Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Isus, Dumnezeul si Creatorul nostru

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
33 replies to this topic

#1
DarioAndrei

DarioAndrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.07.2012
Salutari,


Isus este Creatorul nostru care ne a creat impreuna cu Tatal sau si cu Duhul sau la inceput,

Geneza 1:26
Cornilescu (RMNN)
26 Apoi Dumnezeu a zis: ,,Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; el să stăpînească peste peștii mării, peste păsările cerului, peste vite, peste tot pămîntul și peste toate tîrîtoarele cari se mișcă pe pămînt.``


In versetul asta si Martori lui Iehova recunosc ca ca Dumnezeu vorbeste cu Isus, si sint de acord, si de aicia noi crestini putem zice CA SUNTEM CREATI LA ASEMANAREA SI CHIPUL LUI,


¿De ce multe secte afirma ca Isus nu este Creatorul Universului cand Biblia ne arata tot invers ?


Ioan 1:1-3
Cornilescu (RMNN)
1 La început era Cuvîntul, și Cuvîntul era cu Dumnezeu, și Cuvîntul era Dumnezeu.
2 El era la început cu Dumnezeu.
3 Toate lucrurile au fost făcute prin El; și nimic din ce a fost făcut, n'a fost făcut fără El.


Evrei 1:8-12
Cornilescu (RMNN)
8 pe cînd Fiului I -a zis: ,,Scaunul Tău de domnie, Dumnezeule, este în veci de veci; toiagul domniei Tale este un toiag de dreptate:
9 Tu ai iubit neprihănirea și ai urît nelegiuirea: de aceea, Dumnezeule, Dumnezeul Tău Te -a uns cu un untdelemn de bucurie mai pe sus decît pe tovarășii Tăi.``
10 Și iarăș: ,,La început, Tu, Doamne, ai întemeiat pămîntul; și cerurile sînt lucrarea mînilor Tale.
11 Ele vor pieri, dar Tu rămîi; toate se vor învechi ca o haină;
12 le vei face sul ca pe o manta, și vor fi schimbate; dar Tu ești acelaș; și anii Tăi nu se vor sfîrși.``


Coloseni 1:16
Cornilescu (RMNN)
16 Pentrucă prin El au fost făcute toate lucrurile cari sînt în ceruri și pe pămînt, cele văzute și cele nevăzute: fie scaune de domnii, fie dregătorii, fie domnii, fie stăpîniri. Toate au fost făcute prin El și pentru El.

TOATE a fost create prin El si PENTRU EL



atunci, cine refuza ca Isus este creatorul nostru la fel ca Tatal sau ?


Toti puteti participa  :peacefingers:

Edited by DarioAndrei, 10 August 2012 - 12:34.


#2
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDarioAndrei, on 10th August 2012, 13:33, said:

Salutari,


Isus este Creatorul nostru care ne a creat impreuna cu Tatal sau si cu Duhul sau la inceput,

Geneza 1:26
Cornilescu (RMNN)
26 Apoi Dumnezeu a zis: ,,Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; el să stăpînească peste peștii mării, peste păsările cerului, peste vite, peste tot pămîntul și peste toate tîrîtoarele cari se mișcă pe pămînt.``


In versetul asta si Martori lui Iehova recunosc ca ca Dumnezeu vorbeste cu Isus, si sint de acord, si de aicia noi crestini putem zice CA SUNTEM CREATI LA ASEMANAREA SI CHIPUL LUI,


¿De ce multe secte afirma ca Isus nu este Creatorul Universului cand Biblia ne arata tot invers ?


Ioan 1:1-3
Cornilescu (RMNN)
1 La început era Cuvîntul, și Cuvîntul era cu Dumnezeu, și Cuvîntul era Dumnezeu.
2 El era la început cu Dumnezeu.
3 Toate lucrurile au fost făcute prin El; și nimic din ce a fost făcut, n'a fost făcut fără El.


Evrei 1:8-12
Cornilescu (RMNN)
8 pe cînd Fiului I -a zis: ,,Scaunul Tău de domnie, Dumnezeule, este în veci de veci; toiagul domniei Tale este un toiag de dreptate:
9 Tu ai iubit neprihănirea și ai urît nelegiuirea: de aceea, Dumnezeule, Dumnezeul Tău Te -a uns cu un untdelemn de bucurie mai pe sus decît pe tovarășii Tăi.``
10 Și iarăș: ,,La început, Tu, Doamne, ai întemeiat pămîntul; și cerurile sînt lucrarea mînilor Tale.
11 Ele vor pieri, dar Tu rămîi; toate se vor învechi ca o haină;
12 le vei face sul ca pe o manta, și vor fi schimbate; dar Tu ești acelaș; și anii Tăi nu se vor sfîrși.``


Coloseni 1:16
Cornilescu (RMNN)
16 Pentrucă prin El au fost făcute toate lucrurile cari sînt în ceruri și pe pămînt, cele văzute și cele nevăzute: fie scaune de domnii, fie dregătorii, fie domnii, fie stăpîniri. Toate au fost făcute prin El și pentru El.

TOATE a fost create prin El si PENTRU EL



atunci, cine refuza ca Isus este creatorul nostru la fel ca Tatal sau ?


Toti puteti participa  :peacefingers:

Vreau sa-ti spun ca pana sa citesc biblia , am avut revelatia ca Isus este Dumnezeu care s-a intrupat .Si asta o spune unul care s-a nascut din parinti musulmani

#3
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postpacopaco1967, on 10th August 2012, 13:44, said:

Vreau sa-ti spun ca pana sa citesc biblia , am avut revelatia ca Isus este Dumnezeu care s-a intrupat .Si asta o spune unul care s-a nascut din parinti musulmani
Daca nu ai inteles din Biblie, atunci este sigur ceva necurat.

#4
asd1982

asd1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.05.2007

View PostDarioAndrei, on 10th August 2012, 13:33, said:

Salutari,


Isus este Creatorul nostru care ne a creat impreuna cu Tatal sau si cu Duhul sau la inceput,

Geneza 1:26
Cornilescu (RMNN)
26 Apoi Dumnezeu a zis: ,,Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; el să stăpînească peste peștii mării, peste păsările cerului, peste vite, peste tot pămîntul și peste toate tîrîtoarele cari se mișcă pe pămînt.``


In versetul asta si Martori lui Iehova recunosc ca ca Dumnezeu vorbeste cu Isus, si sint de acord, si de aicia noi crestini putem zice CA SUNTEM CREATI LA ASEMANAREA SI CHIPUL LUI,


¿De ce multe secte afirma ca Isus nu este Creatorul Universului cand Biblia ne arata tot invers ?


Ioan 1:1-3
Cornilescu (RMNN)
1 La început era Cuvîntul, și Cuvîntul era cu Dumnezeu, și Cuvîntul era Dumnezeu.
2 El era la început cu Dumnezeu.
3 Toate lucrurile au fost făcute prin El; și nimic din ce a fost făcut, n'a fost făcut fără El.


Evrei 1:8-12
Cornilescu (RMNN)
8 pe cînd Fiului I -a zis: ,,Scaunul Tău de domnie, Dumnezeule, este în veci de veci; toiagul domniei Tale este un toiag de dreptate:
9 Tu ai iubit neprihănirea și ai urît nelegiuirea: de aceea, Dumnezeule, Dumnezeul Tău Te -a uns cu un untdelemn de bucurie mai pe sus decît pe tovarășii Tăi.``
10 Și iarăș: ,,La început, Tu, Doamne, ai întemeiat pămîntul; și cerurile sînt lucrarea mînilor Tale.
11 Ele vor pieri, dar Tu rămîi; toate se vor învechi ca o haină;
12 le vei face sul ca pe o manta, și vor fi schimbate; dar Tu ești acelaș; și anii Tăi nu se vor sfîrși.``


Coloseni 1:16
Cornilescu (RMNN)
16 Pentrucă prin El au fost făcute toate lucrurile cari sînt în ceruri și pe pămînt, cele văzute și cele nevăzute: fie scaune de domnii, fie dregătorii, fie domnii, fie stăpîniri. Toate au fost făcute prin El și pentru El.

TOATE a fost create prin El si PENTRU EL



atunci, cine refuza ca Isus este creatorul nostru la fel ca Tatal sau ?


Toti puteti participa  :peacefingers:


Intreaga biblie arata ca Iehova este Creatorul. Isus este prima Sa creatie si intr-adevar a participat la creatie.

Proverbe 8:

22 Domnul m-a făcut cea dintâi dintre lucrările Lui, înaintea celor mai vechi lucrări ale Lui.

23 Eu am fost așezată din veșnicie, înainte de orice început, înainte de a fi pământul.

24 Am fost născută când încă nu erau adâncuri, nici izvoare încărcate cu ape;

25 am fost născută înainte de întărirea munților, înainte de a fi dealurile,

26 când nu era încă nici pământul, nici câmpiile, nici cea dintâi fărâmă din pulberea lumii.

27 Când a întocmit Domnul cerurile, eu eram de față; când a tras o zare pe fața adâncului,

28 când a pironit norii sus și când au țâșnit cu putere izvoarele adâncului,

29 când a pus un hotar mării, ca apele să nu treacă peste porunca Lui, când a pus temeliile pământului,

30 eu eram meșterul Lui, la lucru lângă El, și în toate zilele eram desfătarea Lui, jucând neîncetat înaintea Lui,

31 jucând pe rotocolul pământului Său și găsindu-mi plăcerea în fiii oamenilor.

Edited by asd1982, 18 August 2012 - 07:57.


#5
Catalin-

Catalin-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 10.05.2012

View PostDarioAndrei, on 10th August 2012, 13:33, said:

Salutari,


Isus este Creatorul nostru care ne a creat impreuna cu Tatal sau si cu Duhul sau la inceput,

Geneza 1:26
Cornilescu (RMNN)
26 Apoi Dumnezeu a zis: ,,Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; el să stăpînească peste peștii mării, peste păsările cerului, peste vite, peste tot pămîntul și peste toate tîrîtoarele cari se mișcă pe pămînt.``


In versetul asta si Martori lui Iehova recunosc ca ca Dumnezeu vorbeste cu Isus, si sint de acord, si de aicia noi crestini putem zice CA SUNTEM CREATI LA ASEMANAREA SI CHIPUL LUI,


¿De ce multe secte afirma ca Isus nu este Creatorul Universului cand Biblia ne arata tot invers ?


Ioan 1:1-3
Cornilescu (RMNN)
1 La început era Cuvîntul, și Cuvîntul era cu Dumnezeu, și Cuvîntul era Dumnezeu.
2 El era la început cu Dumnezeu.
3 Toate lucrurile au fost făcute prin El; și nimic din ce a fost făcut, n'a fost făcut fără El.


Evrei 1:8-12
Cornilescu (RMNN)
8 pe cînd Fiului I -a zis: ,,Scaunul Tău de domnie, Dumnezeule, este în veci de veci; toiagul domniei Tale este un toiag de dreptate:
9 Tu ai iubit neprihănirea și ai urît nelegiuirea: de aceea, Dumnezeule, Dumnezeul Tău Te -a uns cu un untdelemn de bucurie mai pe sus decît pe tovarășii Tăi.``
10 Și iarăș: ,,La început, Tu, Doamne, ai întemeiat pămîntul; și cerurile sînt lucrarea mînilor Tale.
11 Ele vor pieri, dar Tu rămîi; toate se vor învechi ca o haină;
12 le vei face sul ca pe o manta, și vor fi schimbate; dar Tu ești acelaș; și anii Tăi nu se vor sfîrși.``


Coloseni 1:16
Cornilescu (RMNN)
16 Pentrucă prin El au fost făcute toate lucrurile cari sînt în ceruri și pe pămînt, cele văzute și cele nevăzute: fie scaune de domnii, fie dregătorii, fie domnii, fie stăpîniri. Toate au fost făcute prin El și pentru El.

TOATE a fost create prin El si PENTRU EL



atunci, cine refuza ca Isus este creatorul nostru la fel ca Tatal sau ?


Toti puteti participa  :peacefingers:

(Ioan 14:28) ... 28 Ați auzit că v-am zis: Plec și mă voi întoarce la voi. Dacă m-ați iubi, v-ați bucura că mă duc la Tatăl, pentru că Tatăl este mai mare decât mine.

Cuvintele din versetul de mai sus sunt ale lui Isus. Cred ca e destul de clar "cine este mai mare" .

(Matei 19:4,5) ... 4 Răspunzând, el a zis: „N-ați citit că cel care i-a creat i-a făcut de la început de sex bărbătesc și de sex femeiesc;

Deasemenea, sunt tot cuvintele lui Isus.

Prietene, Isus nu încearcă nicidecum să ocupe poziția Tatălui său. El a zis: „Lui Iehova, Dumnezeul tău, să te închini și numai pentru el să îndeplinești un serviciu sacru“ (Luca 4:8).

Faptul că Fiul a luat parte la lucrările de creație ale Tatălui nu înseamnă că el este un cocreator. Puterea de a crea a provenit de la Dumnezeu prin intermediul spiritului Său sfânt, sau forța Sa activă (Geneza 1:2; Psalmul 33:6). Întrucât Iehova este Sursa vieții, toată creația animată, vizibilă sau invizibilă, îi datorează Lui viața (Psalmul 36:9). Prin urmare, Fiul nu a fost un cocreator, ci mai degrabă instrumentul prin care Iehova, Creatorul, a lucrat. Isus însuși i-a atribuit lui Dumnezeu creația, așa cum, de altfel, o face întreaga Biblie. — Matei 19:4–6.

#6
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostCatalin-, on 20th August 2012, 15:32, said:

Prietene, Isus nu încearcă nicidecum să ocupe poziția Tatălui său. El a zis: ?Lui Iehova, Dumnezeul tău, să te închini și numai pentru el să îndeplinești un serviciu sacru? (Luca 4:8).

Tocmai , nu ocupa pozitia dare are aceiasi pozitionare.



Eu am biruit si am sezut cu Tatal Meu pe scaunul Lui de domnie." (Apoc.3:21)


Dumnezeu L-a inaltat nespus de mult si I-a dat Numele care este mai presus de orice nume;

11. si orice limba sa marturiseasca, spre slava lui Dumnezeu Tatal, ca Isus Hristos este Domnul.


Deci iarasi ne intoarcem

Isus este Domnul  care reprezinta Elohim , Yahweh....

Orbirea este de la baza.

carmuitorii tai te duc in ratacire si pustiesc calea pe care umbli!" (Isa.3:12)

Edited by husand, 21 August 2012 - 20:44.


#7
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View PostDarioAndrei, on 10th August 2012, 13:33, said:

Salutari,


Isus este Creatorul nostru care ne a creat impreuna cu Tatal sau si cu Duhul sau la inceput,



Ioan 1:1-3
2 El era la început cu Dumnezeu.
3 Toate lucrurile au fost făcute prin El; și nimic din ce a fost făcut, n'a fost făcut fără El.



TOATE a fost create prin El si PENTRU EL



atunci, cine refuza ca Isus este creatorul nostru la fel ca Tatal sau ?


Toti puteti participa  :peacefingers:

Salutare Andrei.  Dacă citești atent versetele pe care le-ai postat vei putea observa cu ușurință că Scriptura spune că toate lucrurile au fost create "PRIN EL", nu "DE EL".  Este diferență între ce vrei tu să afirmi și ce scrie în Biblie.  

Isus este instrumentul folosit de Dumnezeu pentru a aduce în existență ceea ce există.  Însă, toată Scriptura îi atribuie creația DOAR LUI IEHOVA DUMNEZEU, niciodată Fiului său.

(Isaia 45:7) . . .Eu, Iehova, care am întocmit lumina și am creat întunericul, care am făcut pacea și am creat nenorocirea, eu fac toate aceste lucruri.

(Isaia 45:11, 12) . . .Iată ce a spus Iehova, Sfântul lui Israel și Cel ce l-a întocmit: „Întrebați-mă despre lucrurile care se vor întâmpla cu privire la fiii mei și porunciți-mi cu privire la lucrarea mâinilor mele! 12 Eu am făcut pământul și l-am creat pe om pe el. Eu am întins cu mâinile mele cerurile și am dat poruncă întregii lor armate“.

(Isaia 40:28) . . .N-ai știut? N-ai auzit? Iehova, Creatorul marginilor pământului, este un Dumnezeu veșnic. El nu obosește și nu se istovește. Priceperea lui nu poate fi pătrunsă.

(Iov 38:1–4) . . .Atunci Iehova i-a răspuns lui Iov din mijlocul vijeliei și a zis:  2 „Cine este cel care întunecă sfatul prin cuvinte lipsite de cunoștință?  3 Încinge-ți mijlocul, te rog, ca un bărbat viguros, eu să te întreb și tu să mă lămurești.  4 Unde erai tu când am întemeiat pământul? Spune-mi, dacă ai pricepere.

(Revelația 4:11) . . .„Tu ești demn, Iehova, da, Dumnezeul nostru, să primești gloria, onoarea și puterea, pentru că tu ai creat toate lucrurile și datorită voinței tale ele au venit în existență și au fost create!“

După cum poți observa, întreaga Biblie îi atribuie creația doar lui Iehova, adevăratul Dumnezeu, Cel care l-a adus în existență și pe Isus, Fiul său.

(Ioan 6:57) . . .
eu trăiesc datorită Tatălui. . .

(Revelația 3:14) . . .Îngerului congregației din Laodiceea scrie-i: Iată ce spune cel ce este Amin, martorul fidel și adevărat, începutul creației lui Dumnezeu. . .

#8
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostEugen3, on 22nd August 2012, 08:46, said:

Isus este instrumentul folosit de Dumnezeu...
Tu așa ți-ai numi fiul? Un instrument? :angry:

#9
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012

View PostElihu_66, on 22nd August 2012, 10:15, said:

Tu așa ți-ai numi fiul? Un instrument? :angry:

Pentru martori Isus este doar "cel mai mare om" si nimic mai mult. Niciodata nu vei auzi pe vreun martor sa zica: "Doamne Isuse...". E ce va strain pentru ei. Si iata si definitia anticristului.

#10
DarioAndrei

DarioAndrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.07.2012

View PostEugen3, on 22nd August 2012, 07:46, said:

Salutare Andrei.  Dacă citești atent versetele pe care le-ai postat vei putea observa cu ușurință că Scriptura spune că toate lucrurile au fost create "PRIN EL", nu "DE EL".  Este diferență între ce vrei tu să afirmi și ce scrie în Biblie.  

Isus este instrumentul folosit de Dumnezeu pentru a aduce în existență ceea ce există.  Însă, toată Scriptura îi atribuie creația DOAR LUI IEHOVA DUMNEZEU, niciodată Fiului său.

(Isaia 45:7) . . .Eu, Iehova, care am întocmit lumina și am creat întunericul, care am făcut pacea și am creat nenorocirea, eu fac toate aceste lucruri.

(Isaia 45:11, 12) . . .Iată ce a spus Iehova, Sfântul lui Israel și Cel ce l-a întocmit: „Întrebați-mă despre lucrurile care se vor întâmpla cu privire la fiii mei și porunciți-mi cu privire la lucrarea mâinilor mele! 12 Eu am făcut pământul și l-am creat pe om pe el. Eu am întins cu mâinile mele cerurile și am dat poruncă întregii lor armate“.

(Isaia 40:28) . . .N-ai știut? N-ai auzit? Iehova, Creatorul marginilor pământului, este un Dumnezeu veșnic. El nu obosește și nu se istovește. Priceperea lui nu poate fi pătrunsă.

(Iov 38:1–4) . . .Atunci Iehova i-a răspuns lui Iov din mijlocul vijeliei și a zis:  2 „Cine este cel care întunecă sfatul prin cuvinte lipsite de cunoștință?  3 Încinge-ți mijlocul, te rog, ca un bărbat viguros, eu să te întreb și tu să mă lămurești.  4 Unde erai tu când am întemeiat pământul? Spune-mi, dacă ai pricepere.

(Revelația 4:11) . . .„Tu ești demn, Iehova, da, Dumnezeul nostru, să primești gloria, onoarea și puterea, pentru că tu ai creat toate lucrurile și datorită voinței tale ele au venit în existență și au fost create!“

După cum poți observa, întreaga Biblie îi atribuie creația doar lui Iehova, adevăratul Dumnezeu, Cel care l-a adus în existență și pe Isus, Fiul său.

(Ioan 6:57) . . .
eu trăiesc datorită Tatălui. . .

(Revelația 3:14) . . .Îngerului congregației din Laodiceea scrie-i: Iată ce spune cel ce este Amin, martorul fidel și adevărat, începutul creației lui Dumnezeu. . .



Salutari

Adevarul ca NU ai nici o diferenta intre aceste cuvinte

PRIN EL sau DE EL


Primul lucru:

In Hebrei 1:10 Tatal il cheama CREATOR pe Fiul, in Geneza 1:26 Tatal si Fiul creaza amindoi, la acelasi nivel amindoi

Gen 1:26 Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră;


Al doilea:

In Isaia 44:24 Dumnezeu zice ca eil a creat toate SINGUR, FARA AJUTOR,

24 Așa vorbește Domnul, Răscumpărătorul tău, Celce te -a întocmit din pîntecele mamei tale: ,,Eu, Domnul, am făcut toate aceste lucruri, Eu singur am desfășurat cerurile, Eu am întins pămîntul. Cine era cu Mine?


Al trilea

Daca ai o biblie INTERLINEALA, in Hebrei 2:10 si in Rom 11:36 cuvantul in greaca DIA (dee-ah) care insemana PRIN EL , AI FOLOSITA PENTRU TATAL

dar asta NU INSEAMNA CA IEL NU ESTE CEATORUL SAU

Rom 11:36 For (2D)from Him and through Him and to Him are all things (2E)To Him be the glory forever. Amen.


Daca nu ma crezi , numai trebuie sa im lesi un mesaj si ati arat TOT ce vrei.


SALUTARI

Edited by DarioAndrei, 22 August 2012 - 13:12.


#11
asd1982

asd1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.05.2007

View PostElihu_66, on 22nd August 2012, 10:15, said:

Tu așa ți-ai numi fiul? Un instrument? :angry:

Proverbe 8:30
"eu eram meșterul Lui, la lucru lângă El, și în toate zilele eram desfătarea Lui, jucând neîncetat înaintea Lui,"

#12
DarioAndrei

DarioAndrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.07.2012

View PostDarioAndrei, on 22nd August 2012, 13:06, said:

Salutari

Adevarul ca NU ai nici o diferenta intre aceste cuvinte

PRIN EL sau DE EL


Primul lucru:

In Hebrei 1:10 Tatal il cheama CREATOR pe Fiul, in Geneza 1:26 Tatal si Fiul creaza amindoi, la acelasi nivel amindoi

Gen 1:26 Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră;


Al doilea:

In Isaia 44:24 Dumnezeu zice ca eil a creat toate SINGUR, FARA AJUTOR,

24 Așa vorbește Domnul, Răscumpărătorul tău, Celce te -a întocmit din pîntecele mamei tale: ,,Eu, Domnul, am făcut toate aceste lucruri, Eu singur am desfășurat cerurile, Eu am întins pămîntul. Cine era cu Mine?


Al trilea

Daca ai o biblie INTERLINEALA, in Hebrei 2:10 si in Rom 11:36 cuvantul in greaca DIA (dee-ah) care insemana PRIN EL , AI FOLOSITA PENTRU TATAL

dar asta NU INSEAMNA CA IEL NU ESTE CREATORUL LUMII

Rom 11:36 For (2D)from Him and through Him and to Him are all things (2E)To Him be the glory forever. Amen.


Daca nu ma crezi , numai trebuie sa im lesi un mesaj si ati arat TOT ce vrei.


SALUTARI


#13
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postasd1982, on 22nd August 2012, 15:19, said:

Proverbe 8:30
"eu eram meșterul Lui, la lucru lângă El, și în toate zilele eram desfătarea Lui, jucând neîncetat înaintea Lui,"
Așa și? Înțelepciunea era meșterul Domnului. Și? Ce vrei să spui, că Domnul era unealta, instrumentul, sau ce? Nu prea cred... :nonobad:
Domnul este cam Șef, nu uita asta!  Proverbe 8:22 Domnul m-a făcut cea dintâi dintre lucrările Lui, înaintea celor mai vechi lucrări ale Lui.

Edited by Elihu_66, 22 August 2012 - 23:09.


#14
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

View PostElihu_66, on 23rd August 2012, 00:05, said:

Așa și? Înțelepciunea era meșterul Domnului. Și? Ce vrei să spui, că Domnul era unealta, instrumentul, sau ce? Nu prea cred... :nonobad:
Domnul este cam Șef, nu uita asta!  Proverbe 8:22 Domnul m-a făcut cea dintâi dintre lucrările Lui, înaintea celor mai vechi lucrări ale Lui.
Deci tot creatura.
Ce conteaza ca esti intii sau pe urma!
Creatura nu poate fi dumnezeu.

#15
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012
Isus nu poate fi o creatura din simplul motiv ca atunci cand a venit in existenta, era doar Tatal si nimic altceva, din ce vroiai sa-L faca? dupa ce a facut universul, a avut material din care sa faca ingerii, oamenii.

#16
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postanticristul, on 23rd August 2012, 21:49, said:

Deci tot creatura.
Ce conteaza ca esti intii sau pe urma!
Creatura nu poate fi dumnezeu.
Scrie clar ca nu e creatura:


Evrei 7

3 fără tată, fără mamă, fără spiță de neam, neavînd nici început al zilelor, nici sfîrșit al vieții, -dar care a fost asemănat cu Fiul lui Dumnezeu, -rămîne preot în veac.

Fiu este doar dpdv al PLATII PACATELOR. Fiul lui Dumnezeu este DUMNEZEU CARE A PLATIT PACATELE.


Apocalipsa 1

5 și din partea lui Isus Hristos, martorul credincios, cel întîi născut din morți, Domnul împăraților pămîntului! A Lui, care ne iubește, care ne -a spălat de păcatele noastre cu sîngele Său,

Nascut din morti nu are treaba cu creatia ci cu PLATA PACATELOR. Nu mai bine incheiati discutia asta nefolositoare? Cum de niciunul nu ia in considerare versurile de mai sus?

#17
DarioAndrei

DarioAndrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.07.2012

View Postzexelica, on 24th August 2012, 08:35, said:

Scrie clar ca nu e creatura:


Evrei 7

3 fără tată, fără mamă, fără spiță de neam, neavînd nici început al zilelor, nici sfîrșit al vieții, -dar care a fost asemănat cu Fiul lui Dumnezeu, -rămîne preot în veac.

Fiu este doar dpdv al PLATII PACATELOR. Fiul lui Dumnezeu este DUMNEZEU CARE A PLATIT PACATELE.


Apocalipsa 1

5 și din partea lui Isus Hristos, martorul credincios, cel întîi născut din morți, Domnul împăraților pămîntului! A Lui, care ne iubește, care ne -a spălat de păcatele noastre cu sîngele Său,

Nascut din morti nu are treaba cu creatia ci cu PLATA PACATELOR. Nu mai bine incheiati discutia asta nefolositoare? Cum de niciunul nu ia in considerare versurile de mai sus?


Si scrie si mai clar aicia:


Apocalipsa 22
Cornilescu (RMNN)
22 Și mi -a arătat un rîu cu apa vieții, limpede ca cristalul, care ieșea din scaunul de domnie al lui Dumnezeu și al Mielului.
2 În mijlocul pieții cetății, și pe cele două maluri ale rîului, era pomul vieții, rodind douăsprezece feluri de rod, și dînd rod în fiecare lună; și frunzele pomului slujesc la vindecarea Neamurilor.
3 Nu va mai fi nimic vrednic de blestem acolo. Scaunul de domnie al lui Dumnezeu și al Mielului vor fi în ea. Robii Lui Îi vor sluji.
4 Ei vor vedea fața Lui, și Numele Lui va fi pe frunțile lor.
5 Acolo nu va mai fi noapte. Și nu vor mai avea trebuință nici de lampă, nici de lumina soarelui, pentrucă Domnul Dumnezeu îi va lumina. Și vor împărăți în vecii vecilor.
6 Și îngerul mi -a zis: ,,Aceste cuvinte sînt vrednice de crezare și adevărate. Și Domnul, Dumnezeul duhurilor proorocilor, a trimes pe îngerul Său să arate robilor Săi lucrurile, cari au să se întîmple în curînd. -
7 Și iată, Eu vin curînd! -Ferice de cel ce păzește cuvintele proorociei din cartea aceasta!``
8 Eu, Ioan, am auzit și am văzut lucrurile acestea. Și după ce le-am auzit și le-am văzut, m'am aruncat la picioarele îngerului, care mi le arăta, ca să mă închin lui.
9 Dar el mi -a zis: ,,Ferește-te să faci una ca aceasta! Eu sînt un împreună slujitor cu tine, și cu frații tăi, proorocii, și cu cei ce păzesc cuvintele din cartea aceasta. Închină-te lui Dumnezeu.``
10 Apoi mi -a zis: ,,Să nu pecetluiești cuvintele proorociei din cartea aceasta. Căci vremea este aproape.
11 Cine este nedrept, să fie nedrept și mai departe; cine este întinat, să se întineze și mai departe; cine este fără prihană să trăiască și mai departe fără prihană. Și cine este sfînt, să se sfințească și mai departe!
12 Iată, Eu vin curînd; și răsplata Mea este cu Mine, ca să dau fiecăruia după fapta lui.
13 Eu sînt Alfa și Omega, Cel dintîi și Cel de pe urmă, Începutul și Sfîrșitul.
14 Ferice de cei ce își spală hainele, ca să aibă drept la pomul vieții, și să intre pe porți în cetate!
15 Afară sînt cînii, vrăjitorii, curvarii, ucigașii, închinătorii la idoli, și oricine iubește minciuna și trăiește în minciună!
16 Eu, Isus, am trimes pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru Biserici. Eu sînt Rădăcina și Sămînța lui David, Luceafărul strălucitor de dimineață.
17 Și Duhul și Mireasa zic: ,,Vino!`` Și cine aude, să zică: ,,Vino!`` Și celuice îi este sete, să vină; cine vrea, să ia apa vieții fără plată!
18 Mărturisesc oricui aude cuvintele proorociei din cartea aceasta că, dacă va adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu îi va adăuga urgiile scrise în cartea aceasta.
19 Și dacă scoate cineva ceva din cuvintele cărții acestei proorocii, îi va scoate Dumnezeu partea lui dela pomul vieții și din cetatea sfîntă, scrise în cartea aceasta.``
20 Cel ce adeverește aceste lucruri, zice: ,,Da, Eu vin curînd.`` Amin! Vino, Doamne Isuse!
21 Harul Domnului Isus Hristos să fie cu voi cu toți! Amin


Salutari in numele lui Isus

Edited by DarioAndrei, 25 August 2012 - 06:15.


#18
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012
acolo scrie ca Tatal si Fiul sunt una si aceeasi persoana?? cum a zis Branham?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate