Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monitor/Display wireless?

De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Recomandare veterinar bun pt pisici in Bucuresti?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
seven77

seven77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.11.2003
Salut ! Poate sa-mi recomande si mie cineva un veterinar bun in Bucuresti?As dori recomandarea sa vina din experienta si nu din auzite.
Multumesc anticipat.

#2
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

 seven77, on 19th July 2012, 16:34, said:

Salut ! Poate sa-mi recomande si mie cineva un veterinar bun in Bucuresti?As dori recomandarea sa vina din experienta si nu din auzite.
Multumesc anticipat.
Liviu Staicu, cabinetul este pe Calea Grivitei langa cimitirul Sf. Vineri. Din pacate nu face vizite la domiciliu. Daca vrei pe cineva care vine la domiciliu scrie-mi pe PM, intru rar pe aceasta arie.

#3
rosenthal

rosenthal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 14.11.2006
Dr Ivan! Are cabinet pe Oltenitei, vis-a-vis de Orasel, pe Str Radului. Este un medic in adevaratul sens al cuvantului, f devotat, bulgar de origine, cu o echipa super profesionista. Preturile sunt mai mult decat rezonabile, vine si acasa in cazul in care nu te poti deplasa, sare din pat noaptea si intra in operatie daca motivul este intemeiat........Eu l-am vizitat zi de zi, 6 luni:(. Daca vrei contactul lui, te rog sa-mi dai PM.
numai bine!

#4
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003
Biovet.

#5
mayas

mayas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.04.2013

 edgrimex, on 19 iulie 2012 - 20:29, said:

Liviu Staicu, cabinetul este pe Calea Grivitei langa cimitirul Sf. Vineri. Din pacate nu face vizite la domiciliu. Daca vrei pe cineva care vine la domiciliu scrie-mi pe PM, intru rar pe aceasta arie.

Imi pare foarte rau, dar trebuie sa scriu urmatoarele pentru a salva viata altor sute de necuvantatoare inocente.
ATENTIE: conditiile pentru operatii sunt improprii in cabinetul d-lui Liviu Staicu!!!!
Nu are metode de control al ritmului cardiac si de resuscitare!!

Pisica mea avea cancer care a fost declarat neoperabil (cu riscuri mortale prea mari) de catre 3 doctori. Se recomadase eutanasierea, insa pisicuta nu parea sa se simta prea rau. Avea un tonus destul de bun, desi facuse citostatice si era putin streasata si slabita. Manca, se juca, ne iubea.

Asa ca nu am considerat ca era cazul sa ii luam viata.

In mod ciudat d-l doctor Staicu a spus ca poate sa o opereze FARA NICI UN RISC!!!
A insistat ca nu e nici un risc, desi am intrebat de mai multe ori.
Pisica in varsta (7ani), slabita de la citostatice... in mod normal prezinta risc in orice operatie, mai ales una dificila ca cea de fata.

In naivitatea noastra, si din dorinta disperata de a ii prelungi viata iubitei noastre pisicute, nu am realizat ca insusi termenul "operatie fara riscuri" este absurd!
In nebunia noastra, ne-am gandit ca ne-a pus Dumnezeu mana in cap, ca am gasit un chirurg de exceptie, etc.
Daca ne spunea ca exista riscuri si semnam un acord ca intelegem si acceptam respectivele riscuri, am fi inteles. Renuntam sau ne asumam. Asa se procedeaza in cabinetele sau spitalele in care se lucreaza profesional.

A murit in timpul operatiei, insa D-l Doctor a operat in continuare.
I-a spus asistentei sa ne puna pisicuta in cusca, si ne-a predat cusca inchisa, si ne-a spus sa revenim pentru tratament.
Ne-am dat seama pe loc ca nu mai respira si nu ii mai bate inima, si i-am cerut ingroziti sa ii faca resuscitare, in orice fel, injectie, cu aparate, cu orice.
A stat impasibil, si a spus ca NU EXISTA metode de resuscitare pentru animale!!!!
INCREDIBIL!!!!
Toate spitalele si cabinetele au, altfel nu primesti autorizatie!!!
http://www.veterinar...spiratorie.html

Fiind confuzi, bulversati si fiind oameni pasnici de felul nostru, la sfarsit am intrebat cat sa platim si unde. Ne-a trimis la asistena si am platit! Romanul e prost si noi suntem romani.

Nu inteleg ce a fost in spatele acestor fapte.
Incompetenta totala?
A eutanasiat-o de fapt, si totul a fost un teatru? Sau foloseste mostrele de tumoare pentru cercetare???
Oricum ar fi, orice varianta as considera, tot CRIMA se numeste.
Daca legislatia drepturilor animalelor ar fi fost diferita in Romania, d-l doctor pierdea licenta si lua cativa ani de inchisoare.

CE AM INVATAT DIN ACEASTA TRAGEDIE:
1. Sa alegi un cabinet cu nivel de igiena corespunzatoare
2. Sa alegi un cabinet cu aparatura completa. De azi inainte voi intreba totul, ce aparatura au, cu ce opereaza, ce metode de verificare a ritmului cardiac au, ce metode de resuscitare etc )
3. Sa fii atent sa iti faca fisa!! Pisicutei noastre nu i-a facut fisa, nimic.
4. Sa cantaresti foarte bine ce iti spune medicul si sa compari cu opiniile altor medici. Daca se contrazic foarte tare, macar sa iei in seama opinia avuta de cei mai multi doctori pe care i-ai consultat. In nici un caz opinia unuia, impotriva altor 3! Chiar daca iti garanteaza cu cea mai mare elocventa!! Vorbele raman vorbe.
5. Sa nu te iei dupa opiniile exprimate, mereu pozitiv, pe net. De exemplu, mai jos sunt cateva opinii care dau numai nota maxima la igiena!!! Iertare, dar oricine poate face o vizita si sa vada ca nota corecta este 0, nici macar 1.

Am fost orbi, nu imi vine sa cred cat am fost de orbi. De fapt noi am fost de vina, in orbirea noastra, pentru moartea fetitei noastre iubite.
Pentru viitor am invatat; vom tine ochii deschisi!

Edited by mayas, 14 April 2013 - 15:08.


#6
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Daca il consideri un criminal, de ce ai scris "D-l Doctor"?

#7
mayas

mayas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.04.2013

 Deria_Leena26, on 17 aprilie 2013 - 21:39, said:

Daca il consideri un criminal, de ce ai scris "D-l Doctor"?

Il numesc Doctor din doua motive
- pentru a sublina toate responsbilitatile implicate de aceasta meserie
- pentru ca presupun ca are diploma si experienta

Ok, trebuia sa spun "malpraxis" in loc de "crima" cand m-am referit la actiunile lui care au determinat moartea pacientului fara afirmarea si asumarea prealabila a riscului!

Repet : daca inainte de a lua decizia operatiei ne spunea ca exista riscul decesului (mai ales ca i-am tot repetat faptul ca alti 3 chirurgi experimentati, cu dotari profesionale, au considerat riscul atat de mare incat au refuzat sa opereze!), nu era nici o problema!

Mi-as dori ca orice pacient sa fie ferit de asa ceva. De aceea am scris cele de mai sus.

#8
CB-Bucuresti

CB-Bucuresti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.10.2011
Un medic veterinar foarte bun este Dr. Stefan Fulger de la clinica HappyPet, strada Ion Neculce 67. Am avut foarte multe probleme cu medicii veterinari incompetenti, pana l-am intalnit pe Dr. Fulger. Este un profesionist desavarsit, un exceptional diagnostician si isi recunoaste limitele, atunci cand este cazul, ceea ce este un lucru chiar rar in Romania. Din 2008, de cand imi tratez animalele la el, ma bucur sa spun ca nu am mai avut nici o problema. Are el insusi doi motani bine ingrijiti si frumosi, pe care ii puteti vedea la cabinet. Cu stapanii poate fi uneori cam repezit, insa este competent si iubeste animalele. Il recomand cu caldura.

#9
andre_ea86

andre_ea86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.10.2015
O recomand din toata inima pe dna dr. Pop Lidia de la clinica situata pe bd. Lacul Tei. Mi-a tratat de-a lungul timpului atat cainele, un ciobanesc german care acum are 12 ani si care a fost cel mai ghinionist caine de pe Pamant (fiind diagnosticat de mic cu insuficienta renala cronica, apoi tot soiul de afectiuni pe piele, iar acum spre batranete, probleme cu articulatiile), cat si 2 generatii de porcusori de guineea (2 operati de "tumori" la nivelul pielii, 1 cu chisturi pe ovare; si micoze de tot felul).
Am recomandat-o de aceasta doamna dr. si cunostintelor mele, care mi-au confirmat profesionalismul, blandetea si rabdarea dumneaei. Este tanara dar cu multa multa experienta.
Anterior am fost la mai multe cabinete veterinare si la mai multi medici, dar nu am fost multumita de acestia si am tot cautat pana cand m-am oprit la Dr. Pop Lidia. De la dumneaei am primit informatii valoroase in ceea ce priveste hranirea (caine si porcusori) si tot soiul de probleme de comportament si rezolvarea acestora (pt. caine).
O puteti gasi la 0212421458 sau la adresa de email [email protected]

#10
MonicaT83

MonicaT83

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.12.2015
Eu ii recomand pe cei de la Centrovet Bucuresti. Sunt geniali!!
Vara asta rottweilerul meu a capatat de la o banala taietura o infectie bacteriana urata. Nici nu era mare taietura. A mai avut cateva zeci la fel care s-au vindecat aproape de la sine. De durere nu mai punea labuta jos si mergea topait in 3 labute. Faceam 200 metri in 10 minute dupa care pauza sa-si revina. Am ai fost la un cabinet de proximitate si i-a facut injectii cu antibiotice cam 2 saptamani dar fara folos. Mi-am dat seama ca e o chestie grava si am cautat ce cabinete sunt mai specializate. La recomandarea unui amic am mers la Centrovet Bucuresti. Se ajunge usor din Piata Alba Iulia, si apoi pe Burebista.

Daca nu avea dl doctor Rugina chestia aia cu ozonizarea cred ca-si pierdea saracu Tito labuta. La pernutele de la labuta e un tesut foarte putin vascularizat si cantitatea de antibiotic care ajunge prin sange e mult prea mica. Era ca o un burete de la infectie.

Am facut timp de 2-3 saptamani injectii cu ser cu ozon si si-a revenit. A avut o infectie acuta la care doar ozonul i-a dat de cap.

Pana acum credeam ca Ozonizarea e o chestie ezoterica dar nu e. Am ami citit si se pare ca e un tratament cumva tinut in umbra... Se pare ca rezolva fara efecte adverse o gramada de afectiuni: alergii, activarea metabolismului si a sistemelor antioxidante, infectii munodeficiente, afectiuni inflamatorii, afectiuni degenerative, afectiuni circulatorii si altele.

Aici sunt datele de contact de la Centrovet Bucuresti: www.centrovet.ro

Edited by MonicaT83, 01 December 2015 - 17:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate