Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Cati metri patrati se poate zidii cu un palet de BCA

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
marcionel

marcionel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.07.2012
Cati metri patrati se poate zidi cu un palet de BCA de 200x200x600 mm dimensiunea bucatii de BCA!

#2
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004
facem probleme de clasa a 3-a pe aria de constructii?
la un calcul mintal aproximativ, vreo 5 mp. fara sa tii cont de pierderi si de rosturi.

#3
Danitos

Danitos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 16.11.2007
Dintr-un calcul rapid reiese ca pe un palet de BCA care are 1 metru cub, poti acoperii o suprafata de aprox. 9  m patrati.. + - 0.5 metri..

Daca vrei un calcul mai exact intreaba la depozitul de unde cumperi bca`ul cat are 1 palet

#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004
Danitos, si eu am calculat tot un metru cub paletul, dar se pare ca unul dintre noi greseste   :)
in fine, era mai corect sa intreb exact cat are un palet, inainte sa ma dau destept  :)

#5
novigelu

novigelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 20.11.2010

View Postborn2lose, on 20th July 2012, 14:44, said:

Danitos, si eu am calculat tot un metru cub paletul, dar se pare ca unul dintre noi greseste   :)
in fine, era mai corect sa intreb exact cat are un palet, inainte sa ma dau destept  :)



BCA 200x240x625 de la Celco are 2.25m3/palet si construiesti 10m2 zidarie. Gasesti detalii tehnice pe www.xella.ro in functie de producator si dimensiuni,Celco,Ytong.......Bafta!

#6
alexvoc

alexvoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 05.05.2013
Orice dimensiuni ai iti poti face singur calculul si anume luam exemplul 150x240x600.
0.15x0.24x0.6=0.0216mc are un calup.
1mc impartit la 0.0216 cat are un calup =46.29 deci 47 calupi la metru cub.
Acum un metru patrat faci lugimea ori inaltimea cum avem aici 0.24x0.6 (daca vrem sa facem cu grosimea de 150mm) = 0.144mp cu un calup.
0.144x47calupi = 6.76metri patrati cu un metru cub.

Am luat acest exemplu ca mi s-a parut mai complicat fata de 200x200x600 si mai usor de inteles. Bafta tuturor!

#7
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Voi nu observati ca el s-a mirat cati metri patrati se pot zidi...nu v-a intrebat nimic.

#8
florinalina

florinalina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 08.11.2015
salutare tuturor am nevoie de o parere vreau sa imi fac un gard de 30 de m cu 2 m inaltime iar la mijloc poarta pentru masina deci de 24 m liniari gardul iar portile de 6m am stat m-am gandit am cautat si nu vreau sa aduc pe cineva sa il faca vreau sa il fac din bca , problema este ca nu siu ce sa iau si cat sa cumpar ...... cam cat bca imi trebuie pentru a face acel gard si ce imi mai trebuie..... va multumesc astept orice fel de parere

#9
costy980

costy980

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.02.2016
Pentu, Florinalina, depinde de grosime. Ca si idee la zidarie pe 15 : 0,15 mc la mp ; pe 20:0,20mc la mp ; pe 25:0,25 mc la mp ; pe 30:0,30 mc la mp. Va recomand ca pentru gard sa faceti zidaria pe 25 deci necesar aprox. 12 mc pt 48 mp

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate