Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Turul Romaniei

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
alexexy

alexexy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.08.2012
Avem de gand sa plecam din Bucuresti intr-o sambata dimineata si sa ne intoarcem duminica urmatoarea, pe seara; deci ar fi 9 zile.
Am dori sa vizitam cam tot ce e frumos din zona Buzau, Moldova, Bucovina, Maramures, Transilvania. Avem timp in 9 zile? Verisorul meu [cel cu care voi calatori] este canadian si nu a mai vizitat Romania de mult; de cand avea un an   :peacefingers:  . Asadar, ma gandesc sa ii arat cateva manastiri, cateva monumente istorice [el e prof de istorie], vrea sa vada niste peisaje de tara (sate) " din alea din 1800" - cum s-a exprimat el, sa il sperii putin cu Dracula, sa manance niste mancare traditionala, sa vada frumusetile naturii.
M-am gandit si la Carpatii Occidentali si la Tara Motilor.
Cam ce traseu ne recomandati ? Ce obiective ar trebui sa avem in vedere?
O sa ocolim zona de munte (Peles, Bran) - pentru ca astea le putem vizita si in mini excursii de o zi-doua, pentru ca mai ramane ceva vreme in tara. La fel si despre litoral.
Multumiri!

#2
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Buzau: vulcanii noroiosi, Moldova/Bucovina: manastiri. Cienva din Moldova mai completeaza cu lista, eu am fost acolo de putine ori.

Cheile Bicazului, bisericile fortificate din Secuime (cel din Delnita langa M. Ciuc are picturi foarte vechi, dar sunt multe asftel de biserici, inclusiv in orase, ca Sfintu Gheorghe, dar si in multe sate vezi http://ro.wikipedia....n_Transilvania), eventual lacul Sf. Ana, dar drumul nu e bun cc.a 10km, bisericile fortificate sasesti din Prejmer/Herman, Brasov (centrul, biserica neagra, bastioane, porti), Sighisoara (centrul istoric), Biertan (intre Sighisoara si Medias, parte a patrimoniului mondial), Sibiu, Cartisoara, Viscri, Tg. Mures, Cluj, Baia Mare (centrul), satele intre Baia Mare si Sighetul Marmatiei, mocanita din Viseu de Sus, Sarmisegetusa, castelul din Deva si Hundedoara. Cateva locuri frumoase sau interesante pentru un profesore de istorie. Carpatii Occidentail (mai ales Padis, Scarisoara, Pestera Ursilor) e frumos, dar mai greu de ajuns acolo din cauza drumului mai prost.
Mai sunt cetati in multe locuri, dar majoritatea cred ca nu pot fi vizitate sau sunt in stare mai proasta. De exemplu Brancovenesti, jud. Muresi, Bontida jud. Cluj, Rupea si Rasnov din jud. Brasov, Arcus jud. Covasna si probabil sunt si alte castele. :)

Ca traseu recomandat, e putin mai greu. Probabil recomandat sa mergeti prima data in Moldova, dupa aia treceti in Transilvania si mergeti spre Maramures (prin Vatra Dornei-Borsa-Sighetul Marmatiei, sau Vatra-Dornei-Bistrita-Dej), dupa care spre Cluj/Apuseni-Deva-Hunedoara-Sibiu-Media-Sighisoara, si de aici ori spre M. Ciuc prin Sovata - eventual cu o ocolire spre Targu Mures - sau Odorhei), ori direct spre Brasov, si pe urma urcati spre M. Ciuc.

Calitatea drumului nu stiu, ca nu am fost recent in toate zonele mentionate. In Moldova E85 e bun, Cheile Bicazului e relativ prost, Maramures e prost din auzite (si din experiente anterioare, dar probabil E576 e OK), Cluj-Deva-Sibiu e bun, Sibiu-Brasov e foarte bun, Sighisoara-Brasov e foarte bun, Sighisoara-Tg. Mures-Sovata-Odorhei-M. Ciuc-Brasov e bun/foarte bun, Sighisoara-Odorhei asa si asa, Sibiu-Sighisoara e in reparatii cu semafoare,  Bixad-lacul Sf. Ana e destul de prost cu exceptia ultimei 7 km), Brasov-Bran e ok pana la Rupea (acolo e o cetate), destul prost dupa acela, drumul spre Sarmisegetusa regia am inteles ca e foarte prost. Mai intreaba dupa ce aveti planul gata facut.

Eu iti sugerez sa documentezi putin despre obiective ca sa decideti cat timp aveti nevoie intr-un loc, si nu "fugiti", ci alocati timp destul, altfel in 9 zile veti vedea multi si nimic.

Edited by amandigi, 09 August 2012 - 19:51.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate