Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Traseu Europa de 9 zile aprox 5000km

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Wug

Wug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 12.11.2006
Salutare,

In curand plec impreuna cu sotia in vacata prin Europa pe urmatorul traseu prestabilit:

Bucuresti - Innsbruck - Stelvio Pass - Zurich - Metzingen - Bruxelles - Amsterdam - Regensburg - Budapesta - Bucuresti

Total: 5226 km. Masina cu care calatorim este  Audi A4 2008 2.0tdi 170cp. Ne place sa conducem mai ales in afara Romaniei. Mare parte din Elvetia va fi pe drumuri nationale si nu pe autobanda pentru a putea admira frumusetile acestei tari. Cu exceptia Elvetia, Belgia si Olanda am mers de multe ori in Germania, Austria si Ungaria. As aprecia sugestiile voastre referitor la obiectivele ce nu merita ratate dea lungul traseului nostru prin cele 3 tari. Am navigatie IGo primo cu update la zi pe iPhone si masina varianta pe 2011.

Despre costul motorinei si vignetelor in Europa m-am interesat aici si aici

#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Da, okay iti dam voie, du-te, s-a aprobat pe softpedia, mergeti fara grija.
Have fun.

#3
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 Wug, on 16th July 2012, 14:13, said:

Salutare,

In curand plec impreuna cu sotia in vacata prin Europa pe urmatorul traseu prestabilit:

Bucuresti - Innsbruck - Stelvio Pass - Zurich - Metzingen - Bruxelles - Amsterdam - Regensburg - Budapesta - Bucuresti

Total: 5226 km. Masina cu care calatorim este  Audi A4 2008 2.0tdi 170cp. Ne place sa conducem mai ales in afara Romaniei. Mare parte din Elvetia va fi pe drumuri nationale si nu pe autobanda pentru a putea admira frumusetile acestei tari. Cu exceptia Elvetia, Belgia si Olanda am mers de multe ori in Germania, Austria si Ungaria. As aprecia sugestiile voastre referitor la obiectivele ce nu merita ratate dea lungul traseului nostru prin cele 3 tari. Am navigatie IGo primo cu update la zi pe iPhone si masina varianta pe 2011.

Despre costul motorinei si vignetelor in Europa m-am interesat aici si aici
Traseu Europa de 9 zile aprox 5000km (5226km)...

Deci, voi parcurgeþi cam 580 km pe zi, pe drumuri naþionale? :o  Când vã mai odihniþi, ce mai vizitaþi?
Apropo, cam cu ce medie de vitezã se circula pe drumurile naþionale din afarã?
Întreb ºi eu, pentru cã nu am ieºit niciodatã din þara asta minunatã, în care se circula cu media de 60-75 km/h ºi uneori chiar ºi cu 55 km/h... Depinde de regiunea geograficã ºi câte localitãþi ai în drum, trafic + radare. Deci, la noi cei 580 km îi parcurgi, cam în 9-10 ore cu tot cu repauz ºi pauzã de masã :), aºa într-un ritm mai ºoferesc. Dacã o lãlai mai mult, te duce ºi la 15 ore. Noaptea mere ceva mai repede ca nu prea este trafic ºi nici radare prin localitãþi...  :naughty:

#4
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,082
  • Înscris: 14.09.2007
600 km in 15 ore ? :lol: O poti lalai inca 6 ore cu somnul,si restul orelor sa conduci .

#5
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 Nicu90, on 16th July 2012, 15:37, said:

600 km in 15 ore ? :lol: O poti lalai inca 6 ore cu somnul,si restul orelor sa conduci .
Asta înseamnã o medie de 40km/h... ;) Tot ce-i posibil într-o þarã cu o infrastructurã de rahat.

Unii dorm ºi când conduc... :)

Edited by Elihu_66, 16 July 2012 - 15:08.


#6
Wug

Wug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 12.11.2006
Vorbim de nationale doar pe Elvetia. Restul numai pe autobanda. Cu exceptia Germaniei toate tarile sunt limitate la 130km/h, parca Belgia e la 120km/h. Insa daca eviti sa te afli in zona marilor orase la ore de varf se merge intins. Pe nationale limita e de 70km/h cateodata 90km/h.

Nu este mult 5000km in 9 zile. 1500km ii facem in prima zi pana la Innsbruck.

#7
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Sa luati eventual pastile anti-rau pentru stelvio  :lol:

Edited by opop, 16 July 2012 - 21:48.


#8
Wug

Wug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 12.11.2006
@opop N-avem probleme din astea dar mersi oricum se sfat.  :D

Din ce am citit despre Stelvio e sub Transfagarasan ca si grad de dificultate. Pe 29 iulie vom fi in Elvetia si intre timp am aflat unde se poate vota pe perioada referendumului. Asadar se adauga Berna si se elimina Zurich in functie de situatie. Mai este si Geneva insa nu e in drumul nostru si e prea mare efortul pana acolo.

Cateva detalii despre Stelvio aici

#9
Sternenstaub

Sternenstaub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 23.05.2007

 Wug, on 17th July 2012, 09:25, said:

Din ce am citit despre Stelvio e sub Transfagarasan ca si grad de dificultate.

Uita repede ce ai citit. Stilfser Joch/Stelvio este alta categorie de drum montan fata de transfagarasan. Nun numai la categoria altitudine: 2.757 m fata de 2042 m.

Uta-te la rampa de est:

http://upload.wikime...Stilfser_04.jpg

Ai asa ceva pe transfagarasan?

Vezi sa ai masina pusa la punct, mai ales la capitolul frane. Un pic de experienta pe astfel de drumuri ar cam fi necesara.

Stelvio este o adevarata placere, peisaj minunat si merita facut. Personal am traversat Stelvio de 3 ori complet si de 2 ori cu abatere pe Umbrail. Nu am regretat nici o clipa petrecute acolo.

#10
Wug

Wug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 12.11.2006
Nu m-am culcat pe o ureche nici o secunda ca ar fi ceva usor sau pentru oricine insa orice sfat e binevenit si apreciat. Exact pe aici va fi urcarea.

#11
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Nici nu se compara Transfagarasan cu Stelvio, asta ti-o spun si eu :)

#12
Wug

Wug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 12.11.2006
@opop

Altceva ce mai sti despre Elvetia sau prin zona?

#13
Wug

Wug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 12.11.2006
Mda, tocmai am citit un articol pe Daciaclub despre o aventura pe Stelvio cu Reno Symbol 1.4 benzina 75 cp. Plecare din Tg. Mures pana pe Stelvio si inapoi prin Viena si Budapesta. 4500km in 5 zile.

In concluzie, urci cu orice atata timp cat sti si cum ...

#14
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
nu va faceti probleme de nici un fel.
sa dormiti linistiti internet sa luati nr de tel de la companii de remorcare, just in case.
daca treceti prin luxembourg.., luati gaz. e ieftin.

compari elvetia cu transfagarasanu... in elvetia e mai sigur.
poti merge si cu loganu de 1.4, numai ca e obositor.
de curand am fost in nantes cu masina (am venit acum o saptamana). recomand varianta care trece la N de munchen, aia de trece pe langa frankfurt. munchen-stuttgart e criminala (construction road)

ca lungime, un pic cam lung drumul si o sa va ia mult din zi. dar, e okay, daca va place sa mergeti. mie imi place, asa ca inteleg.
azi plec cu motoru intr-o calatorie de 9,000km / 14 zile, si autostrada max 1,500km.

cand o sa vedeti biciclisti pe ruta voastra veniti chiar din noua zeelanda, o sa va stimtiti stingheri de intrebarile voastre.

toata stima si pentru "vot". oameni ca voi are nevoie romania.

succes

apropo, vignetta in ungaria/austria am luat de la nadlac inainte de iesi din tara de la gherete. parca a fost 105 lei pentru ambele tari / 10 zile.
stiu ca trebe si-n helvetia.
belgia parca nu, am fost in aprilie dar nu-mi mai aduc aminte.

si-nc-o chestie.
eu cand merg in vest plec pe la 6 din buc si merg ori pe transalpina ori pe transfagarasan, daca e frumos afara si fac primul popas la granita cu austria la paprika csarda. 25 de iepuroi, decent, baie in camera, si au un ficat de gasca la restaurant de mori.
apoi puteti pleca urmatoarea zi dimineata devreme pentru innsbruck
N47.920973,E17.118872.
nu uita sa-i dai o goarna prin germania, eventual o tii intr-a 4-a la turatii mari sa o mai cureti.

motorina din arad ar trebui sa-ti ajunga linistit pana in austria. in ungaria e mai scump. mie-mi ajunge pana la granita cu germania inainte de passau. am acolo o benzinarie automata, daca ai nevoie iti trimit cordonatele.

#15
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Eu am fost in Elvetia la ski, tara foarte scumpa si plicticoasa, dar in acelasi timp foarte frumoasa daca vrei sa te plimbi. Costul carburantului era cam ca la noi dar ai grija ca dupa ora 6.30 gasesti deschise doar benzinarii mari gen Coop, etc si alea sunt destul de rare. Am facut jumatate de Elvetie pe drumuri nationale la sfarsitul lui februarie, si se merge binisor, doar ca pe traseul meu am turbat de cate sate erau, unul dupa altul in continuu, si in fiecare sat cel putin un sens giratoriu unde sa opresti. Am fost si la Geneva la Solonul Auto si am facut turul orasului vechi cu un fel de trenulet, parerea mea ca nu merita sa te abati pana acolo. In Geneva chiar nu ai ce sa vezi/faci comparativ cu ce orase au nemtii, austriecii.

#16
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

 Wug, on 17th July 2012, 16:56, said:

@opop

Altceva ce mai sti despre Elvetia sau prin zona?
am fost milano-stelvio-austria-germania, nu am fost in elvetia dar nu cred ca e ceva care sa-ti puna probleme

 Wug, on 18th July 2012, 13:21, said:

Mda, tocmai am citit un articol pe Daciaclub despre o aventura pe Stelvio cu Reno Symbol 1.4 benzina 75 cp. Plecare din Tg. Mures pana pe Stelvio si inapoi prin Viena si Budapesta. 4500km in 5 zile.

In concluzie, urci cu orice atata timp cat sti si cum ...
eu am fost cu Logan 1.4  :naughty:

#17
Wug

Wug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 12.11.2006
@tsunnami

Multumesc frumos de interventie. Se vede ca ai umblat ceva la viata ta prin lume.  ^_^  Stiu de Paprika, si noi ne oprim de fiecare data acolo. Conditii de cazare decente si au o rata cu portocale unicat in Europa de Est. Eu alimentez de obicei la Jet in Austria pe autostrada iar in DE ies de pe autostrada si pe la sate e mai ieftin cu cativa centi. La un plin se simte ceva.

@filipxxx

Da, Geneva e cam peste mana si pe deasupra foarte departe. As fi vrut sa vad locatia unde se afla toti producatorii de ceasuri gen Breitiling, Omega, Rolex, Panerai, etc fiind un mare fan al ceasurilor elvetiene automatice insa poate cu alta ocazie. Am mai auzit chestia cu satele in Elvetia ca sunt cu miile insa si in Germania fiecare catun, sat, etc are un giratoriu minim.

@opop

Si cum a fost cu Loganu? Senzatie ceva?

#18
Keto

Keto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 23.06.2007

 filipxxx, on 20th July 2012, 10:58, said:

Eu am fost in Elvetia la ski, tara foarte scumpa si plicticoasa, dar in acelasi timp foarte frumoasa daca vrei sa te plimbi. Costul carburantului era cam ca la noi dar ai grija ca dupa ora 6.30 gasesti deschise doar benzinarii mari gen Coop, etc si alea sunt destul de rare. Am facut jumatate de Elvetie pe drumuri nationale la sfarsitul lui februarie, si se merge binisor, doar ca pe traseul meu am turbat de cate sate erau, unul dupa altul in continuu, si in fiecare sat cel putin un sens giratoriu unde sa opresti. Am fost si la Geneva la Solonul Auto si am facut turul orasului vechi cu un fel de trenulet, parerea mea ca nu merita sa te abati pana acolo. In Geneva chiar nu ai ce sa vezi/faci comparativ cu ce orase au nemtii, austriecii.

Impartasesc pe deplin opinia cu privire la Geneva.Trafic anapoda (ca in Bucuresti), nu merita sa platesti 200CHF/noapte ca sa stai in centru (balamuc, aglomeratie, balci). Obiectivele importante se pot atinge in max 6-8 ore de pietonal sau chiar si mai repede folosind o combinatie pietonal+taxi. Nici Lausanne nu mi-a lasat o impresie zdrobitoare. Am insa alta opinie fata de restul Elvetiei. Recomand traseul Montreux->Chur, cu trecerea celor 2 pasuri alpine (Furka si Oberalp).Si eventual 1-2-3 nopti pentru relaxare in zona. Evident ca n-as putea spune ca Elvetia este o tara ieftina (hotel, restaurant), dar mai avem exemple similare tot pe vechiul continent (Scandinavia, de exemplu).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate