISUS este IEHOVA si este Fiul lui D-zeu.
Nu Iehova are un Fiu ,ci D-zeu are un Fiu , iar Numele in care /sub care s-a descoperit D-zeu in Fiul sau este Iehova.Conform restituirii spirituale descoperite prin profetul Domnului astazi -William Marrion Branham ,corect este YHWH, adica ,YaH-shua din Nazaret este Imparatul Iudeilor.

Edited by 7culori, 23 November 2012 - 21:29.


#29
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 7culori, on 23 noiembrie 2012 - 21:27, said:

Asta inseamna ca Tatal a intrat in EL si din acel moment IISUS a  devenit Persoana lui D-zeu Insusi,

Observă unde spunea Isus că era Tatăl lui, în timp ce el era pe pământ ...

(Matei 7:11) . . .Dacă voi, deşi sunteţi răi, ştiţi să le daţi daruri bune copiilor voştri, cu cât mai mult Tatăl vostru care este în ceruri va da lucruri bune celor ce i le cer!

(Matei 12:50) . . .Fiindcă, cine face voinţa Tatălui meu care este în cer, acela îmi este frate, soră şi mamă“.

(Matei 18:10) . . .Vedeţi să nu-l dispreţuiţi pe niciunul dintre aceşti micuţi, căci vă spun că îngerii lor, în cer, văd întotdeauna faţa Tatălui meu care este în cer. . .

(Matei 18:14) . . .Tot aşa, nu este voia Tatălui meu care este în cer ca unul dintre aceşti micuţi să piară. . .

(Matei 18:19) . . .Din nou vă spun că, dacă doi dintre voi se învoiesc pe pământ să ceară un lucru important, Tatăl meu care este în cer li-l va da. . .

(Matei 3:17) . . .Şi iată că din ceruri s-a auzit un glas care zicea: „Acesta este Fiul meu, cel iubit, pe care l-am aprobat“.

Cum putea fi literalmente "în Isus", dacă Isus afirma "mă duc la Tatăl?"

(Ioan 14:12) . . .eu mă duc la Tatăl. . .

(Faptele 2:33) . . .Şi, fiindcă a fost înălţat la dreapta lui Dumnezeu şi a primit de la Tatăl spiritul sfânt promis, el a turnat ceea ce vedeţi şi auziţi. . .

#30
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Eugen3, on 26 noiembrie 2012 - 12:03, said:

Cum putea fi literalmente "în Isus", dacă Isus afirma "mă duc la Tatăl?"






.

pe Mine, pentru ca spun adevarul, nu Ma credeti. (Ioan.8:45)




.Cuvantul Lui nu ramane in voi, pentru ca nu credeti in Acela pe care L-a trimis El. (Ioan.5:38)



Nu crezi ca Eu sunt in Tatal, si Tatal este in Mine? Cuvintele pe care vi le spun Eu, nu le spun de la Mine; ci Tatal, care locuieste in Mine, El face aceste lucrari ale Lui. (Ioan.14:10)


Respingerea scripturii este sinonima cu sinuciderea respectabile.

Edited by husand, 26 November 2012 - 13:30.


#31
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 husand, on 26 noiembrie 2012 - 13:28, said:

.

pe Mine, pentru ca spun adevarul, nu Ma credeti. (Ioan.8:45)




.Cuvantul Lui nu ramane in voi, pentru ca nu credeti in Acela pe care L-a trimis El. (Ioan.5:38)



Nu crezi ca Eu sunt in Tatal, si Tatal este in Mine? Cuvintele pe care vi le spun Eu, nu le spun de la Mine; ci Tatal, care locuieste in Mine, El face aceste lucrari ale Lui. (Ioan.14:10)


Respingerea scripturii este sinonima cu sinuciderea respectabile.

Eu nu resping Scriptura. Dimpotrivă, o iubesc şi o înţeleg aşa cum trebuie să fie înţeleasă.

Tu când vei învăţa să ţii cont şi de restul Scripturii când dai anumite interpretări anumitor versete?
Isus vorbea despre unitatea existentă între el şi Tatăl său, unitate care exista şi între el şi discipolii săi. vezi Ioan 17:20-24.

(Ioan 14:10, 11) . . .Nu crezi că eu sunt în unitate cu Tatăl şi că Tatăl este în unitate cu mine? Lucrurile pe care vi le spun nu le spun de la mine, ci Tatăl, care rămâne în unitate cu mine, îşi face lucrările. 11 Credeţi-mă că eu sunt în unitate cu Tatăl şi că Tatăl este în unitate cu mine. Dacă nu, credeţi datorită acestor lucrări.

Uite cum din nou contextul arată că explici şi aplici greşit anumite versete.  După ce Isus a vorbit despre această unitate, el a afirmat cele de mai jos:

(Ioan 14:12–14) . . .Foarte adevărat vă spun: Cine manifestă credinţă în mine va face şi el lucrările pe care le fac eu. Şi va face lucrări mai mari decât acestea pentru că eu mă duc la Tatăl. 13 Orice veţi cere în numele meu, voi face, pentru ca Tatăl să fie glorificat prin Fiul. 14 Dacă veţi cere ceva în numele meu, voi face.

Unde se ducea Isus, dacă Tatăl său era literalmente în el?

Isus a arătat clar unde era Tatăl său, în timp ce el se afla pe pământ:

(Matei 7:11) . . .Dacă voi, deşi sunteţi răi, ştiţi să le daţi daruri bune copiilor voştri, cu cât mai mult Tatăl vostru care este în ceruri va da lucruri bune celor ce i le cer!

(Matei 12:50) . . .Fiindcă, cine face voinţa Tatălui meu care este în cer, acela îmi este frate, soră şi mamă“.

(Matei 18:10) . . .Vedeţi să nu-l dispreţuiţi pe niciunul dintre aceşti micuţi, căci vă spun că îngerii lor, în cer, văd întotdeauna faţa Tatălui meu care este în cer.

(Matei 18:14) . . .Tot aşa, nu este voia Tatălui meu care este în cer ca unul dintre aceşti micuţi să piară.

(Matei 18:19) . . .Din nou vă spun că, dacă doi dintre voi se învoiesc pe pământ să ceară un lucru important, Tatăl meu care este în cer li-l va da.

Edited by Eugen3, 26 November 2012 - 17:20.


#32
7culori

7culori

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 19.02.2010
De ce insisti sa sustii doar o parte?D-zeu era sau este numai in cer ,pe pamint ,nu?

Sa stii ,ca inca de pe vremea fratelui Branham ,martorii lui Yehova aveau de gind sa-si faca o Biblie tradusa de ei , si iata vad acum la tine ca citezi din ea!

De ce vroiau alta traducere?Pentru ca sa se potriveasca doctrinei lor care zice gresit ca, Iisus este fiul lui Yehova !Biblia spune ca IISUS este DOMNUL (YHWH).

D-zeu este in cer si pretutindeni ,este si pe pamint ,este si in oameni ,era si in IISUS,deoarece este omniprezent .

39. Sa stii dar in ziua aceasta si pune-ti in inima ca numai Domnul este Dumnezeu, sus in cer si jos pe pamantsi ca nu este alt Dumnezeu afara de El.

ca adica, Dumnezeu era in Hristos, impacand lumea cu Sine, netinandu-le in socoteala pacatele lor, si ne-a incredintat noua propovaduirea acestei impacari. (2Cor.5:19)

Edited by 7culori, 05 December 2012 - 09:06.


#33
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 7culori, on 05 decembrie 2012 - 09:04, said:

De ce insisti sa sustii doar o parte?D-zeu era sau este numai in cer ,pe pamint ,nu?

Sa stii ,ca inca de pe vremea fratelui Branham ,martorii lui Yehova aveau de gind sa-si faca o Biblie tradusa de ei , si iata vad acum la tine ca citezi din ea!

De ce vroiau alta traducere?Pentru ca sa se potriveasca doctrinei lor care zice gresit ca, Iisus este fiul lui Yehova !Biblia spune ca IISUS este DOMNUL (YHWH).


Hai să vedem a cui doctrină este greşită?

(Luca 1:30–32) . . .Atunci îngerul i-a zis: „Nu te teme, Maria, căci ai găsit favoare la Dumnezeu! 31 Iată că vei concepe în pântecele tău şi vei naşte un fiu, căruia îi vei pune numele Isus. 32 El va fi mare şi va fi numit Fiul Celui Preaînalt, iar Iehova Dumnezeu îi va da tronul lui David, tatăl său.

(Matei 27:54) Dar centurionul şi cei care îl păzeau pe Isus împreună cu el, văzând cutremurul de pământ şi cele întâmplate, s-au temut foarte mult şi au zis: „Într-adevăr, acesta era Fiul lui Dumnezeu!“

(Ioan 1:49) Natanael i-a răspuns: „Rabi, tu eşti Fiul lui Dumnezeu, tu eşti Regele lui Israel!“

(Matei 3:17) . . .iată că din ceruri s-a auzit un glas care zicea: „Acesta este Fiul meu, cel iubit, pe care l-am aprobat“.


Deci, a cui doctrină este greşită?  A Martorilor sau a lui Branham?
Observă atent versetele ... Biblia spune că Isus este "Fiul Celui Preaînalt", "Fiul lui Dumnezeu".

Aşa cum Avraam şi Isaac nu erau unul şi acelaşi, tot la fel Iehova şi Isus nu sunt unul şi acelaşi.  Unul este Tată iar celălalt Fiu.

(Geneza 22:2) Şi El a continuat: „Ia-l, te rog, pe fiul tău, pe singurul tău fiu, pe care-l iubeşti mult, pe Isaac. Du-te în ţinutul Moria şi acolo adu-l ca ofrandă arsă pe unul dintre munţii pe care ţi-i voi arăta“.

(Ioan 3:16) . . .Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât l-a dat pe Fiul său unic-născut, pentru ca oricine manifestă credinţă în el să nu fie distrus, ci să aibă viaţă veşnică. . .

#34
7culori

7culori

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 19.02.2010
Ia seama bine ,sa facem o deosebire clara in invatatura. Tu ai citat ca IISUS este Fiul lui D-zeu .In nici un verset nu spune ca e Fiul Domnului ,sau cum zic martorii, Fiul lui Iehova,nicaieri in Biblie!

Dimpotriva, Biblia ne indeamna sa credem si marturisim ca IISUS este DOMNUL, adica YEHOVA.

Nu mai veni cu atitea argumente ca oricum nu vii la obiect cu ele ,fie scoti din context ,fie aduci numai versetele care vrei tu ca sa scoti dreptatea ta.

Da Tatal e Unul si Fiul e altul ,unu e DUH , celalalt om, e clar ca sunt doi diferiti ,nu neg asta ,dar neg ca Tatal este OM-PERSOANA.

Stii cum sunt ei doi? Asa , este Fiul care este Omul ,Ingerul, iar acest Fiu este inconjurat /locuieste in Tatal -in Duhul -Lumina /Shechina.
Este de fapt Acelasi D-zeu dar in stari/forme diferite, de aceea vedem doi /doua entitati , dar nu separate una de alta ,NICIODATA! S-au separat e drept ,doar atunci cind IISUS si-a dat DUHUL , Tatal a iesit din EL ca sa poata muri ,carnea a ramas fara DUH , fara Viata care vine de la D-zeu Tatal.

Te rog sa iei in serios aceste versete si sa te gindesti si la altele care -ti vin in minte.

IISUS NU ESTE FIUL LUI IEHOVA ,IISUS ESTE INSUSI YEHOVA ,asta este invatatura adevarata a Bibliei pentru care crestinii au dat marturie.

Rezultatul cautarii dupa expresia: 'isus este Domnul' - 20 rezultate
"De asemenea este scris", a zis Isus: "Sa nu ispitesti pe Domnul Dumnezeul tau." (Mat.4:7)
Isus le-a zis: "N-ati citit niciodata in Scripturi ca: "Piatra pe care au lepadat-o zidarii a ajuns sa fie pusa in capul unghiului; Domnul a facut acest lucru si este minunat in ochii nostri"? (Mat.21:42)
Isus i-a raspuns: "Cea dintai este aceasta: "Asculta Israele! Domnul Dumnezeul nostru este un singur Domn"; (Marc.12:29)
Atunci ucenicul pe care-l iubea Isus a zis lui Petru: "Este Domnul!" Cand a auzit Simon Petru ca este Domnul, si-a pus haina pe el si s-a incins, caci era dezbracat, si s-a aruncat in mare. (Ioan.21:7)
"Veniti de pranziti", le-a zis Isus. Si niciunul din ucenici nu cuteza sa-L intrebe: "Cine esti?", caci stiau ca este Domnul. (Ioan.21:12)
El a trimis Cuvantul Sau fiilor lui Israel si le-a vestit Evanghelia pacii, prin Isus Hristos, care este Domnul tuturor. (Fapt.10:36)
iar in ce priveste duhul sfinteniei, dovedit cu putere ca este Fiul lui Dumnezeu, prin invierea mortilor; adica pe Isus Hristos, Domnul nostru, (Rom.1:4)
ci este scris si pentru noi, carora, de asemenea, ne va fi socotita, noua celor ce credem in Cel ce a inviat din morti pe Isus Hristos, Domnul nostru, (Rom.4:24)
Fiindca plata pacatului este moartea, dar darul fara plata al lui Dumnezeu este viata vesnica in Isus Hristos, Domnul nostru. (Rom.6:23)
nici inaltimea, nici adancimea, nicio alta faptura, nu vor fi in stare sa ne desparta de dragostea lui Dumnezeu care este in Isus Hristos, Domnul nostru. (Rom.8:39)
Eu stiu si sunt incredintat in Domnul Isus, ca nimic nu este necurat in sine si ca un lucru nu este necurat decat pentru cel ce crede ca este necurat. (Rom.14:14)
catre Biserica lui Dumnezeu care este in Corint, catre cei ce au fost sfintiti in Hristos Isus, chemati sa fie sfinti, si catre toti cei ce cheama in vreun loc Numele lui Isus Hristos, Domnul lor si al nostru: (1Cor.1:2)
Credincios este Dumnezeu, care v-a chemat la partasia cu Fiul Sau Isus Hristos, Domnul nostru. (1Cor.1:9)
De aceea va spun ca nimeni, daca vorbeste prin Duhul lui Dumnezeu, nu zice: "Isus sa fie anatema!" Si nimeni nu poate zice: "Isus este Domnul" decat prin Duhul Sfant. (1Cor.12:3)
In fiecare zi eu sunt in primejdie de moarte; atat este de adevarat lucrul acesta, fratilor, cat este de adevarat ca am de ce sa ma laud cu voi in Hristos Isus, Domnul nostru. (1Cor.15:31)
De aceea si eu, de cand am auzit despre credinta in Domnul Isus care este in voi si despre dragostea voastra pentru toti sfintii, (Efes.1:15)
si orice limba sa marturiseasca, spre slava lui Dumnezeu Tatal, ca Isus Hristos este Domnul. (Filip.2:11)
Dar cetatenia noastra este in ceruri, de unde si asteptam ca Mantuitor pe Domnul Isus Hristos. (Filip.3:20)
Pavel, Silvan si Timotei, catre Biserica tesalonicenilor, care este in Dumnezeu Tatal si in Domnul Isus Hristos: Har si pace de la Dumnezeu, Tatal nostru, si de la Domnul Isus Hristos. (1Tes.1:1)
Pavel, Silvan si Timotei, catre Biserica tesalonicenilor, care este in Dumnezeu, Tatal nostru, si in Domnul Isus Hristos: (2Tes.1:1)

Inca ceva , de ce se mai ducea la Tatal daca era Tatal in EL ?

Da Tatal era in EL  ,dar nu ca SLAVA, nu era proslavit ,de aceea a trebuit sa se ridice din nou la cer ,pentru a reintra in Lumina Sa pe care o parasise ,iesise din ea ca sa fie Om ,altfel venea ca un Inger stralucitor. Ori noi oamenii nu prea stralucim ,decit daca am sta si noi ca Moise un pic!
Vezi si pe Domnul Iisus pe drumul Damascului la Pavel , acolo EL se arata deja proslavit ,adica cu slava pe care o avea inainte de a fi lumea.

Cum zice IISUS ca EL este inainte de Avraam ?Ca atunci nu se nascuse din Maria inca !? Este vorba de EL ca Inger care s-a aratat lui Avraam ,dar si ca Om ,dar nu nascut din femeie . Acolo in gen.17 sau 18 unde vine insotit de alti  doi barbati .

Cine este cel care a parasit slava? Adica Lumina ,pe D-zeu? Nu DOMNUL?Ba da , de aceea CEL MAI IMPORTANT LUCRU DIN TOATA SCRIPTURA ESTE SA CREDEM CA , iisus este domnul, care domn?Domnul din vechiul testament care s-a aratat ca Om in Noul Testament..

#35
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 7culori, on 06 decembrie 2012 - 19:48, said:

Ia seama bine ,sa facem o deosebire clara in invatatura. Tu ai citat ca IISUS este Fiul lui D-zeu .In nici un verset nu spune ca e Fiul Domnului ,sau cum zic martorii, Fiul lui Iehova,nicaieri in Biblie!

Dimpotriva, Biblia ne indeamna sa credem si marturisim ca IISUS este DOMNUL, adica YEHOVA.


(Matei 2:15) . . .Şi a stat acolo până la moartea lui Irod, ca să se împlinească ce spusese Iehova prin profetul său, când a zis: „Din Egipt l-am chemat pe fiul meu“.

(Luca 1:31, 32) . . .vei naşte un fiu, căruia îi vei pune numele Isus. 32 El va fi mare şi va fi numit Fiul Celui Preaînalt, iar Iehova Dumnezeu îi va da tronul lui David, tatăl său.

În faţa cui s-a prezentat Isus în cer după înviere, dacă sunt unul şi acelaşi?

(Evrei 9:24) . . .Căci Cristos n-a intrat într-un loc sfânt făcut de mâini, care este o copie a realităţii, ci chiar în cer, ca să se înfăţişeze acum pentru noi înaintea lui Dumnezeu. . .

La cine urma Isus să se ducă, dacă sunt unul şi acelaşi?

(Ioan 16:28) Am ieşit de la Tatăl şi am venit în lume. În afară de aceasta, las lumea şi mă duc la Tatăl“.

Lângă cine era Isus în cer după înviere?

(Romani 8:34) Cine îi va condamna? Cristos Isus a murit, ba chiar a fost sculat din morţi, este la dreapta lui Dumnezeu şi pledează pentru noi.

Meditează şi la următoarea profeţie:

(Psalmul 110:1, 2) . . .Iată ce i-a zis Iehova Domnului meu: „Stai la dreapta mea până îi voi pune pe duşmanii tăi ca scăunel pentru picioarele tale“.  2 Iehova va trimite din Sion toiagul puterii tale, spunând: „Du-te să stăpâneşti în mijlocul duşmanilor tăi“.

(Faptele 2:32–36) . . .Pe acest Isus, Dumnezeu l-a înviat şi toţi suntem martori ai acestui fapt. 33 Şi, fiindcă a fost înălţat la dreapta lui Dumnezeu şi a primit de la Tatăl spiritul sfânt promis, el a turnat ceea ce vedeţi şi auziţi. 34 De fapt, David n-a urcat la ceruri, ci spune: «Iehova i-a zis Domnului meu: „Stai la dreapta mea 35 până îi voi pune pe duşmanii tăi ca scăunel pentru picioarele tale“». 36 De aceea, toată casa lui Israel să ştie sigur că Dumnezeu l-a făcut Domn şi Cristos pe acest Isus pe care voi l-aţi ţintuit pe stâlp“.

Din păcate, susţii învăţătura unor oameni în loc să susţii adevărul din întreaga Scriptură ...

Nu uita ce spunea Isus în Ioan 17:17 ...

(Ioan 17:17) . . .Sfinţeşte-i prin adevăr: cuvântul tău este adevărul. . .

#36
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

 Eugen3, on 07 decembrie 2012 - 09:21, said:



Meditează şi la următoarea profeţie:

(Psalmul 110:1, 2) . . .Iată ce i-a zis Iehova Domnului meu: „Stai la dreapta mea până îi voi pune pe duşmanii tăi ca scăunel pentru picioarele tale“.  2 Iehova va trimite din Sion toiagul puterii tale, spunând: „Du-te să stăpâneşti în mijlocul duşmanilor tăi“.


ti-am spus, asta nu e o profetie.

Isus nu va sta cu picioarele pe demoni, nu pot sa inteleg cum pot martorii lui iehova sa va prosteasca in asa fel incat sa credeti asta.

e vorba de distrugerea "vrajmasului", care nu e o profetie ci o realitate din viitor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate