Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Insulele Maldive (OLD topic)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1488 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Topic nou - Maldive 2021+


====

Initial ma suparasem ca ploua, apoi am vazut ca tot anul ploua !

Apoi am descoperit aici:

http://www.maldiveisle.com/weather.htm

Quote

Weather: Maldives weather is generally warm and humid. Sun shines all year through. Average temperature around 29 - 32 degrees Celsius. The best time to go is between November and April. The rainy season is from May to August.

Climate: The Maldives have a hot tropical climate. There are two monsoons, the southwest from May to October and the northeast from November to April. Generally the southwest brings more wind and rain in June and July. The temperature rarely falls below 25°C (77°F). The best time to visit is November to April.

Ideal clothing: Lightweight cottons and linens throughout the year. Light waterproofs are advised during the rainy season.

Ce mai este de stiut despre Maldive ?

Edited by Adm, 08 February 2021 - 09:09.


#2
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
E foarte frumos, dar e bine sa stai mai mult pana sa te acomodezi cu clima shi cu traitul pe clima tropicala. apoi, nu mai vrei sa pleci....

cald, umed, soare shi apa curata, sex shi pinacolada all day long... eventual nishte scuba diving sau snorkeling shi cam asta ar fi :) te tenteaza? relaxare 100%.

#3
bibicu13

bibicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.12.2004
Destul de ieftina cazarea dar groaznic de scump avionul pana acolo !!
Ma batea gandul sa ajung pe acolo dar cand am vazut scorurile pentru 4 pers, am lasat-o balta ...

:peacefingers:

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Da, cand aduni, avionul cu cazarea innebunesti !
In plus taxele de aeroport sunt 225 euro/pers... (Male Aeroport)
Si zbori 12 ore !!!

Insa dupa ce am analizat oferta din Tenerife la 5 stele, am ajuns la concluzia ca oferta din Maldive nu e asa de rea, mai ales ca chiar asa arata in mintea mea paradisul.

#5
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
ATENTIE :huh:


MALDIVELE au fost lovite de valuri tsnunami in dec 2004.

are cel mai scazut nivel de pamint din lume adica doar cativa metri deasupra nivelului marii.Da' totul este superb acolo.Merita vizitat daca vrei sa vezi Maldivele. :P

#6
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005
Am gasit oferte pentru destinatiile astea la Eximtur. Nu stiu nici cat de serioasa e agentia, nici cat de bune sunt ofertele. In plus, toate sunt pentru 7 nopti, ori noi vrem trei saptamani.
Vrem sa mergem intr-o perioada in care nu ploua; avem un copil de trei ani si sase luni.
Cautam ceva nu mai scump de 6000 EUR.
Stie cineva vreo varianta mai buna?

Edited by Petrache_Lupu, 15 March 2006 - 23:24.


#7
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Hmm nu iti recomand, mai ales cu copii.
Am fost in Maldive 10 zile si mi-a ajuns (5 stele)!

Exista o fina diferenta intre exotic si luxos.
Exotic e si in mijlocul padurii amazoniene.

Pe scurt:
- o sa dai o caruta de bani pentru a zbura 12 ore cu avionul catre o insula mica si cu aspect paradisiac.
Cand o sa ajungi acolo o sa ai forma scaunului si umiditatea din aer o sa te sufoce. In acel moment o s aiti dai seama ca ceva e in neregula...

Pe insula ai confortul necesar si e super, insa nu mai mult de 3 zile, pt ca soarele te toropeste si plictiseala te ajunge din urma.
Mancarea desi e de calitate, totusi nU e pe placul romanilor ! Mancarurile au la baza doar mirodenii dulci si o sa ai ananas si in ciorba. Curry-ul e peste tot si iti vine sa versi dupa 3 zile de invartit in jurul mesei pline de bunatati ce nu iti plac la gust.

Pe insula in afara de un local store cu amintiri idioate NU ai nimic. Pentru orice cumparatura se face o excursie cu barca pe insula mare. Tot acolo e si singurul spital.
Preturile pe insula pe care stai sunt mari si fiecare insula are un singur propietar, care face ce vrea.
Orice calatorie neprogramata cu barca costa de ordinul sutelor de $.

Lucratorii sunt ff. muncitori insa salarii de rahat. Nu iti cer bacsis ca in Egipt, insa se vede invidia pe ochii lor si te face sa te simti prost.

Iti recomad sa mai astepti putin si sa te duci in Grecia (in mai). E mai aproape, mai civilizat si mai european.

#8
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

 Courage, on Mar 16 2006, 00:09, said:

Hmm nu iti recomand, mai ales cu copii.
Am fost in Maldive 10 zile si mi-a ajuns (5 stele)!

Exista o fina diferenta intre exotic si luxos.
Exotic e si in mijlocul padurii amazoniene.

Pe scurt:
- o sa dai o caruta de bani pentru a zbura 12 ore cu avionul catre o insula mica si cu aspect paradisiac.
Cand o sa ajungi acolo o sa ai forma scaunului si umiditatea din aer o sa te sufoce. In acel moment o s aiti dai seama ca ceva e in neregula...

Pe insula ai confortul necesar si e super, insa nu mai mult de 3 zile, pt ca soarele te toropeste si plictiseala te ajunge din urma.
Mancarea desi e de calitate, totusi nU e pe placul romanilor ! Mancarurile au la baza doar mirodenii dulci si o sa ai ananas si in ciorba. Curry-ul e peste tot si iti vine sa versi dupa 3 zile de invartit in jurul mesei pline de bunatati ce nu iti plac la gust.

Pe insula in afara de un local store cu amintiri idioate NU ai nimic. Pentru orice cumparatura se face o excursie cu barca pe insula mare. Tot acolo e si singurul spital.
Preturile pe insula pe care stai sunt mari si fiecare insula are un singur propietar, care face ce vrea.
Orice calatorie neprogramata cu barca costa de ordinul sutelor de $.

Lucratorii sunt ff. muncitori insa salarii de rahat. Nu iti cer bacsis ca in Egipt, insa se vede invidia pe ochii lor si te face sa te simti prost.

Iti recomad sa mai astepti putin si sa te duci in Grecia (in mai). E mai aproape, mai civilizat si mai european.
M-ai dat gata! Nu m-as fi gandit la detaliile astea. Multumesc.
In alta ordine de idei, de ce luna mai in Grecia? Eu am fost in septembrie (zona Volos) si mi s-a parut OK.
Nu e bine undeva intre 30 iunie si 10 iulie?

Edited by Petrache_Lupu, 16 March 2006 - 00:29.


#9
gogutza

gogutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.08.2005
du-te in bora-bora sau in seychelles...iar daca vrei sa nu te plictisesti du-te in turcia sau fa un safari in africa sau du-te in sudul americii de sud prin patagonia...ehee... pe bani multi poti sa te duci oriunde

sau du-te in creta, dar nu in zona unde merg  romanii, du-te in sud, iti recomand matala, sau in vest la vai sau mai bine inkiriezi o masina si te plimbi peste tot ( asa am facut eu ), neaparat sa mergi in gavdos, cel mai sudic pct al europei

#10
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

 gogutza, on Mar 16 2006, 09:40, said:

du-te in bora-bora sau in seychelles...iar daca vrei sa nu te plictisesti du-te in turcia sau fa un safari in africa sau du-te in sudul americii de sud prin patagonia...ehee... pe bani multi poti sa te duci oriunde

sau du-te in creta, dar nu in zona unde merg  romanii, du-te in sud, iti recomand matala, sau in vest la vai sau mai bine inkiriezi o masina si te plimbi peste tot ( asa am facut eu ), neaparat sa mergi in gavdos, cel mai sudic pct al europei
In Turcia am fost, in restul mai am de asteptat :)
Din pacate nu sunt bani destui, dar prin iunie o sa-mi pot permite maximum 6.000 EUR.
Ideea e ca vrem sa nu ploua, sa avem all inclusive, plaja foarte aproape si cat mai multe servicii.

#11
gogutza

gogutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.08.2005
e clar, vrei sa lenevesti...in bora boranu cred ca gasesti cu all incl, nici in seisel, nici in patagonia, nici in tenerife, nici la ibiza, doar in creta dar prost, daca ai fost deja in turcia cu all incl nu vei gasi nicaieri servicii la fel de bune

#12
gogutza

gogutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.08.2005
si inca ceva cu 6000 nu cred ca stai 3 sapt in vreo insula exotica la 5* cu AI, in turcia te costa peste 5000,dar nu iti mai ramin bani de buzunar, un bilet de avion pe mauritius costa peste 1000...deci ori mai pui ori mai scazi din pretentii, incearca sa fii realist

#13
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

 gogutza, on Mar 16 2006, 14:01, said:

e clar, vrei sa lenevesti...in bora bora nu cred ca gasesti cu all incl, nici in seisel, nici in patagonia, nici in tenerife, nici la ibiza, doar in creta dar prost, daca ai fost deja in turcia cu all incl nu vei gasi nicaieri servicii la fel de bune
De asta ma si temeam. In Turcia a fost exceptional, am stat la 5 stele cu all inclusive in Kusadasi, la hotel Surmeli, pe malul marii. Nu am avut ce sa le reprosez.

#14
gogutza

gogutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.08.2005
la surmeli am stat in 2000 si in 2005, cam varza ce-i drept acest hotel, plaja ioc, in apa noroi,un hotel pt babalici, nu mi-a placut nici in 2000 si nici in 2005, ce-i drept in 2005 am stat doar 0 noapte si apoi m-am mutat la tusan si de acolo in antalya la titanic...

#15
Twinsen

Twinsen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 30.10.2003

 gogutza, on Mar 16 2006, 16:41, said:

la surmeli am stat in 2000 si in 2005, cam varza ce-i drept acest hotel, plaja ioc, in apa noroi,un hotel pt babalici, nu mi-a placut nici in 2000 si nici in 2005, ce-i drept in 2005 am stat doar 0 noapte si apoi m-am mutat la tusan si de acolo in antalya la titanic...

Din ce se observa din poze plaja pare destul de generoasa si de nisip....

#16
felyx

felyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.05.2006

 gogutza, on Mar 16 2006, 16:41, said:

la surmeli am stat in 2000 si in 2005, cam varza ce-i drept acest hotel, plaja ioc, in apa noroi,un hotel pt babalici, nu mi-a placut nici in 2000 si nici in 2005, ce-i drept in 2005 am stat doar 0 noapte si apoi m-am mutat la tusan si de acolo in antalya la titanic...
gogutza, ia-o mai usor cu aprecierile. Surmeli e super ok.

#17
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Sunt unii traiti numai la Sofitel, ce sa faci.

#18
alima

alima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 29.07.2004

 gogutza, on Mar 16 2006, 16:41, said:

la surmeli am stat in 2000 si in 2005, cam varza ce-i drept acest hotel, plaja ioc, in apa noroi,un hotel pt babalici, nu mi-a placut nici in 2000 si nici in 2005, ce-i drept in 2005 am stat doar 0 noapte si apoi m-am mutat la tusan si de acolo in antalya la titanic...
Nici mie nu mi s-a parut varza hotelul. Fiecare cu parerile lui...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate