Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sablon cu text variabil doar in coloana din mijloc

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Pagina este impartita asa: header , bara meniu, continut si footer. Continutul la randul sau, este impartit in 3 coloane: una in stanga, una centrala si una in dreapta. Cea din mijloc (centrala) are si cea mai mare latime (cam dublul celorlalte doua la un loc).

Site-ul este mic; are vreo 20 de pagini. Cu toate astea, m-am gandit (fie si cu titlu "scolaresc") cum ar fi daca ar exista o pagina anume, ca un fel de sablon. Si in acest sablon sa se schimbe si actualizeze continutul doar coloanei a doua (din mijloc), in functie de optiunea din meniu. Asta, pe de o parte, ca sa nu stau sa modific mereu in toate paginile (desi, n-ar fi chiar asa o mare problema; am zis ca site-ul este micut totusi) si, pe de alta, ca dimeniunea fisierelor sa fie mai mica.

Din ce-am citit, am vazut ca ar fi vreo doua metode (cu tag-uri): <iframe> si <object>. Am incercat cate ceva, dar nu imi place cum se vede/iese. (bara de scroll am reusit sa o elimin). Ca sa un mai zic ca nu stiu cum sa umblu la width="..." si height="..." (am lasat si doar valori, am incercat si cu %) si nici cum sa elimin chenarul/bordura frame-ului sau obiectului.

Pentru actualizarea doar a continutului coloanei din mijloc, ma gandeam sa incerc cu document.getElementbyID().

Cum as putea realiza cest lucru?
Multumesc

#2
trackback

trackback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 04.08.2011
Poti sa modifici atributul "src" al iframe-ului cu Javascript.

Daca nu iti convine cu iframe, poti sa incarci continutul si intr-un div, dar cu jQuery, folosind metoda .load(): $("#id_iframe").load("adresa URL catre pagina cu textul");

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate