Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

scuba diving in hurghada

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
soreq

soreq

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.03.2010
Buna,

vreau sa-i intreb ce cei care au mai fost/facut scuba diving in hurghada cum vi s-a parut?
Cat de sigure sunt scufundarile cu echipamentele celor din Egipt?

#2
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,454
  • Înscris: 04.05.2006
Io n-am auzit sa moara cineva la scufundari pe-acolo, deci sunt la fel de sigure ca oriunde altundeva... :)

#3
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
He, he... io zic sa te grabesti cu Egiptul. Au venit islamistii la putere si vor sa interzica: alcoolul, imbracamintea dezmatata la fumei, sexul pe plaja si in general cam tot ce te face sa te simti bine ca turist  :thumbdown: .  
Daca o tin asa, o sa se aleaga praful de turismul din care traiau...

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Faci ceva gresit daca faci turism ca sa vezi " imbracamintea dezmatata la fumei" in Egipt.

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Am inteles ca echipamentul e cam "jale"...

#6
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,454
  • Înscris: 04.05.2006
In orice zona din asta renumita pentru scufundari, echipamentul e cam jale....
Dar tehnic, este ok, pentru ca nu-si permit sa riste vreun scandal din cauza asta. Sunt cu reviziile periodice facute la zi si cu parametrii in plaja de toleranta.  Probabil un detentor din ala ultra folosit nu va merge la fel de bine ca unul nou, respiri nitel mai greu prin el, sau poate prea usor..... dar in rest, nu prea are ce sa fie aiurea. O vesta care sa nu tina bine aer....astea-s maruntis pana la urma.

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu e chiar asa simplu, o butelie de-aia la 200 de atmosfere e mult mai bomba decit orice butelie normala si de asemenea si incarcatul e o stiinta deosebita (cele mai mari probleme sint de aici, daca trage compresorul gaze de la motorul care il invirte).

#8
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,454
  • Înscris: 04.05.2006
Eu am vorbit cu multi oameni din fenomen si mi-au spus acelasi lucru.....Desi aparent toate sunt varza, in speta  nu ai de ce sa-ti faci griji.
Si oricum, repet: cati oameni au murit la scufundari, din cauza echipamentului inchiriat?

#9
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
Nu e chiar asa, au echipamente bunicele centrele de diving mai renumite, totusi nu cautati pe cei mai ieftini! Daca ati vedea echipamentul unor instructori...va apuca plansul. Cea mai buna solutie pentru pasionati e abc-ul luat din tara, iar vesta si regulatorul cu ambele trepte inchiriate tot de la noi. Acolo doar butelii si lest(desi stiu pe unii care cara si astea pe avion :lol: )
De vazut ai ce vedea si in Hurghada dar cea mai salbatica zona de diving din Egipt ramane tot Marsa Alam :peacefingers:

#10
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
In urma mai multor safari-uri in Marea Rosie pina in Sudan pentru diving, concluzia e clara:

- obligatoriu ABC propriu;
- vesta, detentor, accesorii (busola, computer, etc.) inchiriate din tara/imprumutate de la cunoscuti (desi ar fi de preferat sa le achizitionati, daca considerati ca va fi o pasiune de lunga durata);
- nu e nevoie de carat butelii (va ridica inutil costurile de transport);
- nu e nevoie de carat lest (vezi mai sus) decit cel mult, daca sinteti mega precisi :-) 2x0.5.

#11
do_it

do_it

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 18.05.2007
Eu am facut scuba in Ian. 2014 in Hurghada si echipamentul a fost OK. Am fost cu sotia si fii-mea si nu s-a plins nimeni de nimic. Am inchiriat echipament de la o firma de scuba de pe plaja in zona hotelului unde am stat noi. Cei de la hotel spun ca sunt de citiva ani acolo asa ca m-am linistit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate