Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

The Dark Knight Rises (2012)

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
FCBK

FCBK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 24.06.2012

View Postbogdan_z, on 30th July 2012, 16:13, said:

Cand Selina s-a intalnit prima oara cu Bane, m-am gandit ca batman il va omori atunci!
Doamne fereste-ma, daca e posibil asa ceva, da' postul tau are mai multe plot-hole-uri decat filmul in sine. E si asta o performanta. Am incetat sa ti-l citesc dupa faza asta.
Etica lui Batman, printre altele, este sa nu ucida oameni. De aia nu agreaza armele de foc. Ar trebui sa revezi si scena in care o salveaza pe Cat Woman, unde ii interzice sa foloseasa arme.


Filmul a fost o dezamagire pentru mine. L-am asteptat de cand pula si in ultimele 40 de zile, cred ca numaram in fiecare zi ca a mai trecut una si se apropie premiera.
Nu ca as fi vreo nostalgica dupa Joker sau alte clisee, dar filmele anterioare au fost mult mai bine structurate si centurate pe personaje. Aici, sincer, mi s-a parut ca Selina si Blake nu au ce cauta absolut deloc in film. De Miranda ce sa mai zic, desi din cauza IMDB-ului stiam de la bun inceput cine si cum e, cand am dat sa vad despre film, ce noutati mai sunt pe pagina de IMDB, a aparut sub numele de Talia (fascinant, thanks a lot imdb), tot imi venea sa zic, na, proasta asta ce mai vrea acum?
Trist e ca pana si Batman mi s-a parut ca nu are ce cauta in acest film sau altul.

Fata de TDK, unde filmul a lasat in istorie o serie de replici absolut memorabile si niste intrebari misto legate de moralitate (wow cat de cliseu suna, dar asa e), filmul asta m-a facut doar sa am intreb de unde cacat isi procura selina rujul, sa stiu sa evit firma respectiva.

Ma rog, gafele enorme si batatoare la ochi nici nu are rost sa le insir, le-au facut altii deja mult mai bine ca mine pe internet.

[ http://d24w6bsrhbeh9d.cloudfront.net/photo/4913291_700b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ba, m-am ras grav.

Edited by FCBK, 02 August 2012 - 01:19.


#38
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
vazut si pe asta.
Bunicel filmul, vocea lui Bane chiar foarte faina, imi aducea aminte de Samir Duran din Brood War.
si Tom Hardy e numa bun de rolul asta.

#39
LuLu16

LuLu16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.07.2012
WB a lasat de inteles ca ar urma un film despre Robin , dar nu este sigur inca acest zvon

#40
m0rpheus

m0rpheus

    Ză uan!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 26.02.2008

View PostXoleth, on 29th July 2012, 11:42, said:

Nu l-am vazut dar as fi surprins daca Bane e peste Joker.
No way! Rolul lui Heath Ledger poate fi bătut destul de greu, l-a interpretat exemplar.


View Postbogdan_z, on 30th July 2012, 18:13, said:

N-am inteles niciodata de ce bruce wayne nu facuse operatie pt picior, doctorul zicea ca n-avea cartilaj , articulatie sau ceva de genul.
sigur ca apoi l-am vazut punandu-si o articulatie robotica foarte performanta, dar intre timp il vedeam la baston.
si totusi statea in ditamai palatul, iar majoritatea obiectelor de mobilier erau acoperite cu ceva. de ce? nu el locuia acolo ?
e un om atat de bogat si totusi il tine pe michael caine ca pe servitor? ok, am inteles ca intre ei e o legatura mai mult decat profesionala, dar totusi Selina putea sa il omoare !! ea era ospatarita care era cica angajata acolo pt acea petrecere pt fostul procuror (daca era procuror, tipul acela blond care avea fata jumatate arsa in dark night 2008).
Pentru că el nu mai vroia să fie Batman, nu-l mai interesa nimic. Nu mai avea motiv să își dorească să iasă la lumină.

View Postbogdan_z, on 30th July 2012, 18:13, said:

apoi, o faza care m-a enervat la culme: cand politistii evadasera din subteran, ii vedeam pe toti indreptandu-se catre o cladire unde erau restul de detinuti.
ii asteptau sa ii omoare 2 bat-mobile, vine batman cu fly-bat sau ce-o fi, trage in acele batmobile,  DAR DE CE DUMNEZEU NU TRAGE IN CLADIRE??
ERAU DETINUTII AFARA, IL PUTEA LOCALIZA PE BANE FOARTE USOR, ca el era foarte expus de fel.
IN SCHIMB, PLEACA!!!
Și cu detonatorul bombei ce făcea? Bruce știa că este la Bane, dacă arunca în aer clădirea, el putea detona bomba.


Mie mi-a plăcut, l-am văzut aseară. Îl recomand.

Ah, da, Bogdane - polițistul-detectiv, după cum l-ai numit tu, este Robin. Trebuia să-i facă o introducere, probabil va urma un film despre el.

#41
drGrudge

drGrudge

    Trollminater

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,746
  • Înscris: 27.03.2011
Batman a fost ca un copil mic si suparat, cu probleme de identitate. Deloc surprinzator, Bale pentru mine ramane mereu the American Psycho, in rolurile pozitive e plictisitor.

Apoi, desi au abordat tematici misto, mass kill-ing, modalitati de actiune la situatii extraordinare, la scara larga, Bane a fost epic. Nu a fost peste Joker, dar mi-a placut enorm calmul lui. L-a facut muci pe Batman de fiecare data (DE FIECARE DATA, DA?), asta in conditiile in care nu avea niciun gizmo la dispozitie. Felul in care a jonglat cu ideile si vocea mi-au aratat o evolutie clara a lui Tom Hardy, care de la tipul uscatel care juca in Star Trek Nemesis, 2002, a ajuns in roluri bestiale, ca in Warrior sau aici.

Desi Jokerul va ramane personajul iconic din toata seria, mai ales ca am vazut the Dark Knight de 10+ ori, Bane si-a meritat statutul. E the ultimate villain.

#42
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012

View Postm0rpheus, on 4th August 2012, 18:09, said:

Pentru că el nu mai vroia să fie Batman, nu-l mai interesa nimic. Nu mai avea motiv să își dorească să iasă la lumină.


Și cu detonatorul bombei ce făcea? Bruce știa că este la Bane, dacă arunca în aer clădirea, el putea detona bomba.


Ah, da, Bogdane - polițistul-detectiv, după cum l-ai numit tu, este Robin. Trebuia să-i facă o introducere, probabil va urma un film despre el.

-Ei asta e buna. Pai nu mai era batman, era bruce wayne.
Dar sa stai in ditamai conacul, sa ai si 2-3 masini tip ferrari, dar sa fie dati afara copiii de peste 16 ani pt ca nu mai erau fonduri pt ei, sa stai asa ca un mormoloc nu mi se pare normal.
Adica el putea sa fie eroul ca un om obisnuit, asa cum a zis pe final, sa pui o haina pe umerii unui copil si tot asa.
Dar el nu mai vroia nimic. Atunci sa vanda totul si sa se mute in alta parte, sa distruga tot ce tinea de batman.
dar n-a distrus nimic, dar nici nu mai vroia sa fie . :bandit: offff.

-Intr-adevar, detonatorul.. DE CE BANE nu a actionat detonatorul imediat ce l-a vazut pe batman? batman nu putea sti ca detonatorul a fost actionat.
De fapt, eu stiu ca bomba avea un timer.
Dupa acel timp de cateva ore (sau minute, nu mai stiu..) putea fi actionat detonatorul, inainte n-avea niciun efect.  :naughty: :naughty: :naughty:  
Dar si tipa aia proasta, in loc sa fuga cu un avion (presupun ca era un aeroport langa insula, a stat ce-a stat si s-a autodivulgat, ca sa stie lumea pe cine sa prinda. Doamne...


-Eh.. nu cred ca regizorul a vrut sa faca referiri la vechile filme, carti cu batman in care personajele erau inclusiv robin si catwoman...

#43
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,437
  • Înscris: 10.08.2005

View Postm0rpheus, on 4th August 2012, 18:09, said:

Mie mi-a plăcut, l-am văzut aseară. Îl recomand.

Ah, da, Bogdane - polițistul-detectiv, după cum l-ai numit tu, este Robin. Trebuia să-i facă o introducere, probabil va urma un film despre el.
si mie,

asa si sper, un film cu Robin, sau cu amundoi.

View PostdrGrudge, on 5th August 2012, 20:56, said:

L-a facut muci pe Batman de fiecare data (DE FIECARE DATA, DA?), asta in conditiile in care nu avea niciun gizmo la dispozitie.
Bane i-a facut pe toti, de la prima scena din avion pana la final.
Avand in vedere mentorul sau, este cel mai tare villain.

Edited by MarianG, 06 August 2012 - 21:06.


#44
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
Eu nu inteleg de ce miranda s-a autodezvaluit spunand ca de fapt ea are detonatorul.
doamne..
Doar asa, ca sa arate filmul mai interesant, sa fie un twist de senzatie sau ce ? ca mie mi se pare o prostie sa strigi "Eu am detonatorul!! :naughty: " ..
:confused:
si de ce bomba era tot timpul plimbata in camioane?
adica nu putea sa o tina intr-un garaj subteran si sa o scoata atunci cand mai erau.. 5minute pana la detonare??

#45
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008
Pfff....la mine apare peste 3 saptamani in cinematografe  :thumbdown:

Edited by mobilewave, 08 August 2012 - 17:35.


#46
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012

View Postmobilewave, on 8th August 2012, 18:34, said:

Pfff....la mine apare peste 3 saptamani in cinematografe  :thumbdown:
:lol:  [ http://25.media.tumblr.com/tumblr_m3apwlsxau1r1mpi1o1_500.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#47
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011
Inainte sa merg la cinema sa-l vad, mi-am luat primele doua filme  pentru ca voiam sa am in minte toate detaliile si toate indiciile lor...si uite asa, la 30 min dupa ce il vad pe Joker evoluand, il vad pe Bane care mi se pare o gluma proasta. A fost si foarte previzibil filmul, stiai cam de la inceput care cu cine e, cum se termina etc - ma asteptam la o actiune mai complicata. In fine...per total a fost ok.

PS. Sfarsitul l-am mai vazut sigur intr-un film. Era identic, el era la masa cu iubita/sotia si tatal/mama/habar n-am, il priveste, isi zambesc, se inteleg din priviri, iti storc o lacrima bla bla. Stie cineva care e filmul?

#48
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,253
  • Înscris: 06.01.2009
Mi se pare incredibil cum un film cu betmen poate avea un rating atat de mare pe IMDB. Concluzia mea e ca IMDB e un site plin de "nerds" :lol:

Nu stiu daca o sa ma uit la film, desi le-am vazut pe celelalte 2. Dupa parerea mea primu' a fost de un 7.5, iar al 2-lea, ala mult laudat cu joker undeva pe la un 7.

#49
master-of-puppets

master-of-puppets

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 13.02.2010
Tare as vrea si eu sa pot trece de la baston la escaladat cai verzi pe peretii... intr-un timp asa de scut!
Unele faze sunt duse rau cu pluta,iar pe IMDB cred ca se exagereaza cu nota aia!

#50
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Dintre toate Batmanele lui Nolan, doar primul mi-a placut si anume Batman Begins.

#51
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008
Per total e ok,insa am iesit din sala usor dezamagit...Posted Image

#52
bilibistrocizell

bilibistrocizell

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 117
  • Înscris: 13.07.2012
pana la 80% plictiseala

#53
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View Postbilibistrocizell, on 17 noiembrie 2012 - 00:31, said:

pana la 80% plictiseala
:lol: aseara incepusem sa ma uit iar la el...am zis ca ma uit numai 20 de minute. Pana la urma l-am urmarit pe tot si am stat cu mult dupa "ora de culcare"...timpul a trecut, la fel ca la cinema, mai repede decat e normal.
Deloc plictisitor.

#54
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Eu n-am reusit sa-l vad... ma chinui inca cu el.
De trei ori m-am apucat de filmul asta si tot de atatea ori am adormit... bine, nici nu sunt fan al filmelor cu super-eroi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate