Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Tunisia

- - - - -
  • Please log in to reply
278 replies to this topic

#55
florin04

florin04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 19.08.2009
Daca te duci pe litoralul de nord-est (zona orasului Sousse) nu este nevoie.
Nu stiu insa pentru restul teritoriului.

#56
andrazah

andrazah

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.03.2007
Este cineva care pleaca spre Tunisia in data de 26 iunie 2013 din Cluj?

Ce mai stiti de revoltele din Tunisia?

#57
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,551
  • Înscris: 03.04.2010

View Postandrazah, on 21 mai 2013 - 13:03, said:

--- Ce mai stiti de revoltele din Tunisia?
Tunisia este una din cele mai sigure tarii arabe. Ce ai citit  AICI  este un caz izolat al salafistilor si nu a avut loc in zona turistica.

Edited by raul_6776, 21 May 2013 - 15:42.


#58
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 05.09.2007
In principiu plec pe 17/07 din Sibiu. nu stiu inca unde sa merg: oscilez intre P.E.K(Hannibal) si Mahdia (Golden Tulip). Despre Hannibal am citit review=uri foarte contradictorii, la Golden pare mai sigur. Are cineva vreo parere despre Mahdia?

#59
viorelpasca

viorelpasca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 18.11.2007
Am o ofertă foarte bună, all inclusive, din 13 iunie 2013 in Tunisia, hotel Golden Beach- Skannes Monastir. Din review-urile de pe site- urile straine nu reuşesc să-mi fac o idee despre hotel. Are cineva vreo idee? E curat hotelul, e renovat recent sau e vechi rău de tot? Cum e personalul? Dar masa? Nu mă aştept la lux, dar nici nu vreu să împart patul cu gândacii sau să fac duş cocoţat pe scaun de plastic, ca să nu iau vreo boală, nici să mănânc la dejun ce a rămas de la cină... Aştept urgent opinii, pentru că mâine la 14.00 trebuie să confirm şi să achit avansul. Mulţumiri anticipate!

#60
liviup76

liviup76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.06.2005
Pe tripadvisor are un singur review in anul 2012, iar in 2013 are 2 f proaste. Pe hollidaycheck are ceva mai multe review-uri din 2012 , dar marea majoritate proaste.
Sincer sa fiu, eu nu m-as duce la un hotel situat pe locul 30 din 48 pe TA si locul 32 din 35 pe HC.
Asa se explica si oferta f buna pe care o ai.

Numai bine

#61
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postviorelpasca, on 26 mai 2013 - 14:16, said:

Am o ofertă foarte bună, all inclusive, din 13 iunie 2013 in Tunisia, hotel Golden Beach- Skannes Monastir. Din review-urile de pe site- urile straine nu reuşesc să-mi fac o idee despre hotel. Are cineva vreo idee? E curat hotelul, e renovat recent sau e vechi rău de tot? Cum e personalul? Dar masa? Nu mă aştept la lux, dar nici nu vreu să împart patul cu gândacii sau să fac duş cocoţat pe scaun de plastic, ca să nu iau vreo boală, nici să mănânc la dejun ce a rămas de la cină... Aştept urgent opinii, pentru că mâine la 14.00 trebuie să confirm şi să achit avansul. Mulţumiri anticipate!
Si eu am gasit reviews impartite(destule  nemultumiri) pt hotel. Iti recomand sa alegi un hotel cu macar o medie a notelor de 7.5/10.

#62
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 05.09.2007
Astazi platesc avansul pentru Mahdia - Golden Tulip pentru 17/07. Mai vine cineva in zona?

#63
newgirl

newgirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.06.2009

View Postflaviuf, on 28 mai 2013 - 12:59, said:

Astazi platesc avansul pentru Mahdia - Golden Tulip pentru 17/07. Mai vine cineva in zona?

si eu ma gandesc la mahdia ... dar pe lista mea era nour palace :) singurul inconvenient pe care lam gasit la mahdia e ca e foarte departe de tunis si se pare ca in realitate transferul va dura cam 4 ore ...

#64
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 05.09.2007
Mie mi se pare plaja OK si ma bucur ca e aproape de El Djem pe care vreau sa-l vizitez.

#65
newgirl

newgirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.06.2009

View Postflaviuf, on 28 mai 2013 - 21:04, said:

Mie mi se pare plaja OK si ma bucur ca e aproape de El Djem pe care vreau sa-l vizitez.

da ... plaja am citit si eu ca ar fi printre cele mai frumoase din tunisia ... dar distanta fata de aeroport cred ca e principalul dezavantaj ...
avand in vedere ca poti avea surprize cu programul de zbor si ajungi sa ai 7 nopti si 6 zile(ajungi seara taarziu la hotel si pleci in ultima zi dimineata devreme) daca mai vorbim si de un transfer lung ... e cam greu pentru cei care pleaca doar pt o saptamana.
noi nu ne-am hotarat inca ... dar daca va fi pana la urma tunisia va fi ori mahdia ori souse (in ambele locatii am gasit cate un hotel sa ne placa) dar cum au crescut foarte mult preturile in ultima luna cred ca asteptam last minut-urile

#66
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,551
  • Înscris: 03.04.2010

View Postnewgirl, on 29 mai 2013 - 23:13, said:

--- ... dar daca va fi pana la urma tunisia va fi ori mahdia ori souse (in ambele locatii am gasit cate un hotel sa ne placa) ---
Sincer va "imbatati cu apa de ploaie".
Vreti sa aveti amintiri placute legate de Tunisia, atunci nu fiti zgarciti si alegeti resorturi de minim 4 * in Yasmine Hammamet sau Port el Kantaoui.

Edited by raul_6776, 01 June 2013 - 13:09.


#67
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,551
  • Înscris: 03.04.2010

View Postraul_6776, on 01 iunie 2013 - 13:09, said:

Sincer va "imbatati cu apa de ploaie".
Vreti sa aveti amintiri placute legate de Tunisia, atunci nu fiti zgarciti si alegeti resorturi de minim 4 * in Yasmine Hammamet sau Port el Kantaoui.
Aveti mare grija cu "stelele" din locatiile arabe. Si tineti cont de perioada "Ramadanului". E o mare problema. Eu in aceea perioada nu ma-s duce la musulmani.

Edited by raul_6776, 01 June 2013 - 18:01.


#68
newgirl

newgirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.06.2009

View Postraul_6776, on 01 iunie 2013 - 13:09, said:

Sincer va "imbatati cu apa de ploaie".
Vreti sa aveti amintiri placute legate de Tunisia, atunci nu fiti zgarciti si alegeti resorturi de minim 4 * in Yasmine Hammamet sau Port el Kantaoui.

sincer cred ca nici nu exista in oferta din romania hoteluri sub 4 stele in mahdia ... stiu la ce sa ma astept in tunisia atat referitor la stelele din hoteluri cat si la locuitori.
Da, e foarte adevarat ca romanii nu merg in Mahdia, dar daca te uiti pe trip advisor sunt sificient de multi care merg. constant la hotelurile din Mahdia,pe care nu-i deranjeaza ca sunt intr-o locatie mai mica iar daca te uiti la plaja si apa e mult mai frumoasa ca in port el kantoui. Avantajul ultimului e ca seara poti sa iesi la plimbare, pe la fantani, magazine ... asta in cazul in care iti face placere tiganeala/ abordarea tunisienilor. Iar in Yasmine Hammamet din ce am vazut toate resorturile sunt peste drum de plaja ... sincer mi se pare mult mai comod, o plaja direct in spatele hotelului, unde sa fi sigur ca nu au acces decat cei din hotel.

View Postraul_6776, on 01 iunie 2013 - 17:59, said:

Aveti mare grija cu "stelele" din locatiile arabe. Si tineti cont de perioada "Ramadanului". E o mare problema. Eu in aceea perioada nu ma-s duce la musulmani.
nu ar trebui sa-ti fie frica sa mergi in perioada ramadanului daca sti sa respecti perioada in sine. Te asigur ca si ei te vor trata cuj respect cat timp si tu ii vei respecta, asta insemnand, fara decolteuri provocatoare, fuste scurte, consumarea de mancare direct pe strada, etc.

#69
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,551
  • Înscris: 03.04.2010

View Postnewgirl, on 01 iunie 2013 - 23:31, said:

--- Da, e foarte adevarat ca romanii nu merg in Mahdia, dar daca te uiti pe trip advisor sunt sificient de multi care merg. constant la hotelurile din Mahdia,pe care nu-i deranjeaza ca sunt intr-o locatie mai mica iar daca te uiti la plaja si apa e mult mai frumoasa ca in port el kantoui. Avantajul ultimului e ca seara poti sa iesi la plimbare, pe la fantani, magazine ... asta in cazul in care iti face placere tiganeala/ abordarea tunisienilor. Iar in Yasmine Hammamet din ce am vazut toate resorturile sunt peste drum de plaja ... sincer mi se pare mult mai comod, o plaja direct in spatele hotelului, unde sa fi sigur ca nu au acces decat cei din hotel.
Daca esti convinsa ca ai dreptate iti doresc un sejur placut in Tunisia.
Daca vrei sa mergi acolo si sa te simti foarte bine, de ce nu alegi Djerba.. care e aproape de Mahdia. Te rog sa nu mai faci referire la "trip advisor" daca iti doresti "une belle voyages".
Se pare ca ai ales.. si nu mai poti da inapoi. Nu "huli" Yasmine Hammamet. Cei care au fost acolo iti pot confirma, iar Port El Kantaoui este sinonim cu "ceva de vis"..
Si ca sa te parafrazez.. "da e foarte adevarat" ca multi romani sunt zgarciti la alegerea locatiei, iar dupa ce se intorc in Romania spun la altii ca "tara" aia unde au fost e "urata" si ce pacat ca au pierdut banii in loc sa se duca la "mamaia" sau "nisipurile de aur".
Dar toti "turisti astia" nu au vizitat cetatea Carthage, Sidi Bou Said, Tunis, La Goulette, Bizerte, Sousse, Monastir, Sfax, Kairouan, El Djem, Gabes, Djerba, Douz, Tozeur si marele desert SAHARA.
Am fost in multe tari, dar ghizi "romance" mai buni "profesional" ca in Tunisia nu am gasit niciunde.

Edited by raul_6776, 02 June 2013 - 07:14.


#70
newgirl

newgirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.06.2009

View Postraul_6776, on 02 iunie 2013 - 06:47, said:

Daca esti convinsa ca ai dreptate iti doresc un sejur placut in Tunisia.
Daca vrei sa mergi acolo si sa te simti foarte bine, de ce nu alegi Djerba.. care e aproape de Mahdia. Te rog sa nu mai faci referire la "trip advisor" daca iti doresti "une belle voyages".
Se pare ca ai ales.. si nu mai poti da inapoi. Nu "huli" Yasmine Hammamet. Cei care au fost acolo iti pot confirma, iar Port El Kantaoui este sinonim cu "ceva de vis"..
Si ca sa te parafrazez.. "da e foarte adevarat" ca multi romani sunt zgarciti la alegerea locatiei, iar dupa ce se intorc in Romania spun la altii ca "tara" aia unde au fost e "urata" si ce pacat ca au pierdut banii in loc sa se duca la "mamaia" sau "nisipurile de aur".
Dar toti "turisti astia" nu au vizitat cetatea Carthage, Sidi Bou Said, Tunis, La Goulette, Bizerte, Sousse, Monastir, Sfax, Kairouan, El Djem, Gabes, Djerba, Douz, Tozeur si marele desert SAHARA.
Am fost in multe tari, dar ghizi "romance" mai buni "profesional" ca in Tunisia nu am gasit niciunde.
dupa cum am spus si mai sus inca nu am ales ... sigur voi alege ceva de care sa fiu multumita in cunostiinta de cauza ...
in ofertele cu plecare din cluj, djerba nu se regaseste... dar nu am reusit sa te inteleg de ce nu ar trebui sa ma raportez la trip advisor ... e adevarat ca au standarde diferite fata de ale noastre, dar sunt mult mai multe review-uri decat poti gasi in romana, folosesc de ani buni impresiile de pe trip advisor ... si niciodata nu am fost dezamagita cand am ajuns la fata locului ...
ai dreptate cand vorbesti  despre romanii nemultumiti de tarile arabe, dar vina este atat a lor cat si a agentiei ccare le vinde excursia ... ei cumpara" mirajul all inclusive" in care urmeaza sa curga rauri de bautura si munti de mancare ... iar cand ajung acolo dau de o tara mai saraca decat romania, camerele de 3 stele mai au si alte vietuitoare fata de cei cazati ... si asa mai departe ...
personal nu cred ca ai dreptate cand raportezi tunisia doar la port el kantoui si yasmine hammamet ... unii, chiar si eu, preferam un oras mai autentic decat statiunile pur turistice ... e adevarat ca PEK e suficient de aproape de Souse , dar nu ar trebui  sa fi atat de categoric pe un forum unde unii deja si-au cumparat vacantele si altii deja s-au hotarat si sa transezi tunisia in aceste 2 statiuni ... oricat de mult ti-ar fi placut aceste statiuni sunt ferm convinsa desi nu am vizitat-o pana acum , ca tunisia nici nu incepe si nici nu se sfarseste aici...

Edited by newgirl, 02 June 2013 - 11:20.


#71
liviup76

liviup76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.06.2005

View Postnewgirl, on 02 iunie 2013 - 11:13, said:

personal nu cred ca ai dreptate cand raportezi tunisia doar la port el kantoui si yasmine hammamet ... unii, chiar si eu, preferam un oras mai autentic decat statiunile pur turistice ... e adevarat ca PEK e suficient de aproape de Souse , dar nu ar trebui  sa fi atat de categoric pe un forum unde unii deja si-au cumparat vacantele si altii deja s-au hotarat si sa transezi tunisia in aceste 2 statiuni ... oricat de mult ti-ar fi placut aceste statiuni sunt ferm convinsa desi nu am vizitat-o pana acum , ca tunisia nici nu incepe si nici nu se sfarseste aici...

Sunt si eu de acord cu ce spui tu. Sistemul de valori difera de la un individ la altul, si mi-e greu de crezut ca numai 2 statiuni sunt definitorii pt o tara care traieste din turism.
Trip Advisor este un site care trebuie consultat inainte de a pleca intr-o vacanta. Daca stii sa citesti printre randuri si sa elimini nemultumirile specifice englezilor, gasesti si informatii folositoare si nu in ultimul rand te uiti la pozele facute de turisti, care ar trebui sa reflecte realitatea

#72
evghenios60

evghenios60

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.02.2013
Tocmai am venit din sejurul de 7 zile din Tunisia, hotel Iberostar Diar El Andalouse din PEK. Totul a fost la superlativ.Hotelul plin de turisti francezi, englezi, germani si bineinteles rusi.
Excursia in desert exceptional organizata de Ana Maria (un ghid desavarsit), bine documentata si pregatita.
Decolare din OTP-Tunis si plecare din Monastir.
Cine doreste raspund la intrebari la cald.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate