Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Monarhie Constitutionala in Romania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11788 replies to this topic

Poll: Monarhie Constitutionala in Romania (741 member(s) have cast votes)

Doriti Monarhie Constitutionala in Romania?

  1. Da (333 votes [44.34%])

    Percentage of vote: 44.34%

  2. Nu (418 votes [55.66%])

    Percentage of vote: 55.66%

Vote Guests cannot vote

#11431
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postedy_wheazel, on 17 septembrie 2018 - 16:03, said:

Acuma, titulatura aia de "furnizoru' casei regale" pe mine ma duce cu gandu'

when in doubt open http://www.familiare...urnizori/statut

#11432
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
daca va uitati pe situl asociatiei furnizorilor casei regale britanice o sa gasiti unele marci absolut banale: http://www.royalwarrant.org/

in niciun caz nu sunt toate de lux.

voi inca aveti mentalitatea comunista. vi s-a indus adanc ideea ca Regele mananca numai icre de manciuria si poporul mananca terci de ovaz... nu e chiar asa in realitate. tot oameni sunt si aia. consuma si ei produse banale.

daca aveti curioziatea, puteti sa cumparati cartea regala de bucate: https://www.libris.r...ASAAEgLlRvD_BwE

este o colectia de retete pe care Regina Margareta le-a adunat de la rudele si prietenii ei de vita nobila. (fiecare nobil a contribuit cu reteta preferata.)
o sa vedeti ca toate sunt retete absolut banale, orice om cu venit mediu si le permite.

Edited by Pollux, 17 September 2018 - 16:23.


#11433
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View PostPollux, on 17 septembrie 2018 - 16:23, said:

daca va uitati pe situl asociatiei furnizorilor casei regale britanice o sa gasiti unele marci absolut banale: http://www.royalwarrant.org/

in niciun caz nu sunt toate de lux.

voi inca aveti mentalitatea comunista. vi s-a indus adanc ideea ca Regele mananca numai icre de manciuria si poporul mananca terci de ovaz... nu e chiar asa in realitate. tot oameni sunt si aia. consuma si ei produse banale.

Am cautat banalul V33 pe lista. Nu l-am gasit.

#11434
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,151
  • Înscris: 03.03.2007
Nu vad pe lista un furnizor de bun-simt.

#11435
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostAlexandru H., on 17 septembrie 2018 - 16:35, said:

Nu vad pe lista un furnizor de bun-simt.


am dat si eu de curiozitate la categoria food and drinks si am vazut niste marci banale: british sugar plc, sau martini... pe alta pagina am vazut Coca Cola.

sunt sigur ca sunt multe marci banale pe-acolo.
ca doar n-or fi roboti. consuma si ei ca toata lumea.

#11436
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,841
  • Înscris: 14.09.2004

View PostPollux, on 17 septembrie 2018 - 15:37, said:



when in doubt open http://www.familiare...ii-casei-regale

66. Lidl, din data de 14.12.2015 – pentru produsele alimentare din gama De Luxe.
Fresh Air sint aia care s-au ocupat cu instalatile de pastrare a cadavrelor ? :P

#11437
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,151
  • Înscris: 03.03.2007

View PostPollux, on 17 septembrie 2018 - 16:39, said:



am dat si eu de curiozitate la categoria food and drinks si am vazut niste marci banale: british sugar plc, sau martini... pe alta pagina am vazut Coca Cola.

sunt sigur ca sunt multe marci banale pe-acolo.
ca doar n-or fi roboti. consuma si ei ca toata lumea.

Pollux, ce zici de decizia Casei de a ignora nunta lui Nicolae? Hai ca daca comentezi in detaliu despre mancarea principesei, imi inchipui ca ai si o opinie legata de relatia ei cu nepotul.

#11438
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostAlexandru H., on 17 septembrie 2018 - 17:09, said:

Pollux, ce zici de decizia Casei de a ignora nunta lui Nicolae?

daca a luat decizia inseamna ca asa este bine.
cum sa comentez eu deciziile care privesc viata lor privata?

edit: in plus, eu urmaresc de mult timp activitatile familiei regale, si am invatat sa nu ma hazardez sa comentez unele evenimente pe baza celor scrise in presa. stai un pic sa fie nunta, sa vedem ce va fi acolo... si comentam apoi. acum ce sa comentam, ce-a scris nu stiu ce ziarist "pe surse"?
(de altfel, principiul asta ar fi bun si in general, cand comentam politica sau orice altceva.)

par example, vineri pe 10 august au fost violentele alea in piata victoriei. sambata, 11 augusttoata lumea s-a scandalizat maxim ca Casa Regala nu ia atitudine si este vanduta pesedeului. luni 13 august a venit si comunicatul Casei Regale clar si la obiect.
nu se poate face totul asa... pe fuga, ca viata nu este concurs despre cine este primul la TV.

Edited by Pollux, 17 September 2018 - 17:23.


#11439
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View PostPollux, on 17 septembrie 2018 - 17:12, said:

daca a luat decizia inseamna ca asa este bine.

Deoarece viţa "regala" nu este supusa greselilor precum restu' muritorilor.

#11440
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postedy_wheazel, on 17 septembrie 2018 - 17:22, said:

Deoarece viţa "regala" nu este supusa greselilor precum restu' muritorilor.

nu de-aia... ci pentru ca stiu ei mai bine ce se intampla la ei in familie.
cum si eu stiu mai bine ce este la mine in familie... si tu stii mai bine ce este la tine in familie.
fiecare le stie pe-ale lui.

una este sa comentezi un eveniment public, cum este o vizita intr-o tara straina, primirea unui ambasador in vizita sau participarea la un eveniment public in tara, alta este sa comentezi evenimentele lor private.

Edited by Pollux, 17 September 2018 - 17:25.


#11441
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

View PostPollux, on 17 septembrie 2018 - 16:39, said:



am dat si eu de curiozitate la categoria food and drinks si am vazut niste marci banale: british sugar plc, sau martini... pe alta pagina am vazut Coca Cola.

sunt sigur ca sunt multe marci banale pe-acolo.
ca doar n-or fi roboti. consuma si ei ca toata lumea.
Unii poate apar cu denumirea lor juridica pe Romania asa cum Quadrant este de fapt Pepsi. Dar e o chestie de care sunt curios ca apare la furnizori si crama Purcari din Moldova. In imensele galerii de la Cricova si Purcari sunt inca colectiile regale. Oare aceste colectii au fost, macar asa de bonton, aratate reprezentantilor casei regale ca in mod sigur de confiscat au fost confiscate dupa razboi.

#11442
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostPollux, on 17 septembrie 2018 - 17:12, said:

daca a luat decizia inseamna ca asa este bine.
cum sa comentez eu deciziile care privesc viata lor privata?

Pina la proba contrarie decizia ramine una de toata jena, iar explicatia, oricare ar fie ea, ar trebui sa fie beton, pentru ca o mama sa se dezica de fiul ei. Cind vor iesi la rampa sa dea explicatii amnuntite vom fi corecti si vom reconsidera clasificarea. Deocamdata decizia arata prost si e greu de digerat.

Tu povestesti o gramada de balarii legate de viata privata. Regii nu-si apartin, ei sint persoane publice, care trebuie sa aiba grija in permanenta ce fac si ce spun. Pe scurt discutam despre modele de comportament. Altminteri ar fi lejer de aceptat ca regele tine dimineata discursuri prin parlamente, iar seara organizeaza balul traseistelor din cartier. Nu merge cu oricite explicatii ne prezinti tu cu disperare. Pentru ca, nu-i asa, trebuie sa existe o dapartajare clara intre un presedinte bugetar banal si un rege uns pe viata.

Boboru se uita-n gura regelui cu ochii cascati cit cepele. Orice discrepanta schimba opinia la 180°

#11443
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View PostPollux, on 17 septembrie 2018 - 16:25, said:

...................

este o colectia de retete pe care Regina Margareta le-a adunat de la rudele si prietenii ei de vita nobila. (fiecare nobil a contribuit cu reteta preferata.)
o sa vedeti ca toate sunt retete absolut banale, orice om cu venit mediu si le permite.
vezi ca gresesti pe undeva, nu exista nici o regina in viata cu acest nume!! sau te referi la impostoarea din familia Duda?? fiica fostului rege tradator??
Apropo, sper ca te-ai ridicat in picioare cind ai scris cuvintele subliniate? si reverenta obligatorie ai facut-o?

View PostPollux, on 17 septembrie 2018 - 17:12, said:

.....................
par example, vineri pe 10 august au fost violentele alea in piata victoriei. sambata, 11 augusttoata lumea s-a scandalizat maxim ca Casa Regala nu ia atitudine si este vanduta pesedeului. luni 13 august a venit si comunicatul Casei Regale clar si la obiect.
nu se poate face totul asa... pe fuga, ca viata nu este concurs despre cine este primul la TV.
sau cind moare cineva, nu-l ingopi dupa 2-3 zile, il mai tii in frigider un an-doi, ce atita graba!

View Postvata_pa_batz, on 17 septembrie 2018 - 19:13, said:


Pina la proba contrarie decizia ramine una de toata jena, iar explicatia, oricare ar fie ea, ar trebui sa fie beton, pentru ca o mama sa se dezica de fiul ei. Cind vor iesi la rampa sa dea explicatii amnuntite vom fi corecti si vom reconsidera clasificarea. Deocamdata decizia arata prost si e greu de digerat.

Tu povestesti o gramada de balarii legate de viata privata. Regii nu-si apartin, ei sint persoane publice, care trebuie sa aiba grija in permanenta ce fac si ce spun. Pe scurt discutam despre modele de comportament. Altminteri ar fi lejer de aceptat ca regele tine dimineata discursuri prin parlamente, iar seara organizeaza balul traseistelor din cartier. Nu merge cu oricite explicatii ne prezinti tu cu disperare. Pentru ca, nu-i asa, trebuie sa existe o dapartajare clara intre un presedinte bugetar banal si un rege uns pe viata.

Boboru se uita-n gura regelui cu ochii cascati cit cepele. Orice discrepanta schimba opinia la 180°
acuma fiind vorba de niste persoane pur particulare, sa nu uitam ca sint doar niste impostori de duzina, Romania nu mai are casa regala din1947, se pot comporta asa cum simt, adica precum orice tata din obor! Si sa nu uitam ca virsta personajelor este destul de inaintata, scleroza sau alte boli mintale nu le ocolesc! ba din contra daca avem in vedere ca anumite persoane se cred regine, printi si alte babauri!

Edited by tytysor, 17 September 2018 - 22:11.


#11444
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

View PostAlexandru H., on 17 septembrie 2018 - 17:09, said:

Pollux, ce zici de decizia Casei de a ignora nunta lui Nicolae? Hai ca daca comentezi in detaliu despre mancarea principesei, imi inchipui ca ai si o opinie legata de relatia ei cu nepotul.

[...]

View Postedy_wheazel, on 17 septembrie 2018 - 17:22, said:

Deoarece viţa "regala" nu este supusa greselilor precum restu' muritorilor.

View Postvata_pa_batz, on 17 septembrie 2018 - 19:13, said:

Pina la proba contrarie decizia ramine una de toata jena, iar explicatia, oricare ar fie ea, ar trebui sa fie beton, pentru ca o mama sa se dezica de fiul ei. [...]
Regii nu-si apartin, ei sint persoane publice, c[...]



Io nu prea mai pricep: Casa regala CA INSTITUTIE reprezentata prin  ????????  (aci'li'sa nu pricepez) se dezice de fostul  print Nicolae. Pai era print de a ajuns FOST? Nefiind nascut ca atare, nici print nu ERA..nici NU E!

Ma rog, ca a facut ala niste timpenii si un fost rege cica l-a scos din linia aia regala..treaba lor. desi nici asta nu e OK. E fost, copiii si nepotii sint obtinuti ca simplu cetatean, ei sint tot simpli cetateni.

DACA mai era rege si asta micu' PRINT..il scotea de pe linie si CASA REGALA CA INSTITUTIE se dezicea de el. Ca atare cei din CASA REGALA nu veneau la nunta.

Problema insa e alta: Margareta NU e regina, nu e printesa, NU face parte din FAMILIA regala (NU CASA regala). Ca atare:

1. Ca ce chestie ea se erijeaza in REPREZENTANT legal al INSTITUTIEI CASEI REGALE ?
2. Ca ce chestie ea, o simpla cetateanca, nu merge la nunta FIULUI sau?
A suparat-o Nicolae si pe ea "pe persoana fizica" cu ceva ca sa faca asta?

Altfel..e ca legatura intre "stampila primariei" si "coada vacii".

Edited by diaconuliviu, 18 September 2018 - 12:38.


#11445
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,151
  • Înscris: 03.03.2007
Elena e mama lui Nicolae.

E pur si simplu un suicid istoric. Dupa babele Margareta si Elena, il aveai pe Nicolae (exclus) si pe sora-sa Karina... care traieste in Marea Britanie, nu vorbeste limba romana si pare dezinteresata de obiectivele marete ale monarhistilor.

#11446
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Probabil ex-regele Mihai si-a dorit din start ca Margareta sa preia frîiele la coroana, in timp ce Margareta si-ar fi dorit in plus si o excludere de la masa succesorala, aka mostenire. Au prins ocazia ca Nicolae s-a incurcat cu una si zbang, una-n freza.
De la succesiunea la tronul virtual au reusit sa-l excluda, ceea ce a atras cu sine dezaprobarea unei parti consistente din multimea monarhistilor. Excluderea de la masa succesorala nu este permisa de lege in Romania. Bine, Nicolae nu mosteneste oricum inca nimic, in fata lui este ma-sa. In afara de asta, insa, excluderea nu e posibila pe cai legale.
Daca am inteles io bine, Nicolae ar fi fost amplasat pe locul 3 sau 4 in succesiunea la tronul virtual, inaintea Margaretei si a celorlalte femei, ceea ce oricum nu putea functiona in conformitate cu legea salica.
Cu totul de toate e doar spalatorie de rufe murdare pe scena publica.
A zburat puiul cu lantzu de la bicicleta. Mihai a pierdut sansa epocala de a electriza masele. Un om carismatic ar fi profitat din plin de momentul balconului. Acum au ramas in urma lui niste personaje lipsite de legatura cu Romania si cuplate cu alte personaje intrate in familie cu levieru. Chiar daca s-ar presupune ca romanii si-ar dori cumva reintoarcerea la monarhie, singurul care ar avea o sansa oarecare tot Nicolae ramine

#11447
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
Franz, Nicolae nu este la nicio masa succesorala. Maica-sa este.

View Postvata_pa_batz, on 18 septembrie 2018 - 13:17, said:

Daca am inteles io bine, Nicolae ar fi fost amplasat pe locul 3 sau 4 in succesiunea la tronul virtual, inaintea Margaretei si a celorlalte femei, ceea ce oricum nu putea functiona in conformitate cu legea salica.

ai inteles gresit.

#11448
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostPollux, on 18 septembrie 2018 - 13:19, said:

ai inteles gresit.

Da dupa, ai dreptate. Am formulat gresit

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate