Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Cloud Atlas (2012)

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012
nota 10 pt film.

si a aparut si full hd. altfel nu se merita.

#20
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012
Probabil cel mai bun si cerebral blockbuster al anului.

#21
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011
Asa zic si eu, e genul de film care te provoaca.
Nu-i nici atat de complicat incat sa nu intelegi nimic, dar nu-i nici atat de simplist si fara de substanta, incat sa nu te puna pe ganduri si sa nu-ti nasca niste intrebari.
Mie mi-a placut foarte mult.

#22
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
In primul rand, mi-a placut filmul destul de mult...e extrem de reusit din punct de vedere tehnic iar povestea nu e una superficiala sa piereasca impreuna cu hype-ul din jurul filmului.
Eu vreau sa cred ca pentru a-l intelege nu trebuie sa-l vezi ca 6 povesti ci ca o poveste care are mici variatii in celelalte 6...(cele 6 ar fi...povestea avocatului bolnav de la finalul sec 19., '30, '70, prezent, viitor si viitorul indepartat), variatii care intregesc povestea ca un intreg, astfel incat tot mai multa lume sa se regaseasca...o poveste de dragoste, prietenie, camaraderie, tradare si altele.
Tocmai de asta nu e un film greu de vizionat si scenele se imbina asa de bine, tema principala, recurenta este libertatea, ceva orice om de pe planeta isi doreste la un anumit punct. E un film care mi-ar placea sa fie luat in seama la premiile importante. Deja la Globurile de Aur are o nominalizare pentru ceva ce merita...dar merita la mai multe.

#23
quantiqus

quantiqus

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 685
  • Înscris: 31.07.2012
Un film foarte reusit. Cei care vor cauta in el intelesuri ascunse il vor critica, cel mai probabil. Nu are asa ceva. Cum a zis si malls, nu e extra complicat si nici prea simplist. E ceea ce trebuie.
9/10

#24
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Am gasit cateva explicatii interesante asupra unui detaliu relativ minor din film , si anume pozitia pe corp a birthmark-urilor fiecarui protagonist :


Quote

However, is there any significance to the place on the body where the birthmark occurs? Maybe in relation to the cause that these protagonists are dealing with or are standing for? It seems there is some pattern:
- Adam Ewing: chest (heart)
Cause: opening his heart to people from a different ethnicity, class, culture, who are discrimated against by society (in this case, a black slave).
- Robert Frobisher: hip/butt
Cause: facing adversity due to his different sexuality; as well as writing music "from the hip", by which I mean: intuitively. Music is intuitive (or at least Frobisher's approach to music is), also music is related to rhythm and dancing which comes from/is experienced in the hips. Music/dancing is related to seduction, a precursor to sex.
- Luisa Rey: clavicle/shoulder
Cause: "chip on her shoulder"; daring a big corporation, seeking out a fight with a nuclear reactor company and trying to find and expose its faults; also in an attempt to live up to her father's legacy (who was also a reporter).
- Timothy Cavendish: leg
Cause: walking/running out of a dreadful mind-numbing environment, instead of standing still and resigning to it. (Walking away or running away is usually seen as the act of a coward, but it definitely isn't in Cavendish's case.)
- Sonmi-451: neck
Cause: not turning away her head to the truth about where she and her people are going to (which is: the slaughterhouse), taking control of her own destiny, setting out the direction of her own future and that of her peers (the neck turns the head, in other words the neck literally controls where you're headed at).
- Zachry: back of the head (brain, mind)
Cause: overcoming fears and thoughts of distrust that are clouding his mind; learning to reason instead of letting irrational fears take over.


Nu am citit cartea deci nu stiu daca aceste lucruri au fost explicate , dar e foarte interesant.

Edited by Dany noob, 01 January 2013 - 15:46.


#25
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Mie mi-a părut un fel Alchimistul lui Coelho. Și nu într-un sens bun :D

#26
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
L-am citit (si chiar recent) si nu mi-a venit Alchimistul prin cap...
Cloud Atlas e luat dupa o carte "Cloud Atlas", un best-seller, daca te ajuta. Si la carti nu e ca la filme...daca semana o carte cu alta, cea mai recenta e uitata pe undeva...

#27
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Nu în sensul ăsta seamănă. Mi s-a părut la fel de pretențios/profund wannabe, încercând să pară ceea ce nu este. Sunt convins că și "Alchimistul" e best-seller :)

#28
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
De ce a fost pretentios? E greu de inteles?
Mi s-a parut chiar o idee interesant povestita bine, desi se intampla pe 6 planuri. Povestea e cat se poate de simpla pentru ca o poveste complexa nu ii oferea cartii status de "best-seller" si nici filmului nu ii oferea status de "trendy"...e semi-comercial pentru ca a avut o campanie de marketing dar nu e un film gol, lipsit de substanta. Este un film cu forma cu fond daca o cauti si nu o cauti mult.

#29
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Pentru că alea 6 planuri îmi par cam multe. Au luat șase povești relativ banale, le-au intercalat de nu mai știai ce se întâmplă, au băgat ceva SF-uri, au folosit aceeași actori ca să sublinieze diverse chestii și au sperat să iasă ceva profund și impresionant. DIn punctul meu de vedere, au eșuat. De gustibus :)

#30
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Faptul ca sunt 6 planuri, in diferite perioade e important. Poate iti iesea acelasi lucru cu 4 sau 5 dar care e diferenta din moment ce rezultatul era acelasi? In plus, pentru a diversifica cat mai mult filmul, sa introduca astfel cat mai multe genuri si personaje, erau necesare cele 6 planuri, fiecare aducand ceva diferit de celalalt, toate cu ceva comun - lucru ce a facut vizionarea una usoara.

Machiajul a fost si un blestem dar si o minune. Cateodata era facut asa de bine incat nu iti dadeai seama cine era actorul din spatele mastii. Din cauza ca te chinuiai sa iti dai seama cine e se pierdea din mirajul filmului...

#31
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Depinde si cum vezi filmul.
La cinema, in stanga mea era unul care atipise la un moment dat. La final era suparat pe prietena-sa ca l-a dus sa piarda timpul la un film din care nu a inteles nimic. Vorbea in asa fel incat i-a aflat toata sala parerea.

#32
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Eu l-am văzut în fotoliu și am recurs la toate rezervele mele de eroism ca să rezist până la final :P

#33
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Spunea cineva mai sus ca filmul ar putea fi criticat de cei care cauta intelesuri ascunse si nu le gasesc.Aici as putea sa fiu elaborat in cuvinte , dar am sa fiu succint.Filmul poate fi privit din foarte multe puncte de vedere , iar cei care cauta intelesuri ascunse ar trebui sa le gaseasca.In principal tind sa cred ca filmul are o tema politica , dar nu elaborez decat daca doreste cineva.Asta nu inseamna ca asta au vrut regizorii sau scriitorul cartii sa puna in evidenta , dar cu siguranta poate fi privit din acel punct de vedere.

Individual , povestile sunt relativ simple , dar , impreuna , acestea contureaza diferite teme si motive.Filmul e extraordinar pentru ca "functioneaza" foarte bine pe mai multe nivele.In primul rand , e un film excelent din punct de vedere tehnic.In al doilea rand , e probabil filmul cu cele mai diverse scenarii , cadre , peisaje , etc , dat fiind faptul ca filmul detaliaza 6 povesti in timpuri diferite.Dar ca sa revenim la nivele ; Filmul poate satisface si cinefilii care vor sa priveasca filmul "pur si simplu" asa cum este el , fara vreun inteles ascuns sau vreun "greater purpose".In acelasi timp , acesta poate fi inteles intr-o varitate de moduri diferite , in film fiind prezente teme puternice precum cele  : politice , romantice , filozofice , etc.

Daca doreste cineva detalii , pot veni cu explicatii ulterioare.

#34
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

 Dany noob, on 03 ianuarie 2013 - 19:40, said:

Daca doreste cineva detalii , pot veni cu explicatii ulterioare.
Sunt curios care e treaba cu acea tema politica.
Ce am observat eu in toate cele 6 povesti e modul in care personajele se "revolta" sau cauta o scapare de ceva/cineva mult mai puternic lor. Si faptul ca indiferent de sistem, cam toate au disparut/s-au transformat in timp pana la final cand a ajuns fiecare sa se gospodareasca singur.

#35
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Din punct de vedere politic , filmul , ca un intreg , poate fi privit ca un film anti conservatism.

Pentru cine nu cunoaste termenul pe deplin :


Quote

Conservatism  = O filozofie politica si/sau sociala care promoveaza retinerea institutiilor si credintelor traditionale , care sustine dezvoltarea treptata in locul miscarilor bruste si are un atașament fata de formele vechi ale vietii sociale, politice, economice si culturale, manifestat în tendința de a le menține și de a se opune față de tot ce e nou.

O persoana ce urmeaza aceasta ideologie este , in general , numita , o persoana conservativa sau traditionalista.

Fiecare din cele 6 povesti poate reprezenta un manifest anti-conservatism.

1.Calatoria pe Pacific al lui Adam Ewing :

O poveste care are tema principala rasa , si cum unii oameni se imbogatesc prin exploatarea minoritatilor.De asemenea , este dat de inteles ca cei care beneficiaza de pe urma acestui lucru , apara aceasta ideologie printr-o alta , si anume ca aceasta ar fi ordinea naturala a lucrurilor.Povestea aceasta in sine nu tinde sa para neaparat anti-conservativa , dar privind lucrurile in contextul celorlalte 5 povesti , putem vedea clar ca scriitorul/regizorii/etc sunt de parere ca oamenii traditionalisti/conservativi , sunt in mare parte sau totalmente , si rasisti.

2.Povestea compozitorului homosexual  :

O poveste care are ca tema principala homosexualitatea , si modul in care societatea ii trateaza.Din nou aici se sugereaza ca traditionalistii sunt impotriva acestui lucru.

3.Povestea jurnalistei Luisa Rey :

O poveste care are ca tema principala energia , si anume faptul ca anumite companii petroliere pot calca oamenii in picioare fara nici o remuscare atata timp cat pot exploata in continuare resursele naturale ale pamantului.

4.Povestea lui Timothy Cavendish (batranul inchis la azil) :

O poveste care are ca tema principala modul in care societatea trateaza oamenii in varsta  / lipsa de compasiune pentru acestia.Societatea curenta e din ce in ce mai aspra cu acestia : Varsta de pensionare creste , pensiile in sine scad , etc.Iar pentru cei care cred ca acest lucru se intampla doar in Romania , va inselati.Exista o regula de baza in economia capitalista care ridica limita varstei de pensionare atunci cand e criza economica.

5.Somni~451 :

Poate povestea cu cea mai clara si structurata tema anti-politica.Practic aceasta poveste e un asalt asupra capitalismului , un capitalism care foloseste oamenii ca pe niste simple unelte pentru a-si indeplini singurul scop , acela fiind cel de a asigura continuitatea sistemului , indiferent de mijloace.Se sugereaza ca multinationalele au prea multa putere in capitalism , iar pe viitor vor fi atat de puternice incat ele vor conduce lumea , nu politicul.Ceea ce e si foarte probabil sa se intample si in realitate.

6.Zachry in insulele Haway :

O poveste anti-religie.Practic , aici se sugereaza ca ar trebui sa abandonam religia noastra "traditionalista" si sa intelegem "the true-true" , si anume faptul ca cel pe care noi il idolatrizam a fost probabil un simplu om care a avut o cauza dreapta.


Politicul e tema principala a povestilor , dar in special anti conservatismul , temele principale fiind (1)anti-rasismul , (2)anti homofobie , (3) anti "dirty-energy" , (4) anti abandonarii oamenilor in varsta , (5) anti-capitalism , (6) anti religie organizata , acesta sugerand ca ar trebui sa abandonam ideologiile/formele de societate traditionale si sa evoluam ca rasa.

Edited by Dany noob, 03 January 2013 - 20:41.


#36
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Interesant punctul de vedere.
Nu m-am gandit la asta pana acum.
Totusi, cred ca in cazul lui Timothy cauza nu e una financiara ci mai mult intoleranta, incertitudinea, gelozia si dorinta de razbunare a lu' frate-su. Cred ca scapa mai ieftin daca ii dadea banii si nu mai auzea de el pe urma decat sa il tina inchis in azil pe cheltuiala lui. Ocupa un loc degeaba, deci nu doar ca ii cheltuia banii, dar il impiedica si sa castige de pe urma altcuiva. Dar gandul ca cei doi il "lucreaza pe la spate" l-a impins la gestul asta ...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate