Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

De ce ajung asa de greu piesele la radio?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Pana mea, în sec 21 să mai ascluți radio FM e depășit. Radio pe net taică! Acoperire worldwide cu mici trucuri.

#20
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008

View Postalin632, on 31st July 2012, 22:48, said:

De ce ajung asa de greu piesele la radio? Pai LENEA ar fi un motiv. :notangel:
Si heavy-rotation-ul pana la epuizare al pieselor care sunt deja pe radio e un motiv.

#21
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Corect. Pe mine nu ma deranjeaza ca ajung greu, ci ca raman prea mult in heavy rotation :S

On: apropo de piese vechi, saptamana trecuta era in mare promovare pe Prima TV, la Hitul saptamanii, o melodie veche de 1 an si ceva (Wikipedia zice ca a fost lansata in aprilie 2011). :w00t: Deci asta e muzica "noua" in Romanica: daca nu e popcorn, o baga in seama dupa un an.

#22
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004

View Postbenis, on 31st July 2012, 22:52, said:

Pana mea, în sec 21 să mai ascluți radio FM e depășit. Radio pe net taică! Acoperire worldwide cu mici trucuri.

Da, da. Numai că net-ul e mai pretințios decât undele radio analogice.

#23
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdjl, on 2nd August 2012, 00:49, said:

Da, da. Numai că net-ul e mai pretințios decât undele radio analogice.
Vrei nu vrei asta-i directia. FM-ul isi traieste si el sfarsitul (chiar daca il vei mai gasi in realitate insa va fi precum AM-ul). A avut avantaje FM-ul in fata AM-ului candva, acum digitalul (sub orice forma) e peste FM la multe aspecte. E un pic mai costisitor acum da' trendul e in descrestere. Sau la cat ofera e chiar ieftin.

Edited by neagu_laurentiu, 02 August 2012 - 06:37.


#24
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Discutia era despre continut, nu neaparat unde ai vrea sa-l asculti sau daca se aude mai bine sau poti avea mai multe posturi pe digital. Tehnologia n-o sa-ti schimbe senzational continutul, decit cel mult sa-ti dea ceva mai multe optiuni, de exemplu daca stii un radio misto din Timisoara sa poti sa-l asculti in Buzau.
Bine, de fapt rectific, tehnologia poate face o diferenta importanta in continut, dar folosita invers, nu de ascultatori. Ca romanii pot asculta Romania Actualitati din Canada e interesant dar mai putin relevant si nu o sa ii influenteze prea mult pe cei de la Romania Actualitati. Dar ce se intimpla acum mai ales in US este fenomenul invers: mutarea fizica a radiourilor altundeva fata de zona unde emit fizic; sint posturi care au o groaza de statii locale, cu continut (teoretic) local dar de fapt totul e transmis (sau mai bine zis continutul e generat) de la un sediu central. Normal, e mai ieftin asa dar omul ala care face emisiunea aia asa-zis locala n-a calcat niciodata in statul respectiv si oricum nu este acolo fizic in momentul respectiv. Poate sa fie uragan, benzinariile ramase fara benzina, magazinele fara produse de baza, baterii, etc si sa vina omul sa-si faca emisiunea cit se poate de relaxat de la mii de km distanta. "Buna dimineata, oraselul cutare, azi se anunta ceva vint si ploaie, bla bla". Si afara sa fie dezastru.

#25
necolae

necolae

    Popescu, Emma, Flick, Buzdu, Benavides, Mihaila si Morar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,883
  • Înscris: 05.02.2012
Eu am dat de Surrender my love..pe ProFM pe 8 iunie 2012,deci cu 12 zile mai devreme inainte de Huidu FM/TV.

#26
bogdanbbo

bogdanbbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 24.08.2011

View Postnecolae, on 5th August 2012, 19:14, said:

Eu am dat de Surrender my love..pe ProFM pe 8 iunie 2012,deci cu 12 zile mai devreme inainte de Huidu FM/TV.
"hiturile se aud prima data la PRO FM"  :kisstogether:

#27
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Shiturile se aud prima dată la Prost F.M. Așa ar trebui să sune sloganul.

#28
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Pe mine ma enerveaza Cenzura pieselor de pe Radio si TV, cenzura prin blurr pe TV prezenta pe 1 Music si cenzurarea versurilor mai "altfel" din piesele cantate in engleza mai ales de catre straini.

Astazi in Turcia am auzit in autocar pe Metro FM variantele necenzurate ale pieselor straine difuzate fara restrictii, de exemplu Sexy Bitch de la Guetta cu Akon din 2009. Aveau jingle-uri in engleza si unul cu Wake up si Good Morning Turkey.

#29
alin632

alin632

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 05.09.2011

View PostNeaceasca85, on 6th August 2012, 19:29, said:

Pe mine ma enerveaza Cenzura pieselor de pe Radio si TV, cenzura prin blurr pe TV prezenta pe 1 Music si cenzurarea versurilor mai "altfel" din piesele cantate in engleza mai ales de catre straini.

Astazi in Turcia am auzit in autocar pe Metro FM variantele necenzurate ale pieselor straine difuzate fara restrictii, de exemplu Sexy Bitch de la Guetta cu Akon din 2009. Aveau jingle-uri in engleza si unul cu Wake up si Good Morning Turkey.

Este o prostie sa cenzurezi melodii in engleza aici in Romania. Am vazut o data pe UTV melodia Snoop Dogg featuring Pharrell - Drop It Like It's Hot cenzurata. Astia de la CNA n-au alta treaba decat sa cenzureze melodii in engleza? :thumbdown:

#30
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Pai cea mai cretina faza a fost in 2008 cu Connect-R si DJ Sava-Sunshine, nu le-a placut idiotilor de la CeNzurA Fuck Everybody let's get High si au facut-o F..ck Everybody let's get Yeahhh, bullshit, pe Radio 21 continua sa fie necenzurata dar pe Kiss FM care in 2004-2005 era foarte indraznet cu toate piesele straine necenzurate cum era Eamonn ala cu Fuck i don't want you back, atunci era invers, pe Kiss necenzurata dar pe 21 cenzurata.

Ce fain era in 2004 pe Kiss FM cu Eamonn si cu Kelis-Trick Me necenzurate, doar pe radio ca la clipuri muted erau iar Kelis doar belea ochii in loc sa zica Who might have loved your dick ca pe Kiss FM.  :lol:

Pe canalele TV muzicale de acum Kiss TV si MTV RO dau clipurile cu marcile din imagini neblurate in vreme ce RCS & RDS sunt mai fricosi fata de CNA si blureaza pe 1 Music si MTV.

Dar Turcia rulzz la chestia asta, cum ar veni noi suntem mai musulmani decat ei.  <_<

Edited by Neaceasca85, 07 August 2012 - 00:29.


#31
ctingeo

ctingeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 25.09.2010
Exista radiouri la care poti auzi o piesa noua inainte ca ea sa fie postata pe net chiar. Nu e vorba insa de radiourile nationale ci de cateva posturi locale care isi fac bine treaba.

#32
necolae

necolae

    Popescu, Emma, Flick, Buzdu, Benavides, Mihaila si Morar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,883
  • Înscris: 05.02.2012
Sa stiti ca videoclipul original al lui Loreen-Euphoria se transmite pe MTV RO si pe 1 Music HU,dar Kiss TV transmite varianta cu sigla blurata. :peacefingers:
@neaceasca:UTV nu MTV.

Edited by necolae, 10 August 2012 - 18:23.


#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si pe H!T Music Channel RO., 'Connect-R' - 'Vara nu Dorm' era cenzurata prin Blurr. :lol: Ce-i drept, n-am mai vazut un alt videoclip cenzurat.

#34
necolae

necolae

    Popescu, Emma, Flick, Buzdu, Benavides, Mihaila si Morar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,883
  • Înscris: 05.02.2012

View Postalfa_alfa, on 10th August 2012, 19:43, said:

Si pe H!T Music Channel RO., 'Connect-R' - 'Vara nu Dorm' era cenzurata prin Blurr. :lol: Ce-i drept, n-am mai vazut un alt videoclip cenzurat.
Si ce este Blurr-ul?

#35
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Incetosarea imaginii, la Vara am Insomnii este cenzurata o doza de Pepsi si o geanta de Voiaj Puma, de care au si Akcentii in I'm Sorry.

#36
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View Postdeiuma, on 24th July 2012, 10:20, said:

Am observat ca stiu aproape orice piesa noua inainte ca aceasta sa ajunga la radio. De ce ajung atat de greu piesele la radio?
Exemplu:Raluka -Surrended my love a aparut in aprilie,iar KISS FM o pune la New Music...
Pentru ca acolo sunt oameni care aleg ce sa se difuzeze si ce nu!Sunt multe piese bune,care nici macar nu le vei auzi vreodata la radio! :console:

View Postbenis, on 31st July 2012, 21:52, said:

Pana mea, în sec 21 să mai ascluți radio FM e depășit. Radio pe net taică! Acoperire worldwide cu mici trucuri.
Radiourile FM , sunt si pe net.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate