Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Turcia altfel 4 - Efes

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Taman pe Razvan Pascu te-ai gasit sa-l citezi...
De cand a aparut in blogosfera de turism, acum vreo 10 ani, Pascu a fost interesat doar de cum sa faca bani. N-are nicio treaba cu istoria sau cu turismul in sine, el are treaba doar cu banul, cu hotelurile si restaurantele, istoria nu-l intereseaza defel.

Nu Efesul a fost colmatat de raul Cayster ci portul orasului. Uite o explicatie pentru aluviuni, insa se refera doar la eforturile efesenilor de-a lungul secolelor de a decolmata portul:
https://www.research..._intervention_0

Edited by florinbad, 08 October 2020 - 13:02.


#38
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Efes - Poarta lui Mazeus si Mithridates(1,2), Templul lui Hadrian(3,4) si Poarta lui Hadrian(5)

Attached Files



#39
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postflorinbad, on 08 octombrie 2020 - 12:51, said:

... raul Cayster ...

Când am fost noi la Efes (în aprilie 2006) ghidul spunea de râul "Little Meandros". Habar n-am avut de numele Cayster.
Micul Meandros aducea destule aluviuni, fiind foarte meandrat la vărsare, nu degeaba i se spunea "Meandros".
Construcţia portului s-a dovedit o utopie până la urmă, fiindcă erau mereu necesare lucrări de decolmatare. Însă problema cea mai nasoală era legată de proliferarea ţânţarilor, şi implicit a malariei. Până la urmă oraşul s-a mutat în jurul fortăreţei Ayasuluk, aşa formîndu-se actualul Selciuk, în timp ce anticul Efes a fost părăsit, pe fondul schimbării religiei şi implicit a obiceiurilor oamenilor.
Apoi cutremurele succesive au dus la distrugere, iar praful despus succesiv şi vegetaţia crescută inevitabil au dus la "îngroparea" la propriu a oraşului. E ceva normal, orice aşezare părăsită aşa ajunge în final, iar descoperirea ulterioară a ruinelor necesită săpături masive.


Sănătate şi tcb !

#40
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View PostOvidiuNS, on 09 octombrie 2020 - 10:20, said:

Apoi cutremurele succesive au dus la distrugere, iar praful despus succesiv şi vegetaţia crescută inevitabil au dus la "îngroparea" la propriu a oraşului.
Se pare ca si alunecarile de teren au avut o contributie.

#41
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Efes

Attached Files



#42
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Selçuk - Art Ceramics
Atelierul de ceramica despre care vorbeam in prima postare. E dispus chiar la soseaua Izmir-Aydin(denumirea e luata de pe GMaps), imediat dupa intersectia in care faci stanga spre situl arheologic Efes si putin inainte de intrarea in Selçuk(venind dinspre sud).
In magazinul de prezentare se vand produsele mai multor mestesugari din zona.Fotografiatul e permis intr-o singura sectiune, cea cu produse fosforescente.

Attached Files



#43
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 31.01.2010
Wow, wow, wow!! Asta e tot ce pot sa spun! :) Excelente informatii si exceptionale pozele care le acompaniaza! florinbad, jos palaria! Iar zuv...esti talentat tare de tot. Ma bucur ca am gasit topicul pentru ca Efes e undeva sus de tot pe lista de "must visit" in Turcia. O intrebare am la voi. Unde ar fi mai ok sa luam 2 nopti de cazare, in Kusadasi sau in Selcuk? Noi o sa venim din Cesme, deci nu de la distanta mare, asa ca vom avea la dispozitie cam jumatate din prima zi, apoi o zi plina pe care vrem sa o dedicam pt Efes, Templul zeitei Artemis, Biserica Sf Ioan, Casa Feciarei Maria, poate daca mai avem suflu pe caldurile alea si o scurta vizita in Sirince. Daca ne cazam in Selcuk am putea dupa ce ne instalam la cazare sa luam dolmusul si sa petrecem dupamasa in Kusadasi, iar a doua zi ne invartim pe unde v-am spus. Iar daca ne cazam in Kusadasi, am putea dupa ce ajungem sa dam o fuga la plaja in Parcul National Dilek sau la o alta plaja din zona, iar a doua zi sa mergem spre Efes. Stiu ca exista si varianta cu dolmus din Kusadasi in Selcuk, dar atunci nu prea mai ai cum sa ajungi la celelalte obiective, neavand mijloc propriu de transport. So, Selcuk sau Kusadasi?

#44
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 30.04.2008
Daca seara, dupa vizitat situri arheologice, mai aveti chef/putere pentru plimbari, atunci chiar merita Kusadasi.
În orice circumstanță eu unul as alege Kusadasi fara sa stau pe ganduri. :)

Edited by w140, 20 January 2023 - 11:57.


#45
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Daca ar fi vorba de o noapte cred as opta pentru Selçuk si as vizita si castelul Ayasoluk, pe care l-am vazut doar de departe.
Pentru doua nopti cred ca as alege Kusadasi.
Asta spus fara un studiu temeinic al problemei (preturi cazare/noapte, obiective de vizitat, etc)

#46
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 31.01.2010
Da, cred ca voi alege Kusadasi. Avand in vedere ca din Cesme facem 2h pana-n Kusadasi, pana-n pranz putem sa fim deja cazati, despachetati si pe plajã. Si seara plimbare. A doua zi vizitam cat putem si seara iesim iar la o plimbare pe faleza, daca mai suntem in stare. In Kusadasi sunt decente preturile la cazari, fata de Cesme si Kas, unde o sa stam mai multe nopti.

#47
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 05.09.2007
Anul acesta am ales Selcuk pt o noapte. Venit de la Canakkale, cazat, vizitat Casa Fecioarei Maria, plimbat. A doua zi, pe racoare vizitat Efesul si plecat spre Patara. Recomand vizitarea Efesului la primele ore, pt ca dupa pranz se incinge marmura si e jale. Stan Patitul.

#48
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 31.01.2010

View Postmarian.bazavan, on 30 ianuarie 2023 - 08:35, said:

Recomand vizitarea Efesului la primele ore, pt ca dupa pranz se incinge marmura si e jale. Stan Patitul.

Dupa micul dejun o sa plecam direct spre Efes, sper sa nu ne prinda caldurile pe-acolo. Apoi mergem la Templul Artemisei, Biserica Sf. Ioan si la intoarcere Casa Fecioarei Maria.
Am facut rezervare la Neopol Hotel Deluxe in Kusadasi. Pret foarte bun, zic eu...75 euro/2 nopti/camera de 40 mp, md inclus, parcare privata, piscina (cred ca ne va prinde excelent vreo ora la piscina dupa ziua cu Efesul)...

#49
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 05.09.2007

View Postcamelia19, on 31 ianuarie 2023 - 13:30, said:

Dupa micul dejun o sa plecam direct spre Efes, ........(cred ca ne va prinde excelent vreo ora la piscina dupa ziua cu Efesul)...

Efesul se deschide de la 8.00. Cred ca pe la 9.00 - 9.30 e f bine de ajuns. Eu, ca am drum lung pana in Patara ... o sa incerc un 8.30 maxim 9.00. 2 ore juma sunt de ajuns pt vizitat mai pe indelete. Iar piscina ... un sfarsit de zi minunat. In ce perioada mergi in Kas? Poate ne vedem la o bere si inot cu gasca!

#50
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 31.01.2010
Planul momentan e pentru 24-28 iunie, 4 nopti. Voi?

#51
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 05.09.2007
26 iunie - 2 iulie, Patara, Dar si cu mers la Kaputas, Kas, Demre si poate Oludeniz. Poate pe 27 ?????

Edited by marian.bazavan, 31 January 2023 - 16:21.


#52
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 31.01.2010
Tinem legatura. Noi o zi Kastellorizo si in rest, tot cam asa prin zona.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate