Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Iran

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
nu prea cunosc preturile pentru Iran...insa ma gandeam ca poate cineva ar fi interesat.

Turkish Air are oferte(cred) bune din Danemarca catre Iran...la 1832 coroane daneze, echivalentul a 250 euro..perioada de calatorie 09.07.2012 - 16.09.2012

se zboara din Billund, aeroport situat in centru Danemarcei...pentru cei aflati in zona de nord-vest a Romaniei, si interesati de Iran, se poate ajunge cu Ryan Air din Budapesta in Billund.

#2
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Iranul este pe picior de razboi.
In locul tau nu as da sfaturi de cum sa ajungi in Iran.

Edited by Sorin84k, 09 July 2012 - 20:29.


#3
abuzuripenibile

abuzuripenibile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 20.11.2011
Cred ca-i topic facut la misto :D.

Edited by abuzuripenibile, 09 July 2012 - 20:47.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postabuzuripenibile, on 9th July 2012, 20:46, said:

Cred ca-i topic facut la misto :D.

maestre, nu am timp de facut topicuri la misto.

http://www.turkishai...ts/BLLAE0374IKA

cat despre eventualitatea unui conflict in Iran...e foarte improbabila.

bine ca sunt comentatori isteti peste tot.

numai bine.

Edited by parabone, 09 July 2012 - 21:46.


#5
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006

View Postparabone, on 9th July 2012, 21:45, said:

maestre, nu am timp de facut topicuri la misto.

http://www.turkishai...ts/BLLAE0374IKA

cat despre eventualitatea unui conflict in Iran...e foarte improbabila.

bine ca sunt comentatori isteti peste tot.

numai bine.

ce faci în iran?

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
am un coleg iranian care mi-a mai povestit cate ceva despre locurile lui natale si asta m-a facut sa cred ca , cine stie, poate voi avea sansa sa vizitez aceasta tara.

recent, am cumparat un bilet Turkish Air pentru o alta destinatie si, cu aceeasi ocazie, mi-a sarit in fata aceasta oferta.ma gandeam ca poate cuiva ii va fi de folos...

plus de asta, am destula materie cenusie incat sa realizez faptul ca Iran nu este tara portretizata de media occidentala, in special cea proamericana, Iranul nu inseamna Ahmadinejad sau mai stiu eu ce ayatolah..Iranul este o tara care intr-adevar merita vizitata pentru cultura ei bogata si poporul ei ospitalier.
Iran nu este o tara pe picior de razboi...astea sunt baliverne media.

zicand astea, inchei prin a cere moderatorilor sa inchida acest topic, daca nu sa-l stearga complet, inainte sa apara, in buna traditie carpato-danubiano-pontica de altfel, tot felul de comentatori cu umor mucalit si replici care denota orice altceva in afara de putina cultura generala.

Edited by parabone, 10 July 2012 - 00:24.


#7
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010
Iranul e o tara extrem de interesanta care ar trebui vizitata de multi romani. Din pacate nepasarea ii face pe multi sa o considere o destinatie periculoasa  iar incultura sa o considere o destinatie neinteresanta.
Danemarca e totusi cam departe, pentru romani cred ca se gasesc oferte bune din Istanbul.

#8
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010

View Postparabone, on 10th July 2012, 01:23, said:

zicand astea, inchei prin a cere moderatorilor sa inchida acest topic, daca nu sa-l stearga complet, inainte sa apara, in buna traditie carpato-danubiano-pontica de altfel, tot felul de comentatori cu umor mucalit si replici care denota orice altceva in afara de putina cultura generala.

De ce sa fie inchis topicul ? Eu sunt interesat de Iran si cred ca destui altii . Ce ne pasa ca exista cetateni pentru care mamaia , paralia katerini si antalya reprezinta nirvana in materie de turism ?

#9
iva_96

iva_96

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.07.2012

View PostGeorge2210, on 10th July 2012, 09:01, said:

Iranul e o tara extrem de interesanta care ar trebui vizitata de multi romani. Din pacate nepasarea ii face pe multi sa o considere o destinatie periculoasa  iar incultura sa o considere o destinatie neinteresanta.
Danemarca e totusi cam departe, pentru romani cred ca se gasesc oferte bune din Istanbul.

cand am fost in Iran in 2011 am mers cu Turkish, 650 euro dus-intors, via Istanbul. Nu sunt convins ca exista oferte semnificativ mai bune, dar succes! Mai erau rusii, azerii, insa cu complicatii.

View Postiva_96, on 8th August 2012, 23:42, said:

cand am fost in Iran in 2011 am mers cu Turkish, 650 euro dus-intors, via Istanbul. Nu sunt convins ca exista oferte semnificativ mai bune, dar succes! Mai erau rusii, azerii, insa cu complicatii.

ps. o cautare rapida pe paravion.ro (sper sa nu fiu banat pt link) indica 495 euro, date fictive in noiembrie.

#10
seche

seche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 11.06.2011

View Postiva_96, on 8th August 2012, 23:42, said:

cand am fost in Iran in 2011 am mers cu Turkish, 650 euro dus-intors, via Istanbul. Nu sunt convins ca exista oferte semnificativ mai bune, dar succes! Mai erau rusii, azerii, insa cu complicatii.
as fi si eu interesat de o vacanta in iran . ce imi poti spune despre locatiile si preturile de acolo?

#11
iva_96

iva_96

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.07.2012

View Postseche, on 8th August 2012, 23:46, said:

as fi si eu interesat de o vacanta in iran . ce imi poti spune despre locatiile si preturile de acolo?

pai, despre locatii.. depinde ce te intereseaza. oferta este bogata. vrei istorie? esfahan, shiraz, hamadan (plus altele unde nu am ajuns eu). religie? as spune yazd (pt. zoroastrism), iar pentru islamism - restul tarii :) . shopping? incearca alta tara :) desigur daca nu vrei niste farfurii din esfahan. sau altceva super local. relationare cu localnicii? oriunde! (atentie mare la codul bunelor maniere in varianta islamica, mai ales in ceea ce priveste femeile). Un traseu clasic este Teheran - avion Shiraz - Yazd - Esfahan - Teheran. Sau invers, Teheran - Esfahan - Yazd - Shiraz - avion Teheran. Alege zbor local cu Airbus, nu cu Boeing (prietenii stiu de ce ;). O varianta este sa te stabilesti la Esfahan, si sa mergi intr-o zi la Yazd. Si in alte parti. Mie mi-a placut cel mai mult la Esfahan. Opinie personala, desigur.

Din Shiraz mergi la o plimbare de o zi la Persepolis & Pasargadae (daca ai noroc, Pasargadae o sa-ti dezvaluiasca multe din sufletul iranian, daca nu - vei vedea doar trei pietre: noi am facut cunostinta cu niste iranieni pe acolo, am baut ceai cu ei si am gustat niste zahar local, am ascultat muzica traditionala, etc - a fost cea mai interesanta experienta din Iran). La Esfahan este o minunatie de piata centrala - in sensul de cladiri, nu de zarzavaturi. Vezi UNESCO - au niste imagini 3D beton.

despre durata - intre 7 si n zile. depinde ce vrei sa vezi si sa intelegi.

despre preturi - o sa te simti ca un englez intr-o carciuma de sat din Europa de Est.

pentru alte detalii, da-mi pm.

a, si succes cu viza! s-ar putea sa fie complicat. daca nu ai o cunostinta locala, sunt tot felul de agentii de turism iraniene care rezolva problema - dar nu am idee cum mai merge in acest climat politic mondial.

Edited by iva_96, 10 August 2012 - 00:51.


#12
codrin77

codrin77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 31.01.2010
Oferte bune sunt pentru Iran cu Pegasus Airlines, din Bucuresti, via Istanbul (Sabiha Gokcen)... orice rezervare facuta cu 2 luni inainte te aduce la circa 250Eur dus intors, ceea ce e foarte convenabil. Iranul este o tara foarte frumoasa, profunda din punct de vedere al culturii si civilizatiei. Am fost si m-as reintoarce oricand, pentru ca sunt extrem de multe de vazut. E o tara in care se regasesc simultan 4 anotimpuri, extrem de diversa geografic, cultural si cu multe straturi de istorie care merita studiate. Cei care considera ca nu au ce vedea in Orient, le respect parerea, dar cred ca ar merita testata printr-o calatorie la fata locului si nu prin ceea ce se vede sau aude din media, care are si ea interesele ei :)

#13
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Pana la urma care e cea mai buna modalitate pentru viza de Iran? Viza de la ambasada, de la noi (implica destul de multa hartogaraie, printre altele si un control medical si cazier), la 70 de euro (parca) sau, asa cum am mai auzit, viza de pe aeroport? Daca se poate lua viza de pe aeroport, cat costa pentru cetatenii romani, ce acte necesita (altele decat cele cerute de ambasada?), pe ce interval se acorda deobicei (maxim 1, 2 saptamani?) si cat costa? Iti trebuie ceva pre-approval pentru a fi lasat sa te imbarci in avion in lipsa vizei?

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
http://www.iranianvisa.com/uponarr.htm

#15
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Ok, link de genul asta vazusem si eu, insa e un serviciu de intermediere facut de o agentie de turism, din cate vad. Serviciu care costa 60 E taxa de serviciu + 50 E visa stamp fee, in total 110 E. Pe site-ul MFA iranian vad ca application for tourist visa e in continuare under construction. Asta e singura modalitate de a lua viza de pe aeroport, prin intermedierea unei agentii de turism? Vad ca ofera acelasi serviciu si cu ridicare de la ambasada, pentru 35 E + taxa consulara (care nu mai stiu cat este, pe site-ul ala zice tot 50 E). Modalitatea oficiala, la consulatul din Bucuresti, mai stie cineva cat costa, ca pe site nu mai scrie?  Oricum, o sa le dau un mail. Mi se pare ciudat sa iau viza prin intermediari, deobicei serviciile de genul asta (visahq, etc) au ca target americanii.
Merci oricum, xwh! Tu, daca ai fost, ce varianta ai folosit?

Edited by alexxxxx, 20 November 2012 - 18:40.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu nu am fost, dar daca as merge acolo as folosi ambasada locala fara dubiu.

#17
coco$u

coco$u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 05.03.2007
Buna,
eu mi-am facut rezervare cu Pegasus, Bucuresti Teheran via istanbul si m-a costat 220 Euro la inceputul lui martie. Voi sta in Iran 7 zile si cred ca voi merge pe traseul clasic teheran - shiraz - yazd - esfahan - teheran.
M-am gandit sa apelez la o agentie locala doar pentru a rezerva niste bilete de avion, pentru cazare multe hoteluri au site-uri proprii si pot face direct rezervarea.
Pentru transportul cu autocarul intre orase, credeti ca pot rezerva de pe o zi pe alta sau chiar in aceeasi zi sau e nevoie de rezervare online?
O intrebare pentru cine a fost: in esfahan, yazd si shiraz, cat ar cost un ghid pentru un tur de o zi al orasului?
Orice informatie e binevenita, multumesc.

Later edit: visa on arrival e ok, apare pe multe site-uri oficiale

Edited by coco$u, 05 January 2013 - 11:13.


#18
iva_96

iva_96

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.07.2012

View Postcoco$u, on 05 ianuarie 2013 - 11:11, said:

Buna,
eu mi-am facut rezervare cu Pegasus, Bucuresti Teheran via istanbul si m-a costat 220 Euro la inceputul lui martie. Voi sta in Iran 7 zile si cred ca voi merge pe traseul clasic teheran - shiraz - yazd - esfahan - teheran.
M-am gandit sa apelez la o agentie locala doar pentru a rezerva niste bilete de avion, pentru cazare multe hoteluri au site-uri proprii si pot face direct rezervarea.
Pentru transportul cu autocarul intre orase, credeti ca pot rezerva de pe o zi pe alta sau chiar in aceeasi zi sau e nevoie de rezervare online?
O intrebare pentru cine a fost: in esfahan, yazd si shiraz, cat ar cost un ghid pentru un tur de o zi al orasului?
Orice informatie e binevenita, multumesc.

Later edit: visa on arrival e ok, apare pe multe site-uri oficiale

Hotelurile au standarde foarte diferite; noi am stat in general la hoteluri ieftine (20-30 USD camera dubla pe noapte), insa foarte curate si cu personal foarte amabil, care poate da sfaturi utile, si chiar aranja tururi locale sau rezerva bilete pentru autocar. La Shiraz de exemplu, un tur cu un localnic vorbitor de engleza (cu autoturismul lui) la Persepolis si Pasargadae a costat echivalentul a 60 USD (in 2011). In Esfahan am apelat la un localnic de pe Couch Surfing, care si-a petrecut o jumatate de zi cu noi. La Yazd nu cred ca iti trebuie ghid - dealtfel, daca stii ce cauti, te descurci cam peste tot cu ghidul Lonely Planet, ghidul e mai mult ca sa confere aroma locala. Daca nu stii inca, sunt multe jurnale de calatorie.

Si ar fi un neajuns destul de important de semnalat - trebui sa pleci cu toti banii de acasa sub forma de cash - ATM-urile functioneaza doar cu carduri locale.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate