Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

De ce creierul opune rezistenta la schimbarea activitatilor zilnice?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Sal!
Daca de exemplu faci anumite lucruri zilnic timp de cateva luni de zile sau mai mult, atunci cand vrei sa inlocuiesti unele activitati cu altele productive, creierul opune rezistenta, si este foarte greu sa ii schimbi activitatile.
De exemplu privitul la filme, inlocuit cu ceva productiv facut la PC.
Exista medicamente care pot combate rezistenta aceasta la schimbare?
Daca da, care sunt medicamentele?
Multumesc!
PS: @jeffy86able neurologie sau psihologie, nu stiu unde ar fi mai bine.
Poate ne ajuta un moderator.

Edited by Sorin84k, 09 August 2012 - 13:47.


#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Asta cred ca e un subiect mai bine de deschis pe "Psihologie" . In orice caz , nu stiu raspunsul , dar daca il afli , sa-mi spui si mie .

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Sorin84k, on 9th August 2012, 13:38, said:

Sal!
Daca de exemplu faci anumite lucruri zilnic timp de cateva luni de zile sau mai mult, atunci cand vrei sa inlocuiesti unele activitati cu altele productive, creierul opune rezistenta, si este foarte greu sa ii schimbi activitatile.
De exemplu privitul la filme, inlocuit cu ceva productiv facut la PC.
Exista medicamente care pot combate rezistenta aceasta la schimbare?
Daca da, care sunt medicamentele?
Multumesc!
Îți dai seama că ai deveni o legumă dacă sinapsele s-ar reconfigura la fiecare secundă? Și nu ai mai avea memorie?

Poți să te autoeduci dacă vrei.

Notă: întrebarea ține de psihiatrie, nu de psihologie. Și da, există medicamente, ălea de le iau nebunii lucruri d-ăstea fac.

#4
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
@Sorin: Cred ca nu ar trebui folosite medicamente pentru asa ceva. Ar trebui (dupa mine) un fel de lupta cu acest tip de comportament, o adaptare a creierului cu alte activitati astfel incat chimia (substantele necesare) creierului sa se manifeste natural si nu fortat cu medicamente.

#5
rony2006sb

rony2006sb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 13.10.2007
Nu folosi medicamente pentru asa ceva!

Treaba sta in urmatorul fel: Orice facem (orice actiune sau comportament), facem fie din nevoie de a evita DUREREA (aici sunt incluse toate formele, plictiseala, durere fizica, emotii negative .etc) fie din dorinta de a castiga PLACEREA (placere fizica, sau emotii pozitive ca euforie, bucurie.etc)

Sa spunem ca facem ceva pentru prima oara, de exemplu ne uitam la filme pe PC.
Daca acest lucru ne face placere ( de obicei filmele ne fac sa simtim emotii ca bucurie, fericire, entuziasm .etc) atunci in creierul nostru se produce o CONEXIUNE FIZICA intre "vizionat filme pe PC" si PLACERE.
Cu cat ne uitam la mai multe filme pe PC cu atat mai mult acea conexiune se va intari mai tare si mai tare.

Schimbarea se produce tocmai cand nu mai facem acel lucru, pentru ca, conexiune desi este mare in timp ea devine tot mai fragila pana cand creierul tau nu mai asociaza ideea de "vazut filme pe PC" cu PLACEREA.

Deci rezistenta aia pe care o simti atunci cand vrei sa schimbi ceva este tocmai conexiunea facuta in capul tau intre un comportament/actiune si PLACERE.

Acelasi lucru se intampla si in cazul lucrurilor care ne cauzeaza DURERE.

Daca chiar ai probleme si vrei sa scapi de un obicei negativ da-mi un PM si o sa vorbim mai multe.

#6
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
@rony2006sb te referi la autosugestionare?

#7
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Se numeste disciplina si multora le lipseste sau prefera sa traiasca fara.

#8
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 10.01.2012

 rony2006sb, on 9th August 2012, 15:29, said:

Nu folosi medicamente pentru asa ceva!

Treaba sta in urmatorul fel: Orice facem (orice actiune sau comportament), facem fie din nevoie de a evita DUREREA (aici sunt incluse toate formele, plictiseala, durere fizica, emotii negative .etc) fie din dorinta de a castiga PLACEREA (placere fizica, sau emotii pozitive ca euforie, bucurie.etc)
....
Am ajuns la concluziile astea dupa ce am citit mai multe carti si studii o perioada lunga de timp. De fapt este vorba de conditionarea operanta. Te-a preocupat subiectul sau stii doar din cultura generala ?

#9
rony2006sb

rony2006sb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 13.10.2007
Autosugestia este altceva si se foloseste cel mai frecvent pentru modificare imaginii de sine.

Daca vreti sa faceti schimbari prin disciplina vreau sa va spun ca se poate, dar asta ii cea mai NEeficienta metoda.
Tot timpul va trebui sa va analizati comportamentul/gandurile si atunci in creierul vostru vor fi tot felul de conflicte care de multe ori pur si simplu va vor bloca.

Cel mai eficient pentru a produce o schimbare este sa faci in asa fel incat schimbarea sa vina din interior. Adica sa nu te chinui sa nu fumezi sau sa nu te uiti la filme pe PC.
Pur si simplu sa fie ceva natural, asa cum probabil acum ti se pare natural sa NU il omori pe unul din parinti.
Nu cred ca ii cineva printre voi care tot timpul incearca sa fie mai disciplinat in a nu omori pe cineva.

Deci prin disciplina se fac schimbari foarte greu si care de obicei nu dureaza.
Insa daca incepi sa asociezi ideea de placere enorma cu evitare comportamentului distructiv si cea de suferinta majora cu comportamentul distructiv atunci tocmai te-ai "reprogramat" sa nu iti mai doresti sa faci acel lucru niciodata.
Si partea buna este ca nu te vei chinui sa nu fumezi sau sa nu faci orice alt comportament distructiv.

 NelsonMandela, on 9th August 2012, 15:51, said:

Am ajuns la concluziile astea dupa ce am citit mai multe carti si studii o perioada lunga de timp. De fapt este vorba de conditionarea operanta. Te-a preocupat subiectul sau stii doar din cultura generala ?

Eu am invatat-o sub denumirea de CNA, Conditionarea Neuro-Asociativa.
Nu ma preocupa doar asta, sunt interesat de orice tehnica de dezvoltare personala care imi poate produce rezultate pozitive si palpabile imediat ce o aplic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate