Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Cursuri si certificari

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
razvlix

razvlix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 07.09.2011
Salutare,
Am deschis acest topic pentru a discuta putin despre cursurile si certificarile din domeniul IT.
Eu lucrez de vreo 8 luni pe un post de Helpdesk, dar ma mai ocup si de o parte din servere.Momentan e ok, dar as vrea sa evoluez.Problema e ca nu stiu cam de unde sa incep.Ma gandesc sa aprofundez cunostintele despre server, dar nu am gasit foarte multe firme unde sa pot urma cursuri.Ma refer la firme cu preturi acceptabile.Am gasit Credis, dar nu stiu ca de seriosi sunt si cat de mult invat din ele.Daca cineva a facut cursuri la ei, il rog sa impartaseasca experienta.
Ma mai gandesc la CCNA-uri si aici o sa va rog sa-mi recomandati cateva institutii, de unde pot lua certificarile.Ma adresez in special celor ce au absolvit aceste cursuri.
Cat de mult ajuta aceste certificari?

#2
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006

View Postrazvlix, on 15th July 2012, 13:18, said:

Cat de mult ajuta aceste certificari?

Părerea mea e că sunt zero atâta timp cât tu nu știi "nimic". învață singur, acasă, tot ce se face în firma ta pe partea de servere, linux, management al rețelei, management al serverelor, o dată ce ai cunoștințe solide te poți gândi la promovare.

#3
razvlix

razvlix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 07.09.2011

View Postpuya4ever, on 15th July 2012, 14:04, said:

Părerea mea e că sunt zero atâta timp cât tu nu știi "nimic". învață singur, acasă, tot ce se face în firma ta pe partea de servere, linux, management al rețelei, management al serverelor, o dată ce ai cunoștințe solide te poți gândi la promovare.
De partea de servere am inceput sa invat de acasa, dar pe partea de CCNA, ce sa fac ca nu am echipamente.

#4
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006

View Postrazvlix, on 15th July 2012, 14:21, said:

De partea de servere am inceput sa invat de acasa, dar pe partea de CCNA, ce sa fac ca nu am echipamente.

Există simulatoare (software), cu care "îți creezi" o rețea ca și în lumea reală. Și din câte știu, sunt destul de performante softurile. Mi se pare că și Cisco au așa ceva.

Read about :)

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru CCNA se ia de la Cisco de pe site PacketTracer 5 nu stiu cat. Nu trebuie mai mult de atat pentru CCNA ca sa simulezi o retea ma refer.

#6
razvlix

razvlix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 07.09.2011

View Postpuya4ever, on 15th July 2012, 14:04, said:

Părerea mea e că sunt zero atâta timp cât tu nu știi "nimic". învață singur, acasă, tot ce se face în firma ta pe partea de servere, linux, management al rețelei, management al serverelor, o dată ce ai cunoștințe solide te poți gândi la promovare.
De asta as fi vrut sa fac cursuri de window server.Pentru ca cu astea lucrez si la serviciu.In schimb cu CISCO nu prea.Dar Cursurile de win server pe care le-am gasit costa undeva la vreo 1500-2000 de euro, pe care clar nu imi permit sa ii dau.Din acest motiv intrebam de credis, pentru ca gasisem preturi mai ok. http://itacademy.cre...tp-server.html\
Dar pana sa dau 2400 de ron, trebuie sa stiu ca sunt ok.

#7
marian_soare

marian_soare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.07.2012
poti incepe sa inveti si singur acasa, dar la un moment dat iti vei da seama ca nu e suficient... daca spui ca lucrezi pe helpdesk si vrei sa avansezi atunci iti sunt necesare cunostinte atat de retelistica cat si de window servere. Consider ca pentru inceput un CCNA 1 (unde pui niste baze TCP/IP, OSI, Ethernet, etc) care sa il combini cu linux si win server iti va fi de folos. Ca tot intrebai de cei de la Credis daca sunt seriosi eu iti pot spune ca mi s-au parut destul de profi plus ca mie mi-au picat la tanc cursurile alea intensive care le fac ei vara. Daca tot esti interesat si nu vrei sa pierzi timpul pune-te pe treaba serios. spor!

#8
razvlix

razvlix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 07.09.2011

View Postmarian_soare, on 20th July 2012, 15:01, said:

poti incepe sa inveti si singur acasa, dar la un moment dat iti vei da seama ca nu e suficient... daca spui ca lucrezi pe helpdesk si vrei sa avansezi atunci iti sunt necesare cunostinte atat de retelistica cat si de window servere. Consider ca pentru inceput un CCNA 1 (unde pui niste baze TCP/IP, OSI, Ethernet, etc) care sa il combini cu linux si win server iti va fi de folos. Ca tot intrebai de cei de la Credis daca sunt seriosi eu iti pot spune ca mi s-au parut destul de profi plus ca mie mi-au picat la tanc cursurile alea intensive care le fac ei vara. Daca tot esti interesat si nu vrei sa pierzi timpul pune-te pe treaba serios. spor!

Ce cursuri ai facut la Credis?Certificarea e recunoscuta?

#9
marian_soare

marian_soare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.07.2012

View Postrazvlix, on 20th July 2012, 21:59, said:

Ce cursuri ai facut la Credis?Certificarea e recunoscuta?

ccna 1, 2, 3, linux B+A am primit la sfarsitul fiecarui curs o diploma ca am facut cursurile la ei care imi e buna aici. acum daca te gandesti sa pleci din tara si ai nevoie de niste certificate recunoscute international trebuie sa dai niste examene suplimentare care te cam costa la un centru Vue.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postrazvlix, on 20th July 2012, 21:59, said:

Ce cursuri ai facut la Credis?Certificarea e recunoscuta?
Credis este acreditata Vue, poti sustine examenele de certificare la ei fara grija. Nu am facut decatr CCNA1 la ei si asta cu numele ca citeam cursul la munca si examenele de capitol tot acolo le dadeam.

#11
vladiurea

vladiurea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.11.2009

View Postrazvlix, on 15 iulie 2012 - 15:25, said:

De asta as fi vrut sa fac cursuri de window server.Pentru ca cu astea lucrez si la serviciu.In schimb cu CISCO nu prea.Dar Cursurile de win server pe care le-am gasit costa undeva la vreo 1500-2000 de euro, pe care clar nu imi permit sa ii dau.Din acest motiv intrebam de credis, pentru ca gasisem preturi mai ok. http://itacademy.cre...tp-server.html\
Dar pana sa dau 2400 de ron, trebuie sa stiu ca sunt ok.
Nu, Credis nu este ok. Cauta in alta parte.
Nu este nimeni sa-ti predea, inveti singur acasa si acolo faci niste laboratoare doar. Putine si slabe. Este un fel de curs online.
Deci evita Credis daca vrei sa nu arunci banii pe geam.
Spun in cunostinta de cauza, poti sa mai cauti pareri pe forumuri.

Referitor la examene, acestea se dau la centre VUE. Sunt mai multe, toate sunt la fel, da acolo unde nu ti se pune comision. Practic te duci dai examenul si pleci.

#12
punkkid

punkkid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.11.2012
Salut,

Daca te intereseaza doar certificarea de CCNA, citesti Official Certification Guide o data, faci o data intrebarile din Pass4Sure si in maxim o luna ti-ai luat examnul la un centru Pearson Vue. Experienta hands on este ceea ce conteaza totusi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate