Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Cloud Atlas (2012)

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007

[ http://img809.imageshack.us/img809/1912/cloudatlas1sheet2012691.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Frații Wachowski, cei care au dat cinematografiei “Matrix”-ul, revin cu un film ce mustește de filosofie și simboluri. Doar că, nu mai sunt frații Wachowski, ci sora și fratele, căci Larry a devenit în sfârșit Lana, după un proces de transformare început acum 10 ani. Videoclipul de promovare pentru “Cloud Atlas” (vezi mai jos) este cel în care Lana Wachowski își dezvăluie noul aspect, după o operație de schimbare de sex. Larry/ Lana Wachowski e primul regizor celebru de la Hollywood care să admită public că e transsexual. Zvonurile despre sexualitatea Lanei Wachowski, 47 de ani, s-au întețit din 2002, când a divorțat de soție.

Cei doi regizori și scenariști au lucrat la proiectul “Cloud Atlas” împreună cu Tom Tykwer, regizorul filmului “Run, Lola, Run”. Așadar “Cloud Atlas” e un film cu trei regizori, ecranizat după romanul omonim al lui David Mitchell, publicat în 2004, a cărui poveste se petrece pe durata a șase generații, începând din secolul 19 și până într-un viitor post-apocaliptic.

Personajele sunt interconectate între ele, căci acțiunile fiecărui individ au inpact asupra celorlalți din trecut, prezent și viitor. Sufletul cuiva poate să fie modelat dintr-unul de asasin într-unul de erou, iar un act de bunătate poate să inspire peste secole o revoluție. În distribuție fac parte Tom Hanks, Halle Berry, Jim Sturges, Hugo Weaving, Susan Sarandon, Hugh Grant, Jim Broadbent și alții. Actorii joacă diverse roluri, de diferite vârste, în diferite situații și chiar de diferite rase. Bugetul estimat pentru filmul ce parcurge mai multe genuri – drama, mister, SF, acțiune – este de 100 de milioane de dolari.

[img]http://cdn.screenrant.com/slir/h300/http://cdn.screenrant.com/wp-content/uploads/cloud-atlas-concept-art.jpg[/img]


“Cloud Atlas” se va lansa la cinema din 26 octombrie, dar înainte de asta va avea premiera mondială la Festivalul de la Toronto, unde cu siguranță că Lana Wachowski va fi în centrul atenției. Cei trei regizori povestesc cum a început proiectul filmului într-un interviu publicat de Warner Bros. pe canalul oficial de YouTube. Inițial a fost o glumă: “Hai să facem un film împreună!“, dar apoi au dat peste cartea lui Mitchell, care le-a plăcut foarte mult și au început să se gândească serios la perspectiva unui efort creativ colectiv.

Acțiunea prea complicată și faptul că proiectul avea trei regizori au fost motivele pentru care studiourile au refuzat să finanțeze filmul mult timp. “Așa ceva nu are cum să meargă!” li s-a tot spus celor trei. Totuși studioul Warner Bros. a cedat în cele din urmă și a sprijinit filmul, dar regizorii subliniază că e vorba de un film independent, “Cloud Atlas” fiind finanțat de oameni de peste tot din lume. Totuși criticii au avut dreptate într-o privință, admit regizorii: filmul e greu de vândut distribuitorilor, căci acțiunea e greu de povestit într-un scurt sinopsis, e greu de redus și de sintetizat. De aceea ei au făcut un trailer foarte lung și l-au lansat pe internet, pentru a le arăta cinefililor despre ce este vorba în film.

[ http://img802.imageshack.us/img802/3029/cloudatlas1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]     [ http://img269.imageshack.us/img269/2449/cloudatlas5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]     [ http://img140.imageshack.us/img140/7268/cloudatlas7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]     [ http://img3.imageshack.us/img3/8151/cloudatlas8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]     [ http://img29.imageshack.us/img29/4746/cloudatlas13.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]     [ http://img10.imageshack.us/img10/8241/cloudatlas18.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Informatii :

Buget : 100.000.000 $
Gen : Drama/Mystery/Sci-Fi
Data lansare : 26 octombrie 2012 (USA)

Actori principali :
[ http://img808.imageshack.us/img808/8748/atlasl.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Extended Trailer :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hWnAqFyaQ5s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Directors Commentary:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3MrotEnTUt0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Dany noob, 07 August 2012 - 09:29.


#2
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Conteaza foarte mult cum e pusa in final povestea in film...ca din trailer pare un haos de nedescris. Sper sa le iasa...nu stiu de ce, dar sper sa le iasa.

#3
djswoop

djswoop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 08.12.2007
Un nou trailer teatral pentru filmul fraţilor Wachowski, adaptarea intitulată Cloud Atlas, ne arată cât de complex şi masiv este proiectul ce a necesitat trei regizori.

[ http://2.bp.blogspot.com/-0fchHHITeqM/UE4c41TWxKI/AAAAAAAAAu0/Be80GHtbM3c/s400/cloud-atlas-poster.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by M0n0, 04 October 2012 - 14:29.


#4
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
am nimerit din intamplare la un film si am vazut trailerul astuia. Mi s-a parut interesant la maxim. Inainte sa il dau jos, pana apare o varianta decenta, sau pana poate ma hotarasc sa merg la un cinematograf apropiat, ma intereseaza al dracului de tare sa citesc cartea. Daca are vreunul un link serios pentru un pdf sau orice alta forma ca cartii sa se milostiveasca de mine cu un pm.

#5
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006

View Postdjswoop, on 25 septembrie 2012 - 21:58, said:

Un nou trailer teatral pentru filmul fraţilor Wachowski, adaptarea intitulată Cloud Atlas, ne arată cât de complex şi masiv este proiectul ce a necesitat trei regizori.
Hai sa fim seriosi, ca si Matrix, interpretarea actorilor si scenariul, actiunea vor fi eclipsate de CGI. Imagineaza-ti Matrix fara efecte speciale, gandeste-te la Cloud Atlas fara ele. Ramane sirop.
Nu e nimic complex. E doar impresia ca ar fi complex.
Sa nu apreciem filmele mai mult decat sunt. Putine au valoare, totusi cred ca Atlasul e bun ca divertisment.

#6
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Nu sunt de acord.Primul film Matrix a fost revolutionar pentru idee , nu pentru efectele speciale.Ideea filmului a impresionat lumea , a fost ceva nou , original.Partile 2 si 3 a trilogiei Matrix au avut efecte speciale mai bune decat primul , si totusi , nici nu se compara cu primul din serie.De ce ? Nu mai exista acel sentiment de idee originala.Tot ce a ramas au fost efectele speciale.

#7
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
S-ar putea ca filmul sa fie bun, multora le va place. Dar spune: ce procent mai era interesat de filmele astea daca nu aveau CGI?

#8
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
E irelevant.Daca lumea nu e interesata asta nu inseamna ca filmul nu e bun.Spre exemplu , eu inca ma uit cu placere la capodopere gen Star Wars : Episode IV - A new hope(1977) , desi cu tehnologia actuala probabil pot face si eu efecte speciale mai credibile in Paint.

#9
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
L-am văzut aseară la cinema, merită văzut din plin în ciuda faptului că ține exact 3 ore.
Este un film destul de complex, acțiunea se desfășoară pe mai multe planuri, povestea sărind de la o perioadă de timp la alta.

#10
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005
L-am vazut alaltaieri si pot spune ca este un film care isi merita banii.
Din auzite, cartea trece prin diversele perioade istorice secvential, in timp ce filmul este un tur de forta de editare si montaj, sarind intre epoci intr-un mod curios de cursiv.
Ideea de baza este pe alocuri un pic confuza, dar per total este un film bun, solid, care reuseste sa creeze acea idee de larger-then-life la care ma astept de la un astfel de proiect.
Nu are super-efecte speciale, filmul bazandu-se mai mult pe jocul actorilor.

Pentru cei interesati de carte, exista intotdeauna Amazon.com :P Sau, pentru bucuresteni, libraria Nautilus, care o are tot in engleza.

#11
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
as prefera totusi sa o citesc moca Posted Image chiar si in engleza.

#12
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postandreim77, on 23 noiembrie 2012 - 19:26, said:

S-ar putea ca filmul sa fie bun, multora le va place. Dar spune: ce procent mai era interesat de filmele astea daca nu aveau CGI?
Shut the fuck up! Nu vezi ce tampenii spui? Si mai dai Matrixul ca exemplu ca sa iti sustii ideea, adica unul dintre cele mai bune filme si de referinta? Iar din trailerul din Cloud Atlas tu numai efectele ai vazut, aia ai inteles din el? Filmul promite sa fie maret, dar nu pentru efecte, ci pentru idee si amploarea ei.

Edited by caroline_hi, 26 November 2012 - 18:52.


#13
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Haha! promite degeaba. Matrix? Referinta? Pt ce? Pentru cinema? E un film, fratzica, divertisment care-i imbogateste pe unii.
Oricum Matrix e mai bun decat Atlasul. Au vrut sa repete figura, replici smechere, planuri diverse, aparent complexe dar degeaba.

Sa revenim, l-am vazut aseara. M-am dus sa ma simt bine, trailerul asta promitea, a fost fix pe dos, voi explica de ce. Langa mine sotia casca, un nene la fel, se mai uita la tavan. La final undeva in spate niste oameni au aplaudat timid Posted Image Hă?
A avut si parti bune, soundtrack-ul de ex, destule scene comice nu indeajuns sa-mi alunge gustul amar.

Pt cei care nu l-au vazut, urmeaza SPOILERE!

Mai intai: gandindu-ma la trailer, tot asteptam sa fiu surprins cu ceva. F rar s-a intimplat, poate la final dar era un amanunt, nu ceva important, una din intamplari nu e pe Pamant. Pe scurt trailerul iti spune cam tot ce inseamna povestea in esenta.
Ce nu arata trailerul si mi-a ramas pe creier, dar incerc sa uit: violenta! cruda, brutala! Filmul e presarat cu scene gratuite de violenta, executii, sange, o sinucidere "nobila", avem si canibalism. Apoi sex, o "iubire" homosexuala si povesti de care nu esti sigur ca sunt legate cu adevarat. Pur si simplu nu imi dau seama unde se incadra editorul pacalit sa se interneze la azil, care era legatura cu mareata poveste, poate mi-a scapat mie. Prea multi oameni mor inutil, prea multe sacrificii fara rost (cum ar fi satul macelarit de canibali).
Teatral si complet nerealist felul in care apare Halle Barry de dupa stanca si ii rade cu pistoletul pe canibali. Si ma intreb, cum supravietuiau oamenii din vale cu canibalii vecini? Dubios.
Despre dialoguri...pare ca s-au chinuit f mult pt replici simple cu iz intelectual. Abordari contradictorii, ex.: editorul incearca sa scape de la azil si face catre batrani aluzie la un film in care oamenii dupa ce mor sunt folositi pt hrana, intr-o scena ce se vrea comica; mai tarziu Sonmi descopera macabrul adevar despre fabricantele alese pt exultare folosite pt a produce sapun (hrana?!) cu care se droga profetul lor. Previzibil de la bun inceput ca exultarea e o gogoasa.

Putea fi un film maret cum le place unora sa spuna, daca nu erau astea.
Emotionanta povestea avocatului care alege sa lupte pt eliberarea sclavilor. Muzica la fel, miscatoare. Le-au iesit secventele comice desi filmul are o nota f serioasa. Decoruri luxoase, cgi bine realizat, unele machiaje totusi exagerate. Tom Hanks joaca bine, Hugo Weaving la fel. Toate astea nu au putut compensa sentimentul final.
Si ca sa agit si mai mult spiritele :) Mi-a venit in minte ultimul Batman, un film de aventuri, actiune pura, dupa care insa m-am simtit mult mai bine. Scenele de lupta nu aveau cruzimea din Atlas, mesajul era bine conturat. In Atlas e eclipsat de moarte la tot pasul. Gresit.

END SPOILER :)

A fost parerea mea. Nu recomand, nu ofera ceea ce pretinde in trailer.

#14
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Apreciez parerea.
Cand am vazut trailerul, am zis ca filmul asta merita vazut la cinema. Eu sper sa imi placa. Vreau un sf bun.

#15
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Este un sf bun, cel putin din punctul meu de vedere, doar ce am venit de la el. M-a tinut captivat de la inceput pana la sfarsit, totul a decurs logic(pe cat s-a putut), nu mi s-a parut ceva ambiguu, cu toate ca la inceput nu intelegeam care-i faza. Probabil antescriitorul meu se plictisise la un moment dat si n-a mai fost atent, de aceea s-a pierdut in detalii.
In rest subscriu in totalitate cu ceea ce-a scris.

De cascat am mai cascat si eu, ca-i omeneste. :)
Oricum parerea mea nu prea conteaza pt ca nu sunt un consumator de filme decat din an in paste si nici macar atat...

Succes si noapte buna.

#16
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Astazi am apucat sa il vad si eu.Din trailer parea sa fie un film diferit , un film cum nu s-a mai facut , si asa si este.Nu m-a dezamagit.Abia astept sa il vad o a doua oara pentru ca sunt sigur ca exista anumite subtilitati pe care nu le-am observat.E lejer in top 5 filme favorite all time ale mele.

#17
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Am vazut si eu filmul si am ramas placut impresionat. Acesta impreuna cu Hobbitul mi se pare cele mai bune filme ale anului 2012. Ar mai fi si Dupa Dealuri, dar aici e o parere 100% subiectiva din cauza ca am cunoscut o poveste asemanatoare.

@andreim77 Din cate imi aduc aminte, povestea editorului este intre cea cu jurnalista Luisa Rey si Somni, citind la un moment dat cartea Luisei despre intamplarea prin care a trecut. Iar povestea lui cred ca a avut un dublu rol:

1. A realizat o trecere mai "digerabila" de la povestea jurnalistei la cea a coreencelor care lucrau la respectivul fast-food. Altfel, eu cred ca era prea brusc saltul din anii 70 la sec. 22

2.Timothy reprezinta o punte in firul epic. Prin filmul realizat despre el, care ajunge pe mana lui Somni, o determina pe aceasta sa evadeze (ajutata fiind). Astfel ajunge in postura de revolutionara, influentand si ultima poveste.

Prin scenele de violenta (care mie mi-au placut) cred ca s-a vrut sa se scoata in evidenta ca indiferent cat am evolua/involua, unele lucruri raman aproape neschimbate.

#18
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Umbla zvonul ca ar exista o versiune de 4 ore a filmului.

Quote

A screening of a 4-hour version of the movie took place a few days ago in the UK and another one took place yesterday night in Pasadena, CA. So far, the reactions have been positive.

Pentru publicul larg au trebuit sa reduca filmul la 3 ore , dar varianta de 4 ore reprezinta defapt viziunea regizorului in totalitate.Se pare ca voi astepta cu nerabdare un eventual "Extended Edition".

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate