Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Monarhie Constitutionala in Romania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11788 replies to this topic

Poll: Monarhie Constitutionala in Romania (741 member(s) have cast votes)

Doriti Monarhie Constitutionala in Romania?

  1. Da (333 votes [44.34%])

    Percentage of vote: 44.34%

  2. Nu (418 votes [55.66%])

    Percentage of vote: 55.66%

Vote Guests cannot vote

#11125
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,449
  • Înscris: 02.09.2006
Nici nu are cum, Romania neavind nici o casa regala, deoarece fostul rege nu a avut copii in perioada cit a stat pe tron.Madama asta care se viseaza printesa, este doar o impostoare aflata la virsta a patra care sufera de lipsa de bagare in seama. dar trebuie sa manince si gura ei ceva!

#11126
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 Alexandru H., on 13 iunie 2018 - 19:20, said:



Nu stiu ce ai explicat dumneata. Vechea propunere a fost clasata. Eu vorbesc de propunerea legislativa initiata in luna mai 2018. De fapt, la monarhisti e o obisnuinta de a falsifica istoria.

Vechea propunere se referea la Casa Regala - era recunoscuta ca persoana juridica de drept privat, devenea utilitate publica iar Mihai ar fi primit o functie oficiala de sef al casei regale a Romaniei. Noua propunere nu pomeneste mai nimic de Casa Regala - singura mentiune e faptul ca directorul institutiei e propus de catre Custodele Coroanei. In rest, atributiile institutiei nu se confunda cu Casa Regala.

are aceleasi prevederi doar ca i-au sch8mbat numele.

#11127
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,150
  • Înscris: 03.03.2007

 Pollux, on 13 iunie 2018 - 19:55, said:

are aceleasi prevederi doar ca i-au sch8mbat numele.

Nu au deloc aceleasi prevederi. Iti recomand sa citesti textele ambelor propuneri, le gasesti pe net.

#11128
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 Alexandru H., on 13 iunie 2018 - 20:00, said:


Nu au deloc aceleasi prevederi. Iti recomand sa citesti textele ambelor propuneri, le gasesti pe net.

poti sa imi rezumi tu ce difera, daca te rog frumos?

 Alexandru H., on 13 iunie 2018 - 19:20, said:

Vechea propunere se referea la Casa Regala - era recunoscuta ca persoana juridica de drept privat, devenea utilitate publica iar Mihai ar fi primit o functie oficiala de sef al casei regale a Romaniei. Noua propunere nu pomeneste mai nimic de Casa Regala - singura mentiune e faptul ca directorul institutiei e propus de catre Custodele Coroanei. In rest, atributiile institutiei nu se confunda cu Casa Regala.

cred ca tu nu faci diferenta intre Casa Regala si Familia Regala.
sa stii ca chiar si in monarhii este o diferenta fundamentala intre cele doua notiuni.

Familia Regala se refera efectiv la membrii familiei conform Codului Familiei si condului de conduita intern agreeat de membrii familiei, in timp ce Casa Regala este o institutie administrativa a statului insarcinata cu indeplinirea unor obligatii publice.

#11129
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,150
  • Înscris: 03.03.2007
http://www.cdep.ro/p.../10/5/pl397.pdf

Uite noua propunere.

#11130
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 Alexandru H., on 13 iunie 2018 - 20:31, said:


este acelasi lucru cu propunerile precedente.

difera numai numele institutiei.

oricum, ma bucur ca de data asta nu iti mai trezeste suspiciuni.
nu mi-am dat seama ca numele institutiei este cel care deranjeaza atat de tare.

#11131
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,150
  • Înscris: 03.03.2007

 Pollux, on 13 iunie 2018 - 20:36, said:

este acelasi lucru cu propunerile precedente.

difera numai numele institutiei.

oricum, ma bucur ca de data asta nu iti mai trezeste suspiciuni.
nu mi-am dat seama ca numele institutiei este cel care deranjeaza atat de tare.

Asta e vechea propunere http://www.sgg.ro/le...9tbm8vdz2jk.pdf

Care, evident, nu are mare legatura cu asta noua. Si pentru ca vad ca nu prea esti curios sa le citesti, iti pot da eu un rezumat.


Quote

1. In propunerea veche, obiectul legiferarii este Casa Regala, ca persoana juridica de utilitate publica, autonoma si apolitica. In propunerea noua, obiectul legiferarii e o institutie sub control parlamentar, care nu se confunda cu Casa Regala.

2. In propunerea veche, Casa Regala functioneaza conform unui statut aprobat de Seful Casei Regale. In propunerea noua, nu se specifica nimic pentru ca institutia e un simplu departament de stat, aflat sub control parlamentar.

3. In propunerea veche, activitatile institutiei se leaga de caracterul "regal" - denumiri si diplome regale, furnizori regali etc. In propunerea noua, activitatile sunt seculare si fara urma de monarhism.

4. In propunerea veche, Palatul Elisabeta e dat in folosinta gratuita Casei Regale timp de 99 de ani. In propunerea noua, e doar sediu al institutiei, nefiind data in folosinta Margaretei.

5. In propunerea veche, institutia nou-infiintata e condusa de Seful Casei Regale (care e numit conform statutului propriu, deci independent de hotararea statului). Acesta are atributii largi: numeste un director, are o indemnizatie lunara si singura legatura cu parlamentul e prezentarea unui raport anual. In propunerea noua, seful institutiei e un director ce e numit de parlament, la propunerea Custodelui Coroanei. In rest, Custodele nu are niciun rol - institutia e controlata de parlament, prezinta in fata sa rapoarte anuale, cont de executie bugetara. De-asemenea Custodele Coroanei nu e platit din banii contribuabilului, bugetul institutiei fiind strict pentru personalul bugetar. Ca sa-ti dai seama de diferenta, in vechea propunere directorul da raportul financiar si cel de cont de executie bugetara Sefului Casei Regale.

6. In propunerea veche sunt o gramada de articole despre Casa Regala - patrimoniu, conducere, serviciul administrativ. In propunerea noua nu exista nimic despre acest aspect.

Deci nu ai dreptate. Sunt doua legi ce difera ca de la cer la pamant. Si daca ati fi fost curiosi sa studiati subiectul, ar fi trebuit sa fiti foarte nemultumiti de forma actuala a legii. Noroc ca ati fost ocupati cu mitingul lui Dragnea si nu ati gasit timpul suficient pentru asta Posted Image

Apropo, cand ziceam ca eu sunt multumit de forma actuala a legii, nu v-ati pus un pic intrebarea de ce sunt multumit? Uite de asta - ca prin legea asta nu ati castigat mai nimic. Doar o institutie goala de continut, care va emite comunicate de presa si va edita tot soiul de revistute si ghiduri despre Romania folclorica. That was easy :D

Edited by Alexandru H., 13 June 2018 - 20:54.


#11132
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
ok :)

ma bucur ca legea asta nu iti mai trezeste suspiciuni.

Edited by Pollux, 13 June 2018 - 20:55.


#11133
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,449
  • Înscris: 02.09.2006

 Pollux, on 13 iunie 2018 - 20:36, said:

este acelasi lucru cu propunerile precedente.

difera numai numele institutiei.

oricum, ma bucur ca de data asta nu iti mai trezeste suspiciuni.
nu mi-am dat seama ca numele institutiei este cel care deranjeaza atat de tare.
Este normal ca sa conteze si numele institutiei, atunci cind acel nume se pisa cu bolta pe vointa celor care ii platesc pomana si garsonera! Am inteles ca oricum stabilimentul respectiv nu va fi condus de o femeie batrina, care nu a muncit in viata ei si nu este obisnuita cu un program regulat. Sau va fi ca la facultate acolo?

P.S. Am eu asa o senzatie in urina de noapte ca pe Pollux il doare la bascheti de monarhie!

Edited by tytysor, 13 June 2018 - 22:49.


#11134
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012

Quote

Eu vorbesc de propunerea legislativa initiata in luna mai 2018. De fapt, la monarhisti e o obisnuinta de a falsifica istoria.
Vechea propunere se referea la Casa Regala - era recunoscuta ca persoana juridica de drept privat, devenea utilitate publica iar Mihai ar fi primit o functie oficiala de sef al casei regale a Romaniei. Noua propunere nu pomeneste mai nimic de Casa Regala - singura mentiune e faptul ca directorul institutiei e propus de catre Custodele Coroanei. In rest, atributiile institutiei nu se confunda cu Casa Regala.

Deci Mihai ar fi primit o functie oficiala a casei regale romane in Mai 2018 desi a murit in decembrie 2017. Ce ai tras pe nas?

Quote

Care, evident, nu are mare legatura cu asta noua. Si pentru ca vad ca nu prea esti curios sa le citesti, iti pot da eu un rezumat.

Prima propunere a fost initiata de guvernul Ciolos, dar a intarziat sa o inainteze in parlament.
A doua a fost in timpul lui Tudose ce initial s-a declarat monarhist facand de garda la catafalcul regelui ca apoi sa urle ca el e republican si ca actuala casa regale vrea inapoi casele.....laoleu, sariti fratilor! A blocat in guvern initiativa dand aviz negativ, fapt ce l-a costat scaunul de premier. Tariceanu-monarhistr convins a amenintat cu ruperea colitiei daca aceste Terente din Braila nu pleaca. Nu zic ca este si analfabet cu o facultate particulara facuta la 40 de ani si cu o fata ce arata a individ plin de vicii.

A treia propunere este inca in dezbatere si a fost initiata de guvernul Dancila.

Edited by cristian_e, 14 June 2018 - 11:26.


#11135
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,150
  • Înscris: 03.03.2007
1. Omule, ti s-a mai zis: nu esti smart enough pentru discutii de astea. Nu e mare suparare, probabil te pricepi sa discuti despre facut muraturi sau pescuit pastravi. Legea Casei Regale a fost propusa la inceputul lui 2017 - cand Mihai era inca in viata. Noua lege a fost propusa in mai 2018, dupa moartea lui.

2. Tudose nu a plecat din cauza legii. De fapt, dupa cum am explicat mai sus, s-a schimbat propunerea in asa hal incat nici nu mai putem vorbi de acelasi lucru. V-am pus linkurile mai sus - apasati pe ele cu incredere si cititi-le...

#11136
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 Alexandru H., on 14 iunie 2018 - 11:29, said:

2. Tudose nu a plecat din cauza legii. De fapt, dupa cum am explicat mai sus, s-a schimbat propunerea in asa hal incat nici nu mai putem vorbi de acelasi lucru. V-am pus linkurile mai sus - apasati pe ele cu incredere si cititi-le...

boss, in practica Familia Regala o sa faca ceea ce face de vreo 18 ani incoace. (poti consulta www.romaniaregala.ro ca sa vezi la ce ma refer)

pana in noiembrie trecut au putut sa faca activitatile astea in baza statului de fost sef de stat al Regelui Mihai.
acum nu ar mai avea statut legal sa faca activitatile astea. (cum ar fi intalnirile diplomatice, sau folosirea regimentului 30 garda la diverse evenimente)

deci aveau nevoie de o lege care sa le permita sa inceheie protocoale de colaborare cu institutiile statului.
despre asta este vorba.

daca ii zice Casa Regala sau Institutia Regele Mihai I, este mai putin relevant.

#11137
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,449
  • Înscris: 02.09.2006
Este extraordinar de foarte relevant, nu o mai coti! Daca se foloseau cuvintele ''casa regala'' se putea lasa impresia ca in Romania chiar exista asa ceva, evident ca se puteau induce confuzii, ceea ce probabil se si dorea! Era aberant ca sa folosesti ''casa regala'' pentru o institutie a unei republici, institutie oricum inutila, doar pentru a da servici si garsonera unor lipitori care nu au muncit un minut in viata lor! Calitatea morala a Margaretei rezulta foarte clar din faptul ca accepa titluri total nemeritate, ea fiind nascuta din doi parinti care in acel moment erau simplii cetateni! Sa zicem ca la ea e din cauza virstei inaintate, poate ca nu realizeaza cit de ridicola este, dar si cei care ii cinta in struna sint la fel de dusi sau doar e vorba de luat niste bani nemunciti??? Deci doar niste bieti cabotini!

 Alexandru H., on 14 iunie 2018 - 11:29, said:

1. Omule, ti s-a mai zis: nu esti smart enough pentru discutii de astea. Nu e mare suparare, probabil te pricepi sa discuti despre facut muraturi sau pescuit pastravi. Legea Casei Regale a fost propusa la inceputul lui 2017 - cand Mihai era inca in viata. Noua lege a fost propusa in mai 2018, dupa moartea lui.
...............
Asta presupunind ca cineva poate trai intr-un frigider la minus 28 de grade!

#11138
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Da' pentru ce ii trebuie unei inexistente case regale o institutie sustinatoare, culmea, cotizanta de bani publici unor pretinsi fosti?

Pai eu am fost UTC-ist si pionier. Ca asa ne faceau pe toti. "Institutiile" nu mai exista dar au fost.
Sa se instituie o institutie care sa ma plateasca si pe mine.
Si, de ce nu, si pe aia cu bani la CEC pentru Dacia 1300, si pe fostii membri PCR, si pe aia FUS, si pe Soimii patriei, si pe militarii in termen...elevii si studentii care faceau practica agricola..
Ca astia din urma, macar, salvau recoltele, deci ceva util.
Aia cu mi'aita in schimb..p'afar'...

#11139
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 diaconuliviu, on 15 iunie 2018 - 09:40, said:

Da' pentru ce ii trebuie unei inexistente case regale o institutie sustinatoare, culmea, cotizanta de bani publici unor pretinsi fosti?

n-ai intels. nu inexistentei case regale ii trebuie o institutie, ci statului.

look at the facts, nu inexistenta casa regala face legi in tara asta ci statul. ;)

#11140
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,449
  • Înscris: 02.09.2006
Aiurea! statul nu are nevoie de inca un parazit la buget! Familia Duda si gasca au nevoie, pentru ca sint in mare parte in virsta, cu serviciul mai usor deci nema pensie, bani la CEC nu pre, deci trebuie sa se gaseasca si pentru ei un servici si o garsonera moka!

Si nu va bucurati prea mult, ca o lege poate fi abrogata, nu va vedeti abonati pe vecie la buget!

#11141
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

 Alexandru H., on 14 iunie 2018 - 11:29, said:

1. Omule, ti s-a mai zis: nu esti smart enough pentru discutii de astea. Nu e mare suparare, probabil te pricepi sa discuti despre facut muraturi sau pescuit pastravi.
Vezi ca jignitul colegilor de discutie nu-i deloc ok :nonobad:

 tytysor, on 15 iunie 2018 - 12:41, said:

...
Nu vrei sa o lasi mai usor cu aceleasi platitudini repetate in fiecare postare? Daca nu ai ceva inteligent de spus, mai bine abtine-te, vom aprecia gestul...

#11142
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,449
  • Înscris: 02.09.2006
Draga, faptul ca Romania nu are nici o casa regala si ca Margareta este nascuta din doi oameni obisnuiti trebuie reperata atita timp cit cai care sustin contrariul o repeta!
A incerca sa combati inca o cale de risipire pe prostii a banilor publici, la fel, nu strica sa o facem cit putem de des.

De fapt, in Romania nemaiexistind nici o urma de monarhie, cidoar citiva impostori carora le e lene sa munceasca si stau cu mina intinsa la buget, ar trebui sa fie inchis topicul!

Care este rostul mentinerii acestuia daca fostul rege, care oricum nu putea pretinde nimic, el vroia doar ''sa i se retrocedeze'', iar alti urmasi de ''singe regal'' nu mai sint in viata??

P.S. acest topic trebuia inchis si propagandistii banati pe viata inca de pe vremea cind face propaganda impotriva oridinii de drept!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate