Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Blocuri construite de Soava, sud rezidential

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
SophiaM

SophiaM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.07.2012
Buna tuturor,
Nu sfatuiesc pe nimeni sa cumpere prin intermediul sud-rezidential, mai ales daca este vorba despre blocurile noi, construite de  Soava Vasile si fiii lui.
Sunt foarte prost facute, mai ales antifonarea lasa de dorit: se aude absolut tot, iar daca esti o persoana mai zgomotoasa in anumite ipostaze, atunci poti sa uiti. Am stat in blocuri vechi, dar nu era asa de rau!
In blocurile lui Soava se aude apa de la conducte, de la WC, daca cineva da cu aspiratorul la parter, auzi pana la etajul 3, in fine, atat noaptea cat si ziua vei fi nevoit sa traiesti intr-o atmosfera de nedescris!
Pentru orice alte detalii, puteti sa ma contactati cu incredere la [email protected].
Sophia

#2
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
la ce pret, toata ”distractia”?

#3
memestoica

memestoica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 28.09.2011
la superoferta, se incadreaza la prima casa.
chiar erau intr-o zi laudati la tvr info ca ce bine s-au adaptat ei crizei...si cand colo..

#4
recl-sr

recl-sr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 17.04.2009
Ce ansambluri a facut asta? Sa stie omu nu de alta...

#5
roxanna812

roxanna812

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.07.2009
Buna,

Nu stiu de ce doamna Sophia e asa suparata... eu locuiesc intr-un bloc construit de Soava si sunt multumita. Nu stiu exact cum sunt alte blocuri facute de el, dar acesta in care am cumparat e chiar ok. E adevarat ca uneori se aude cate ceva de la singurul vecin cu care am un perete comun... dar pana la urma asta e puterea de izolare a caramizii. De la vecinii de desupra/dedesupt nu am auzit niciodata nimic, cu exceptia gaurilor date cu bormasina, dar nu cred ca astea sunt preblema. Mai mult decat atat, apt e spatios, luminos, construit cu materiale de buna calitate, nu am de ce sa ma plang.

Sper sa nu apara posturile de genul "sunt dezvoltatorul si imi fac reclama" pentru ca nu sunt si nu am sa mai postez mai mult de atat. Vreau doar ca cei interesati sa stie si o alta parere!

O zi buna va doresc!

#6
SophiaM

SophiaM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.07.2012
Domnul Vasile Soava si fiii acestuia au blocuri  in zona Berceni-Aparatorii Patriei (are un total de aproape zece blocuri si inca construieste). Nu stiu daca conteaza banii, atat timp cat iei plasa, important este sa achizitionezi o locuinta in care sa te simti bine. Nu stiu daca materialele folosite sunt de calitate, dar in privinta antifonarii, domnul Soava nu a investit absolut niciun ban, ceea ce se reflecta in zgomotul aproape permanent pe care il auzi de la toate etajele si de la toate apartamentele din bloc.


Nu cred ca este firesc sa cumperi o locuita intr-un bloc in care sa se aude tot ce faci, mai ales daca este vorba despre un bloc nou. Am stat intr-un bloc vechi, din 1982 si pot spune ca nu se auzea in halul in care se aude la blocul cumparat de la Soava. Eu ma trezesc in fiecare dimineata de la tiuitul apei de la conducta vecinului. Aud tot ce vorbesc vecinul de langa mine si vecinul de la un etaj mai jos. Pentru mine, este un adevarat cosmar! Este al patrulea apartament pe care il cumpar in Romania (doua am avut in Brasov si doua in Bucuresti), dar pot spune ca este cea mai proasta achizitie pe care am facut-o si nu doresc nimanui sa pateasca asa ceva.
Sophia


 SophiaM, on 23rd July 2012, 14:54, said:

Domnul Vasile Soava si fiii acestuia au blocuri  in zona Berceni-Aparatorii Patriei (are un total de aproape zece blocuri si inca construieste). Nu stiu daca conteaza banii, atat timp cat iei plasa, important este sa achizitionezi o locuinta in care sa te simti bine. Nu stiu daca materialele folosite sunt de calitate, dar in privinta antifonarii, domnul Soava nu a investit absolut niciun ban, ceea ce se reflecta in zgomotul aproape permanent pe care il auzi de la toate etajele si de la toate apartamentele din bloc.


Nu cred ca este firesc sa cumperi o locuita intr-un bloc in care sa se aude tot ce faci, mai ales daca este vorba despre un bloc nou. Am stat intr-un bloc vechi, din 1982 si pot spune ca nu se auzea in halul in care se aude la blocul cumparat de la Soava. Eu ma trezesc in fiecare dimineata de la tiuitul apei de la conducta vecinului. Aud tot ce vorbesc vecinul de langa mine si vecinul de la un etaj mai jos. Pentru mine, este un adevarat cosmar! Este al patrulea apartament pe care il cumpar in Romania (doua am avut in Brasov si doua in Bucuresti), dar pot spune ca este cea mai proasta achizitie pe care am facut-o si nu doresc nimanui sa pateasca asa ceva.
Sophia

Mesaj pentru doamna Roxana: Nu va suparati, in care bloc construit de domnul Soava stati de sunteti atat de multumita? Eu as dori sa vand apartamentul in care stau, cel cumparat de la Soava, dupa ce am stat aproape doua luni acolo si as fi dorit sa va rog, daca cunoasteti pe cineva care sa doreasca sa cumpere, sa imi spuneti, pentru ca asta este tot ce doresc: sa ma mut de acolo! Este absolut groaznic!
Sophia

#7
alexandru_83

alexandru_83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 20.11.2010
In ce complex?

#8
roxanna812

roxanna812

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.07.2009
mda... imi pare rau sa aud asta, dar eu nu am avut nicio problema pana acum. Stau de cateva luni intr-un astfel de bloc si ii aud pe vecini doar din balcon :)

#9
sadicu

sadicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 23.06.2006
Sa intelegem ca Sophia este  "o persoana mai zgomotoasa in anumite ipostaze" ! :lol:

Edited by sadicu, 24 July 2012 - 13:09.


#10
Ximena

Ximena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.04.2012
Nu cred ca este firesc sa cumperi o locuita intr-un bloc in care sa se aude tot ce faci, mai ales daca este vorba despre un bloc nou. Am stat intr-un bloc vechi, din 1982 si pot spune ca nu se auzea in halul in care se aude la blocul cumparat de la Soava. Eu ma trezesc in fiecare dimineata de la tiuitul apei de la conducta vecinului. Aud tot ce vorbesc vecinul de langa mine si vecinul de la un etaj mai jos. Pentru mine, este un adevarat cosmar! Este al patrulea apartament pe care il cumpar in Romania (doua am avut in Brasov si doua in Bucuresti), dar pot spune ca este cea mai proasta achizitie pe care am facut-o si nu doresc nimanui sa pateasca asa ceva.
Sophia



Daca nu sunt indiscreta, in ce bloc construit de Soava stati? Eu m-am mutat de o luna si nu am patit pana in acest moment asa ceva cu toate ca ne-am mutat in proportie de 80%, inafara de zgomotul produs de gauririle aferente motajului de mobila nu am avut probleme, cu toate ca la noi in bloc toti ne plangem de usile de la intrare, sunt incredibil de proaste, nu sunt reglate, lovite etc, insa cu o surubelnita am cam rezolvat toti problema reglajului, antifonarea ei nu avem cum sa o rezolvam.

Ca raspuns si la restul de intrebari aferente discutiei, Soava nu face ansambluri rezidentiale, sunt blocuri mici, cu o inaltime maxima de 3 etaje, intre case de obicei, la noi sunt 16 apartamente de toate, preturile sunt in jur de 950 euro /mp, un pret rezonabil zic eu, si in plus de asta fiecare stie ce scrie in contractul lui.... spre exemplu in al meu scrie 10 ani garantie de la fundatie pana la finisaje.

Edited by Ximena, 27 July 2012 - 11:54.


#11
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 25.01.2012

 Ximena, on 27th July 2012, 12:51, said:

, preturile sunt in jur de 950 euro /mp, un pret rezonabil zic eu, si in plus de asta fiecare stie ce scrie in contractul lui.... spre exemplu in al meu scrie 10 ani garantie de la fundatie pana la finisaje.

950 e mp util sau construit?
Practic e chilipir, platesti 950 e pe un metru patrat si nici macar o usa la intrare nu ai asa cum trebuie, pai probabil  pretul usi e aferent cu suprafata care o ocupa dintr-un metru patrat 50 de euro. Finisajele toate cam ce pret au? Asta asa ca sa iti faci o idee mai clara ce inseamna 950 e mp la marginea orasului. Vai de capu nostru.
Aveti finisaje de 1000 de euro in tot ap cu tot cu usa la intrare si vi se pare ok sa platiti 1k pe un metru patrat!!!!!
Prostia, lenea se platesc scump, f scump.

Edited by gicafranaru, 27 July 2012 - 15:52.


#12
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,751
  • Înscris: 13.08.2008

 gicafranaru, on 27th July 2012, 16:50, said:

950 e mp util sau construit?
Practic e chilipir, platesti 950 e pe un metru patrat si nici macar o usa la intrare nu ai asa cum trebuie, pai probabil  pretul usi e aferent cu suprafata care o ocupa dintr-un metru patrat 50 de euro. Finisajele toate cam ce pret au? Asta asa ca sa iti faci o idee mai clara ce inseamna 950 e mp la marginea orasului. Vai de capu nostru.
Aveti finisaje de 1000 de euro in tot ap cu tot cu usa la intrare si vi se pare ok sa platiti 1k pe un metru patrat!!!!!
Prostia, lenea se platesc scump, f scump.
1 mp/ 19, adica 10.000 cmp/ 19= 526 cm patrati ( mai trebuie si un "i" la usa ! ).

#13
SophiaM

SophiaM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.07.2012
Am de adaugat doar doua lucruri la cele spune mai sus:
- cei care doresc sa imi scrie, pot sa o faca direct pe adresa mea de internet, [email protected]. In ceea ce priveste numele meu, Sophia, acesta provine din greaca si ia considerare ca am fost foarte "inteleapta" in cumpararea locuintei actuale, de aceea este un nume perfect valabil in conjunctura actuala.
- cei care cauta o locuinta, sa citeasca cu mare atentie forumurile, pentru ca s-ar putea sa contina un mare sambure de adevar.

Edited by ech, 03 October 2012 - 21:56.


#14
kb24k

kb24k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 17.07.2012
Domnul Soava...daca il pot numi asa...este un mare mafiot. Sfatuiesc pe toata lumea, sa nu apeleze NICIODATA la serviciile lui.

#15
crisapi

crisapi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.05.2013
am semnat un precontract cu firma premier,respectiv d-l Soava in care mi au spus ca era vorba de un apartament la mansarda de 40 mp ce costa 45000 euro si inca 3000 euro de care trebuia sa mi se acorde o mansarda de 30 mp care,normal ca nu a fost stipulata;prostia mea ca m am grabit si am semnat fara sa merg la un notar inainte!dupa,am aflat ca era vorba de un pod,nicidecum de o mansarda si cand am spus ca ma retrag deoarece vroiau sa mi vanda un pod care nu era locuibil,mi am pierdut avansul de 500 euro pe motiv ca in precontract am semnat 48000 euro doar pe apartamentul de 40 mp.sunt niste escroci!am si inregistrata conversatia cu ei in care vroiau sa le dau cei 3000 euro pe pod ilegal.

#16
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007

 crisapi, on 09 mai 2013 - 18:10, said:

am semnat un precontract cu firma premier,respectiv d-l Soava in care mi au spus ca era vorba de un apartament la mansarda de 40 mp ce costa 45000 euro si inca 3000 euro de care trebuia sa mi se acorde o mansarda de 30 mp care,normal ca nu a fost stipulata;prostia mea ca m am grabit si am semnat fara sa merg la un notar inainte!dupa,am aflat ca era vorba de un pod,nicidecum de o mansarda si cand am spus ca ma retrag deoarece vroiau sa mi vanda un pod care nu era locuibil,mi am pierdut avansul de 500 euro pe motiv ca in precontract am semnat 48000 euro doar pe apartamentul de 40 mp.sunt niste escroci!am si inregistrata conversatia cu ei in care vroiau sa le dau cei 3000 euro pe pod ilegal.

Nu cred ca iti lua nimeni podul ala pe care puteai sa ti-l amenajezi cum doreai. Daca iti trecea podul acela ca si doua camere in plus la apartament te costau impozitul si actele mai mult.

#17
byronero

byronero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 04.02.2008

 SophiaM, on 17 iulie 2012 - 10:02, said:

Buna tuturor,
Nu sfatuiesc pe nimeni sa cumpere prin intermediul sud-rezidential, mai ales daca este vorba despre blocurile noi, construite de  Soava Vasile si fiii lui.
Sunt foarte prost facute, mai ales antifonarea lasa de dorit: se aude absolut tot, iar daca esti o persoana mai zgomotoasa in anumite ipostaze, atunci poti sa uiti. Am stat in blocuri vechi, dar nu era asa de rau!
In blocurile lui Soava se aude apa de la conducte, de la WC, daca cineva da cu aspiratorul la parter, auzi pana la etajul 3, in fine, atat noaptea cat si ziua vei fi nevoit sa traiesti intr-o atmosfera de nedescris!
Pentru orice alte detalii, puteti sa ma contactati cu incredere la [email protected].
Sophia
va rog in ce ansamblu imobiliar sunt blocurile respective nu este interesant numele constructorului pentru ca sunt multi la un proiect e important numele ansamblului rezidential ?

Edited by byronero, 20 July 2014 - 14:16.


#18
byronero

byronero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 04.02.2008

 SophiaM, on 17 iulie 2012 - 10:02, said:

Buna tuturor,
Nu sfatuiesc pe nimeni sa cumpere prin intermediul sud-rezidential, mai ales daca este vorba despre blocurile noi, construite de  Soava Vasile si fiii lui.
Sunt foarte prost facute, mai ales antifonarea lasa de dorit: se aude absolut tot, iar daca esti o persoana mai zgomotoasa in anumite ipostaze, atunci poti sa uiti. Am stat in blocuri vechi, dar nu era asa de rau!
In blocurile lui Soava se aude apa de la conducte, de la WC, daca cineva da cu aspiratorul la parter, auzi pana la etajul 3, in fine, atat noaptea cat si ziua vei fi nevoit sa traiesti intr-o atmosfera de nedescris!
Pentru orice alte detalii, puteti sa ma contactati cu incredere la [email protected].
Sophia
despre ce ansamblu imobiliar este vorba ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate